Αγορά 4Κ τηλεόρασης για non competitive gamer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

psolord

New member
30 July 2008
40
Γεια σας παίδες! :)

Λέω να κάνω επιτέλους το 4Κ βήμα, με 4Κ τηλεόραση και RTX 3080 ή 6700/6900ΧΤ/whatever. Θα χρειαστώ λοιπόν και μια 4Κ τηλεόραση, μιας και HDTVs χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια.

Έχω διαβάσει κάποια από τα θέματα που βρήκα εδώ, αλλά θα ήθελα και περαιτέρω γνώμες.

H χρήση θα είναι gaming και media.

Η gaming απόσταση θέασης είναι πολύ μικρή (~1-1,20μ), καθώς την έχω σε γραφείο σαν οθόνη και τα βράδια τη γυρνάω για χρήση ως τηλεόραση (media). Συνεπώς δε μπορεί να είναι τεράστια. Τώρα έχω μία Samsung 6400 40'' και είμαι ΟΚ. Αν είναι πολύ ή λίγο, υπερβολή ή όχι, δεν έχει σημασία. Για μένα είναι ΟΚ. Λίγο παραπάνω μπορώ να πάω, δηλαδή μέχρι 43''. Παρακάτω απο 40'' όχι.

Όπως είπα δεν είμαι competitive gamer. Παίζω κυρίως, εως αποκλειστικά, singlακια, οπότε δεν έχω κάψα για τρομερό input lag, φτάνει να μην είναι κακό χάλι. Για να σας δώσω μια ιδέα, τα τελευταία 10-12 χρόνια, την έχω βγάλει με τις 1080p, Philips Cineos 32PFL9603D και τη Samsung 6400 40'' που προανέφερα, με χρήση των gaming modes τους. Ότι κινείται σε αυτά τα επίπεδα input lag, είναι ΟΚ για μένα.

Αυτό που θα ήθελα όμως, είναι να έχει καλό motion resolution. Να μη θαμπώνει δηλαδή κατά την κίνηση.

120hz δεν είναι απαραίτητα, αλλά αν υπάρχουν καλό θα είναι, μιας και φαντάζομαι θα σημαίνει και καλύτερο motion resolution.

HDR δε ξέρω αν με ενδιαφέρει. Λένε ότι είναι killer feature, αλλά μιας και δε το έχω, δε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Θα το βάλω και αυτό στα "αν υπάρχει καλώς" features.

Επίσης δε ξέρω αν υπάρχουν διαφορές στις τηλεοράσεις, όσον αφορά το πως αποδίδουν σήμα χαμηλότερο από 4Κ. Δηλαδή αν χρειαστεί να τρέξω κάτι non native, σε 1440p ή 1080p, έχει διαφορά πως το αποδίδει η κάθε τηλεόραση; Και τι γίνεται με αρχεία 1080P; Φαίνονται καλά αν έχουν καλό bitrate ή θα έχω θέμα; Δηλαδή να το θέσω αλλιώς, το ίδιο αρχείο 1080p, σε ίδιες ίντσες HDTV 1080P ή 4Κ, έχει διαφορά;

Όπως καταλαβαίνετε, δεν θέλω κάτι εξαιρετικά high end. Αυτό συμβαδίζει και με το budget, το οποίο είναι γύρω στα 500 αλλά όχι αυστηρά.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Μείνε με την τηλεόραση που διαθέτεις. Θα είναι λίγο ρίσκο να την αλλάξεις, με εισαγωγικό μοντέλο 40"-43" LCD, αφού ενδέχεται να μη σε ικανοποιήσει η ποιότητα της εικόνας (για παράδειγμα, αντικατάσταση με κάποια Samsung RU7xxx, TU7xxx). Πιθανώς, εντός των δύο επόμενων ετών θα υπάρχουν στην αγορά διαθέσιμες 48" OLED (ή μικρότερες) κοντά στα 500 ευρώ.
 

psolord

New member
30 July 2008
40
Re: Απάντηση: Αγορά 4Κ τηλεόρασης για non competitive gamer

Μείνε με την τηλεόραση που διαθέτεις. Θα είναι λίγο ρίσκο να την αλλάξεις, με εισαγωγικό μοντέλο 40"-43" LCD, αφού ενδέχεται να μη σε ικανοποιήσει η ποιότητα της εικόνας (για παράδειγμα, αντικατάσταση με κάποια Samsung RU7xxx, TU7xxx). Πιθανώς, εντός των δύο επόμενων ετών θα υπάρχουν στην αγορά διαθέσιμες 48" OLED (ή μικρότερες) κοντά στα 500 ευρώ.

Γεια σου Μιχάλη. Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει σαν σκέψη ΚΑΙ αυτό το σενάριο που λες. Να πάω για μικρότερη κάρτα γραφικών και να παραμείνω στην τηλεόραση που έχω. Αλλά θα έλεγα ότι είναι το σενάριο με τις λιγότερες πιθανότητες, εντούτοις παραμένει ως πιθανό σενάριο.

Στο θέμα μας όπως, οι RU7xxx και TU7xxx είναι αυτές για παράδειγμα;

https://www.skroutz.gr/s/20540852/Samsung-UE43RU7092.html

https://www.skroutz.gr/s/22987182/Samsung-UE43TU7072.html

Τι το κακό έχουν;

Επίσης τι γνώμη έχεις για την 43XG8096 που είδα σε ένα άλλο thread;

https://www.skroutz.gr/s/18304818/Sony-KD-43XG8096.html
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Σε διάφορες 43" και δη με Samsung -στις οποίες ενίοτε παίζει panel lottery- ενδέχεται να πετύχεις IPS/PLS panels. Δηλαδή, με χειρότερο μαύρο και αντίθεση από την τηλεόραση που διαθέτεις. Επίσης, είναι πιθανό να μη σε ικανοποιήσει το upscale των εισαγωγικών μοντέλων.