Πρόβλημα ευθυγράμμισης της επιτραπέζιας βάσης στήριξης της Philips 854,γέρνει ελαφρώς

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Τι ισχύει με την πενταετή εγγύηση του Κωτσόβολου και τι με την διετή εγγύηση προιόντων της Philips?
Πρόβλημα: Με την αγορά της τηλεόρασης και την τοποθέτησή της πάνω στην βάση της (η οποία είναι κεντρική & περιστρεφόμενη)
και με την τοποθέτηση όλων των καλωδίων στις εισόδους της η τηλεόραση άρχισε να γέρνει προς την μεριά των εισόδων της-καλωδίων.
Δηλ. όπως κοιτάς την τηλεόραση, αυτή δεν ήταν στην ευθεία αλλά είχε μια εμφανή διαφορά κλίσης προς τα αριστερά!!!
Είναι γιατί δεν κουμπώθηκε καλά η βάση, είναι γιατί είναι προβληματική η βάση, αλλά όπως και να έχει το θέμα, αποφάσισα να βρω την λύση του προβλήματος μέσω των εγγυήσεων που είχα για το προιόν,
παρά να λύσω το θέμα μόνος μου μιας και φοβόμουν μήπως προκαλέσω μεγαλύτερο πρόβλημα.
Λύση-Γολγοθάς: Έτσι αποφασίζω να επισκεφτώ το κατάστημα Κωτσόβολου στην πόλη μου για να ενεργοποιήσω την 5ετή εγγύηση που μου έδωσε και την οποία οι περισσότεροι αγοράζουμε στην αρχή με το προιόν (λόγω OLED).
...και για να μην μακρυγορήσω η τελική απάντηση του καταστήματος ήταν ότι το πρόβλημά μου δεν καλύπτεται από την εγγύηση αυτή διότι δεν ήταν τεχνικό!!! (Δηλ. αν κοιτάς στραβά τηλεόραση δεν είναι τεχνικό το πρόβλημα? Ελα Παναγία μου!!)
Εάν ήταν λάθος εγκατάστασης βάσης και ερχόταν συνεργείο θα πλήρωνα extra ποσό, εάν όχι τότε θα επικοινωνούσαν αυτοί με το services της Philips για περαιτέρω ενέργειες...και πάντως όχι μέσα στα πλαίσια της εγγύησης που αγοράζει κανείς από το κατάστημα!
Όχι είπα μέσα μου...ή έχω δωρεάν εγγύηση ή δεν έχω .....και μάλιστα για νέο πρόσφατα αγορασμένο προιόν!
Μου δίνει το κατάστημα Κωτσόβολος στην πόλη μου ένα τηλέφωνο services της Philips στην Αθήνα (αλλά όχι της εξυπηρέτησης Philips στην πόλη μου όπως μου έλεγαν-έταζαν στην αρχή για την αγορά της) και μου είπαν για να επικοινωνήσω εγώ μαζί τους...γιατί αυτοί δεν αναλάμβαναν!!!!!!!!!!!!!
Ζήτω τα κορόιδα είπα μέσα και εξω μου....
Επεισόδιο Νο2: Τηλεφωνώ στα κεντρικά services Philips - Αθήνα και εκείνοι, αφού τους εξέθεσα το πρόβλημα, μετά από μισή μέρα με πήραν πίσω για να μου δώσουν ένα τηλέφωνο νούμερο της εταιρίας Philips στην Αθήνα
για να τους δώσουν εντολή αποκατάστασης του προβλήματός μου
Παίρνω τηλέφωνο την Philips, αλλά βγαίνει ένα αυτοματοποιημένο μήνυμα με το γνωστό πάτησε το 1 αν θες για βλάβη.... πάτησε το 2 για εγγύηση και στο τέλος ενώ περίμενες για να συνδεθείς με εκπρόσωπο, έλεγε ένα μήνυμα στα πολωνικά και στα ελληνικά ότι ήμουν εκτός εγγύησης και έκλεινε απότομα!
Ξαναπροσπαθώ άλλες 2-3 φορές (μήπως κάτι έκανα λάθος...) αλλά το ίδιο αποτέλεσμα!!! Παίρνω πίσω στο services και αρχίζω τις φωνές....τι είναι αυτά που μου δώσατε κλπ υμνους... καταλήγοντας με το να προσπαθούν και εκείνοι γαι να βεβαιώσουν τα λεγόμενά μου και εισπράττουν τα ίδια με μένα!!!
Επεισόδιο Νο3: Τελικά μου είπαν ότι θα επικοινωνούσαν εκείνοι και ότι θα μ' επαιρναν πίσω...ουτε καν!!!! Πέρασαν έτσι πάνω 4 ωρες, και επειδή δεν είχα απάντηση καμία, αποφασίζω να ξαναπάρω ο ίδιος την Philips και "ω του θαύματος" μου απαντάει ένας εκπρόσωπος και του εξηγώ ξανα μανα το πρόβλημα!
Θα σου στείλω ένα email μου λέει... στείλε μου το SN και 1-2 φωτογραφίες με το πρόβλημά σου και θα σου απαντήσω! Πράγματι κάνω ότι μου λέει και λαμβάνω απαντητικό μήνυμα ότι το αίτημά μου θα εξετασθεί!
Την επομένη ημέρα λαμβάνω νέο μήνυμα που μου έλεγαν ότι μου αποστέλλουν νέα βάση, αλλά δεν ήξεραν πότε θα έφτανε λόγω κορονοιού! Μετά από μια μέρα στέλνουν νέο μήνυμα με track number και η περιπέτεια συνεχίζεται....
Συμπέρασμα με βάση την δική μου εμπειρία: Μην αγοράζετε εγγυήσεις που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα (και πως να το εξακρυβώσετε αυτό στην αρχή θα μου πείτε). Ισχύει κανονικά η εγγύηση προιόντος της εταιρίας για όλα τα θέματα....
Αντιπροσωπεία "έχει" η Philips στην Ελλάδα και μάλιστα ανταποκρίνεται πολύ καλά....services άκουσα ότι έχει...για να δω και στην πόλη μου τι θα συμβεί? Άραγε θα έρθουν να την τοποθετήσουν την βάση? Συνεχίζεται.....
Υ.Γ. ¨οταν η ταινία είναι σε Dolby Atmos και ο ήχος περνάει από σύστημα με DD, DTS τι ήχο λαμβάνω τελικά? Atmos ή DD ή DTS? Ποιά και πόση είναι η διαφορά στον ήχο μεταξύ Atmos # DD ή DTS?
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τι ισχύει με την πενταετή εγγύηση του Κωτσόβολου και τι με την διετή εγγύηση προιόντων της Philips?
Πρόβλημα: Με την αγορά της τηλεόρασης και την τοποθέτησή της πάνω στην βάση της (η οποία είναι κεντρική & περιστρεφόμενη)
και με την τοποθέτηση όλων των καλωδίων στις εισόδους της η τηλεόραση άρχισε να γέρνει προς την μεριά των εισόδων της-καλωδίων.
Δηλ. όπως κοιτάς την τηλεόραση, αυτή δεν ήταν στην ευθεία αλλά είχε μια εμφανή διαφορά κλίσης προς τα αριστερά!!!
Είναι γιατί δεν κουμπώθηκε καλά η βάση, είναι γιατί είναι προβληματική η βάση, αλλά όπως και να έχει το θέμα, αποφάσισα να βρω την λύση του προβλήματος μέσω των εγγυήσεων που είχα για το προιόν,
παρά να λύσω το θέμα μόνος μου μιας και φοβόμουν μήπως προκαλέσω μεγαλύτερο πρόβλημα.
Λύση-Γολγοθάς: Έτσι αποφασίζω να επισκεφτώ το κατάστημα Κωτσόβολου στην πόλη μου για να ενεργοποιήσω την 5ετή εγγύηση που μου έδωσε και την οποία οι περισσότεροι αγοράζουμε στην αρχή με το προιόν (λόγω OLED).
...και για να μην μακρυγορήσω η τελική απάντηση του καταστήματος ήταν ότι το πρόβλημά μου δεν καλύπτεται από την εγγύηση αυτή διότι δεν ήταν τεχνικό!!! (Δηλ. αν κοιτάς στραβά τηλεόραση δεν είναι τεχνικό το πρόβλημα? Ελα Παναγία μου!!)
