ηχεία οροφής για πίσω κανάλια και λυση τοποθέτησης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Καλησπέρα σας,

εχουμε 3 εβδομάδες που μετακομίσαμε στο νέο μας σπίτι - φυσικά η σύζυγος νίκησε και πήραμε αυτό που της άρεσε και όχι αυτό με το playroom που άρεσε σε μένα.
Happy wife happy life they say.
Οπότε πρέπει να δω πώς θα βολεψουμε το av μας στο καθιστικό.

Θα ήθελα τη συμβουλή σας:
1. ειναι η τοποθέτηση που έχω σκεφτεί η καλύτερη χωρίς να γεμίσω τον χώρο κανάλια και ηχεία?
2. αν ναι ποιά ηχεία οροφής μου προτείνετε?

Δεδομένα:
1. μετά από μια 15ετία με προτζέκτορες και av εκτιμώ πολύ περισσότερο την καλή εικόνα (JVC X5900) από τον ήχο
2. εδώ που ζω η μέγιστη ενταση που επιτρέπεται είναι ένα κλικ πάνω από το mute (ακόμα και σε μονοκατοικία με τέλεια ηχομόνωση)
3. σύστημα denon 4500 (και παροπλισμένος Yamaha RXV1500 καβάντζα για το ενδεχόμενο χρήσης τελικών σταδιών για τα front αν ποτέ....), 3άδα μπροστά τα πάλαι ποτέ wharfedale sapphire που εμένα με ικανοποιούν απόλυτα, sub ενα yamaha με 2x8-ιντσα που δεν θυμάμαι μοντέλο. Τα πίσω που είχα ως τώρα δεν τα αναφέρω καν γιατί δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο καινούριο setup.

Ο χώρος:

20200907_221121.jpg20200907_221013.jpg20200907_220744.jpg

1. Το πανί θα μπει στο ταβάνι και θα κατεβαίνει ακριβώς εμπρός από την τηλεόραση
2. ο προτζέκτορας θα ταβανωθεί πάνω από τον καναπέ, εκεί που στη φωτό είναι ο κίτρινος κύκλος
3. τα μπροστινα 3.1 θα μπουν εκατέρωθεν και κάτω από την τηλεόραση και το sub τέρμα αριστερά
4. για τα πίσω ηχεία σκέφτομαι μια μικρή 3άδα οροφής πίσω από τον pj, εκεί που είναι η κόκκινγ γραμμή, παράλληλα με τη σκάλα (άρα και παράλληλα μεταξύ τους) με φορά προς το κέντρο του καναπέ. Ώστε τελικά να μοιάζει με το παρακάτω 8.2 αλλά χωρίς τα SL και SR.

8_2.jpg

Με αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον θα αποφύγω τα πολλά κανάλια, ειδικά στην οροφή. Από εκεί που θα τελειώνει το κανάλι του προτζέκτορα θα συνεχίζει μια μικρό προέκταση προς τα πίσω για την 3άδα των ηχείων.

Το σκέφτομαι σωστά ή υπάρχει καμιά άλλη λύση που δεν έχω σκεφτεί?

Αν ναι, ποιά 3άδα μικρών διακριτικών ηχείων οροφής θα προτείνατε?
Μήπως δεν χρειάζονται καν 3 για πίσω δεδομένου ότι θα είναι παράλληλα μεταξυ τους και ακόμα και με 2 πίσω θα είχα το ίδιο ηχητικό αποτέλεσμα?

Σας ευχαριστώ εξαρχής για τις συμβουλές.

ΥΓ: 2-3 εταιρείες a/v που ζήτησα να έρθουν για μελέτη του χώρου ζήτησαν περίπου 500-600 για να έρθουν να δουν τον χώρο και να κάνουν προσφορά και στη συνέχεια αν η τοποθέτηση γίνεται σε μια μέρα με 2 άτομα τότε 3 χιλιάρικα, αν χρειάζεται και 2η μέρα ζητάνε 50-50 ό,τι έχεις στο Ε9 σου
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Μια διευκρίνιση: όταν λέω ηχεια οροφής ΔΕν εννοώ χωνευτά, εννοώ να βιδώνουν στο ταβάνι όπως πχ αυτό:
xlarge_20181213160628_focal_100_od8.jpeg


