Epson EMP TW700 και συνδεση με cosmote TV OTT χρησιμοποιωντας HDMI

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

geoplr

New member
9 September 2011
20
Έχω ενα Epson TW700 που λειτουργει καμια δεκαρια χρονια. Μεχρι τωρα εχει 1200 ωρες λειτουργιας κυριως βλεποντας ποδοσφαιρο απο nova δορυφορικο πακετο. Τον έχω συνδεσει με HDMI στον αποκωδικοποιητη HD831 και ειναι μια χαρα βλεποντας τα hd καναλια.
Πριν ενα μηνα πηρα cosmote TV OTT με συνδεση ιντερνετ και παιζει μια χαρα στην τηλεοραση με HDMI, ακόμη και το 4k καναλι. Όμως όταν συνδέω με το HDMI καλώδιο στον προβολεα, δεν παιζει. Μου γραφει no signal, ενω καποια στιγμη μόνο, εκανα restart το κουτι, εβγαλε το λογοτυπο της cosmote TV σε άψογη προβολή (χρώματα και αναλυση) και αμεσως μετά αλλαξε, προβαλλοντας σε χαλια αναλυση και χρωμα το περιεχόμενο προβολης.
Eχω δοκιμασει με όλα τα καλώδια που έχω και δουλεύουν με cosmote σε τηλεοραση (SAMSUNG UE37D6100), αλλά και από τον αποκωδικοποιητη στον προβολέα...
Έχει κανεις καμια ιδεα γιατι συμβαινει αυτό?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
συνδεσε το στην τηλεοραση,πηγαινε στις ρυθμισεις προβολης και στην αναλυση βγαλε την επιλογη auto και βαλτον καρφωτα 720p/50Hz.
λογικα θα σου παιξει και στα 1080 αλλα για αρχη δοκιμασε 720.
 

geoplr

New member
9 September 2011
20
εισαι σιγουρος οτι εχεις βγαλει το auto και την αναλυση στο 720p?
ποσα μετρα hdmi καλωδιο εχεις?

Ναι έχω κάνει δοκιμές με πολλές αναλύσεις. Κάθε φορά που μπαίνω στη ρύθμιση οθόνης έχει κρατήσει την προηγούμενη. Μου το δείχνει και στην οθόνη της τηλεόρασης.
Το καλώδιο είναι ένα μέτρο.
 
17 June 2006
3,031
Καλησπέρα σας
δοκιμαστε να παρεμβαλετε hdmi splitter για να σπάσει την προστασια HDCP.
Θεωρω ότι αυτός ειναι ο κύριος λόγος που δεν βλέπεται μεσω ψηφιακής μεταδοσης .
 

geoplr

New member
9 September 2011
20
Re: Απάντηση: Epson EMP TW700 και συνδεση με cosmote TV OTT χρησιμοποιωντας HDMI

Τελικά διαπίστωσα ότι η λύση είναι στο splitter. Δηλαδή, μόνο όταν χρησιμοποίησα το splitter που έχω για το nova, έπαιξε σωστά.
Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δεν παίζει (βγαζει μηνυμα no signal). Ακόμα και με το καλώδιο μήκους 40εκ. που τροφοδοτώ το splitter, το δοκίμασα και δεν έπαιξε...
Με το splitter δουλεύει. Όχι κάθε φορά, δηλ. καμια φορά πρεπει να κάνω ρεσταρτ το box η τον προβολέα, αλλα άμα ξεκινήσει να παίζει παει καλά. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα για μεγάλο διάστημα, αλλά αν βγάλει πρόβλημα θα το πω.
Μου κάνει εντύπωση όμως το γεγονός αυτό, γιατι ο αποκωδικοποιητης της nova παιζει από όσο θυμάμαι πριν πάρω το splitter, κανονικά.
Ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας.