Επιτέλους τελείωσε!(κατασκευή τελικού 20W -τάξη Α)

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Εν μέσω θέρους επιτέλους όντως τελείωσε.Το παίδευα ένα χρόνο,και όλα ξεκίνησαν
από μία μακρινή ανάμνηση του παρελθώντος.
Αντιγράφω από μία παλαιότερη δημοσίευση μου στο site,σε άλλο νήμα που ζητούσα
βοήθεια για τρύπημα της πρόσοψης αλουμινίου:

"Η ζωή μας κύκλους κάνει.Η σχεδίαση είναι παλιά ,του Κ.Lang και είχε δημοσιευτεί σε πολύ
παλιό τεύχος του Ήχου(το οποίο το έχω ακόμη!).Τότε ο Ήχος το είχε δημοσιεύσει με κάθε επιφύλαξη
γιατί ΔΕΝ το είχε υλοποιήσει.Εμένα τότε ,μικρός ήμουνα,μάλον ούτε τριάντα,ήταν λες και μου είπαν
να το φτιάξω.Καταλαβαίνετε τότε στην Καβάλα την εποχή εκείνη τι επιλογές υλικών είχα.
'Ομως σε εκείνα τα έτη έγινε.Και έπαιξε.Και το συναίσθημα εκείνο,ακούγοντας για πρώτη φορά
τάξη Α(από κάτι ηχεία Magnat-sonoboul 20)μου έμεινε.Ο ενισχυτής ζεματούσε,αλλά εκείνα τα θεικά πρίμα
ακόμα τα θυμάμαι.Νεανική εμπειρία.Δυστυχώς ο βλάξ με τα χρόνια τον εξαφάνισα,μάλλον έγινε υλικά για άλλες κατασκευές
Έλα μου μετά από χρόνια ξαφνικά αναρωτήθηκα,ρε πως θα έπαιζε εκείνο το μαραφέτι αν του έβαζα γκουρμέ υλικά.
Είχα κάποια στοκ,έψαξα και στο e bay και βρήκα τα αυθεντικά-made in Japan-mosfet(θέλω να ελπίζω)
και έτσι δειλά-δειλά ξεκίνησε ξανά η κατασκεύη.Μετά από κανά δεκάμηνο ολοκληρώθηκαν οι πλακέτες,
και μπήκε στην πρίζα με κάτι πρόχειρα τροφοδοτικά.
Δούλεψε και πάλι.Το αποτέλεσμα με ενθουσίασε και παρείγειλα και τις υπόλοιπες ελλείψεις(μετασχηματιστές,κουτί
και πυκνωτές εξομάλυνσης για το στάδιο εξόδου-όλα αυτά αναμένονται).Θέλω ακόμα κύκλωμα προστασίας από τυχόν DC
κύκλωμα ελένχου των vu meter και μάλλον ένα soft start και είμαστε κομπλέ"

Και ήρθε το πλήρωμα του χρόνου!ολοκληρώθηκε.Εννοείται ότι όταν ολοκληρωμένο πλέον τον έβαλα στην πρίζα
για πρώτη φορά,έτρεμαν τα πόδια μου,έβαλα και μία δίμετρη μπαλαντέζα και τον άνοιξα από μακριά,περιμένοντας
το μπάμ.Τόσα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν πάει στραβά,αλλά δούλεψε.
Στα τεχνικά τώρα.Αν και 20W του έβαλα 5 συνολικά τροφοδοτικά,δύο για τα στάδια εξόδου,ισχύος 200W ανά κανάλι
(να'χουμε ρεύματα),άλλα δύο για τα σταθεοποιημένα στάδια εισόδου,και ένα για κύκλωμα προστασίας και τα vumeter.
Υλικά γκουρμέ από hifi collective,ματσάρισα και τα τρανζίστορ εισόδου,μπήκαν και πυκνωτές 4*22000μf στα στάδια εξόδου,
ένανα ότι μπορούσα σε επίπεδο υλικών και κατασκευής.
Το αποτέλεσμα με ικανοποίησε πλήρως,αν και η όλη ιδέα ενός ενισχυτή των 20W να οδηγεί τα ηχεία μου με 2 οκτάιντσα
το καθένα,ήταν εκ προιμοίου ντιμπ λάθος.(μάλλον τα ικανά αποθέματα ρεύματος σώσαν τελικά την κατάσταση)
Ακουστικά τα πρίμα του είναι μεταξένια,οι φωνές εθιστικές και τα μπάσα πέραν του αναμενομένου.
Δεν έχω πολλές ακουστικές εμπειρίες,αλλά πιστέυω ότι βγήκε κάτι καλό.Και μόνο που έγινε από τα χέρια μου ,φτάνει.
Να μοιραστώ και μερικές φωτό,και φυσικά σχόλια,γνώμες,κατσάδες όλα δεκτά(εγώ δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός)


