Νεος προβολεας

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Αναζητω οικονομικο προβολέα πρωην κατοχος ενος παλιού benq χωρις hdmi.
Ο χωρος ειναι βεράντα, με φωτα δρομου μόνο, και μονο βράδυ. Θα προβαλω σε ελαφρως λειο ματ γκρι τοιχο.
Περιεχομενο νετφλιξ και κατεβασμενες ταινιες απο mini pc με win10 και εξοδο hdmi και οπτικη ινα (για ηχο-θα δουμε πως και τι)
Ο προβολεας θα μπει σε ταβανι γυψοσανιδα και πισω του υπαρχει δοκαρι. Τα καλωδια απο την ψ/ο.
Μεγιστη διαθεσιμη διασταση οθόνης π220, Υ200(124cm μεγιστο βγαινει* με 16:9)
Απόσταση θέασης 3εως4,6μετρα
Μεγιστη απόσταση τοποθετησης προβολεα απο οθονη (δοκαρι) 4μετρα
Το πάνω μερος της οθονης 60cm πιο κατω απο την ευθεια του προβολεα.
Ελπιζω να εχω καλύψει τις περισσότερες πτυχές του προβληματος, ωστε να αποφυγουμε σεντόνια
Δεν εχω παρακολουθησει εξελίξεις , την επιείκεια σας

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θα ήταν καλύτερα να ορίσεις ένα συγκεκριμένο ταβάνι στο μπάτζετ γιατί τη λέξη οικονομικό την εκλαμβάνει διαφορετικά ο καθένας, θα βοηθήσεις κι εμάς να ξέρουμε που ακριβώς να κινηθούμε στις προτάσεις μας.

Ερώτηση όσον αφορά την τοποθέτηση, λες μέγιστη απόσταση τοποθέτησης τα 4 μέτρα ακριβώς, αυτό είναι το κενό; Aρα μπορεί να κρεμαστεί και στα 3 μέτρα, σωστά; Το πάνω μέρος που λες της οθόνης 60εκ. πιο κάτω, έχεις υπολογίσει το πάχος του προβολέα ή είναι η απόσταση του ταβανιού με το πάνω μέρος της οθόνης;
Νομίζω ο BENQ W 1050 μπορεί να σε καλύψει αν τα 600 ευρώ και λίγο πιο κάτω είναι στο μπάτζετ σου.
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Ωραία κ Κώστα, να απαντήσω επ αυτου:
Τα 600 ήδη φαίνονται τσιμπήμενα, θα τα δώσω αλλά με μισή καρδιά. Σκεφτόμουν ένα ελαστικό ταβάνι τα 500...
Απόσταση: τα 4 Μέτρα είναι η μέγιστη (συμπεριλαμβανομένου του υλικού και των καλωδίων στο πίσω μέρος) και βολεύουν αφάνταστα στην στήριξη.(δοκάρι) Σαφώς και μπορούμε να κρεμάσουμε στα 3 μέτρα, απλά είναι ελαφρώς δυσκολότερη η κατασκευη σωστής βάσης.(θέλει παραπάνω χρόνο)
Τα 60 εκατοστά Ναι είναι από το ταβάνι, δεν έχω μετρήσει πάχος υλικού. (Προβολεα)

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Σκέτο Κώστα, λοιπόν ο συγκεκριμένος που σου έβαλα βγάζει 100 ίντζες (τόσο είναι το 1,24 ύψος κάδρου) στα 3,70 αν θυμάμαι καλά απ τη σελίδα της benq που κοίταγα πριν λίγο, οπότε θα θέλει μία βάση με βραχίονα στην κολώνα ώστε αν αφαιρέσουμε 25 εκατοστά του βάθους του προτζέκτορα κι άλλα 10εκ. κενό να φτάσει ο φακός στην απόσταση που θα σου δίνει το 1,24 ύψος κάδρου.

Για πιο οικονομικό χμμμ δεν θα είναι full hd, δηλαδή πας σε 1200χ800, ή σε μεταχειρισμένο μετά.