Δεν ανέφερα τίποτα για μπάτζετ....ξέρωγω, δεν είμαι και τρελαμένος για τον ήχο.....100-200-250 σύνολο για 2 ή 3 ηχεία....?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλημερα, διεγραψα ολη την κοκορομαχια και σας δινω μια δευτερη ευκαιρια για εποικοδομητικο και δημιουργικο διαλογο, τι λετε μπορουμε να το παμε σπ την αρχη;

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Καταρχάς, προς αποφυγή άλλων παρεξηγήσεων, θα πρέπει ο φίλος να αναφέρει τι setup σκοπεύει να κάνει (5.1, 7.1, 5.1.2), και ποιος ο στοχοςς που τελικα θέλει να πετύχει. Απλώς μια βελτίωση στο ήχο της τηλεόρασης ή ένα σύστημα αξιώσεων.
Στη πρώτη περίπτωση ίσως θα πρέπει να κοιτάξει προς ηχομπαρες ή λύσεις από τη Sonos και bose.
Στη δεύτερη όμως, θα πρέπει να ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες των Dolby dts κτλ.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Για μενα η λογική σειρα ένος συστήματος με τον ενισχυτή που έχεις είναι 5.1, 5.2, 5.2.2, 7.2.2, 7.2.4 (με extra ενισχυτή).
Από εκεί και μετά το μπάτζετ σου είναι υπερβολικά σφιγμένο, κάποιο jbl control 1 ισως;
Και τα 2 πισω καρφωμένα στους δυο πλαγιους τοιχος για surround σε 5.1
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Re: ηχεία οροφής για πίσω κανάλια και λυση τοποθέτησης

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Καταρχάς το σύστημα δεν είναι για την τηλεόραση, είναι για τον προτζέκτορα που αυτή τη στιγμή είναι στο κουτί γιατί μόλις μετακομίσαμε.
Οπότε η λύση της ηχομπάρας δεν συζητιέται καν. Δεν είμαι καθόλου απαιτητικός σε θέματα ήχου αλλά πρέπει να υπάρχει μια ποσοτική και ποιοτική συμβατότητα με τις 120 ίντσες του JVC.
Τα 3 μπροστινά και το sub είναι OK γιατί δεν υπάρχουν σοβαροί περιορισμοί στον χώρο.
Ακόμα και το κεντρικό είναι ΟΚ, παρότι χωμένο μέσα στο έπιπλο και ελαφρώς πιο χαμηλά από τη θέση ακρόασης, γιατί είναι τοποθετημένο με ελαφριά κλίση προς τα επάνω.
ΟΚ όχι η τέλεια λύση αλλά νομίζω λειτουργική και κυρίως χωρίς αισθητικούς περιορισμούς καθώς είναι όλα κρυμένα και όμορφα τακτοποιημένα.

Το πρόβλημά μου είναι ότι ο χώρος πλαί και πίσω έχει πολλούς περιορισμούς γιατί δεν θέλω να τον γεμίσω καλώδια και κανάλια.
Πχ από τη μεριά του κήπου που είναι όλο τζάμι είναι σχεδόν απαγορευτικό να τοποθετήσω ηχεία.
Επίσης πίσω από τον καναπέ είναι ανοιχτός ο χώρος με τη σκάλα οπότε προσανατολίστηκα προς το ταβάνι (όχι in-ceiling όμως) ως μεσοβέζικη λύση.
Προφανώς ιδανικά θα ήταν να μπορούσα να βάλω 4 surround γυρω-γυρω για 7.1 αλλά με τον δεδομένο χωρο δεν βλεπω πώς μπορεί να γίνει αυτό.

Αν καταλαβαίνω καλά μου λέτε ότι τη λύση για 2 ή 3 ηχεία στο ταβανι πίσω από τον καναπέ δεν πρέπει να την κάνω καν consider, σωστα?
Άρα τι μένει ως επιλογή? Δύο ηχεία δεξιά κι αριστερά από τον καναπέ είναι η μόνη λύση?
Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή? Πχ υπάρχει τίποτα ασύρματο για πίσω/πλάι με αξιοπρεπή ήχο?
Για atmos τι θα μπορούσα να κάνω χωρίς γυψοσανίδα και καλώδια στο ταβάνι?

