Αγορά 65 αρας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sakis0547

New member
15 August 2011
41
Καλησπέρα στην παρέα. Είχα αγοράσει το 2016 μια LG 60uh770(ο καλός θεούλης με φώτισε και τελικά ενέδωσα στην 5ετη εγγύηση). Πριν μερικές μου παρουσίασε πρόβλημα και μάλλον πάμε για αντικατάσταση. Η τηλεόραση αγοράστηκε από τον κοτσοβολο. Έχω δει δύο μοντέλα που είναι ακριβώς στα χρήματα που θα μου πιστωσουν και θα ήθελα την γνώμη σας ως πιο έμπειροι...

Η μία είναι αυτή..
https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/196634-samsung-qled-qe65q85ra-65

Και άλλη είναι αυτή..
https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/211943-lg-nanocell-65nano916na-65

Βέβαια είμαι και ανοιχτός σε προτάσεις, αλλά δεν θέλω να πέσω σε ίντσες κάτω από 60, αλλά και ούτε να ξεφύγω σε κόστος... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Στάλθηκε από το SM-A720F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Μακριά από την LG. Έχει ips panel με μέτρια μαύρα.
Αν πρέπει να διαλέξεις από τις δυο, καρφί στην qled.

Αν θες να κάνεις κάποια υπέρβαση, δες πόσο έχουν τις oled, κα αν έχει ξεμείνει καμμια σφραγισμένη panasonic 65 oled που τις είχαν στα 1500ε μέχρι πριν λίγες ημέρες.
 

sakis0547

New member
15 August 2011
41
Μακριά από την LG. Έχει ips panel με μέτρια μαύρα.
Αν πρέπει να διαλέξεις από τις δυο, καρφί στην qled.

Αν θες να κάνεις κάποια υπέρβαση, δες πόσο έχουν τις oled, κα αν έχει ξεμείνει καμμια σφραγισμένη panasonic 65 oled που τις είχαν στα 1500ε μέχρι πριν λίγες ημέρες.
Την είδα την προσφορά που λες για την Panasonic, τρομερή τηλεόραση και πολύ καλή τιμή αλλά δυστηχως δεν υπάρχει πουθενά ούτε για δείγμα...σκεφτομαι να πέσω στις 55 ίντσες και να δω καμία OLED, έχει κάποιες προσφορές ο κοτσοβολος....

Στάλθηκε από το SM-A720F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Δεν είναι καλή ιδέα να πέσεις σε ίντσες , ψάξε κάποια lcd με va πάνελ.
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Καλησπέρα στην παρέα. Είχα αγοράσει το 2016 μια LG 60uh770(ο καλός θεούλης με φώτισε και τελικά ενέδωσα στην 5ετη εγγύηση). Πριν μερικές μου παρουσίασε πρόβλημα και μάλλον πάμε για αντικατάσταση. Η τηλεόραση αγοράστηκε από τον κοτσοβολο. Έχω δει δύο μοντέλα που είναι ακριβώς στα χρήματα που θα μου πιστωσουν και θα ήθελα την γνώμη σας ως πιο έμπειροι...

Η μία είναι αυτή..
https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/196634-samsung-qled-qe65q85ra-65

Και άλλη είναι αυτή..
https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/211943-lg-nanocell-65nano916na-65

Βέβαια είμαι και ανοιχτός σε προτάσεις, αλλά δεν θέλω να πέσω σε ίντσες κάτω από 60, αλλά και ούτε να ξεφύγω σε κόστος... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Στάλθηκε από το SM-A720F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μεταξύ των δύο η Q85R είναι πολύ καλύτερη αλλά πρέπει να είναι εκθεσιακό κομμάτι στο κατάστημα των Χανίων, χωρίς να δίνει την δυνατότητα αποστολής.

Την είδα την προσφορά που λες για την Panasonic, τρομερή τηλεόραση και πολύ καλή τιμή αλλά δυστηχως δεν υπάρχει πουθενά ούτε για δείγμα...σκεφτομαι να πέσω στις 55 ίντσες και να δω καμία OLED, έχει κάποιες προσφορές ο κοτσοβολος....