IMG_20200702_021558.jpg



IMG_20200702_015639.jpg



IMG_20200702_015602.jpg



IMG_20200702_015537.jpg




IMG_20200702_015523.jpg
 

Attachments

  • IMG_20200427_232929.jpg
    IMG_20200427_232929.jpg
    156 KB · Views: 353

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Τα θερμά μου συγχαρητήρια για την κατασκευή.
Καλό θα ήταν να βλέπαμε και κάποιο σχηματικό.
Οι ψύκτρες , θεωτηρικά, θα έπρεπε να είναι κάθετα με το οριζόντιο επίπεδο, τουλάχιστον σε class A ενισχυτή.
Τα χιτάτσι από που τα βρήκες ?
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Εγώ τον απολαμβάνω καθημερινά,είμαι απόλυτα ευχαριστημένος,πρώτα γιατί δεν πήγαν τζάμπα οι ώρες που αφιέρωσα και τα εξοδα.,και δεύτερον και μάπα να 'βγαινε ,ε άμα τον κάνεις μόνος σου, νομίζεις ότι παίζει θεϊκά,είναι το παιδί σου,καταλαβαίνεις.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Καλημέρα. Μιά χαρά θα παίζει. Απλώς θα χρειάζεται λίγο προσοχή η θερμοκρασία στις ψυκτρες. Στα πόσα αμπερ έχεις ρυθμίσει τα φετ στην έξοδο?
Το ηχείο τι ακριβώς είναι ?
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Καλημέρα. Μιά χαρά θα παίζει. Απλώς θα χρειάζεται λίγο προσοχή η θερμοκρασία στις ψυκτρες. Στα πόσα αμπερ έχεις ρυθμίσει τα φετ στην έξοδο?
Το ηχείο τι ακριβώς είναι ?

Κάθε μόσφετ τραβάει 1 αμπέρ-4 αμπέρ ανά κανάλι(2 στην θετική τροφοδοσία και 2 στην αρνητική)
Τα ηχεία είναι ιδιοκατασκευή ARCOS X(ΜΤΖ audio σχεδίαση-δύο δρόμων με 2 οχτάιντα γούφερ και teeter
όλα seas exell)
Να ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Καλημέρα πολύ ωραία κατασκευή.Να κανονίσουμε μόλις μπορέσουμε να βρεθούμε να τα ακούσουμε.Λίγα δεν είναι όμως τα 20Watt για τα Arcos;

Όποτε θέλεις να βρεθούμε,κοντά είμαστε-στείλε μύνημα.
Ναι.εννοείται λίγα είναι ,την κατάσταση σώζει κάπως το βαρύ τροφοδοτικό με την επάρκεια ρεύματος.
Έλα που μου καρφώθηκε να το ξανακάνω και άντε να το βγάλεις από την κούτρα σου.Το έκανα μια
στα νιάτα και τώρα στα γεράματα.Είχα φάει κόλλημα,οπότε η λογική πήγε περίπατο
 
18 June 2006
980
Ξάνθη
Ναι τον έχω ακούσει και με τα δικά μου με Audax aerogel αλλά και με Seas exel.Τώρα τα έχει ο φίλος μου ο Αντώνης στις Σάπες Κομοτηνή.Αυτός έβαλε τους ενισχυτές σε κουτί.Έχουν Μ/Χ στο κάθε κανάλι 600VΑ.Η φωτογραφία είναι από τον χώρο του.Ο Αντώνης όμως επιμένει στις λάμπες.Στην φώτο φαίνονται οι ενισχυτές δεξιά αριστερά πάνω στο ξύλο πριν μπουν στα κουτιά τους.
 

Attachments

  • P4050068.jpg
    P4050068.jpg
    157.6 KB · Views: 221

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Ναι τον έχω ακούσει και με τα δικά μου με Audax aerogel αλλά και με Seas exel.Τώρα τα έχει ο φίλος μου ο Αντώνης στις Σάπες Κομοτηνή.Αυτός έβαλε τους ενισχυτές σε κουτί.Έχουν Μ/Χ στο κάθε κανάλι 600VΑ.Η φωτογραφία είναι από τον χώρο του.Ο Αντώνης όμως επιμένει στις λάμπες.Στην φώτο φαίνονται οι ενισχυτές δεξιά αριστερά πάνω στο ξύλο πριν μπουν στα κουτιά τους.

´Ενα ταξίδι στις Σάππες επιβάλλεται!Όμορφα πράγματα.Φθινοπωριάζει ταμάμ,θα ήθελα να άκουγα τους τελικούς αυτούς,πόσο μάλλον
που ο φόλος έχει και τα ίδια ηχεία
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Re: Απάντηση: Επιτέλους τελείωσε!(κατασκευή τελικού 20W -τάξη Α)

Πολυ ωραια κατασκευη να την χαιρεσαι !!!! ωραια δουλεια και βλεπεις και τον κοπο σου χιλια μπραβο εχεις απο εμενα !!!!:a0210:

Σε ευχαριστώ
 

kimon

Established Member
Συγχαρητήρια και από 'μένα. Η κατασκευή είχε δημοσιευτεί το 1985 στον ΗΧΟ. Θυμάμαι τις πλακέτες από τον χαρακτηριστικό σταυρό!
Η τάξη Α όντως έχει άλλη χάρη! Η δική μου σχετική εμπειρία προέρχεται από τον ενισχυτή ακουστικών σε τάξη Α που είχε δημοσιεύσει ο ΗΧΟΣ το 1984!
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Τι χρόνια θεέ μου!με τον ήχο παραμάσχαλα προσπαθούσα να πάρω ήχο από κατασκευές που
τις παίδευα μόνος μου,χωρίς γνώσεις και χωρίς βοήθεια από πουθενά