Το budget που ανέφερα ήταν ενδεικτικό έχοντας κατά νου ότι δεν μπορώ να περιμένω πολλά, αν υπάρχει λύση για αξιοπρεπή ήχο δεν έχω θέμα να το πολλαπλασιάσω (αρκετές φορές).
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Αν σκοπεύεις να φτιάξεις σύστημα με ατμός τότε σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να βάλεις τα surround στο ταβάνι.
Άλλοι ήχοι πάνε πάνω και άλλοι πίσω. Καταλαβαίνεις ότι θα γίνει ένα χάος.
Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα σύστημα 5.1 με τα surround αριστερά και δεξιά του καναπέ στην ευθεία του κεφαλιού σου ή λιγο ποιο πίσω.
Αν στη πορεία θελήσεις ατμος, προσθέτεις 2 ηχεία στο ταβάνι πάνω από τη θέση ακρόασης.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θοδωρη, επειδη το θεμα σου ειναι ιδιαζουσα περιπτωση, επειδη βλεπω μια φοβερη σαλοναρα που κριμα ειναι να χαλασει απο μερεμετια βαλε - βγαλε και ασκοπη σπαταλη χρηματων, θα σου σινιστουσα ν απευθυνθεις στον Μανωλη Καστρουνη, εχει ιστοσελιδα με την ονομασια perfect image ωστε να βρεις στοιχεια επικοινωνιας, να ρθει απο κοντα, να του πεις τι θελεις, να σου προτεινει λυσεις με γνωμωνα το μπατζετ σου και να σου κανει και την εγκατασταση ακρως επαγγελματικα αφου ειναι πιστοποιημενος και να ξεμπερδεψεις μια και καλη.

Καλες οι προτασεις και σωστες που γραφτηκαν πιο πανω, αλλα να με συγχωρησουν οι προλαλησαντες ειναι προσωπικο γουστο και χωρις πληρη εικονα του χωρου και των απαιτησεων, κακα τα ψεματα αυτοι οι χωροι που ειναι και μεγαλοι, θελουν επαγγελματικη προσεγγιση και επι τοπου μελετη απ τον ειδικο.


Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κώστα νομίζω δεν είναι στην Ελλάδα ο Θοδωρής...
Ωχ αυτο δεν το ξερα.

Θοδωρη αν οντως εισαι εκτος Ελλαδος, πιανουν τα χερια σου ή θα σου κανει αλλος την εγκατασταση με την καθοδηγηση απο δω;

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Re: ηχεία οροφής για πίσω κανάλια και λυση τοποθέτησης

Κώστα νομίζω δεν είναι στην Ελλάδα ο Θοδωρής...

σωστά, μόλις μετακομίσαμε από Λονδίνο λίγω έξω από τη Λοζάνη.

Στην Αθήνα και στο Λονδίνο εννοείται είχα απευθυνθεί σε επαγγελματίες που είχα βρει εύκολα από εδώ και από το avforums.com αντίστοιχα.
Εδώ οι γνώσεις μου από ντόπιους επαγγελματίες είναι πολύ περιορισμένη.
Έχω κάνει επαφή με 2 εταιρείες a/v που βρήκα μέσω άσχετου φόρουμ για expats και θα έρθουν να το δουν αλλά οι τιμές είναι εξωφρενικές (όπως όλες οι τιμές στην Ελβετία):
Για να έρθει αύριο ο ένας να δει τον χώρο και να βγάλει quote θα δώσω 500 φράγκα για επίσκεψη μιας ώρας και πρόχειρα μου ειπε απο το τηλ απο αυτα που του ειπα οτι το βλεπει απο 3 ως 6 χιλιαρικα να πηγαινει η εγκατασταση. Πλεον ο,τι χρειαστω απο νεα ηχεια και καλώδια εννοειται. Θεωρω υπερβολικο να δωσω περισσοτερ λεφτα για την εγκατασταση απο οσα εχω δωσει για τον Pj αλλα δεν εχω πολλες επιλογες.
Τουλαχιστον να έχω παρει καμια ιδεα απο εδω ωστε αν ειναι να τα σκασω (αναγκαστικα) να παρω κατι να μην κλαιω τα λεφτα μου και να μην κλαιω και απο το αισθητικο αποτελεσμα.

