Αγορά x1600h και ηχείων για 3.1.2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostasd

New member
Καλησπέρα σας

Είμαι κατοχος ενός δικάναλου ΗΚ 970 και ηχείων chario silverette 200 (ξέρω, πολλά χρόνια σας πάω πίσω) και θέλω να περάσω πια σε πολυκάναλο ήχο μιας και πριν ένα χρόνο αγοράστηκε μια samsung gled 50ρα.
Τη μετάβαση θα την κάνω σταδιακά μιας και δεν υπαρχει budget μεγάλο.Απο αυτά που διάβασα εδω μέσα αλλα κ με ψάξιμο στο διαδίκτυο καταλήγω σε ενισχυτη της Denon, τον x1600h. Ο λόγος είναι οτι απο αυτα που διαβασα κ έψαξα οι onkyo k pioneer ίσως με απογοητεύσουν μουσικά,μιας και το σύστημα θα χρησιμοποιηται και σαν δικάναλο για μουσική, και οι marantz είναι εκτος των χρημάτων μου.Επίσης ειναι κ χωροταξικο το θέμα και θα το εξηγήσω αργότερα.
Το συστημα που θα ήθελα να κάνω ειναι 3.1.2(νομίζω γίνεται με το συγκεκριμένο ενισχύτη). Δεν υπάρχει καμμία περίπτωση πίσω ηχείων σε αυτό το σαλόνι.Εδώ να πω ότι ειναι περιπου 35 τετ. αλλα το τετραγωνο καναπέ-tv δεν είναι ούτε 10τετ. Τα δύο height ηχεία σκέφτομαι να τα τοποθετήσω επάνω στα front.To γνωστό upfiring. Δυστυχώς δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο. Βέβαια αν αυτό δεν έχει νόημα...μένω κ στο 3.1 σκέτο. Θα ήθελα μια γνώμη σε αυτό.
Σκέφτομαι λοιπόν για αρχή να πάρω ενισχυτή,sub και ένα κεντρικό βέβαια. Να μείνω με τα chario που ειναι τοποθετημένα ετσι κ αλλιώς L/R στην samsung,να δω πως ακούγεται όλο αυτό και αργότερα να προχωρήσω αν χρειαστεί σε αγορά fronts.Είναι κ οικονομικό το θέμα,δεν θα μπορέσω να τα πάρω ολα μαζι.Αν και πιστεύω οτι για ηχεία θα κινηθώ και σε μεταχειρισμένα.
Πόσο 'κανόνας' είναι το κεντρικό να είναι της ίδιας εταιρείας με τα front? Θα προσέξω βέβαια να είναι 8ohm το κεντρικό οπως είναι κ τα chario,αλλά συχνοτικά είναι πρόβλημα? Επίσης όταν κ εαν στο μέλλον πάρω upfiring ηχεία πρέπει κ εκεί να προσέξω ? Τελικά θα πρέπει όλα εκτος του sub , να είναι της ίδιας εταιρειας? Αυτό, η αλήθεια είναι θα μου περιόριζε τις επιλογές καθώς και την αγορά μεταχειρισμένων κομματιών. Θα ήθελα λοιπόν γνωμες και για την αγορα των ηχείων (αν και τουλαχιστον για το sub ξέρω οτι θα με πάτε καρφωτο για svs...χαχα)
Τέλος να ρωτήσω και το εξης(το χωροταξικό του ενισχυτή!). Εκει που θα μπει ο 1600 θα εχει κενο απο επανω του 1 εκατοστό από το ξύλο.Αλλα μόνο απο τη μέση και μέσα.Απο την μέση και εξω θα ειναι ελεύθερες τελείως οι γρίλλιες του.Υπάρχει θέμα με θερμοκρασίες σε αυτούς τους ενισχυτές?
Ελπιζω να μην κούρασα...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καθόλου δεν κούρασες μη το συζητάς.

Θα ξεκινήσω απ το τέλος λογικά δεν θα χει πρόβλημα αφού η μισή επιφάνειά του θα είναι ελεύθερη, ελπίζω και στο πλάι να έχει κάποιον αέρα.

