Συμβουλές για αγορά νέας τηλεόρασης έως 600

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lasxajim

New member
12 September 2020
6
Καλημέρα σε όλη την ομάδα,

Θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά νέας τηλεόρασης για σαλόνι.

Απόσταση θέασης : 3m , θα προτιμούσα γύρω στις 55" Θεωρώ το ιδανικό για αυτήν την απόσταση εκτός αν πεφτω έξω.

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):κατα βάση απέναντι και ελάχιστα πλάι(10μοιρες πρπ) .Νομιζω κλείνω προς Va panel

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):μόνο βράδυ βλέπουμε με πορτατιφ απέναντι ανοιχτό

Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :Κυριως netflix και youtube(για το παιδι)

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):για αρχή όχι

Απαιτήσεις σε ποιότητα:
Αν κρίνω την lg nanocell που μου προτεινε πωλητης στον Κωτσόβολο και έχει κάποια θέματα με το μαυρο όπως διάβασα εδώ δεν θα πάρω.
Την γνώμη σας βάση εμπειρίας χρειαζομαι, εννοείτε και αξιοπιστη εταιρεία με καλη εγγύηση.

οποιαδήποτε γνώμη καλοδεχούμενη

προϋπολογισμός : γύρω στα 600
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Συμβουλές για αγορά νέας τηλεόρασης έως 600

Καλωσόρισες. Κοίτα την 60" LG UM7100 (VA panel, 50 Hz). Αν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η προβολή υλικού σε 4Κ ανάλυση, θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερη.
 

krones

New member
23 February 2011
60
Αν θες καλή θέαση θες 65 και θα πρέπει να ανέβεις αρκετά σε λεφτά , τουλάχιστον τα διπλά , εγώ ήμουν με μια 37"και ήμουν μια χαρά , όταν πήρα 55" oled στα 2 μέτρα και μου είναι λίγο μικρή πλέον να σου πω την αλήθεια, δεν θα με χάλαγε η 65". Τί γίνεται, η 37"στην digea είναι μια χαρά αλλά όταν πας Netflix και άλλα θες πολύ καλή ποιότητα και θέαση όγκου. Αν βλέπεις αθλητικά πας 100hz οπωσδήποτε, όχι απόλυτα όμως.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lasxajim

New member
12 September 2020
6
Απάντηση: Re: Συμβουλές για αγορά νέας τηλεόρασης έως 600

Αν θες καλή θέαση θες 65 και θα πρέπει να ανέβεις αρκετά σε λεφτά , τουλάχιστον τα διπλά , εγώ ήμουν με μια 37"και ήμουν μια χαρά , όταν πήρα 55" oled στα 2 μέτρα και μου είναι λίγο μικρή πλέον να σου πω την αλήθεια, δεν θα με χάλαγε η 65". Τί γίνεται, η 37"στην digea είναι μια χαρά αλλά όταν πας Netflix και άλλα θες πολύ καλή ποιότητα και θέαση όγκου. Αν βλέπεις αθλητικά πας 100hz οπωσδήποτε, όχι απόλυτα όμως.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπερα φίλε και ευχαριστώ για την απάντηση.
Η αλήθεια δεν βλέπω καθόλου αθλητικά μόνο νετφλιξ το βραδάκι.
Οποτε θεωρω για νετφλιξ και κανα παιδικο από YouTube δεν θα υπερβω.
Βγαίνουμε πολυ εκτός budget για πανω απο 600 .
Μπήκα εδώ να ρωτήσω σχετικά με αυτά τα χρηματα ένα αξιόπιστο μοντέλο σε σχέση ποιοτητας τιμής εννοείτε να έχει και καλή εικόνα
Το παραπανω που ανέφερε και ο φίλος την lgum7100 θα παω να την δω από κοντά, αν υπάρχει σε μεγάλα μαγαζιά που νομίζω δεν υπάρχει είναι εξαντλημενα.
 

lasxajim

New member
12 September 2020
6
Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις.Θα προτιμουσα να δω και τα μοντέλα που μου προτεινατε από πανω απο κοντά η αλήθεια. Όταν τα δω θα επανέλθω.

Σήμερα είδα τα παρακάτω από κοντά

https://www.skroutz.gr/s/18556648/Sony-KD-55XG7096.html?from=sku_spec_variations#reviews

Και

https://www.skroutz.gr/s/23517774/LG-55NANO816NA.html

Μπορώ να πω η lg με τραβηξε περισσότερο,
Την lm7100 πουθενά που πρότεινε παραπάνω ο Michalis3.

Επίσης επιθυμώ να βάλω και παραπάνω εγγύηση τυπου 5ετη .

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή.

Σας ευχαριστώ
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Προτίμησε 60"-65" και όχι 55". Η 55άρα θα σου φανεί μικρή στα 10 πρώτα λεπτά.
 

lasxajim

New member
12 September 2020
6
Απάντηση: Re: Συμβουλές για αγορά νέας τηλεόρασης έως 600

Καλησπέρα @etien .

Έχεις να μου προτείνεις κάτι?Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω που έχω αναφέρει?
Sorry τώρα το είδα το μοντέλο που πρότεινες και θα πάω να το δω και απο κοντά η αλήθεια στην Αγία Παρασκευή.
Και οποιοδήποτε θεωρείτε αξιόπιστο αναμένω γνώμες.
 

lasxajim

New member
12 September 2020
6
Απάντηση: Re: Συμβουλές για αγορά νέας τηλεόρασης έως 600

Καλησπέρα @etien .

Έχεις να μου προτείνεις κάτι?Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω που έχω αναφέρει?
Sorry τώρα το είδα το μοντέλο που πρότεινες και θα πάω να το δω και απο κοντά η αλήθεια στην Αγία Παρασκευή.
Και οποιοδήποτε θεωρείτε αξιόπιστο αναμένω γνώμες.

Σημείωση:H Hisence δεν υπάρχει έκθεση κοντά μου , μόνο παραγγελία και έρχεται απο Γερμανία σε 3 εβδομάδες περίπου.Δεν το προτιμώ .
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Καλησπέρα,
Εγώ σου έστειλα το λινκ που ειναι στη νο5 απάντηση προτείνοντας 6 επιλογές, εάν εννοείς να πας Αγία Παρασκευή για τη 58αρα Hisense στα 362 ευρώ, μάλλον θα χάσεις το χρόνο σου επειδή δεν πρέπει να την έχει διαθέσιμη.
 

lasxajim

New member
12 September 2020
6
Απάντηση: Re: Συμβουλές για αγορά νέας τηλεόρασης έως 600

Καλησπέρα,
Εγώ σου έστειλα το λινκ που ειναι στη νο5 απάντηση προτείνοντας 6 επιλογές, εάν εννοείς να πας Αγία Παρασκευή για τη 58αρα Hisense στα 362 ευρώ, μάλλον θα χάσεις το χρόνο σου επειδή δεν πρέπει να την έχει διαθέσιμη.

Έχεις απόλυτο δίκιο τα βλέπω τώρα.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.