ΥΓ1: οσα ξοδεφτουν για την εγκατασταση θα αφαιρεθουν απο τα ψωνια της συζυγου που της ελεγα να παρουμε σπιτι με playroom και δεν ηθελε και δες τωρα που μπλεξαμε.
ΥΓ2: φυσικα το ΥΓ1 ειναι αστειο, δεν ξερω ποτε κανεναν που να κερδισε αυτη τη μαχη :p
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Re: ηχεία οροφής για πίσω κανάλια και λυση τοποθέτησης

Ωχ αυτο δεν το ξερα.

Θοδωρη αν οντως εισαι εκτος Ελλαδος, πιανουν τα χερια σου ή θα σου κανει αλλος την εγκατασταση με την καθοδηγηση απο δω;

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ειμαι ο,τι πιο κοντινο σε ανθρωπο με 2 αριστερα χερια, δεν πιανουν με τιποτα. Ήλπιζα να παρω μη-εξειδικευμενο handyman για την εγκατασταση και να τη βγαλω με κανα 1000αρικο κόστος αλλα όσο διαβαζω στο thread μαλλον δεν τον γλυτωνω τον επαγγελματια εγκαταστατη.
Κανά δυο στο φορουμ που ρωτησα μου έχουν προτείνει αυτους , σε περιπτωση που γνωριζει καποιος που διαβαζει να συμβουλέψει για ελβετια.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το οξυμορο ειναι οτι ολες οι γυναικες θα θελαν ενα playroom για τον συζυγο ωστε να θαψει εκει τον εξοπλισμο του να μη τους χαλασει την αισθητικη του σαλονιου με δεκα ηχεια, καναλια και καλωδια, περιεργο που η δικη σου δεν το σκεφτηκε αυτο εκτος αν δεν της το εξηγησες εσυ καλα.

Αρα λοιπον θα πρεπει να αρκεστεις στις δικες μας αποψεις κι εμπειριες, οποτε θα προτεινα δυο πραγματα:
α) υπομονη να πεσουν αρκετες προτασεις, να τις συζητησουμε, να δουμε μαζι τα υπερ και τα κατα ωστε να χεις χρονο να σκεφτεις καλα την τελικη αποφαση.
β) Μια κατοψη του χωρου με διαστασεις θα βοηθησει ολους να καταλαβουμε καλυτερα το χωρο.

Οι τιμες που σου εδωσαν ειναι οντως τσιμπημενες, αν εχεις καποιον ηλεκτρολογο θα ηταν ιδανικος να σου κανει την εγκατασταση μιας κι ειναι το πιο κοντινο επαγγελμα σ αυτο το εγχειρημα που μπορει να σου εξασφαλισει ποιοτικο κι αισθητικο αποτελεσμα.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Capture.JPG

ελπίζω το σκαρίφημα να βοηθήσει λίγο παραπάνω.
Από αυτά που διαβαζω μάλλον σε 5.1 πρέπει να πάω υπό την προϋπόθεση να μπορέσει ο τεχνικός να περάσει καλώδιο κάτω από τις μπαλκονόπορτες για το SL.
Θα μπορούσα λέτε να πάω και σε διάταξη 5.1.2 οπως αυτή παίρνοντας κάποια upfiring όπως αυτά ή αυτά για να τοποθετήσω πάνω από τα wharfedale ή δεν δουλεύει έτσι το σύστημα?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ναι τα δετερα ηχεια που εβαλες ειναι dolby enable, μπαινουν πανω στα ηχεια και παιζουν με την λογικη οτι ο ηχος ανακλαται στο ταβανι και φτανει στ αυτια σου. Μπορεις να βαλεις και στα πισω και να φτασεις σε 5.1.4 αν το υποστηριζει ο ενισχυτης. Επισης ειναι μεγαλο το σαλονι, θες οπωσδηποτε δυο subwoofer, 12ιντζα και λιγα λεω.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Το sr και το sl θα τα έβαζα στις δύο πίσω γωνίες του καναπέ (σχεδόν κολλητά στον καναπέ) πάνω σε βάσεις. Το κανάλι του sl θα περάσει κάτω από τον καναπέ και δε θα φαίνεται. Για το sr θα πάρεις καναλι στο χρώμα του σοβατεπί και θα το βάλεις πίσω από τη κιθάρα. Θα φαίνεται ελάχιστα.
Κάπως έτσι, αλλά με ωραίες ξύλινες βάσεις
https://images.app.goo.gl/2geX4dorSwpNF1UN7

2geX4dorSwpNF1UN7

2geX4dorSwpNF1UN7
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Re: ηχεία οροφής για πίσω κανάλια και λυση τοποθέτησης

Το sr και το sl θα τα έβαζα στις δύο πίσω γωνίες του καναπέ (σχεδόν κολλητά στον καναπέ) πάνω σε βάσεις. Το κανάλι του sl θα περάσει κάτω από τον καναπέ και δε θα φαίνεται. Για το sr θα πάρεις καναλι στο χρώμα του σοβατεπί και θα το βάλεις πίσω από τη κιθάρα. Θα φαίνεται ελάχιστα.
Κάπως έτσι, αλλά με ωραίες ξύλινες βάσεις
https://images.app.goo.gl/2geX4dorSwpNF1UN7

2geX4dorSwpNF1UN7

2geX4dorSwpNF1UN7

thanks @manmar
τα SL & SR κολλητά με τον καναπέ είναι ωραία λύση γιατί αισθητικά δεν επιβαρύνει, ωστόσο νόμιζα ότι είναι καλύτερα τα πίσω να είναι πιο ανοιχτά από τα μπροστά, κάνω λάθος?
Με άλλα λόγια από άποψη ήχου είναι καλύτερα το SL να είναι στον απέναντι τοίχο, δεν είναι έτσι?
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Re: ηχεία οροφής για πίσω κανάλια και λυση τοποθέτησης

Αν έχει ρεύμα κοντά, στα surround, μήπως να ψάξεις για ασύρματα;

δεν το κατέχω καθόλου με τα ασύρματα. Υπάρχει κάποια πρόταση να πάρω μια ιδέα? Συνδυάζονται με ενσύρματα στο ίδιο σύστημα?
Ρεύμα υπάρχει εκεί που στη φωτό είναι η θέση των ηχείων #5.

Θα μπορουσα θεωρητικά να πάω και σε 7.1.4 αν
1. έβαζα ασύρματα στη θέση 5 της φωτό
2. εβαζα τα ηχεία #6 σε βάσεις κολλητα στις άκρες του καναπέ όπως πρότεινε ο manmar
3. έπαιρνα upfiring atmos enabled για τα front και τα surround back.
4. περνούσα την ενίσχυση των FR, FL και C στον 1500

7.1.4-upfiring-in-wall.png


Σκέφτομαι μήπως το 7.1.4 είναι overkill και πρεπει να συμβιβαστώ με 5.1.2 ή 5.1.4 στην καλύτερη.

ΥΓ: προτάθηκε παραπάνω η αγορά 2ου sub γιατί ο χώρος είναι μεγάλος. Οι εντάσεις εδώ είναι πραγματικά χαμηλές, είναι ακραίοι οι ελβετοί. Μένουμε σε μονοκατοικία αλλά και πάλι το 2ο sub είναι σίγουρο ότι θα δημιουργούσε πρόβλημα με τα γειτονικά σπίτια.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Re: Απάντηση: Re: ηχεία οροφής για πίσω κανάλια και λυση τοποθέτησης

thanks @manmar
τα SL & SR κολλητά με τον καναπέ είναι ωραία λύση γιατί αισθητικά δεν επιβαρύνει, ωστόσο νόμιζα ότι είναι καλύτερα τα πίσω να είναι πιο ανοιχτά από τα μπροστά, κάνω λάθος?
Με άλλα λόγια από άποψη ήχου είναι καλύτερα το SL να είναι στον απέναντι τοίχο, δεν είναι έτσι?

Το τυπικο ειναι ολα τα ηχεια στην ιδια αποσταση απο τη θεση ακροασης. αν αυτο δεν ειναι εφικτο, θα πρεπει η καθε ομαδα να ειναι στη ιδια αποσταση.
π.χ το καθε ηχειο απο τα μπροστα στα 3μ. το καθε surround στα 2μ. κτλ.