Πριν αποκλείσεις το ενδεχόμενο να βάλεις πίσω ηχεία (το πίσω είναι σχετικό, θα μπορούσαν να μπουν και πλάι) καλό θα ήταν να είχαμε μία κάτοψη του χώρου ακρόασης και καμία φωτό, μπορεί να βρεθεί λύση απ το πουθενά απ τις ιδέες που θα πέσουν.
Για το θέμα του κεντρικού, η θεωρία λέει πως θα πρέπει να είναι της ίδιας εταιρίας και ει δυνατόν της ίδιας σειράς, αν δεν είσαι τόσο απαιτητικός τουλάχιστον σε πρώτη φάση να πας σε κάτι διαφορετικό και αν πέσει κάτι σε αγγελία στο μέλλον πρόβλημα δεν θα χεις. Προσωπικά έζησα σχεδόν μία εξαετία με εντελώς διαφορετικό κεντρικό, σε μάρκα και φιλοσοφία ηχείου, η ταινία μ απορροφούσε τόσο που ποτέ δεν είπα από μέσα μου "μπλιαχ χάλια ακούγεται η διαφορά με τα κυρίως", βασικά ποτέ δεν την εντόπισα τουλάχιστον σε αισθητό βαθμό.

Για το υπογούφερ έχεις δίκιο, το pb1000 που έχω είναι μία καλή αρχή και vfm, σε τόσα λίγα τετραγωνικά δεν χρειάζεσαι καν δεύτερο.

Για τα upfiring θα μπορούσαν να μπουν και πίσω, εξαρτάται η απόσταση ακρόασης απ τον τοίχο, γι αυτό λέω μία κάτοψη και μία γενική φωτό του χώρου θα βοηθούσε πολύ τον κόσμο να καταλάβει τον χώρο και να σου προτείνει τις κατάλληλες θέσεις και διάταξη.

Εχε υπόψιν σου ότι από δικάναλο η μετάβαση σε πολυκάναλο θα σου αφήσει μία γεύση αισθητής απώλειας του μουσικού χαρακτήρα που πιθανόν έχεις συνηθίσει οπότε προετοιμάσου ψυχολογικά.
 

kostasd

New member
Δυστυχως,το σαλονι ετσι οπως είναι δεν υπάρχει εναλλακτική.Δεξια ο καναπες ειναι κολλητά σε τοίχο και αριστερα κ πίσω του είναι διάδρομος που περνάμε συνεχώς. Αρα ούτε κάποια συμμετρία στο χώρο υπάρχει ,ούτε βέβαια βάσεις μπορώ να βάλω σε έναν διάδρομο.
Αυτή τη στιγμή πάντως που ψάχνω για ηχεία ήθελα να ρωτήσω τι είναι πιο καλό για τον ενισχυτή αλλα και για τις ακροάσεις μου.Εννοώ οτι βλεπω πχ τα qx2 της mission me 4Ω κ 88 ευαισθησια και βλεπω και τα s20e απο Polk audio στα 8Ω παλι με 88 ευαισθησια.Τι προτιμαω? Οχι απαραιτητα σε αυτα τα δυο μοντελα.Σκέφτομαι βλέπεις μήπως αρχισω και πέρνω όλο το συστημα...
Επίσης θα ήθελα και μια πρόταση για sub σε μικροτερη κατηγορια τιμής απο το svs.Αν και θα το προσπαθήσω ειναι η αλήθεια.
Παντως πραγματικα δεν ξέρω πια αν θα με πειράξει που θα φύγω απο δικάναλο ενισχυτή.Οι συνήθειες μου και ο τρόπος που ακούω μουσική εχει αλλάξει τόσο που έχω βγεί από την οπτική του αυστηρού χαιφιντελιστα. Αν και τελικά απο αυτό το μέτριο σύστημα που έχω, πόσο πια υποδυέστερη θα είναι η stereo ακρόαση?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πήγαινε άκουσε και τους δύο συνδυασμούς και αποφασίζεις. Πιο audiophile τα mission QX, πιο ενθουσιώδη τα Polk Signature e και με έξτρα μπάσο.

Στον Κώστα άρεσαν περισσότερο τα Mission αλλά έχει και πιο έμπειρο αφτί.

Δυστυχώς Sub καλό και φτηνό δεν υπάρχει. Ούτε και πλησιάζει κάτι το PB-1000 ακόμα και στα ίδια χρήματα. Μπορείς να το διαπιστώσεις αυτό αν ακούσεις το PB-1000 με σε σύγκριση με άλλο ίδιας τιμής. Κυρίως τους λείπει η δυνατότητα να έχουν έκταση στο χαμηλό.