YAMAHA HTR-2071

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

rockss14

New member
5 December 2013
13
Καλημέρα.
Έχω ένα θέμα με το HDCP 2.2, θα προσπαθήσω να αναλύσω όσο καλύτερα γίνεται την εγκατάσταση.
Αγόρασα προχθές έναν YAMAHA HTR-2071. Έχω συνδέσει στις εισόδους του 3 κονσόλες και το box του Wind Vision.
Ο ενισχυτής συνδέεται με την τηλεόραση σε θύρα ARC.
Οι κονσόλες λειτουργούν κανονικά.
Όταν βάλω την πηγή του box εμφανίζεται το μήνυμα This content is not compatible with your TV. Please connect HDMI OUT to the HDMI input jack that supports HDCP 2.2 of the TV. (Ήχο παίζει)
Όταν συνδέω το box απευθείας στην τηλεόραση δείχνει κανονικά.
Μίλησα με Wind και μου είπαν ότι το box υποστηρίζει HDCP 2.2.
Έχω αλλάξει όλα τα καλώδια HDMI μεταξύ τους, έχω κάνει επανεκκίνηση στο box και έβαλα HDMI splitter χωρίς αποτέλεσμα.
Η εγκατάσταση: TV: LG 50LB650V-ZN (1080p)
WIND VISION BOX: Technicolor 4K Android TV Box
ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ: YAMAHA HTR-2071 (4K)
HDMI SPLITTER: GOOBAY AVS 47 HDMI SWITCH BOX 3 IN 1
Επίσης, το box είναι ρυθμισμένο σε 1080p και ο ενισχυτής έχει τη ρύθμιση 4K upscale σε off.
Ενημερωμένα το box και η τηλεόραση, ο ενιχυτής δεν παίρνει ενημερώσεις.
Τέλος, να αναφέρω ότι μέχρι να πάρω τον Yamaha, είχα ένα Pioneer και έπαιζε την ίδια εγκατάσταση κομπλέ (τον αντικατέστησα γιατί άλλαζε πηγές και έσβηνε τυχαία).
Καμία γνώμη;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Εάν αλλάξεις το 4Κ MODE από το ADVANCED SETUP menu του ενισχυτή, κάνει το ίδιο το box της wind?
 

rockss14

New member
5 December 2013
13
Ο ενισχυτής είναι εντελώς entry level.
Σίγουρα υποστηρίζει hdcp2.2 ?

Λογικά υποστηρίζει γιατί φαίνεται ότι το μήνυμα το στέλνει αυτός.
Δεν το έχω ξαναδει ποτέ.
 

rockss14

New member
5 December 2013
13
Εάν αλλάξεις το 4Κ MODE από το ADVANCED SETUP menu του ενισχυτή, κάνει το ίδιο το box της wind?

Ναι, η επιλογή είναι 4k upscale on/off.
Τα δοκίμασα και τα δύο.
 

rockss14

New member
5 December 2013
13
cas0Kh4

https://i.imgur.com/cas0Kh4.jpg
cas0Kh4
<blockquote class="imgur-embed-pub" lang="en" data-id="cas0Kh4"><a href="https://imgur.com/cas0Kh4">View post on imgur.com</a></blockquote><script async src="//s.imgur.com/min/embed.js" charset="utf-8"></script>
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Ο ενισχυτής πάντως υποστηρίζει HDCP 2.2

Μάλλον το box φταίει.

Σίγουρα πάντως μπήκες στο ADVANCED menu έτσι; Είναι προσβάσιμο με συνδυασμό πλήκτρων στην πρόσοψη και οι ρυθμίσεις φαίνονται μόνο στην οθόνη του ενισχυτή.
 

rockss14

New member
5 December 2013
13
Ο ενισχυτής πάντως υποστηρίζει HDCP 2.2

Μάλλον το box φταίει.

