Νέοι BenQ V6000 & V6050

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Νέοι Laser UST 4K projectors από την Benq

https://www.projectorjunkies.gr/νέοι-benq-laser-ust-projectors-v6000-v6050/

V6050-Feature01-1600x750.jpg
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
To μονο σιγουρο ειναι οτι η κατηγορια εχει παρει φωτια!
Αλλα παραμενουν αρκετα ακριβοι οι ust ακομα ειδικα εαν τους συνδιασεις με οθονη alr ειδικα οταν οι tv 65-75' εχουν αρχισει να 'φθηναινουν' σιγα-σιγα ..
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Νέοι BenQ V6000 & V6050

To μονο σιγουρο ειναι οτι η κατηγορια εχει παρει φωτια!
Αλλα παραμενουν αρκετα ακριβοι οι ust ακομα ειδικα εαν τους συνδιασεις με οθονη alr ειδικα οταν οι tv 65-75' εχουν αρχισει να 'φθηναινουν' σιγα-σιγα ..

Aυτό που δύσκολα καταλαβαίνει κανείς με τις διαστάσεις είναι ότι τα μεγέθη δεν είναι γραμμικά. Αγοράζει κάποιος μια 75αρα τηλεόραση και λέει, οκ, μια χαρά μέγεθος είναι, τι παραπάνω θα μου δώσει ένας UST στις 100 ίντσες δηλαδή?

65" 1,15 τετραγωνικά μέτρα εικόνας
75" 1,56 τετραγωνικά μέτρα εικόνας
100" 2,74 τετραγωνικά μέτρα εικόνας
120" 4 τετραγωνικά μέτρα εικόνας

Οι 100 ίντσες οπότε που θα σου δώσει ένας UST είναι σχεδόν διπλάσια εικόνα από μια 75αρα τηλεόραση (επαναλαμβάνω, ΔΙΠΛΑΣΙΑ, σε περίπτωση που κάποιος δεν το κατάλαβε), και οι 120 σχεδόν τριπλάσια εικόνα.(δεν αναφέρω τις 65 ίντσες διότι είναι εντελώς άκυρα τα μεγέθη για συγκρίσεις, οι 120" είναι 4 φορές μεγαλύτερη εικόνα από τις 65").
Οπότε αν θέλεις 1500 ευρώ ευρώ για μία καλή 75αρα και μπορείς με 2500 ευρώ να πάρεις καλή διπλάσια ή και τριπλάσια εικόνα με έναν UST (αναλόγως τα γούστα σου), προσωπικά μάλλον συμφέρον μου ακούγεται οικονομικά.

Οι laser UST laser TVs έχουν δυο βασικά χαρακτηριστικά. Πρώτον τεράστια εικόνα (120 ίντσες) με πολύ λίγα σχετικά χρήματα και δεύτερον εξαφανίζονται όταν τους κλείνεις, φαντάζεσαι ένα πάνελ 120 ίντσες σβηστό στο σπίτι και ότι αυτό θα σήμαινε?Από την δυσκολία στον καθαρισμό (θα φτερνιζόσουν στην κουζίνα και θα έκανε στίγματα η τηλεόραση στο σαλόνι) μέχρι το ατύχημα σπασίματος (εκτός αν την κατεβάζεις σε κανα υπόγειο κάθε φορά που παίζουν τα παιδιά ή έχεις κανα πάρτι σπίτι κ.τ.λ) εως το άσχημο του πράγματος ..