Στάλθηκε από το SM-A720F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε 55άρα OLED έχει την LG C9 μέσα στο budget σου η οποία είναι κορυφαία τηλεόραση μεν αλλά και αυτή την αναφέρει ως διαθέσιμη μόνο για παραλαβή από κατάστημα. Αν σκεφτείς ότι πριν λίγους μήνες την έβρισκες στα 1200 σφραγισμένη, το 1400 εκθεσιακή εμένα δεν θα μου καθόταν καλά έτσι κι αλλιώς, πόσο μάλλον που μιλάμε για OLED. Εκθεσιακή OLED δεν θα συνιστούσα σε καμία απολύτως περίπτωση.
 

sakis0547

New member
15 August 2011
41
Re: Απάντηση: Αγορά 65 αρας

Μεταξύ των δύο η Q85R είναι πολύ καλύτερη αλλά πρέπει να είναι εκθεσιακό κομμάτι στο κατάστημα των Χανίων, χωρίς να δίνει την δυνατότητα αποστολής.


Σε 55άρα OLED έχει την LG C9 μέσα στο budget σου η οποία είναι κορυφαία τηλεόραση μεν αλλά και αυτή την αναφέρει ως διαθέσιμη μόνο για παραλαβή από κατάστημα. Αν σκεφτείς ότι πριν λίγους μήνες την έβρισκες στα 1200 σφραγισμένη, το 1400 εκθεσιακή εμένα δεν θα μου καθόταν καλά έτσι κι αλλιώς, πόσο μάλλον που μιλάμε για OLED. Εκθεσιακή OLED δεν θα συνιστούσα σε καμία απολύτως περίπτωση.
Συμφωνώ με χίλια, εκθεσιακό ούτε ηλεκτρική σκούπα δεν παίρνω!!

Στάλθηκε από το SM-A720F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά 65 αρας

Στα 1700 Ευρώ έχει βλέπω την QE65Q80T, δίνοντας η Samsung δώρο μια προπληρωμένη κάρτα αξίας 200 Ευρώ, οπότε έρχεται κοντά στο budget σου.

Δεν ξέρω τι όροι ισχύουν για την προπληρωμένη κάρτα (πχ εάν περιορισμένη χρονική διάρκεια χρήσης) αλλά μπορείς να καλέσεις τηλεφωνικά και να ρωτήσεις (καλύτερα την ίδια την Samsung παρά πωλητή του Κωτσόβολου).
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Είναι μια καλή τηλεόραση που θα είναι αναβάθμιση σε σχέση με το μοντέλο που διαθέτεις. Σίγουρα είναι μια επιλογή που αξίζει να την σκεφτείς.

Γενικότερα μιλώντας και όχι για τις παραμέτρους της δικής περίπτωσης, σχετικά σύντομα θα προσγειωθεί κοντά στο χιλιάρικο και πλέον θα είναι μια πολύ δυνατή budget πρόταση.
 

sakis0547

New member
15 August 2011
41
Re: Απάντηση: Αγορά 65 αρας

Είναι μια καλή τηλεόραση που θα είναι αναβάθμιση σε σχέση με το μοντέλο που διαθέτεις. Σίγουρα είναι μια επιλογή που αξίζει να την σκεφτείς.

Γενικότερα μιλώντας και όχι για τις παραμέτρους της δικής περίπτωσης, σχετικά σύντομα θα προσγειωθεί κοντά στο χιλιάρικο και πλέον θα είναι μια πολύ δυνατή budget πρόταση.
Δυστηχως δεν έχω την πολυτέλεια να περιμένω.. Στο σπίτι δεν υπάρχει άλλη τηλεόραση και ότι είναι να κάνω πρέπει να το κάνω γρήγορα.... Ήδη έχω αργήσει πολύ, η γκρίνια έχει χτυπήσει κόκκινο....