Σίγουρα πάντως μπήκες στο ADVANCED menu έτσι; Είναι προσβάσιμο με συνδυασμό πλήκτρων στην πρόσοψη και οι ρυθμίσεις φαίνονται μόνο στην οθόνη του ενισχυτή.


Όχι δεν το ξέρω αυτό.
Να το δω.
 

rockss14

New member
5 December 2013
13
Ο ενισχυτής πάντως υποστηρίζει HDCP 2.2

Μάλλον το box φταίει.

Σίγουρα πάντως μπήκες στο ADVANCED menu έτσι; Είναι προσβάσιμο με συνδυασμό πλήκτρων στην πρόσοψη και οι ρυθμίσεις φαίνονται μόνο στην οθόνη του ενισχυτή.

Το βρήκα το advanced. Τίποτα ούτε εκεί.
Είχε τις επιλογές 4k MODE-MODE 1/ MODE 2
Αλλά δεν άλλαξε τίποτα.
Δεν ξέρω, ίσως δοκιμάσω με άλλο splitter.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Τέσσερις πηγές επάνω στον ενισχυτή και από την έξοδο του ενισχυτή στην TV, σε είσοδο HDMI ARC (για να έχεις και ήχο από την ΤV και όποια πηγή συνδέσεις επάνω στην TV προς τον ενισχυτή) και θα έπρεπε όλα να δουλεύουν σωστά.

Το splitter σε ποιο σημείο της αλυσίδας του σήματος χρησιμοποιείται;
 

rockss14

New member
5 December 2013
13
Τέσσερις πηγές επάνω στον ενισχυτή και από την έξοδο του ενισχυτή στην TV, σε είσοδο HDMI ARC (για να έχεις και ήχο από την ΤV και όποια πηγή συνδέσεις επάνω στην TV προς τον ενισχυτή) και θα έπρεπε όλα να δουλεύουν σωστά.

Το splitter σε ποιο σημείο της αλυσίδας του σήματος χρησιμοποιείται;

Σωστά, τα έχω εγκατεστημένα όπως τα λες.
Μία διευκρίνιση: το splitter το έβαλα για δοκιμές, δεν το χρησιμοποιώ κανονικά.
Το έχω βάλει παντού.
Στην έξοδο του box, στην είσοδο του ενισχυτή από το box, στο arc της τηλεόρασης, στην έξοδο του ενισχυτή προς την τηλεόραση.
Το splitter λειτουργεί κανονικά γιατί ανάβει το λαμπάκι όταν συνδέεται hdmi και επιπλέον είδα και εικόνα από το PS4.
Να δοκίμαζα και τίποτα τέτοιο; Αυτά υποστηρίζουν 4k ενώ αυτό που έχω δε νομίζω.

https://www.electronicaeshop.eu/ind...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

https://www.amazon.de/Splitter-Powe...ywords=hdcp+bypass&qid=1585492266&sr=8-1&th=1
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Με τα splitter είναι κάπως περίπλοκο το θέμα, πολλά από αυτά δεν υποστηρίζουν ARC για παράδειγμα και γενικώς όποτε θελήσεις να κάνεις κάποιο ugrade σε πηγές ενισχυτές τηλεοράσεις θα πρέπει να παίρνεις άλλο που να υποστηρίζει τα νεότερα features.

Τώρα αν έχεις την ατυχία και έχεις πέσει σε κάποια ασυμβατότητα μεταξύ των συσκευών, αυτό δεν μπορεί να το ξέρει κανείς εκτός από τους τεχνικούς των εταιριών. Ίσως και λόγω εμπειρίας να έχουν δει κάποιες συσκευές να μην δουλεύουν σωστά σε συνδυασμό με άλλα μηχανήματα.
Κοινώς, αν δεν βρεις λύση, μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς στο service του Νάκα μια και σε αυτό το κομμάτι της αλυσίδας φαίνεται να υπάρχει δυσλειτουργία, δηλαδή στον υποδοχέα και switcher πηγών εικόνας και ήχου που είναι ένας ενισχυτής AV.