Αν βάλεις όλες αυτές τις παραμέτρους στην εξίσωση, εύκολα διαπιστώνει κανείς ότι τα ~2.500-3.000 ευρώ με τα οποία κάνεις μια πολύ ποιοτική σε εικόνα 120αρα τηλεόραση στις μέρες μας με αυτούς τους UST, δεν είναι τελικά και τόσο ασύμφορη πρόταση οικονομικά όσο μπορεί να ακούγεται...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Όταν οι UST αρχίσουν να γίνονται και mainstream ( ένα μοντέλο της BenQ @ 749-899 δεν θα χάλαγε κανέναν ), θα γίνει μεγάλο γλέντι και θα αρχίσει περισσότερος κόσμος να βάζει προβόλι στο σαλόνι.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Όταν οι UST αρχίσουν να γίνονται και mainstream ( ένα μοντέλο της BenQ @ 749-899 δεν θα χάλαγε κανέναν ), θα γίνει μεγάλο γλέντι και θα αρχίσει περισσότερος κόσμος να βάζει προβόλι στο σαλόνι.

Δυστυχώς τέτοιες τιμές θα αργήσουμε πολύ να δούμε διότι το κόστος των laser διόδων παραμένει αρκετά υψηλό. Ισως σε λαμπάτους να δούμε φθηνά μοντέλα. Αλλα απαξ και δεις laser, τι ψυχή θα παραδώσεις αν πας σε λαμπάτο :flipout:
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Μια απορία που έχω είναι, αν έχεις ust και home cinema, που βάζεις το κεντρικό ηχείο; και τα 2 "πάνε" στο ίδιο σημείο.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Μια απορία που έχω είναι, αν έχεις ust και home cinema, που βάζεις το κεντρικό ηχείο; και τα 2 "πάνε" στο ίδιο σημείο.

Βάζεις 2 κεντρικά δεξιά αριστερά του προβολέα, βάζεις ένα κάτω από τον προβολέα (κάνεις τις κατασκευές σου), δεν βάζεις και παίζεις στέρεο όπως εγώ, τέλος χρησιμοποιείς την ηχομπάρα του προβολέα και καταργείς το πολυκάναλο που έχεις στήσει.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Καλημέρα Νίκο, ξέρουμε που θα κινηθούν τιμολογιακά κι αν θα έχουν πλήρες colour management;

Τιμές δεν γνωρίζω, το CMS τι ακριβώς το θέλεις??Μπορεί να είναι και το πιο άχρηστο ρυθμιστικό στους σημερινούς προβολείς, βασικά μακάρι να μην έχει και μπλέκει τους χρήστες, ας έχει ένα καλό grey scale ρυθμιστικό που είναι και το βασικό και θα είναι μια χαρά.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ναι αμα ειναι οπως του xiaomi που με το ρυθμιστικο gain το φερες ταμαμ δεν μου χρειαζεται αλλα θα εχουν ολοι την ιδια συμπεριφορα;

Επισης γιατι λες για 2500 ; Μαζι με την οθονη;


Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μια απορία που έχω είναι, αν έχεις ust και home cinema, που βάζεις το κεντρικό ηχείο; και τα 2 "πάνε" στο ίδιο σημείο.
Θα βρω εγω λυση σ αυτο, θα το μελετησω και θα επανελθω γιατι εχω το ιδιο ακειβως προβλημα.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Θα βρω εγω λυση σ αυτο, θα το μελετησω και θα επανελθω γιατι εχω το ιδιο ακειβως προβλημα.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ενα ραφι σε σχημα "Π" πανω απο το κεντρικο για να μπει ο UST δεν παιζει? Αλλωστε το ιδιο θεμα δεν εχουμε κ τωρα με τις τηλεορασεις?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ενα ραφι σε σχημα "Π" πανω απο το κεντρικο για να μπει ο UST δεν παιζει? Αλλωστε το ιδιο θεμα δεν εχουμε κ τωρα με τις τηλεορασεις?

