Πρόβλημα στην ενεργοποίηση iPhone

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Έχω ενα iphone 6 το οποίο μέχρι τον περασμένο Δεκέμβρη ήταν σε πλήρη λειτουργία και μετά έπεσε σε αχρηστία λόγω αναβαθμίσης συσκευής του μικρού ("κληρονόμησε" ενα Iphone X).
Eπειση στο μεταξυ η μητερα μου ξέμεινε απο κινητό, είπα να της δώσω αυτό.
Εκανα λοιπόν αποσύνδεση το παλιο apple id και μετά πάτησα την επιλογή reset και συγκεκριμενα το erase all content and settings.
Βεβαια εκεινη την στιγμή μου εβγαλε ΝΟΜΙΖΩ ενα μηνυμα που ελεγε κατι οτι δεν ειναι Updated? Δε θυμαμαι τι.....αλλα σκεφτηκα οτι αφου θα κανω "format" ας πουμε και θα περασω νεο apple id, θα περασω και τα update...ολα καλα.

Για να μην τα πολυλογω, μετα την επανεκκινηση του, αφου πρωτα μου ζητησε επιλογη Γλωσσας και Χωρας, μετα μου ειπε οτι θα πρεπει να κανω activation. Εκει ειτε δοκιμασα με τον χειροκινητο τροπο ειτε με τον αλλο τροπο να φερω κοντα του ενα αλλο iphone (το Χ αυγκεκριμενα) και μετα να ενεργοποιηθει μεσω αυτου, μου πεταγε μονοτονα το μηνυμα: " ΑΔΥΝΑΤΗ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ. Απαιτειται ενημερωση για ενεργοποιηση"

Επικοινησα με την apple και μου ειπαν να χρησιμοποιησω το Imac, να συνδεσω το iphone me to Imac που εχω και να κανω την διαδικασια με παρατεταμενο πατημα των δυο πληκτρων στο κινητο και να περιμενω μεχρι να βγαλει το εικονιδιο με το καλωδιο που δειχνει itunes και μετα μεσω του finder (που ειδε την συσκευη) να κανω restore and update.
Οντως τα εκανε ολα αυτα, μου εβγαλε ενδειξη στο ΙΜΑΚ οτι πρεπει να γινει ενεργοποιηση, ξαναξεκιναω με το αρχικο μενου, μου ζητα κλασσικα γλωσσα και χωρα και μετα "φτου και απο τα ιδια".
Το εχω κανει και ξανακανει 2-3 φορες, εχω δοκιμασει και τον χειροκινητο τροπο και τον αλλο με την αλλη συσκευη....συνεχως το ιδιο. Δοκιμασα να εχω καρτα κινητου μεσα, να μην εχω κλπ κλπ...τα ιδια.

Aπο την Apple Ελλαδας μου ζητησαν το ΕΜΑΙ και μου ειπαν την πρωτη φορα οτι η συσκευη ειναι "κλειδωμενη" αλλα δεν μπορουν να δουν απο ποιον (!!!)....την επομενη φορα που πηρα μου ειπαν οτι δεν ειναι κλειδωμενη και πρεπει να την δει τεχνικος!!!
Αλλα δεν καταλαβαινω πως μια συσκευη που μεχρι προ 8 μηνων ηταν πληρως λειτουργικη, εμεινε ΚΛΕΙΣΤΗ απο τοτε, εμφανιζει προβλημα και μαλιστα με μηνυμα που αφορα την ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ της ως συσκευη....

Για την ιστορια, η συγκεκριμενη συσκευη εχει αγοραστει Ταιλανδη (από τον μπαμπα του μικρου), εχει λειτουργήσει και με Ταιλανδεζικο νουμερο και με ελληνικο (οταν ερχοταν Ελλαδα) και μετα οταν την πηρε μονιμα ο μικρος, επισης με ελληνικο νουμερο.

Καμμια ιδεα?

Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα για τον χρονο σας!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Προβλημα στην ενεργοποιηση Iphone

Οταν κανεις erase all content and settings, σου ζηταει τα apple credentials και αφου τα βαλεις το "καθαριζει" σαν να ειναι νεο.
Μετα περνας τα δικα σου ή δημιουργεις νεα apple credentials και στην συνεχεια ενεργοποιει την συσκευη με την sim που να βαλεις (αν ειναι εγκυρη).
Αν σου βγαζει τετοιο μνμ, μηπως καποιος δηλωσε την συσκευη ως κλεμμενη;
Για μπες στο https://appleid.apple.com με τα credentials σου να δεις αν ειναι ακομα δηλωμενη η συσκευη στον λογαριασμο σου.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Προβλημα στην ενεργοποιηση Iphone

Οταν κανεις erase all content and settings, σου ζηταει τα apple credentials και αφου τα βαλεις το "καθαριζει" σαν να ειναι νεο.
Μετα περνας τα δικα σου ή δημιουργεις νεα apple credentials και στην συνεχεια ενεργοποιει την συσκευη με την sim που να βαλεις (αν ειναι εγκυρη).
Αν σου βγαζει τετοιο μνμ, μηπως καποιος δηλωσε την συσκευη ως κλεμμενη;
Για μπες στο https://appleid.apple.com με τα credentials σου να δεις αν ειναι ακομα δηλωμενη η συσκευη στον λογαριασμο σου.

