Ερώτηση για διακύμανση τιμής της Panasonic TX55GZ950E

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tarantules

Established Member
15 August 2007
297
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται η συγκεκριμένη τηλεόραση να πωλείται στα 1000 ευρώ πριν μερικές εβδομάδες και τώρα να έχει πάει στα 2.300 ευρώ;
Δηλαδή πιο ακριβά και από την αρχική τιμή που είχε όταν πρωτο βγήκε;
Δείτε εδώ αν δεν με πιστεύετε.
 

krones

New member
23 February 2011
60
Re: Panasonic TX GZ950E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται η συγκεκριμένη τηλεόραση να πωλείται στα 1000 ευρώ πριν μερικές εβδομάδες και τώρα να έχει πάει στα 2.300 ευρώ;
Δηλαδή πιο ακριβά και από την αρχική τιμή που είχε όταν πρωτο βγήκε;
Δείτε εδώ αν δεν με πιστεύετε.
Όλα γίνονται, έληξε η προσφορά και πήγε αρχική τιμή, μάλλον θα περιμένεις στο black friday να την βγάλει προσφορά

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Re: Panasonic TX GZ950E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Όταν λες "πριν μερικές εβδομάδες", προφανώς εννοείς μέσα στις εκπτώσεις. Λογικό δεν είναι, να είναι κάτι πιο ακριβό εκτός περιόδου εκπτώσεων;

Το πόσο πιο ακριβό, δεν ξέρω με τι παράγοντες κρίνεται... Σίγουρα στην ελληνική αγορά υπάρχουν στρεβλώσεις και δεν ακολουθείται πάντα ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης.
 

henaros

New member
18 January 2011
20
Σαντορίνη
Re: Panasonic TX GZ950E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Άμα πας στο site του κωτσου και κανεις "παζάρι" η τιμή κατεβαίνει στα 999.
Βέβαια δεν βλέπω διαθεσιμότητα για αποστολή.Μηπως είναι εκθεσιακά;Μιλα μαζί τους για να το επιβεβαιώσεις.

Πάντως,τυχεροί όσοι προλάβαμε και πήραμε tv επιπέδου C9 στα 999.
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Εγώ 2 τεμάχια πήρα και τα 2 καμμένα πιξελ. Η 1η 5 η 2η 20. Αν πας κοντά, πανω κυριως, θα δεις πολλα καμμένα πιξελ. Τηλεορασαρα αλλα προσωπικά δε θα ξαναπηγαινα. Δε μπορεί να έτυχε και στα 2. Άσε την πρώτη που ειχε 5 (πες ειναι νορμαλ- που για μένα δεν ειναι) αλλα 20; Πάει πολυ.

Βεβαια στα 999 αν πετύχεις και τέλειο πάνελ μιλάμε για την τελεια αγορά.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Εγώ 2 τεμάχια πήρα και τα 2 καμμένα πιξελ. Η 1η 5 η 2η 20. Αν πας κοντά, πανω κυριως, θα δεις πολλα καμμένα πιξελ. Τηλεορασαρα αλλα προσωπικά δε θα ξαναπηγαινα. Δε μπορεί να έτυχε και στα 2. Άσε την πρώτη που ειχε 5 (πες ειναι νορμαλ- που για μένα δεν ειναι) αλλα 20; Πάει πολυ.

Βεβαια στα 999 αν πετύχεις και τέλειο πάνελ μιλάμε για την τελεια αγορά.

Μα τα πανελ δεν ειναι πανασονικ! κάνω λάθος?
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Έχω καταλήξει οτι πάντα οι oled αν ψαξεις θα βρεις καμμένα πιξελ (ευπαθή τεχνολογία) αλλα αλλο 1-2 και αλλο 5 και 20.


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Οχι, lg ειναι.


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk

αρα η το QC της LG εχει θέματα η ψωνίζει φτηνά η Πανασόνικ β διαλογής πάνελ που ενδεχομένως προκύπτουν ελαττωματικά. Βέβαια υπάρχει και ο παράγοντας "έτυχε"

Θελω να πιστευω οτι έτυχε, μιας και δεν εχω δει καμένο (φτου φτου) πιξελ στην Πανασονικ εγώ.
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
αρα η το QC της LG εχει θέματα η ψωνίζει φτηνά η Πανασόνικ β διαλογής πάνελ που ενδεχομένως προκύπτουν ελαττωματικά. Βέβαια υπάρχει και ο παράγοντας "έτυχε"

Θελω να πιστευω οτι έτυχε, μιας και δεν εχω δει καμένο (φτου φτου) πιξελ στην Πανασονικ εγώ.

