tensioned οθονη στις 120"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

CptBill

Senior Member
13 July 2006
487
Πειραιάς
Συμφορουμιτες τα φωτα σας.
Ψαχνω για tensioned πανι στις περιπου 120", 16:9 και και gain 1.0.
Θα προβαλω σε ενα αρκετα προσεγμενο χωρο (υπο κατασκευη ) που θα ιεναι dedicated για home theater.

Ενα υποψηφιο ειναι της visivo αυτο στα 1310 που τα θεωρω ταβανι ως τιμη. Διαστασεις στις 122"
https://www.visivo.de/motorbildwaende/tension/motorleinwand-lusso-tab?number=421955

Εναλλακτικο κοιταω και αυτη στα 669ευρω που μου ειναι λιγο αγνωστη ως εταιρια και η τιμη χωμα με ανησυχει.
https://www.ihoekfrasi.gr/Video/scr...ab-tension-electric-screen-120-inch-5475.html

τιμη αγνωστη. Εταιρια φαινεται promising
https://www.projectorcenter.gr/othones/tab-tension/item/13091-kauber-tab-blue-label-tension-122

Οποιες προτασεις ευπροσδεκτες.
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Celexon alr tab tensioned 120
Πήρα το 110 και τα έχω παίξει λες και πήρα καινούργιο προβολέα
 

CptBill

Senior Member
13 July 2006
487
Πειραιάς
καλη φαση η celexon ALR και με ωραια τιμη αλλα σε ενα χωρο που θα ειναι ηδη batcave χρωματικα δεν βρισκω το λογο να παω σε alr οθονη και να χασω σε φωτεινοτητα απο την ηδη ταλαιπωρημενο epson μου. Αλλα ναι, την γλυκοεβλεπα ως προταση. Εψαξα να βρω τη non-alr εκδοση στην ελληνικη αγορα του συγκεκριμενου πανιου αλλα δεν τη βρηκα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
καλη φαση η celexon ALR και με ωραια τιμη αλλα σε ενα χωρο που θα ειναι ηδη batcave χρωματικα δεν βρισκω το λογο να παω σε alr οθονη και να χασω σε φωτεινοτητα απο την ηδη ταλαιπωρημενο epson μου. Αλλα ναι, την γλυκοεβλεπα ως προταση. Εψαξα να βρω τη non-alr εκδοση στην ελληνικη αγορα του συγκεκριμενου πανιου αλλα δεν τη βρηκα.

εν μέρη έχεις δίκιο, αλλά απαξ και ζήσεις για λίγο με το πουσάρισμα στο ansi contrast που κάνει η ALR καθεαυτού πάνω στο πανί ανεξάρτητα από τον υπόλοιπο χώρο, δεν νομίζω να μπορέσεις να ξαναδείς σε λευκή οθόνη, η εικόνα γίνεται 3D εντελώς. Αλλα σε φροντισμένο χώρο σε παίρνει και για λευκή σίγουρα.Η kauber μιας και έχω βάλει αρκετές από δαύτες είναι εξαιρετικές οθόνες (δουλεύω στο service του projectorcenter αν δεν το ξέρεις ήδη) όσο αφορά την ποιότητα τους και σε πανιά και σε κατασκευή. Τσούζουν λίγο σε τιμή, αλλά τα αξίζουν μέχρι δεκάρας.
Comtevision απόλυτη κινεζιά, φασον από τα πολλά που κυκλοφορούν δηλαδή με διαφορετικά ταμπελάκια, επειδή είδα μία πρόσφατα, δεν την λες και σκουπίδι, φυσικά πας εκεί μόνο για τα λίγα χρήματα που κοστίζει, για την Lusso δεν έχω άποψη, αλλά από το site που την χάζεψα λίγο, δείχνει εντυπωσιακή.
Πάντως αν θες να πάρεις ιδέα πως είναι μια blue label Kauber έχουμε μία στημένη (με ALR πανί βέβαια σε gain 1) πετάξου να την δεις να πάρεις μια ιδέα. (με επιφύλαξη έχω την εντύπωση ότι έχουμε μία σφραγισμένη blue label full extra 122' με λευκό πανί gain 1 στην αποθήκη από ακύρωση παραγγελίας, αν ναι, μάλλον έκανες την τύχη σου...:grinning-smiley-043).
Πολύ καλές και ποιοτικές οθόνες είναι και οι Screenline αν θες να ρίξεις μια ματιά και σε έναν άλλον κατασκευαστή, βέβαια δεν ξέρω αν τις φέρνει κάποιος Ελλάδα...
 

CptBill

Senior Member
13 July 2006
487
Πειραιάς
εν μέρη έχεις δίκιο, αλλά απαξ και ζήσεις για λίγο με το πουσάρισμα στο ansi contrast που κάνει η ALR καθεαυτού πάνω στο πανί ανεξάρτητα από τον υπόλοιπο χώρο, δεν νομίζω να μπορέσεις να ξαναδείς σε λευκή οθόνη, η εικόνα γίνεται 3D εντελώς. Αλλα σε φροντισμένο χώρο σε παίρνει και για λευκή σίγουρα.Η kauber μιας και έχω βάλει αρκετές από δαύτες είναι εξαιρετικές οθόνες (δουλεύω στο service του projectorcenter αν δεν το ξέρεις ήδη) όσο αφορά την ποιότητα τους και σε πανιά και σε κατασκευή. Τσούζουν λίγο σε τιμή, αλλά τα αξίζουν μέχρι δεκάρας.
Comtevision απόλυτη κινεζιά, φασον από τα πολλά που κυκλοφορούν δηλαδή με διαφορετικά ταμπελάκια, επειδή είδα μία πρόσφατα, δεν την λες και σκουπίδι, φυσικά πας εκεί μόνο για τα λίγα χρήματα που κοστίζει, για την Lusso δεν έχω άποψη, αλλά από το site που την χάζεψα λίγο, δείχνει εντυπωσιακή.
Πάντως αν θες να πάρεις ιδέα πως είναι μια blue label Kauber έχουμε μία στημένη (με ALR πανί βέβαια σε gain 1) πετάξου να την δεις να πάρεις μια ιδέα. (με επιφύλαξη έχω την εντύπωση ότι έχουμε μία σφραγισμένη blue label full extra 122' με λευκό πανί gain 1 στην αποθήκη από ακύρωση παραγγελίας, αν ναι, μάλλον έκανες την τύχη σου...:grinning-smiley-043).
Πολύ καλές και ποιοτικές οθόνες είναι και οι Screenline αν θες να ρίξεις μια ματιά και σε έναν άλλον κατασκευαστή, βέβαια δεν ξέρω αν τις φέρνει κάποιος Ελλάδα...

χμμ
για να εχουμε καλο ερωτημα...οι kauber ξεπερνανε σε τιμη τη visivo κατα πολυ? :p
Μωρε αμα λες οτι εχουν καλη ποιοτητα, μου αρκει.
ALR περα απο τους λογους που ανεφερε παραπανω, ειναι και οι γωνιες θεασης που με φοβιζουν. Και δεν θα επιλεξω.

Θελω μια future proof οθονη που να μου βγαλει αιωνες οτι προβολεα και να αλλαξω στο μελλον.
Για τις screenline εχω επισης ακουσει καλα λογια αλλα δεν φαινεται να υπαρχει τπτ Ελλαδα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Είναι πιο ακριβές, ναι. Πόσο?Τώρα η blue label Kauber που σου λέω έχει πάνω από 2000 ευρώ σίγουρα, αν είσαι τυχερός και παίζει αυτή που σου λέω (θα το κοιτάξω αύριο και θα σου πω σίγουρα) θα μου κάνεις άγαλμα (θα την πάρεις κόστος λογικά)
Κοίταξε, αν πας σε Celexon ALR ξέχασε το, δεν υπάρχει κανένα θέμα με τις γωνίες θέασης όπως π.χ αν πήγαινες σε μια kauber ALR με gain 1.
Για screenline δοκίμασε να στείλεις κατευθείαν μήνυμα στην screenline, έχω την εντύπωση ότι μπορεί να στείλει και κατευθείαν σε πελάτη στην Ελλάδα.
 
17 June 2006
23,588
Αθήνα
Σταμάτησε να φέρνει τις screenline ο αντιπρόσωπος εδώ;
Δύο έχω και μάλιστα ένας από τους λόγους που την διάλεξα είναι ότι έκανα custom παραγγελία διαστάσεις (για σταθερές μιλάω, όχι πτυσσόμενες).