KATI Μου εβγαλε ως μηνυμα στο erase (οπως προειπα) αλλα επειδη ταυτοχρονα κοιταζα βιντεο sto youtube (δεν ειμαι σχετικος με apple, ξερω ελαχιστα) δεν του πολυεδωσα σημασια...νομιζα οτι ειναι στανταρτ μηνυμα.
Θα κοιταξω.....ευχαριστω!
Για να καταλαβω, ΠΡΕΠΕΙ η ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ειναι δηλωμενη στο σαιτ που λες ωστε να μπορω να την ενεργοποιησω?

Κατι ΑΛΛΟ μπορει να ειναι? Γιατι μου λεει οτι θελει ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ για την ενεργοποιηση?
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Προβλημα στην ενεργοποιηση Iphone

Το τσεκαρε ο αρχικος ιδιοκτητης, δεν ειναι στην λιστα του η συσκευη. Υπαρχει αλλη λιστα με δηλωση "απωλειας" συσκευης?

Υπαρχει τροπος να τσεκαρω μονος μου (με το ΙΜΕΙ ας πουμε) αν μια συσκευη ειναι κλειδωμενη η οχι? Μου κανει εντυπωση που 2 υπαλληλοι της Apple μου δωσαν την αντιθετη απαντηση στο ζητημα αυτο ενω υποτιθεται οτι και οι δυο το τσεκαραν με βαση το ΕΜΑΙ της συσκευης....
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Προβλημα στην ενεργοποιηση Iphone

KATI Μου εβγαλε ως μηνυμα στο erase (οπως προειπα) αλλα επειδη ταυτοχρονα κοιταζα βιντεο sto youtube (δεν ειμαι σχετικος με apple, ξερω ελαχιστα) δεν του πολυεδωσα σημασια...νομιζα οτι ειναι στανταρτ μηνυμα.
Θα κοιταξω.....ευχαριστω!
Για να καταλαβω, ΠΡΕΠΕΙ η ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ειναι δηλωμενη στο σαιτ που λες ωστε να μπορω να την ενεργοποιησω?

Κατι ΑΛΛΟ μπορει να ειναι? Γιατι μου λεει οτι θελει ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ για την ενεργοποιηση?

Αν ειναι δηλωμενο, κανε το remove.
Για την ενεργοποιηση μηπως απαιτει carrier update. Αυτο γινεται αυτοματα.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Προβλημα στην ενεργοποιηση Iphone

Αν ειναι δηλωμενο, κανε το remove.
Για την ενεργοποιηση μηπως απαιτει carrier update. Αυτο γινεται αυτοματα.

ΔΕΝ ειναι δηλωμενο, το τσεκαρε. Carrier update δεν ξερω τι ειναι...ξερω οτι μου ζητα καποιο update που μεσω IMAC δεν τελεσφορει (αν και υποτιθεται οτι το κανει οταν του βαζω την επιλογη)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Προβλημα στην ενεργοποιηση Iphone

ΔΕΝ ειναι δηλωμενο, το τσεκαρε. Carrier update δεν ξερω τι ειναι...ξερω οτι μου ζητα καποιο update που μεσω IMAC δεν τελεσφορει (αν και υποτιθεται οτι το κανει οταν του βαζω την επιλογη)

Βγαλε ενα screenshot και βαλε το εδω να καταλαβουμε.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Πρόβλημα στην ενεργοποίηση iPhone

Πρώτη φορά βλέπω τέτοια μήνυμα. Το googlaρες;
Επανερχομαι μετα απο καιρο.
ΝΑΙ το γκουγκλισα και ειναι προβλημα που αντιμετωπιΟυν αρκετοι....μετα απο καποιο update που εγινε στο ΙΟΣ. Νομιζω οτι ισως φταιει οτι δεν εκανα ΠΡΩΤΑ update πριν διαγραψω το παλιο account και κανω φορματ μεσω της συσκευης.

Δειχνει σχετικα αλυτο, βρηκα κατι βιντεο σαν αυτα τα δυο αποκατω που θα παραθεσω....χρησιμοποιουν αρχικα το ιδιο προγραμμα και μετα ο ενας χρησιμοποιει και κατι αλλο, ο δε αλλος κανει κατι μαγικα που δεν καταλαβα!
Ο πρωτος λεει κιολας οτι δεν ειναι τελειο fix, αλλα στην περιπτωση μου αμα απλα λειτουργουσε ως τηλεφωνο και επαιρνε και 2-3 απλες εφαρμογες (σκυπε κλπ) ειναι οτι πρεπει για την μανα μου.
Αλλα απο οτι καταλαβνα αυτο το προγραμμα που χρησιμοποιουν αμφοτεροι, ειναι jailbreak (για να ξεκολλησουν απο την οθονη του activation) και μαλλον αυτο ειναι προβλημα, σωστα?

https://www.youtube.com/watch?v=3NSWsWeINC8&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=6Pz0WPRrFjo