Πρόβλημα με τον προβολέα Panasonic AX-100

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Ο εν λόγω προβολέας στο εξοχικό (με 680 ώρες λειτουργίας) παρουσιάζει το εξής:

Ανάβει και δείχνει κανονικά αλλά μετά από 3-4 λεπτά το λαμπάκι "standby/on" από πράσινο γίνεται κίτρινο και σταματάει να δείχνει εικόνα. Ο ανεμιστήρας δουλεύει για 3-4 λεπτά ακόμα και μετά σταματάει και το λαμπάκι γίνεται κόκκινο (standby).

Στο manual λέει ότι αυτό συμβαίνει όταν ανέβει η θερμοκρασία και ο ανεμιστήρας ψυχει την λάμπα και συνιστά καθάρισμα του φίλτρου. Το καθάρισα αλλά μιά από τα ίδια. Αφαίρεσα τελείως το φίλτρο αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Σημειωτέον ότι τα λαμπάκια "lamp" και "temp" δεν ανάβουν δηλ δεν δείχνουν ότι η λάμπα θέλει αλλαγή ή ότι έχω υψηλή θερμοκρασία.

Τι μπορεί να συμβαίνει; Ο προβολέας μένει όλο το χειμώνα ανενεργός και ο χώρος μπορεί να έχει σημαντική υγρασία (πέρισυ άλλαξα 2 στρωματα που είχαν πιάσει μούχλα).

Να τον φέρω για σερβις στην Αθήνα ή μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου εδώ?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Αφαιρείς τη λάμπα και βάζεις wd40 στην ίριδα. Την κουνάς με ένα κατσαβιδάκι να ξεμπλοκάρει και να λιπανθεί. Μετά ο προβολέας σου θα δουλεύει μια χαρά

Κάνε search στο google και θα βρεις πολλές αναφορές
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Σε ευχαριστώ πολύ. Άργησα να απαντήσω γιατί το δοκίμασα προχτές και, μετά το καθάρισμα, δουλεψε στο δεύτερο άναμμα (στο πρώτο έσβησε πάλι). Τα ίδια και χτές.
Έκανα πιο προσεκτικό καθάρισμα και ελπίζω σήμερα να είναι εντάξει.

Πάντως αυτή φαίνεται να είναι η αιτία οπότε όλα καλά.
Βάζω το γνωστο WD-40, όχι κάποιο ειδικό λιπαντικό, σωστά;

Και πάλι ευχαριστω!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
WD40 είναι μια χαρά, απλά θέλει λίγο να την ξεσκαλώσεις με ένα κατσαβιδάκι να πάρει τα πάνω της, μετά θα δουλέψει μια χαρά...
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Δεν το ξανάκανε αυτές τις μέρες.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

ΥΓ Τώρα μου έβγαλε πρόβλημα ο Ραδιοενισχυτής (AVR) Yamaha RX-V650:

Μετά από αρκετή ώρα σβήνει. Αν περιμένω αρκετά μόλις τον ξαναβάζω στην πρίζα ξανασβήνει μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Δεν φαίνεται να ζεσταίνεται. Τον ανοιξα, τον φύσηξα με φυσερό να φύγει η σκόνη, είδα ότι δεν ζεσταίνεται η ψύκτρα αλλά συνεχίζει να κάνει τα ίδια. Την αλλη μέρα παίζει και μετά από πολλή ωρα (1-1,5 ώρα) που παίζει μια (ζόρικη από ήχο ταινία με πολλά μπάσα) ξανά τα ίδια. Δεν ξέρω αν το κάνει και με ελαφρύ φορτίο.

Το σύστημα είναι 7.1 και οδηγεί όλα τα ηχεία (εκτός από το sub φυσικα). Τα κύρια ηχεία είναι B&W DM602S2 και δηλωμένα σαν μεγάλα φυσικά. Μέχρι τώρα τα οδηγούσε ξεχωριστός τελικός ενισχυτής. Ίσως να μη μπορεί να τα βγάλει πέρα ο Yamaha παρά τις τυπικές προδιαγραφές του... Θα ξαναβάλω τον τελικό να δώ τι γίνεται. Αν συνεχίσει λέω να τον φέρω στην Αθηνα να τον δεί κάποιος τεχνικός...