Γνώμες για HTPC

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Christos Gialamas

New member
14 September 2020
11
Καλημέρα.

Εν όψει διαμόρφωσης νέου χώρου αποκλειστικά για home cinema, θα ήθελα τυχόν γνώμες για τα παρακάτω.

Προβολέας: BenQ W5700 ή EPSON EHTW9400 σε οθόνη Stewart 100' (tensioned)
Ηχεία M&K 5.1.4 Atmos
Ενισχυτής: DENON AVR X3600H.

Μου προτείνουν το ακόλουθο HTPC με Ryzen αντί για Intel.
Gigabyte AORUS X570 Pro
AMD Ryzen 5 3600 with Wraith Stealth Cooler
Corsair Hydro Series H45 120mm Liquid CPU Cooler
Corsair Vengeance RGB PRO 16GB DDR4 3600MHz CL18 (Kit of 2) - Black X2
Asus Radeon ROG Strix RX 5700 XT 8GB OC
Corsair HXi Series HX1000i 1000W Platinum Rated Power Supply
Samsung 1TB NVMe SSD 970 Evo Plus Series M.2 PCI-Express
Creative Sound BlasterX G6 Surround 7.1 USB

Η χρήση θα είναι αποκλειστικά κινηματογραφική. Ζητούμενο 4Κ - καλό μαύρο και Dolby Atmos.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιον μπει στο κόπο να απαντήσει.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Καλώς σε βρήκαμε!

Προφανως και δεν χρειάζεσαι την G6 surround.

Οπωσδηποτε θα αλλάξεις την ATI με NVIDIA.
Αν θελεις και MADVR φίλτρα, καλό θα ηταν να περιμενεις την 3070 σε κανα μηνα (θα πληρωσεις παραπανω ομως) η να παρεις αμεσα καποια 2070 και ανω.
Μπορείς επισης να πάρεις φθηνότερη μητρική (tomahawk/mortar max b450/b550) και να προτιμησεις ενα καλο cpu cooler με αθορυβο σχετικα fan.

Overkill ειναι και το τροφοδοτικό.

Για καλύτερο μαύρο, ο 9400.

ΥΓ. Εχεις λινκ για τα ηχεια?
 

Christos Gialamas

New member
14 September 2020
11
Ευχαριστώ.

https://mksound.com/all-products/ Βλ. inwall series.

Και γω προς τον 3LCD της EPSON με βλέπω.

Με προβληματίζει γιατί δεν έχω δουλέψει ποτέ AMD Ryzen, μου λένε όμως (και διαβάζω σε διάφορα fora) ότι η Intel βγάζει κάποια προβλήματα "συνδεσιμότητας".

Η κάρτα ήχου δεν επηρεάζει τον ήχο που θα βγαίνει λόγω του DENON?
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Συμφωνώ με vadergr, καλύτερα nvidia για HTPC, προτίμησε μια καλή B550 μητρική για να έχεις και το pci-e 4.0 και να μην έχει ανεμιστηράκι στο chipset (που έχουν οι X570), η CPU είναι καλή αλλά σε ένα-ενάμιση μήνα βγαίνουν οι 4000 series. Από GPU η 3070 (που είναι σε ισχύ όσο μια 2080 Ti) είναι μάλλον overkill για HTPC, 3060 θα έλεγα αλλά θα αργήσουν 2-3 μήνες σίγουρα. Αν δεν βιάζεσαι, περίμενε 1-2 μήνες να στήσεις το HTPC, είμαστε πάνω σε αλλαγή γενιάς και στις GPU (nvidia και amd) και στις amd CPU.
 

Christos Gialamas

New member
14 September 2020
11
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα τσεκάρω NVIDIA, επομένως. Δυστυχώς δεν μπορώ να περιμένω αρκετό καιρό.

Για το θέμα του ήχου, ήθελα να ρωτήσω διευκρινιστικά. Το Dolby Atmos έχει σχέση με την κάρτα ήχου του HTPC ή λόγω DENON δεν χρειάζεται να επενδύσω πολύ σε κάρτα ήχου; Χρειάζεται οπτική σύνδεση σε κάθε περίπτωση. Σωστά;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Γνώμες για HTPC

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα τσεκάρω NVIDIA, επομένως. Δυστυχώς δεν μπορώ να περιμένω αρκετό καιρό.

Για το θέμα του ήχου, ήθελα να ρωτήσω διευκρινιστικά. Το Dolby Atmos έχει σχέση με την κάρτα ήχου του HTPC ή λόγω DENON δεν χρειάζεται να επενδύσω πολύ σε κάρτα ήχου; Χρειάζεται οπτική σύνδεση σε κάθε περίπτωση. Σωστά;

Οχι. Ηχο δινεις μεσω της HDMI.
Απο αναλογικές και οπτική δεν μπορεις να παρεις HD Audio (ATMOS, DTS X και σια)

Επειδη αναφέρθηκε και το θέμα της AMD, θα ενιωθα καλύτερα ψυχολογικά αν πηγαινα σε Intel. Για να μην παρεξηγηθω, AMD 3700x εχω χωρις κανενα προβλημα.
Συγκριτικά με τον 3600, καλύτερα ενας 10500 ή 10600. Aπλά τονίζω οτι ειναι μονο για να κοιμάσαι καλύτερα το βράδυ :p
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Re: Απάντηση: Γνώμες για HTPC

Επειδη αναφέρθηκε και το θέμα της AMD, θα ενιωθα καλύτερα ψυχολογικά αν πηγαινα σε Intel. Για να μην παρεξηγηθω, AMD 3700x εχω χωρις κανενα προβλημα.
Συγκριτικά με τον 3600, καλύτερα ενας 10500 ή 10600. Aπλά τονίζω οτι ειναι μονο για να κοιμάσαι καλύτερα το βράδυ :p

Αυτό είναι ενδοιασμός χωρίς ουσία, δεν έχει κάτι η AMD που να μη σε αφήνει να κοιμάσαι το βράδυ. Τίποτα το καλύτερο δεν έχει ένας 10500/10600 από τον 3600. Ο 10600K έχει, αλλά είναι και σε άλλο επίπεδο τιμής. Επίσης για να ανεβάσεις τις μνήμες πάνω από 2667 θες και Z490 motherboard, οπότε το συνολικό κόστος αυξάνει ακόμα πιο πολύ.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα τσεκάρω NVIDIA, επομένως. Δυστυχώς δεν μπορώ να περιμένω αρκετό καιρό.

Για το θέμα του ήχου, ήθελα να ρωτήσω διευκρινιστικά. Το Dolby Atmos έχει σχέση με την κάρτα ήχου του HTPC ή λόγω DENON δεν χρειάζεται να επενδύσω πολύ σε κάρτα ήχου; Χρειάζεται οπτική σύνδεση σε κάθε περίπτωση. Σωστά;

Αν δε μπορείς να περιμένεις, η 2060 Super είναι μια χαρά.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Γνώμες για HTPC

Αυτό είναι ενδοιασμός χωρίς ουσία, δεν έχει κάτι η AMD που να μη σε αφήνει να κοιμάσαι το βράδυ. Τίποτα το καλύτερο δεν έχει ένας 10500/10600 από τον 3600. Ο 10600K έχει, αλλά είναι και σε άλλο επίπεδο τιμής. Επίσης για να ανεβάσεις τις μνήμες πάνω από 2667 θες και Z490 motherboard, οπότε το συνολικό κόστος αυξάνει ακόμα πιο πολύ.

Αναφέρομαι κυρίως σε πλατφόρμα.
Ξαναγράφω ότι πιθανότατα ολα θα ειναι ΟΚ.

Και εγώ 3700x έχω και τον έχω συνδυάσει και με rx5700xt και με 2070.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
@vadergr: 2060 super φτάνει για όλα τα φίλτρα του MadVR ή θέλει 2070 Super/ 2080; Πρότεινες 2070 που είναι πολύ κοντά στην 2060 Super που πρότεινα εγώ (4-5% διαφορά).
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Με εξαιρεση κανα μυστήριο tone mapping με φίλτρα, μια 2060 super μπορεί να τουμπανιασει σε μεγάλο βαθμό την εικόνα...
 

Christos Gialamas

New member
14 September 2020
11
Καλημέρα. Επανέρχομαι. Κάποια πρόταση για αξιόπιστο blu-ray player να προστεθεί στο πακέτο; Ευχαριστώ.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Γνώμες για HTPC

Καλημέρα. Επανέρχομαι. Κάποια πρόταση για αξιόπιστο blu-ray player να προστεθεί στο πακέτο; Ευχαριστώ.

Με εξαιρεση το να ριπαρεις τα δισκάκια σου, οποιοδήποτε σου κάνει που να υποστηρίζει 4K UHD.
Αυτο που ξαφνικά μου θύμησε το ποστ σου, ειναι πως για να παιξεις ταινιες/δισκακια με μενου, πρεπει να εχεις συγκεκριμένο intel chipset και μητρική.

Αυτο ισχυε σιγουρα μεχρι πρόπερσι.
 

Christos Gialamas

New member
14 September 2020
11
Ισχύει ότι οδεύουμε ολοταχώς προς streaming υπηρεσίες αποκλειστικά, αλλά κάποια αξιόλογα δισκάκια bluray με dolby Atmos που έχω θα ήθελα να μπορώ να τα παίξω. Επομένως, σκέφτομαι να διαλέξω κάποια οικονομική, απλή, χρηστική λύση, μέχρι τον πλήρη αφανισμό των οπτικών μέσων.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Γνώμες για HTPC

Ισχύει ότι οδεύουμε ολοταχώς προς streaming υπηρεσίες αποκλειστικά, αλλά κάποια αξιόλογα δισκάκια bluray με dolby Atmos που έχω θα ήθελα να μπορώ να τα παίξω. Επομένως, σκέφτομαι να διαλέξω κάποια οικονομική, απλή, χρηστική λύση, μέχρι τον πλήρη αφανισμό των οπτικών μέσων.

Θα αλλαξεις σε intel να ξέρεις...

https://community.amd.com/thread/244881
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Γνώμες για HTPC

Ισχύει ότι οδεύουμε ολοταχώς προς streaming υπηρεσίες αποκλειστικά, αλλά κάποια αξιόλογα δισκάκια bluray με dolby Atmos που έχω θα ήθελα να μπορώ να τα παίξω. Επομένως, σκέφτομαι να διαλέξω κάποια οικονομική, απλή, χρηστική λύση, μέχρι τον πλήρη αφανισμό των οπτικών μέσων.

δεν ξερω εαν αξιζει να δωσεις ενα αξιοσεβαστο ποσο για κατι που "σβηνει" και σε πολυ λιγο καιρο δεν θα υπαρχει...