Ενα πειραμα που οδηγησε σε ενα ωραιο παντρεμα!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα στην ωραια παρεα ,η αληθεια ειναι οτι εχουμε καιρο να τα πουμε αλλα ερχομαι ορεξατος! σε παλαιοτερο ποστ ειχα γραψει οτι ηθελα να αναβαθμισω τον δικαναλο ηχο μου ( rotel ra-970 bx με ηχεια bowers wilkins dm 302) η αληθεια ειναι οτι αυτη η αναβαθμιση με τρωει πολυ καιρο ωστοσο επειδη τα οικονομικα μου ειναι παρα πολυ στενα , εκανα ενα πειραμα ,πηρα απο το 2 συστημα που εχω ως home -cinema τα μικρα ηχεια δαπεδου που εχω roister emphasis 25 τα συνδεσα με τον rotel και τα dm 302 τα πηγα στο home cinema το οποιο απαρτιζεται απο περιφεριακα magnat supreme 102, κεντρικο heco victa 100 και τα 2 σαμπ της roister pb 125 τα οποια ολα αυτα οδηγουνται απο τον ταπεινο yamaxa rxv 861 ! ξεχασα να αναφερω οτι ο νεος χωρος που θα παιζουν τα roister ειναι περιπου 10 τμ και η αποσταση ακροασης στα 2 μετρα ! το αποτελεμα πολυ καλο τα roister πλεον οδηγουνται με επαρκεια απο τον ροτελ ακουω μεσαια,μπασα,πριμα και τα ηχεια δεν μπουμαρουν ουτε εχω συντονισμους !!! το θεμα ειναι οτι τα συγκεκριμενα ηχεια παιζουν τελειως διαφορετικα σε σχεση με τον πολυκαναλο ο οποιος στα χαρτια δινει 2χ105 βαττ ενω η ροτελια με τα 60 μολις βαττ τα παει τρενο πραγματικα μεγαλη ακουστικη διαφορα!! οποτε προσωρινα βολευτηκα ετσι !! τα δε dm 302 εχουν καλυτερη ομοιογενεια με τα υπολοιπα ηχεια ,ο ενισχυτης δεν ζοριζεται ιδιαιτερα και ειναι ολα κροσαρισμενα στα 90 hz με αποτελεσμα ο ενισχυτης να μην ζοριζεται ,να χαιρομαι περισσοτερα τα σαμπ και το κυριοτερο δεν εχω ακουστικη τρυπα οπως πριν !!! επι της ουσιας δεν εγινε καμια σουπερ αναβαθμιση αλλα θεωρω οτι υπαρχει καλυτερη συνυπαρξη ! οταν με το καλο τα οικονομικα μου φτιαξουν θα γινει ριζικη ανανεωση αλλα επειδη εχω αυτο το μικροβιο θελω να κανω διαφορα πειραματα !!απλως ηθελα να το μοιραστω μαζι σας !!!-bye-
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τα πειράματα είναι στη φύση μας! :smile: :a0210:

Και αφού έχεις όρεξη, θα σου προτείνω άλλα δύο.

1) Πως ακούγεται ο πολυκάναλος Yamaha, αν τον ρυθμίσεις αποκλειστικά ως δικάναλο; Δηλαδή αν δώσεις όλη του την ενέργεια στο κύριο ζεύγος των μπροστινών ηχείων, απενεργοποιώντας τα υπόλοιπα;

2) Τι θα γινόταν εάν συνέδεες τα δύο subwoofer πάνω στο κύριο δικάναλο σύστημα σου; Μία ιδέα με αφορμή τη συζήτηση για subwoofer σε άλλο γειτονικό νήμα! :cool:

Αυτά... -bye-
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Ενας 13 χρονων πολυκαναλος του 1000ρικου ακουγεται πολυ χειρότερα από εναν τωρινο πολυκάναλο ενισχυτη του 1000ρικου.
Αντιθετα ενας δικαναλος 20+ χρονων θα εχει πολυ μικρή διαφορά απο εναν σημερινό δικαναλο.
Να περνας καλα, να απολαμβάνεις τις μουσικές σου και τις ταινιες σου!!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ενα πειραμα που οδηγησε σε ενα ωραιο παντρεμα!!!

Ενας 13 χρονων πολυκαναλος του 1000ρικου ακουγεται πολυ χειρότερα από εναν τωρινο πολυκάναλο ενισχυτη του 1000ρικου.
Αντιθετα ενας δικαναλος 20+ χρονων θα εχει πολυ μικρή διαφορά απο εναν σημερινό δικαναλο.
Να περνας καλα, να απολαμβάνεις τις μουσικές σου και τις ταινιες σου!!!

Η διαφορά είναι μεγαλύτερη από αυτή που περιγράφεις. Αν εξαιρέσει κάποιος την ισχύ, σε επίπεδο επεξεργασίας ήχου και συνολικής surround αίσθησης, θα έλεγα ότι ακόμα και πολυκάναλος του διχίλιαρου αυτής της ηλικίας χάνει από οικονομικότερο των χιλίων ευρώ σημερινό πολυκάναλο ενισχυτή.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Απάντηση: Re: Ενα πειραμα που οδηγησε σε ενα ωραιο παντρεμα!!!

Την πρωτη περιπτωση την ειχα δοκιμασει και μαλιστα τα ηχεια τα ειχα βαλει να παιζουν απολκειστικα δικαναλα -πληρους φασματος αλλα και σαν κροσαρισμενα ο ηχος δεν με ενθουσιασε και μαλιστα τα τουιτερ ενω ηταν στο φλατ παιζανε αρκετα πριμαριστα!! με αποτελεμα να τα ειχα χαμηλωσει -2 db στο ροτελ παιζουν φλατ και ακουγεται ηχος πιο γλυκς !!! το επομενο μου πειραμα ειναι αυτο που γραφεις (εισαι μεσα στο μυαλο μου ) να σαι καλα φιλε μου!!!:2thumb22sup:
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
bw302FIG1.jpg


Κάπως ανάποδα βλέπω να είναι τα πράγματα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου αφού τα DM302 δεν είναι φαίνεται ένα ιδιαίτερα εύκολο φορτίο.
Ο rotel απλά τα βρίσκει σκούρα με τα B&W DM302 και ζορίζεται αφού η αντίσταση πέφτει κάτω από τα 4ohm στη κρίσιμη μεσαία περιοχή ισχνοτήτων, και ακουμπά τα 4ohm στα μπάσα, ο δε Yamaha φαίνεται να μη ζορίζεται τόσο ιδιαίτερα, σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα σου.:tongue:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
ο ροτελ τα 302 τα οδηγουσε με μεγαλη ανεση καθως εχει 60βατ στα 8 ωμ και 90 στα 4 ωμ με τοροειδη μετασχηματιστη και 2χ10000 mf . στα ροιστερ πεφτει μικρος καθως ειναι 4 δρομα και 6 ωμ ωστοσο ανατποκρινεται μια χαρα διοτι ο χωρος ειναι μικρος και η αποσταση ακροασης 2μ !!! το θεμα ειναι οτι με το ροτελ σε σχεση με τον yamaxa τα ηχεια ακουγονται πιο αναλυτικα και πιο φυσικα !! τα 302 ωστοσο τα εχω δοκιμασει και με ενα τριπαθο που εχω και επαιζαν μια χαρα !! στα χαρτια μπορει η αντισταση να πεφτει ατα 3,9 αλλα τα συγκεκριμενα ηχεια κατω απο 70 xz δεν πεφτουν κοινως μπασα δεν μπορουν να αποδωσουν !! ωστοσο ο ροτελ και με τα 2 ηχεια δεν παραμορφωνει τα οδηγει ομαλα απλως με τα roister απολαμβανω και τις χαμηλες συχνοτητες κατι που πριν δεν ειχα !!!:2thumb22sup:
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
το αποτελεμα πολυ καλο τα roister πλεον οδηγουνται με επαρκεια απο τον ροτελ ακουω μεσαια,μπασα,πριμα και τα ηχεια δεν μπουμαρουν ουτε εχω συντονισμους !!!

Τα μεσαία, και τα μπάσα είναι αυτά που ο rotel τα βρίσκει μπαστουνιά και είναι φυσιολογικό για τα πρίμα δεν ξέρω, οι συντονισμοί και το μπουμάρισμα είναι θέματα του χώρου και όχι ενισχυτή που επίσης δεν ξέρω!

Η μόνη επάρκεια που ξέρω για ενισχυτές είναι επάρκεια ρέματος και ο rotel σύμφωνα με τα λεγόμενα σου δεν έχει! Και η αντίστασή όπως την βλέπω δεν είναι στα 3.9 αλλά στα 3.1 και τα B&W είναι δύσκολο φορτίο για αδύναμους ενισχυτές!



τα δε dm 302 εχουν καλυτερη ομοιογενεια με τα υπολοιπα ηχεια ,ο ενισχυτης δεν ζοριζεται ιδιαιτερα και ειναι ολα κροσαρισμενα στα 90 hz

Η ομοιογένεια είναι κάτι αφορά το σύνολο τον ηχείων σου και δεν το εξετάζουμε ούτε μπορούμε να ξέρουμε, αλλά φαίνεται ότι έγραψες ότι ο Yamaha δε φαίνεται να ζορίζετε και ιδιαίτερα




ενω η ροτελια με τα 60 μολις βαττ τα παει τρενο πραγματικα μεγαλη ακουστικη διαφορα!!

με τα roister απολαμβανω και τις χαμηλες συχνοτητες κατι που πριν δεν ειχα !!!:2thumb22sup:

Το γιατί τώρα απολαμβάνεις με τα roister χαμηλές συχνότητες χωρείς μπουμάρισμα μάλλον είναι θέμα ορολογίας η κάτι άλλο που χρήζει διερεύνησης!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
ο rotel οδηγουσε μια χαρα τα dm 302 και για να στο αποδειξω αυτο πιο παλια οδηγουσε 2 ζευγη ηχειων τα 302 καθως και τα roister silk 100 με οχταρι γουφερ ! οποτε καταλαβαινεις οτι εαν ειχε θεμα οδηγησης θα τον ειχα παρει στο χερι! το θεμα ειναι οτι με το δικαναλο ενισχυτη εχω καλυτερη ποιοτητα ηχου καθως και καλυτερη οδηγηση !!!:2thumb22sup:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Στους πολυκάναλους γίνεται με δύο τρόπους. Είτε επιλέγοντας stereo, είτε δηλώνοντας ότι έχεις μόνο δύο main ηχεία. Και στη μια και στην άλλη περίπτωση γίνεται το downmix από τα πολλά κανάλια στα δύο. Ή σε δυο και ένα sub, ή ό,τι τέλος πάντων δηλώσεις ότι έχεις σε ηχεία.
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Στους πολυκάναλους γίνεται με δύο τρόπους. Είτε επιλέγοντας stereo, είτε δηλώνοντας ότι έχεις μόνο δύο main ηχεία. Και στη μια και στην άλλη περίπτωση γίνεται το downmix από τα πολλά κανάλια στα δύο. Ή σε δυο και ένα sub, ή ό,τι τέλος πάντων δηλώσεις ότι έχεις σε ηχεία.

Σωστό. :a0210: