Οικονομική ηχομπαρα;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Γεια σας παίδες

για ηχομπαρα ψάχνω 50 60 πόντους μήκος με Bluetooth 100 με 150ε.
To μάτι έπεσε σε jbl και Sony. Δεν με ενδιαφέρει να έχει sub λόγω χώρου.

ακουω προτάσεις.

ps: στην κατοχή μου έχω το sb 2000. Εάν μπορεί και αυτό κάπως να συνδεθεί με την ηχομπαρα θα βόλευε.
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Γεια σας παίδες

για ηχομπαρα ψάχνω 50 60 πόντους μήκος με Bluetooth 100 με 150ε.
To μάτι έπεσε σε jbl και Sony. Δεν με ενδιαφέρει να έχει sub λόγω χώρου.

ακουω προτάσεις.

ps: στην κατοχή μου έχω το sb 2000. Εάν μπορεί και αυτό κάπως να συνδεθεί με την ηχομπαρα θα βόλευε.

jBl


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Είναι λίγο θέμα η ενσωμάτωση εξωτερικού sub σε ηχομπάρα, καθώς όσες έχουν έξοδο ενσύρματη, είναι απλή χωρίς φίλτρα. Εκτός του ότι ένα SB2000 μπορεί να αποδειχτεί too much για οποιαδήποτε ηχομπάρα να το ακολουθήσει.

Εκείνες που είναι χωρίς sub, έχουν ενσωματωμένα μικρά sub, τα οποία βέβαια δεν είναι το ίδιο με εκείνες που έχουν ξεχωριστό sub.

Πρόσφατα πήρε κάποιος μια Yamaha YAS-109 και έμεινε ευχαριστημένος πάντως. Παίζει όλα τα format, έχει και Wi-Fi με μουσικές υπηρεσίες στο app. Ανεβαίνεις άλλα 100 ευρώ εκεί βέβαια.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Εσένα περίμενα :)

Ξέρεις εκτός ότι ανεβαίνει σε χρήματα....είναι και τεράστια. εγώ ψάχνω για κόμπακτ.

Ο φίλος ποιο πάνω δεν ξέρω γτ μου απέκλεισε την sony. Καποιο λογο θα ειχε τον οποιο δεν εξηγησε.
Απο την άλλη τα jbl βρισκω την jbl bar που ειναι στα χρηματα μου και λιγο ποιο πανω την jbl all in one....που ειναι λιγο πιο πανω σε χρηματα αλλα δεν ξερω εαν υπαρχουν σημαντικες διαφορες.

Ωστόσο ακούω και άλλες προτάσεις εάν κάποιος θεωρεί κάτι άλλο σαν καλύτερη επιλογή με αυτά τα δεδομένα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Κατάλαβα.

Οι επιλογές είναι η JBL που είπε πιο πάνω ο φίλος και η Yamaha SR-C20A. Κι αυτή κανα 250άρι πάει και αναμένεται προσεχώς. Δεν έχουν έξοδο για sub αμφοτερες.

Και σε ό,τι αφορά τον βασιλιά της compact ηχομπάρας, αλλά με sub ασύρματο και Bluetooth και Chromecast, θα κοιτούσα αυτήν εδώ, αλλά ανεβαίνεις εκεί στα 399.

https://www.polkaudio.com/en/sound-bars/magnifi-mini
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
με πας ψηλά. εγώ ψάχνω σε αλλά μπατζετ.

Στην jbl υπαρχουν 2 επιλογες κοντα στα χρηματα που διαθετω. την jbl studio bar και την jbl all in one. ξερεις να μου πεις εαν οντως υπαρχουν διαφορες. μπορεις να με διαφωτισεις;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
H studio bar είναι πιο παλιό μοντέλο. Στην πράξη η all in one είναι το καινούργιο.

Πάντως εγώ θα έριχνα και μια ματιά στην πολύ τίμια Creative που την έχει πάρει... ο μισός πληθυσμός τουλάχιστον. Με αποκωδικοποίηση PCM αλλά έχει sub (ενσύρματο) και είναι και λεπτό, μπορείς να το βάλεις παντού. Δες τις διαστάσεις της.

Αλλιώς από τις JBL όποια και να διαλέξεις, μια χαρά θα είναι.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
την συγκεκριμένη την έχω. Δεν έχει αρκετή δύναμη .... αλλιώς όντως είναι οκ.

Μάλλον θα παω στην all in one. Σε ευχαριστω.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Πάντως εγώ θα έριχνα και μια ματιά στην πολύ τίμια Creative που την έχει πάρει... ο μισός πληθυσμός τουλάχιστον. Με αποκωδικοποίηση PCM αλλά έχει sub (ενσύρματο) και είναι και λεπτό, μπορείς να το βάλεις παντού. Δες τις διαστάσεις της.

Λεωνίδα (και όποιος γνωρίζει), επειδή πρόσφατα έστησα την Creative Stage σε ένα πολύ μικρό υπνοδωμάτιο, ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την τοποθέτηση του Sub...

Μπορώ να το βάλω με την πλάτη στον τοίχο; Δηλαδή η πλακέ πλευρά που είναι το ξύλο να είναι κολλημένη στον τοίχο και η πλευρά με τη στρογγυλή σίτα (που βγαίνει ο ήχος) να βλέπει κανονικά προς τα έξω...
Και απο την πλευρά της εξάτμισης υπάρχει "αέρας", δηλ. δεν το έχω σε γωνία.

Υπάρχει πρόβλημα στον ήχο αν τοποθετηθεί έτσι;

Γιατί σε όλες τις φωτο το βλέπω κάθετα, με την πίσω πλευρά (που βγάινει το καλώδιο) να είναι στον τοίχο και την πλευρά της οπής να κοιτάζει μπροστά.


Η αλήθεια είναι ότι όπως κι αν τοποθετηθεί έχει υπερβολικό μπάσο στο 0 και το έχω ρίξει στο -2
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Λεωνίδα (και όποιος γνωρίζει), επειδή πρόσφατα έστησα την Creative Stage σε ένα πολύ μικρό υπνοδωμάτιο, ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την τοποθέτηση του Sub...

Μπορώ να το βάλω με την πλάτη στον τοίχο; Δηλαδή η πλακέ πλευρά που είναι το ξύλο να είναι κολλημένη στον τοίχο και η πλευρά με τη στρογγυλή σίτα (που βγαίνει ο ήχος) να βλέπει κανονικά προς τα έξω...
Και απο την πλευρά της εξάτμισης υπάρχει "αέρας", δηλ. δεν το έχω σε γωνία.

Υπάρχει πρόβλημα στον ήχο αν τοποθετηθεί έτσι;

Γιατί σε όλες τις φωτο το βλέπω κάθετα, με την πίσω πλευρά (που βγάινει το καλώδιο) να είναι στον τοίχο και την πλευρά της οπής να κοιτάζει μπροστά.


Η αλήθεια είναι ότι όπως κι αν τοποθετηθεί έχει υπερβολικό μπάσο στο 0 και το έχω ρίξει στο -2

η τοποθέτηση είναι κάτι που επηρρεάζει αρκετά την απόδοση ενός ηχείου. Όποιο και να είναι αυτό. Ως εκ τούτου αξίζει να πειραματιστείς. Ζημιά δε θα κάνεις. Εκτός αν οδηγηθείς σε πολύ extreme ρυθμίσεις

κοινώς "μπορείς να παίξεις" :2thumb22sup:
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
H studio bar είναι πιο παλιό μοντέλο. Στην πράξη η all in one είναι το καινούργιο.

Πάντως εγώ θα έριχνα και μια ματιά στην πολύ τίμια Creative που την έχει πάρει... ο μισός πληθυσμός τουλάχιστον. Με αποκωδικοποίηση PCM αλλά έχει sub (ενσύρματο) και είναι και λεπτό, μπορείς να το βάλεις παντού. Δες τις διαστάσεις της.

Αλλιώς από τις JBL όποια και να διαλέξεις, μια χαρά θα είναι.

Αυτή η creative, κάνει για ακρόαση κυρίως διαλόγων,θελω να πω εάν ακούγεται καθαρότερο ο ήχος γιατί θέλω να την πάρω στους γονείς μου που παραπονιουνται ότι δεν ακούν καθαρά. Με αποτέλεσμα να ανεβάζουν ένταση της τηλεόρασης.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Οι φλατ τηλεορασεις με τα ηχεια πισω εχουν θεμα και με τη χωροθετηση-διαμορφωση της πλατης/φωλιας της τηλεορασης. Μια ηχομπαρα θα φερει τον ηχο μπροστα. Ειναι μεγαλο κερδος αυτο.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Οι φλατ τηλεορασεις με τα ηχεια πισω εχουν θεμα και με τη χωροθετηση-διαμορφωση της πλατης/φωλιας της τηλεορασης. Μια ηχομπαρα θα φερει τον ηχο μπροστα. Ειναι μεγαλο κερδος αυτο.

Όποτε προτείνετε η να κοιτάξω κάτι πιο οικονομικό; sub δεν με ενδιαφέρει.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Όποτε προτείνετε η να κοιτάξω κάτι πιο οικονομικό; sub δεν με ενδιαφέρει.

Δε νομιζω να εχει ιδιαιτερο νοημα. Μη πας και σε καμια μαρκα με εκαψες... και για θεμα ηχου και για θεμα support. Αν υποθεσουμε οτι δε μπορεις να χωρεσεις το sub (και μονο τοτε) ισως εχει νοημα να δεις και αυτην. Αλλα δεν ξερω και πολλα απο ηχομπαρες.