Πιστευω αν ψαξεις πανω θα βρεις. Πανω ειναι το πρόβλημα. Αλλα και παλι έχω καταλάβει οτι ειναι ανεκτό να βρεις 3-4. Αν πατήσεις apps πλήκτρο, που εμφανιζει ενα γαλάζιο background στο μενού, και ψαξεις πανω απο πολυ κοντά και δε βρεις κανενα τοτε εχεις τύχει στο τέλειο πάνελ.


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Η ΠΑΝΑΣΟΝΙΚ εντωμεταξυ ειναι τοσο "άθλια" που τους λεω "παιδιά αν κρατήσω την τηλεοραση και δε χρησιμοποιήσω το Doa θα μου αλλάξετε το πάνελ"; Και μου εκανε τον δύσκολο σε φαση ειναι παλιο μοντέλο, δεν έχουμε πάνελ κτλπ...

Με έπρηξε να χρησιμοποιήσω το DOA του Κώτσου προκειμένου να μην του την πω για να κανει αντικατάσταση του πάνελ.

Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Εχω βαλει διαφορα pattern για καμμενα πιξελ και απο την θεση θεασης δεν παρατηρησα κατι. Τωρα αν παω κοντα και δω κατι, μετα θα πηγαινει συνεχεια το ματι εκε,ι οποτε δε το ρισκαρω. Μενω με την εντυπωση της αριστης εικονας που βλέπω, χαχαχα

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Εχω βαλει διαφορα pattern για καμμενα πιξελ και απο την θεση θεασης δεν παρατηρησα κατι. Τωρα αν παω κοντα και δω κατι, μετα θα πηγαινει συνεχεια το ματι εκε,ι οποτε δε το ρισκαρω. Μενω με την εντυπωση της αριστης εικονας που βλέπω, χαχαχα

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη θέση θέασης δε τα βλεπεις. Ούτε εγώ τα βλέπω ακόμα και αυτα που υπάρχουν. Απλα εγώ δε συμβιβάζομαι με το γενικός 1Κ και καμμένα πιξελ. Ακόμα και αν δε τα βλέπω στην απόσταση θέασης. Φτάνει που ξερω οτι υπάρχουν.

Ξαναλέω ακόμα και που στην 2η έχω 20 στην απόσταση θέασης (2,5μετρα) δε φαίνονται. Ισως ενα cluster (4 καμμένα μαζι σε τετραγωνακι)


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Στα 4k μόνιτορ που εχω ενα καμμενο πιξελ φαίνεται και βγαζει ματι. Τωρα στην TV δε ξερω γιατι δε θα έπρεπε να φαινεται απ την θεση θέασης αλλά με βάζεις σε σκεψεις και θα το ψάξω.

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Στα 4k μόνιτορ που εχω ενα καμμενο πιξελ φαίνεται και βγαζει ματι. Τωρα στην TV δε ξερω γιατι δε θα έπρεπε να φαινεται απ την θεση θέασης αλλά με βάζεις σε σκεψεις και θα το ψάξω.

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακόμα και να τα βρεις πίστεψε με στην απόσταση θεασης δε θα τα βλεπεις. Εγώ που ξερω που ειναι και τα 20 στα 2,5 μέτρα "εξαφανίζονται". Απλα δε συμβιβάζομαι με την ιδεα σου έδωσα 1Κ και μου έδωσες πάνελ με 5 ή ποσο μάλλον 20 καμμένα πιξελ. 20 παραπάει. Η ΠΑΝΑΣΟΝΙΚ δε το πίστευε που της το έλεγα.


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Με προβλημάτισε ομως ο τεχνικός της πάνα που μου το έπαιζε δύσκολος για οποιοδήποτε εργασία αλλαγής πάνελ. Ειναι δυνατόν να μου λεει ειναι παλιο μοντέλο, δεν έχω πάνελ, θα αργήσει οτι να ναι μου ελεγε για να μην του τη στείλω. Μοντέλο του 19 ειναι παλιο, μάλιστα.

Δλδ αν η τηλεοραση πάθει κατι στο τελος της 2ετιας εγγύησης φαντάζομαι να μην κάνω τον κόπο να του τηλεφωνήσω.


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Στα 4k μόνιτορ που εχω ενα καμμενο πιξελ φαίνεται και βγαζει ματι. Τωρα στην TV δε ξερω γιατι δε θα έπρεπε να φαινεται απ την θεση θέασης αλλά με βάζεις σε σκεψεις και θα το ψάξω.

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι γιατι κάθεσαι μπροστά του. Αν πας στην τηλεοραση θα βρεις. Εχεις και 65αρα. Τέλειο πάνελ σχεδόν δεν υπαρχει. 8 εκατομμύρια πιξελ, καποια θα εχει καμμένα (κακώς αλλα αναπόφευκτο). Το θεμα ειναι ποσα και τι ανοχή εχει η κάθε εταιρεία.


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Έχω κινήσει διαδικασίες μιας και εχει τελείωσει το απόθεμα να μου δώσουν καποια lg. Θα δείξει.


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk