Σε αναζήτηση upgrade

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Brimstone

New member
16 December 2015
17
Καλησπέρα σε όλους,

Budget: 200 - 230
Οver ear
Open or closed δε μου κάνει ιδιαίτερη διαφορά, θα ακούω κυρίως στο σπίτι
Συνοδευτικά: Δεν υπάρχει κάτι πέρα από μια Soundblaster play. Θα συνδέονται κυρίως στο pc και λίγες φορές στο κινητό, θα ήθελα κάτι που να είναι "ευκολοδήγητο"
Μουσικές προτιμήσεις: Κυρίως metal (όλα τα subgenres), rock, jazz, ambient, classical
Απαιτήσεις: Σχετικά καλό soundstage και imaging, σχετικά ουδέτερο ήχο, ίσως με λίγο τσιμπημένο μπάσο (έλαχιστα όμως ώστε να μην κουράζει)
Άλλες χρήσεις: Gaming αλλά δεν είναι προτεραιότητα
Extra features: Οχι
Μπορώ/ενδιαφέρομαι να αγοράσω από εξωτερικό?: Προτιμώ αγορά από Ελλάδα
Ιστορικό: Αυτή τη στιγμή ακούω κυρίως με Sennheiser 4.40BT (wired σχεδόν πάντα)


Ψάχνω λοιπόν να κάνω ένα upgrade στα παραπάνω ακουστικά. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τα 4.40ΒΤ αλλά θα ήθελα κάτι καλύτερο.
Δεν ξέρω όμως αν έχει ουσία να πάω από ακουστικά των περίπου 100 σε κάποια ~200 και αν θα είναι αξιοσημείωτη η διαφορά στον ήχο ή πρέπει να ανέβω range στα ~300-350 .

Έχω μπερδευτεί λίγο ψάχνοντας και διαβάζοντας και φυσικά έχω δει όλες τις κλασσικές προτάσεις: Sennheiser σειρά 5 και HD 58x, Audiotechnica, Beyer 770 - 880, Fidelio, SHP 9600, 1more triple over ear, κλπ

Αν μπορεί κάποιος να με ξεμπερδέψει θα το εκτιμούσα :)

Ευχαριστώ
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα.

Για μέταλ λογικά θα κοιτούσα κάτι σε κλειστό για να έχεις καλύτερο μπάσο ή κανένα οικονομικό planar της Hifiman.
Όπως πχ το Deva.
Αλλιώς δες σε V Moda , Audiotechnica M50x , Sennheiser 569 κλπ.
 

Brimstone

New member
16 December 2015
17
Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Δεν ακούω μόνο metal, οπότε δε θέλω να επικεντρωθώ μόνο εκεί.

Η βασική μου ανησυχία είναι αν θα ακούσω διαφορά ανάμεσα σε αυτά και τα Sennheiser 4.40 που έχω. Θα μου πεις που να ξέρεις αν δεν έχεις ακούσει τα 4.40, αλλά ίσως κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Οι δικές μου αμφιβολίες αφορούν την Soundblaster Play. Δεν ξέρω εάν είναι επαρκής για να οδηγήσει ακουστικά στην κατηγορία που θέλεις να κινηθείς.

Δηλαδή, πριν ξεκινήσεις να αναβαθμίζεις ακουστικά, μήπως θα έπρεπε να αναβαθμίσεις πρώτα την πηγή; (κάρτα ήχου/DAC).
 

Brimstone

New member
16 December 2015
17
Είναι στο πλάνο και αυτό, για καλύτερη πηγή αλλά θα ήθελα να έχω στο μυαλό μου και προς τα που θα κινηθώ και σε ακουστικά.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα 4.4 είναι consumer , με τα ακουστικά που ψάχνεις θα ακούσεις σίγουρα διαφορές αρκεί να είναι καλή και η πηγή σου.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Άλλαξε πρώτα την soundblaster, εκεί είναι το bottleneck σου αυτή τη στιγμή. Τα ακουστικά σου οκ είναι κατασκευασμένα για άλλη χρήση, είναι φορητά, οπότε σίγουρα θα χάνουν σε ηχητική ποιότητα με άλλα στην ίδια κατηγορία τιμής αλλά θα χρειαστείς σωστή οδήγηση για να δεις μέχρι που φτάνουν.
 

Brimstone

New member
16 December 2015
17
Άρχισα λοιπόν να κοιτάζω το θέμα dac/amp. Για ακουστικά είμαι ανάμεσα στα:

HD 599
Focal Listen Pro
M50x
DT 770

Καμία πρόταση/προσωπική εμπειρία προς τα που να κινηθώ?
 

Brimstone

New member
16 December 2015
17
Πήγα εδώ τελικά:

Μόνο 30' πρόλαβα να ακούσω, πολύ καλά τα πρώτα δείγματα. Άνετα στα κεφάλι φαίνονται, εντελώς over ear, λίγο σφιχτά μόνο αλλά θα ανοίξουν σίγουρα.

Στο ψάξιμο vfm dac/amp τώρα :)



 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Εξαιρετικά , μου αρέσουν πολύ.
Με γεια σου.

Βάλε ένα FiiO K5 pro και πιο vfm δεν γίνεται.
Εκτός αν θέλεις κάτι πιο μαζεμένο για να το κουβαλάς και μαζί σου.
 

Brimstone

New member
16 December 2015
17
Σε ευχαριστώ πολύ!

K5 pro το κοίταζα σήμερα, ξεφεύγει λίγο από το budget που σκοπεύω να δώσω αλλά σκέφτομαι αν κάνω την αγορά να γίνει μία φορά, οπότε θα το δω.

Σε κάτι λίγο πιο οικονομικό τι θα πρότεινες?

Δε με χαλάει και να μπορώ να το μεταφέρω πιο εύκολα!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Στα 186 ευρώ, παίζει και το topping dx3 pro από τον Γάλλο... Η καλύτερη λύση από όλα... Αλλιώς το fiio...

Το zen για να δείξει κάτι θέλει το δικό του τροφοδοτικό...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Σε αναζήτηση upgrade

Για οικονομικούς λόγους θα κοιτούσα και την περίπτωση αγοράς μόνο ενισχυτή για χρήση με την κάρτα ήχου του υπολογιστή. Αργότερα, όταν περισσέψουν χρήματα, προσθέτεις και το ανάλογο dac.


Στα 186 ευρώ, παίζει και το topping dx3 pro από τον Γάλλο... Η καλύτερη λύση από όλα... Αλλιώς το fiio...

Το zen για να δείξει κάτι θέλει το δικό του τροφοδοτικό...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

219 έχει το topping +μεταφορικά. Έχεις βρει κάποια προσφορά?
 

Brimstone

New member
16 December 2015
17
Πρακτικά ναι για το pc θα είναι η χρήση. Στο σαλόνι αν καθήσω να ακούσω (σπάνιο) έχω αξιοπρεπή ενισχυτή Pioneer VSX-D812 https://www.amazon.co.uk/Pioneer-VSX-D812-receiver-6-1-channel/dp/B0001G0Y1S

Το ιδανικό θα ήταν να συνδύαζα dac στο pc με κάτι το οποιό θα μπορώ να χρησιμοποιήσω για απλά recording μουσικών οργάνων (κυρίως μπάσο)