Το χα σκεφτεί κι αυτό, αλλά η εικόνα που βγάζουν είναι πιο ψηλά μ αποτέλεσμα θα σηκωθεί πάνω από 40εκ και δεν το θέλω ούτε θέλω να κάτσει με κλίση και να πρέπει να χρησιμοποιήσω keystone. Βασικά στην περίπτωσή μου επειδή έχω αρκετό κενό πίσω, σκέφτομαι ένα ράφι πίσω απ το κεντρικό ίσως να χρειαστεί να φέρω κι άλλο πιο μπροστά το έπιπλο αλλά δε με χαλάει να πω την αλήθεια να μειώσω την απόσταση ακρόασης απ το κεντρικό.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εάν υποθέταμε ότι είχε μια αναλογική είσοδο για να πάρει από pre-out κάποιου επεξεργαστή, και ο ενσωματωμένος ενισχυτής και το ηχείο θα μπορούσε να φτάσει σε στάθμες το υπόλοιπο σύστημα, και το ηχείο ήταν σχεδιασμένο ως κεντρικό και όχι ως δύο ηχεία σε ένα κουτί όπως είναι τώρα τότε ναι, θα μπορούσε.
Δηλαδή... όχι στην συγκεκριμένη περίπτωση. :p
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δε μπορεί ο ίδιος ο προβολέας να χρησιμοποιηθεί ως ηχείο διαλόγων (με όποιες υποχωρήσεις στην ποιότητα; ) αφού έχει ενσωματωμένα ηχεία; Λέω εγώ τώρα..

Δεν θα μπορέσει ποτέ ένα ηχειάκι 10 ή 20watt να καλύψει τις ανάγκες ενός κεντρικού που είναι 150watt και μη ξεχνάμε και την ομοιογένεια, θα κάνει όχι απλά καρά μπαμ αλλά θα το ψάχνεις κι όλας, είναι φύσιν αδύνατο ένα ηχειάκι βιντεοπροβολέα να καλύψει την ηχειάρα ενός συστήματος με καμπίνα, γούφερ, μεγάφωνο μεσαίων και ξεχωριστό τουίτερ, τουλάχιστον εγώ δεν θα κανα με τίποτα μία τέτοια παραχώρηση.

Τίποτα παιδιά ή βάση "Π" όπως κι εγώ είχα σκεφτεί πιο παλιά αλλά με κλίση το μηχάνημα και χρήση keystone ή πίσω ακριβώς απ το κεντρικό, ούτε που θα φαίνεται δηλαδή αρκεί να υπάρχει ο κατάλληλος χώρος, δηλαδή τέτοιο βάθος - κενό μεταξύ τοίχου - κεντρικού ηχείου ώστε να χωρέσει ο ust και να βγάλει τις επιθυμητές ίντζες.

Γράφοντας τώρα αυτό το μήνυμα και κοιτώντας το έπιπλό μου μου ρθε μια άλλη ιδέα, να φτιάξω μεν "Π" αλλά πάνω σ αυτό να κάτσει το κεντρικό και από κάτω ο βιντεοπροβολέας ο οποίος βέβαια θα είναι πιο έξω (απ την πίσω πλευρά) ώστε να μην εμποδίζεται η δέσμη φωτός του προς τον τοίχο.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Θεωρητικά θα μπορούσε να μπει, και μπροστά αλλά και κατω από τον προβολέα. Δεν είναι όμως "νόμιμο". Στη πρώτη περίπτωση θα είναι πολύ μακρυά, τουλάχιστον ένα μέτρο από την οθόνη, με αποτέλεσμα να ακούγετε αποκομμενος και απόμακρος ο διάλογος.
Στη δεύτερη θα είναι πάλι μακρυά (προς το κάτω) συν το γεγονός ότι θα μπει σε ραφι κλειστό γύρω γύρω, γεγονός που αποτελεί πρόβλημα από μόνο του.
Μία ηχο-διαπερατη οθόνη θα μπορούσε να ήταν η λύση για ιδανική τοποθέτηση του κεντρικού. Αλλά τι γίνεται αν προβάλλεις σε τοίχο, ήαν δεν υπάρχει η δυνατότητα να τραβηχτεί μπροστά η οθόνη για να μπει από πίσω το κεντρικό;

Κώστα μήπως να ανοίξεις ένα νέο thread;