Στάλθηκε από το SM-A720F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Και εγω κοίταγα εδω και καμια βδομάδα την 65αρα Q70R που είναι περσινό μοντελο στον κωτσοβολο με καλα review ειδικά για τα λεφτα της, 1000 . Αλλά δυστυχώς δεν αποστείλεται, παραλαβη ελεγε απο κατάστημα οποτε μαλλον εκθεσιακη. Πάντως σε μια βδομάδα εφυγε σχεδον από παντού, και απο κωτσοβολο και skroutz.. Και μάλιστα skroutz πολύ ακριβότερη. Πλέον και να τη βρεις στα λεφτά που την δίνουν δε συμφέρει.
Και πριν ενα μηνα περίπου την ειχε προσφορά ο Γερμανός 850 .. Σούπερ προσφορά πιστεύω..
Οποτε αφου ουσιαστικά δεν την βρίσκεις πλεον, μάλλον θα παω για την αντίστοιχη φετινή Q80t (ειναι σχεδόν το ίδιο μοντέλο). Αλλα κάνει 1500-1700.
Ξέρουμε ποτε φτηναινουν? Να περιμένω κανα 2μηνο black Friday ή ρίχνουν τα φτηνά μοντέλα τοτε? Τα 2021 μοντέλα ποτε περίπου βγαίνουν?
Εχω τηλεόραση οπότε μπορώ να περιμένω 2-3 μηνες αν είναι να πέσουν σημαντικά.
Thanks,
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Τα νέα μοντέλα της Samsung έρχονται στην Ελλάδα συνήθως Μάρτιο - Απρίλιο και μέσα σε έναν χρόνο που βγαίνουν τα νεότερα μοντέλα, τα προηγούμενα έχουν χάσει περίπου την μισή τους αξία από την αρχική τιμή κυκλοφορίας στην χώρα.

Το μοντέλο της Sony που συζηταγαμε νωρίτερα είναι ακόμα πολύ φρέσκο στην Ελλάδα και μιας και διεθνώς πλασάρεται σαν μια από τις πιο αξιόπιστες budget επιλογές, αναμένεται να ρίξει σημαντικα τιμές ίσως και μέσα στο χρονικό πλαίσιο που έθεσες.
 

sakis0547

New member
15 August 2011
41
Re: Απάντηση: Αγορά 65 αρας

Τα νέα μοντέλα της Samsung έρχονται στην Ελλάδα συνήθως Μάρτιο - Απρίλιο και μέσα σε έναν χρόνο που βγαίνουν τα νεότερα μοντέλα, τα προηγούμενα έχουν χάσει περίπου την μισή τους αξία από την αρχική τιμή κυκλοφορίας στην χώρα.

Το μοντέλο της Sony που συζηταγαμε νωρίτερα είναι ακόμα πολύ φρέσκο στην Ελλάδα και μιας και διεθνώς πλασάρεται σαν μια από τις πιο αξιόπιστες budget επιλογές, αναμένεται να ρίξει σημαντικα τιμές ίσως και μέσα στο χρονικό πλαίσιο που έθεσες.
Οπότε φίλε lucas πάμε Sony?
Είναι στα λεφτά που θέλω, στις ίντσες που θέλω, είναι android TV και όπως διαβάζω και σε διάφορα forum έχει και καλύτερη εικόνα από την lg(τουλάχιστον στο μαύρο)

Στάλθηκε από το SM-A720F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Εδώ έχει ένα συγκριτικό μεταξύ της q80t και της sony:

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q80t-vs-sony-x900h/1819/12284

Είναι μεν στα ίδια λεφτά αλλά με την Samsung θα πρέπει να μπεις στην διαδικασία με την έκδοση κάρτας για να πάρεις το 200ρι πίσω που τις φέρνει στην ίδια τιμη. Τα extra features της Samsung απ'ότι καταλαβαίνω δεν σε ενδιαφέρουν οπότε ίσως να μην αξίζει να μπεις σε αυτή την διαδικασία.
 

sakis0547

New member
15 August 2011
41
Re: Απάντηση: Αγορά 65 αρας

Εδώ έχει ένα συγκριτικό μεταξύ της q80t και της sony:

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q80t-vs-sony-x900h/1819/12284

Είναι μεν στα ίδια λεφτά αλλά με την Samsung θα πρέπει να μπεις στην διαδικασία με την έκδοση κάρτας για να πάρεις το 200ρι πίσω που τις φέρνει στην ίδια τιμη. Τα extra features της Samsung απ'ότι καταλαβαίνω δεν σε ενδιαφέρουν οπότε ίσως να μην αξίζει να μπεις σε αυτή την διαδικασία.
Από ότι κατάλαβα στο συγκριτικό η Sony φοράει va panel, οι μέγιστες μοίρες που θα κάθομαι ως προς τον κάθετο αξονα της τηλεόρασης είναι 20 μοίρες δεξια και 20 μοίρες αριστερά, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα...
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου lucas!!

Στάλθηκε από το SM-A720F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Η κάρτα είναι πιθανό να μην μπορούσε να εκδοθεί για περιπτώση αντικατάστασης έτσι κι αλλιώς. Όπως και να έχει, σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο σου ανεβαίνεις και σε ιντσες και σε ποιότητα εικόνας.

Να είσαι καλά και καλοθεατη όταν με το καλό σου έρθει η νέα τηλεόραση
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Για τη σονυ ψαξε λιγο τι παίζει και με το λογισμικό. Το ποιο επιτυχημένο περσινό της μοντέλο που ειχα κοιτάξει, βαραγε κολλήματα το Android, βάραινε με τη χρηση με αποτέλεσμα να πατάς να αλλάξεις καναλι και να πιάνει το πάτημα σε 2 δευτερόλεπτα και κατι τετοια. Απο πλεονέκτημα που ειχε Android έγινε το μεγάλο μειονέκτημα. Δεν ξέρω αν τα διορθώσε σε αυτό το μοντέλο γι αυτο θέλει ενα ψάξιμο σε φόρουμ ή σε οτι γράφουν όσοι την πείραν στο Amazon.
Επίσης κατι που διαβαζα είναι ότι ο επεξ της σαμσουνγκ κάνει την καλύτερη δουλειά από ολους με τα ΑΙ συστήματα που έχουν στο να μετατρέπει εικόνα χαμηλής ανάλυσης σε 4Κ. Όντως κανει διαφορά σε σχεση με τη σονυ, ή να μη το κοιτάω καθόλου αυτο, αν έχει κανείς εμπειρία?
Edit αυτή τη σονυ κοίταγα και ειχε bug στο Android, (διαβάστε τις κριτικές), είναι η ίδια με αυτη που αναφέρθηκε η έχει διαφορά?
Sony KD-55XG9505
https://www.skroutz.gr/s/18052143/Sony-KD-55XG9505.html#reviews
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Re: Αγορά 65 αρας

Το AI upscaling σαν τεχνολογία είναι τρομερά υποσχόμενη. Στις κάρτες γραφικών η NVIDIA με το DLSS 2.0 ήδη έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα, κάνοντας σε κάποιες περιπτώσεις περιεχόμενο ανάλυσης 1080p upscaled να δείχνει σχεδόν πανομοιότυπο με αυθεντικό 4Κ. Στις τηλεοράσεις η τεχνολογία υλοποιείται τελείως διαφορετικά κι επίσης μιλάμε για επεξεργαστική δύναμη αφάνταστα κατώτερη σε σχέση με αυτή των καρτών γραφικών, οπότε προς το παρόν σαν τεχνολογία περισσότερο είναι marketing τρικ αλλά στο μέλλον θα δούμε κι εκεί ενδιαφέροντα πράγματα.

Για την εμπειρία του android σε Sony τηλεόρασεις έχω κι εγώ άκουσει παράπονα αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία να καταθέσω επί του θέματος.

Η XG είναι η περσινή σειρά μοντέλων της Sony ενώ η XH είναι η φετινή, όπως για τις Samsung οι περσινές ήταν αυτές με κατάληξη R ενώ οι φετινές τελειώνουν σε T. Σύμφωνα με όλες τις κριτικές το άλμα βελτίωσης για την Sony από το 2019 στο 2020 είναι σημαντικό στα αντίστοιχα μοντέλα.