Εάν ήταν λάθος εγκατάστασης βάσης και ερχόταν συνεργείο θα πλήρωνα extra ποσό, εάν όχι τότε θα επικοινωνούσαν αυτοί με το services της Philips για περαιτέρω ενέργειες...και πάντως όχι μέσα στα πλαίσια της εγγύησης που αγοράζει κανείς από το κατάστημα!
Όχι είπα μέσα μου...ή έχω δωρεάν εγγύηση ή δεν έχω .....και μάλιστα για νέο πρόσφατα αγορασμένο προιόν!
Μου δίνει το κατάστημα Κωτσόβολος στην πόλη μου ένα τηλέφωνο services της Philips στην Αθήνα (αλλά όχι της εξυπηρέτησης Philips στην πόλη μου όπως μου έλεγαν-έταζαν στην αρχή για την αγορά της) και μου είπαν για να επικοινωνήσω εγώ μαζί τους...γιατί αυτοί δεν αναλάμβαναν!!!!!!!!!!!!!
Ζήτω τα κορόιδα είπα μέσα και εξω μου....
Επεισόδιο Νο2: Τηλεφωνώ στα κεντρικά services Philips - Αθήνα και εκείνοι, αφού τους εξέθεσα το πρόβλημα, μετά από μισή μέρα με πήραν πίσω για να μου δώσουν ένα τηλέφωνο νούμερο της εταιρίας Philips στην Αθήνα
για να τους δώσουν εντολή αποκατάστασης του προβλήματός μου
Παίρνω τηλέφωνο την Philips, αλλά βγαίνει ένα αυτοματοποιημένο μήνυμα με το γνωστό πάτησε το 1 αν θες για βλάβη.... πάτησε το 2 για εγγύηση και στο τέλος ενώ περίμενες για να συνδεθείς με εκπρόσωπο, έλεγε ένα μήνυμα στα πολωνικά και στα ελληνικά ότι ήμουν εκτός εγγύησης και έκλεινε απότομα!
Ξαναπροσπαθώ άλλες 2-3 φορές (μήπως κάτι έκανα λάθος...) αλλά το ίδιο αποτέλεσμα!!! Παίρνω πίσω στο services και αρχίζω τις φωνές....τι είναι αυτά που μου δώσατε κλπ υμνους... καταλήγοντας με το να προσπαθούν και εκείνοι γαι να βεβαιώσουν τα λεγόμενά μου και εισπράττουν τα ίδια με μένα!!!
Επεισόδιο Νο3: Τελικά μου είπαν ότι θα επικοινωνούσαν εκείνοι και ότι θα μ' επαιρναν πίσω...ουτε καν!!!! Πέρασαν έτσι πάνω 4 ωρες, και επειδή δεν είχα απάντηση καμία, αποφασίζω να ξαναπάρω ο ίδιος την Philips και "ω του θαύματος" μου απαντάει ένας εκπρόσωπος και του εξηγώ ξανα μανα το πρόβλημα!
Θα σου στείλω ένα email μου λέει... στείλε μου το SN και 1-2 φωτογραφίες με το πρόβλημά σου και θα σου απαντήσω! Πράγματι κάνω ότι μου λέει και λαμβάνω απαντητικό μήνυμα ότι το αίτημά μου θα εξετασθεί!
Την επομένη ημέρα λαμβάνω νέο μήνυμα που μου έλεγαν ότι μου αποστέλλουν νέα βάση, αλλά δεν ήξεραν πότε θα έφτανε λόγω κορονοιού! Μετά από μια μέρα στέλνουν νέο μήνυμα με track number και η περιπέτεια συνεχίζεται....
Συμπέρασμα με βάση την δική μου εμπειρία: Μην αγοράζετε εγγυήσεις που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα (και πως να το εξακρυβώσετε αυτό στην αρχή θα μου πείτε). Ισχύει κανονικά η εγγύηση προιόντος της εταιρίας για όλα τα θέματα....
Αντιπροσωπεία "έχει" η Philips στην Ελλάδα και μάλιστα ανταποκρίνεται πολύ καλά....services άκουσα ότι έχει...για να δω και στην πόλη μου τι θα συμβεί? Άραγε θα έρθουν να την τοποθετήσουν την βάση? Συνεχίζεται.....
Υ.Γ. ¨οταν η ταινία είναι σε Dolby Atmos και ο ήχος περνάει από σύστημα με DD, DTS τι ήχο λαμβάνω τελικά? Atmos ή DD ή DTS? Ποιά και πόση είναι η διαφορά στον ήχο μεταξύ Atmos # DD ή DTS?[/QUOTE

]Να σου θυμίσω τι έλεγες για την 5ετη του Κωτσόβολου την ημέρα της αγοράς σου;

Παίζει το τηλ. που μίλησες με "αντιπροσωπεία της Philips" να απάντησαν Έλληνες υπάλληλοι σε customer care με έδρα άλλη χώρα.


Εύχομαι να πάνε όλα καλά..
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγω παλι δεν καταλαβα.
Αγορασες TV & βαση η TV εκατσε στραβα (ειτε γιατι ειναι στραβη/στραβοκολλημενη) ειτε γιατι την τοποθετησες στο τοιχο στραβα και η εγγυηση της philips/κωστοβολου που κολλαει?
Εκτως ισως απο το να ειναι στραβη απο το εργοστασιο η βαση οπου δικαιως μπορεις να ζητησεις αντικατασταση με νεα.
Συγνωμη αν εχασα κατι και δεν καταλαβα.....
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εμενα μου αντικατέστησαν ελάχιστα στραβό πάνελ κατα 1-2 μοίρες στο κατω σημειο με καινουρια tv.


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Βοήθησε μας για σε βοηθήσουμε όπου μπορούμε.
Κατά την γνώμη σου πάντα, είναι ‛στραβο’ το πάνελ ως προς την tv?
(Όπως συνέβαινε στο φίλο παραπάνω;)
Αν ναι, φυσικά δικαιούσε αντικατάσταση γιατί είναι σφάλμα συναρμολόγησης!
Είναι στραβή η tv τοποθετημένη στη βάση της; Κάθεται καλά;
Αν ναι τότε ή η βάση είναι ‛στραβια’ όποτε ζητάς καινούργια ή είναι στραβά τοποθετημένη.
Περίπτωση να ξεβιδώσεις ελάχιστα και να πάρει την κλίση υπάρχει;
Ανέβασε καμία φωτό να δούμε μην ταλαιπωρισε άδικα...
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Απάντηση: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μου φαίνεται ακραίο να ειναι στραβό κατι solid όπως η βαση.


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παναγιώτη κάθε άλλο...
Αν διάβασα σωστά είναι περιστρεφόμενη αλλά πιθανόν εκτεινόμενη.
Μπορεί να είναι στραβόκολλημένη, μπορεί να τζογάρει στους συνδέσμους ελάχιστα και με την έκταση να πέρνει και μπορεί να κάμπτετε στο άνοιγμα ελάχιστα από το βάρος.
Όταν είναι μαζεμένες να δείχνει οκ κι όταν εκτείνεται να γέρνει.
Όπως μπορεί και απλά να είναι και κακότοποθετημένη από την αρχή.

Αυτό όμως δεν το ξέρουμε, μόνο ο φίλος που την έχει μπροστά του και την βλέπει μπορεί να μας πει.

Αν είναι η βάση και δεν είναι περίπτωση όπως παραπάνω Κακής συναρμολόγησης από το εργοστάσιο της tv.

Αν όμως είναι η βάση ή κακή τοποθέτηση η εγγύηση του εργοστασίου/καταστήματος δεν έχει θέση.

Ας μας πει λοιπόν τι συμβαίνει κατά την γνώμη του...
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Re: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνετε και αυτό σίγουρα θα με βοηθήσει.
Συνδέσαμε την TV στην περιστρεφόμενη βάση της, όπως έλεγαν οι οδηγίες που βρήκαμε στο κουτί και είδα σε βιντεάκια στο youtube!
Όταν την τοποθέτησα στο έπιπλό της αυτή είχε μία εμφανή κλίση προς τα αριστερά όπως την κοιτάει κάποιος!!!
Υπέθεσα ότι δεν την βιδώσαμε καλά και άρχισα να τζογάρω λίγο τις βίδες. Μάταια! Η ΤV δεν επανήλθε στα ίσια της! Έχει δηλαδή κλίση προς τα αριστερά!
Το panel πως να είναι στραβό? Δεν το καταλαβαίνω! Μάλλον απ' ότι βλέπω δεν κάθεται καλά στην βάση δηλ. ή η βάση της είναι στραβή ή δεν την βιδώσαμε εμείς καλά στην βάση!!!!
Πως πρέπει να δω εάν το panel είναι στραβό?
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Re: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

famphZ0.jpg
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Απάντηση: Re: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνεται και αυτό σίγουρα θα με βοηθήσει.
Συνδέσαμε την TV στην περιστρεφόμενη βάση της, όπως έλεγαν οι οδηγίες που βρήκαμε στο κουτί και είδα σε βιντεάκια στο youtube!
Όταν την τοποθέτησα στο έπιπλό της αυτή είχε μία εμφανή κλίση προς τα αριστερά όπως την κοιτάει κάποιος!!!
Υπέθεσα ότι δεν την βιδώσαμε καλά και άρχισα να τζογάρω λίγο τις βίδες. Μάταια! Η ΤV δεν επανήλθε ίσια! Έχει δηλαδή κλίση προς τα αριστερά!
Το panel πως να είναι στραβό? Δεν το καταλαβαίνω! Μάλλον απ' ότι βλέπω δεν κάθεται καλά στην βάση δηλ. η βάση της είναι στραβή ή δεν την βιδώσαμε εμείς καλά στην βάση!!!!
Πως πρέπει να δω εάν το panel είναι στραβό?
a>

Η εικόνα δε φαινεται.


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Re: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Από την αριστερή πλευρά που γέρνει ακουμπάει στον σκληρό εξωτερικό δίσκο ο οποίος έχει το 1/3 του ύψους του βιβλίου που βρίσκεται στην δεξιά πλευρά!
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Re: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια


Aπο αυτο που ανεβασες αυτο που εγω βλεπω ειναι οτι καθεται στραβα ως προς τον καθετο αξονα της.
ΔΕΝ ξερω πως στερεωνεται ο καθετος αξονας-'ποδι' στο κεντρο αλλα δοκιμασε να τον βγαλεις να τον ξαναβαλεις σωστα.


Το πανελ μπορει να ειναι 'στραβο' εαν κατα την συνρναμολογιση στο εργοστασιο τους ξεφυγε κατι . Συμβαινει αυτο και μιλαμε για κατασκευαστικη αστοχια παραγωγης.
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Απάντηση: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Γιατι δε την βάζεις wall mount να τελειωνεις;


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Απάντηση: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Γιατι δε την βάζεις wall mount να τελειωνεις;


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk
Έτσι!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Re: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Συνέχεια.....
Επεισόδιο Νο 3: Ήρθε νέα βάση με FedEx!. Ελα Παναγία μου στην πόλη μου αμερικανιές!!!!!!
Τηλέφωνο στο γνωστό νούμερο της Philips!
Απαντάει αμέσως ο εκπρόσωπος! Μπλα μπλα μπλα υπενθύμιση του προβλήματος..., αλλά αφού τώρα ήρθε δεν μπορώ να την τοποθετήσω μόνος μου γιατί δεν πιάνουν τα χέρια μου!
Θέλω το συνεργείο που μου υποσχόταν ο Κωτσόβολος κατά την αγορά της....Μα κύριε τι λέτε μου έλεγαν (όταν τους έλεγα ότι δεν έχει συνεργεία η Philips στην Ελλάδα)
... ασφαλώς και υπάρχουν συνεργεία της Philips και μάλιστα ένα στην πόλη μας, ο τάδε!!!! Έλα, έλεγα εκείνος δεν ξέρει από νέα τεχνολογία OLED....Παπαριές......Κωτσό για να αγοράσεις και μετά που είναι όλοι αυτοί οέο??
Σκέφτεται ο εκπρόσωπος ... και μου λέει καλά θα το σκεφτούμε και θα σας απαντήσουμε σύντομα με email. Ti email του λέω... πάρε το κινητό μου και στείλτο....
Στο σπίτι μου δεν έχω ούτε κατσαβίδι και φοβάμαι να την ξεσυνδέσω-συνδέσω επειδή είναι πάρα πολύ λεπτή και θέλει τουλάχιστον 2 άτομα!!!!
Συνεχίζεται.....μέχρι τελικής πτώσεως... ή εκείνοι ή εμείς εδώ!
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν εχεις εναν φιλο εναν συγγενή; Δες ενα video στο YouTube. Καταλαβαίνω το άγχος σου αλλα θα τρελαθείς αν δε κουμπωσεις άμεσα τη νέα βαση και σε τρώει να δεις τι γινεται.

Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Re: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έχω και φίλους και συγγενείς (υποχρεώσεις?), αλλά δεν θέλω να πω ακόμη για την αγορά της....Πάντως σωστή η ιδέα σου!
Ποιός ξαναπάει πάλι στον διαχειριστή της πολυκατοικίας.... Εκείνο το κατσαβίδι που μου δώσατε, μπορείτε να μου το ξαναδώσετε??
Εν τω μεταξύ τα δορυφορικά καλώδια κουμπώνουν πάρα πολύ δύσκολα (αλλάζεις φανέλες), λόγω της ακατάλληλης θέσης τους.....
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Απάντηση: Re: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έχω και φίλους και συγγενείς, αλλά δεν θέλω να πάω ακόμη για την αγορά της....Σωστή η ιδέα σου!

Δε σε έπιασα. Μάλλον το "παω" ειναι "πω";


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Re: Απάντηση: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Γιατι δε την βάζεις wall mount να τελειωνεις;


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk

Γιατί την έχω σε έπιπλο "ΒΑΡΑΓΚΗ" (που έψαξα και το βρήκα όπως το ήθελα ή θες να μου τα ξαποστείλει όλα....γιατί πειράζω τον χώρο του σαλονιού) με σωστή απόσταση από τον τοίχο (25 εκατοστά, έτσι φωτίζει περισσότερο στον χώρο) για το ambiligth της και
από κάτω της έχω κλειδωμένα με πορτάκια από μπροστά (για να μην βλέπεις τίποτα) τα τέρατα... Ενισχυτής YAMAHA κλπ....
Υ.Γ. Το διόρθωσα... ναι "πω" είναι
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Απάντηση: Re: Philips 854/804 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τα μοντελάκια των TV θα έρχονται και θα παρέρχονται και δεν θα σταματήσουν.....
....και μέχρι εμείς να δούμε στην TV μας περισσότερα κανάλια, ταινίες και εκπομπές σε 4k θα απολαμβάνουμε στο σήμερα αυτό που αγοράσαμε χθες!
Εικόνα - ήχος - Φως στο έπακρο....για τα επόμενα 10 χρόνια (και δεν ξέρω αν στα 80 μου θα θέλω να αγοράσω άλλη TV)! Αν και το σαράκι της τεχνολογίας πάντοτε θα μας ταλαιπωρεί.
Πάμε για ενισχυτή με Dolby Atmos, DTS-X AC-4...την BF. (Καμιά πρόταση?)

Mε την νέα βαση τι εγινε;


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk