Πρόβλημα σε AVR (σβήνει)

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,650
Αθήνα
Στο Home cinema του εξοχικού μου έβγαλε πρόβλημα ο Ραδιοενισχυτής (AVR) Yamaha RX-V650:

Μετά από αρκετή ώρα (παίζοντας μια ταινία για καμμιά ώρα) σβήνει. Αν περιμένω 10 λεπτά μόλις τον ξαναβάζω στην πρίζα κανει πως ανάβει αλλά ξανασβήνει μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Δεν φαίνεται όμως να ζεσταίνεται.

Τον ανοιξα, τον φύσηξα με φυσερό να φύγει η σκόνη, είδα ότι δεν ζεσταίνεται η ψύκτρα αλλά συνεχίζει να κάνει τα ίδια.

Την αλλη μέρα παίζει και μετά από πολλή ωρα (1-1,5 ώρα) που παίζει μια (ζόρικη από ήχο ταινία με πολλά μπάσα) ταινία ξανά τα ίδια. Δεν ξέρω αν το κάνει και με ελαφρύ φορτίο.


Το σύστημα είναι 7.1 και οδηγεί όλα τα ηχεία (εκτός από το sub φυσικα). Τα κύρια ηχεία είναι B&W DM602S2 και δηλωμένα σαν μεγάλα φυσικά. Μέχρι τώρα τα οδηγούσε ξεχωριστός τελικός ενισχυτής (είναι αυτός που έχω βάλει σε αγγελία). Ίσως να μη μπορεί να τα βγάλει πέρα ο Yamaha παρά τις τυπικές προδιαγραφές του... Θα ξαναβάλω τα L+R στον τελικό να δώ τι γίνεται. Αν συνεχίσει λέω να τον φέρω στην Αθηνα να τον δεί κάποιος τεχνικός...

Στο μεταξύ κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη...
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,650
Αθήνα
Απάντηση: Re: Πρόβλημα σε AVR (σβήνει)

Βγαλε ολα τα καλώδια και άφησε τον ανοιχτό να δεις αν θα κλείσει μόνος του.

Θα το δοκιμάσω.
Στο μεταξύ έβγαλα τα κύρια ηχεία και τα έβαλα να παίζουν με τον Τελικό ROTEL. Πάλι έκανε τα ίδια. Άρα δεν είναι τα L+R.

Θα βγάλω όλα τα καλώδια ηχείων και θα τον βάλω ανοιχτό χωρίς καθόλου φορτίο (ηχείων) να δω, οπως είπες.
Να βάλω να "παίζει" κάποια πηγή?
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,650
Αθήνα
Απάντηση: Re: Πρόβλημα σε AVR (σβήνει)

Βγαλε ολα τα καλώδια και άφησε τον ανοιχτό να δεις αν θα κλείσει μόνος του.

Είναι όπως το υποψιάστηκες!
Με όλα τα καλώδια βγαλμένα (και των ηχειων και των πηγών) κάνει ακριβως τα ίδια.
Σβήνει μετά από π.χ. 45 λεπτά και μετά:
1. δεν αναβεί από το κουμπί
2. μόλις τον βγάλω και τον ξαναβάλω στο ρεύμα ή δεν ανάβει καθόλου (αν το κάνω άμεσα) ή σβήνει μετά από μερικά δευτερόλεπτα (αν το κάνω μετά από λίγο).

Όποτε τι λές να συμβαίνει; Πυκνωτές; Να τον φέρω στην Αθήνα (ανεβαίνω αύριο);

ΥΓ Ανεξαρτήτως αυτού, μπορεί να οδηγήσει τα B&W; Αν όχι, να κρατήσω τον ROTEL που έχω βάλει σε αγγελία πώλησης...
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,650
Αθήνα
Απάντηση: Re: Πρόβλημα σε AVR (σβήνει)

Κρατα τον τελικο σου, και δωσε τον Yamaha για επισκευη (κανε και τον σταυρό σου παράλληλα) .

Ευχαριστώ πολύ.
Γνωρίζεις κάποιον καλό τεχνικό (που να μη με γδάρει)?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Προσωπικα οχι, αλλα αρκετοι πηγαινουν στο east electronics.

Δεν θελω να σε παρω στον λαιμο μου. Ας προτεινουν και αλλοι συμφορουμίτες.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Ολη η σειρά πάσχει από ένα πολύ απλό πρόβλημα,ένα πλαστικό πυκνωτακι ευτελούς τιμής στο κύκλωμα του standby τα παίζει και δημιουργεί το πρόβλημα
Με την αντικατάσταση του λύνεται το πρόβλημα
Εύκολο να το βρει έμπειρος τεχνικός το κάνει με ελάχιστα θέλω να πιστεύω χρήματα
 
  • Like
Reactions: protrudi and KOSSTV

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ολη η σειρά πάσχει από ένα πολύ απλό πρόβλημα,ένα πλαστικό πυκνωτακι ευτελούς τιμής στο κύκλωμα του standby τα παίζει και δημιουργεί το πρόβλημα
Με την αντικατάσταση του λύνεται το πρόβλημα
Εύκολο να το βρει έμπειρος τεχνικός το κάνει με ελάχιστα θέλω να πιστεύω χρήματα

συμφωνω απολυτα και εγω που εχω τον yamaha rxv 861 επαθα την ιδια βλαβη απλως ο δικος μου ποτε αναβε και ποτε νεκρωνε η βλαβη ειναι αυτη που περιγραφει ο takis και το κοστος επισκευης ειναι μικρο!:2thumb22sup:
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,650
Αθήνα
Απάντηση: Re: Πρόβλημα σε AVR (σβήνει)

Ε... πανω στη δεκαετια πεισμωνουνε κι αυτα :)

Μηπως ηρθε η ωρα να δεις τη χαρα του room correction? Και του hdmi?

Νομίζω για τις ελάχιστες ώρες που είμαι στο υπόγειο Home Cinema του εξοχικού στο νησί δεν αξιζει να επενδύσω...
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,650
Αθήνα
Απάντηση: Re: Πρόβλημα σε AVR (σβήνει)

συμφωνω απολυτα και εγω που εχω τον yamaha rxv 861 επαθα την ιδια βλαβη απλως ο δικος μου ποτε αναβε και ποτε νεκρωνε η βλαβη ειναι αυτη που περιγραφει ο takis και το κοστος επισκευης ειναι μικρο!:2thumb22sup:

Παιδιά προτείνετε κανένα τεχνικό που να ξέρει αυτό το πρόβλημα.
Εσύ σε ποιόν τον πήγες τον 861?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: Απάντηση: Re: Πρόβλημα σε AVR (σβήνει)

Παιδιά προτείνετε κανένα τεχνικό που να ξέρει αυτό το πρόβλημα.
Εσύ σε ποιόν τον πήγες τον 861?

Καλημερα φιλε μου μην αγχωνεσαι προσωπικα τον δικο μου το πηγα σε ενα τοπικο ηλεκτρονικο της γειτονιας μου , δεν ειναι καμια σοβαρη και δυσκολη ζημια αλλα καλο ειναι εκει που θα το πας να τους οτι το προβλημα βρισκεται στο πυκνωτακι του διακοπτη !! για να γλυτωσεις χρονο και εξτρα χρεωσεις !!!:2thumb22sup:
 

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,711
Αθηνα
Ολη η σειρά πάσχει από ένα πολύ απλό πρόβλημα,ένα πλαστικό πυκνωτακι ευτελούς τιμής στο κύκλωμα του standby τα παίζει και δημιουργεί το πρόβλημα
Με την αντικατάσταση του λύνεται το πρόβλημα
Εύκολο να το βρει έμπειρος τεχνικός το κάνει με ελάχιστα θέλω να πιστεύω χρήματα
O δικος μου ραδιοενυσχιτης Υumaha V650 σημερα διαπυστωσα οτι δεν ανάβει καθόλου...έβγαλα/έβαλα καλώδια...τίποτα..
Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό πρόβλημα...;
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
ραδιοενυσχιτης Υumaha V650
το νημα ειναι για Yamaha κύριε να πατε αλλού!
περα απο την πλακα, ναι μεσα απο το πυκνωτακι αυτο παίρνει ρευμα το κυκλωμα του stand-by και κατα συνεπεια να μην μπορεις να ανάψεις τον ενισχυτή.
ειναι ευκολη βλαβη (αν φταιει τελικα αυτο)
κάποιος ηλεκτρονικος ( ) θα το καταλάβει αμεσως


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
  • Like
Reactions: KOSSTV

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,711
Αθηνα
Ευχαριστώ για την απάντηση...
Μένει να βρω κάποιον ηλεκτρονικό που ασχολείται με επισκευή ενυσχιτων για να αποδεικτει του λόγου τα αληθές..
Νότια γνωρίζουμε κάποιον...;
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
να ενημερωσω οτι σημερα παρελαβα τον ενισχυτή για ελεγχο!!

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk