Λύσεις στο πρόβλημα συνύπαρξης προβολέα ust με κεντρικό ηχείο σε home cinema.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τον τελευταίο καιρό στην αγορά έχουν αρχίσει να εμφανίζονται όλο και πιο συχνά βιντεοπροβολείς ust (ultra short throw). Ηταν αναμενόμενο θα έλεγα αν και άργησαν, η φιλοσοφία να παίρνεις εικόνα έως και 150" από απόσταση μόνο λίγων εκατοστών είναι επιτέλους η λύση στο πρόβλημα μεγάλης εικόνας χωρίς τους περιορισμούς και τη βαβούρα που ήσουν υποχρεωμένος να υποστείς για να στήσεις έναν μη ust προτζέκτορα, (βάση οροφής, σπαζοκεφαλιά υπολογισμού κρέμασης αυτής, αρκετά μέτρα καλωδίων σύνδεσης και ρεύματος με προβλήματα handshake και απώλειας ποιότητας, αντιαισθητικά κανάλια στα ταβάνια σαλονιών και τη μουρμούρα του έτερον ήμιση κι άλλα πολλά). Εγώ προσωπικά ήμουν ένας απ αυτούς που όταν πριν μερικά χρόνια είδα πρώτη φορά ust είπα "να η λύση για τα προβλήματά μου".

Τελικά όμως λύθηκαν εντελώς τα προβλήματά μας ή ήρθε κάποιο νέο να προστεθεί; Για αρκετούς από εμάς ναι, δημιουργείται ένα νέο πρόβλημα κι αυτό δεν είναι άλλο απ τη συνύπαρξη του ust βιντεοπροβολέα με το κεντρικό ηχείο σε συστήματα οικιακού κινηματογράφου.

Οπως είπαμε λοιπόν πιο πάνω έχουμε τη νέα μόδα με τους ust βιντεοπροβολείς οι οποίοι με απόσταση λίγων εκατοστών απ τον τοίχο προβάλλουν μεγάλη κινηματογραφική εικόνα, έλα όμως που στην ίδια απόσταση και ακριβώς στο κέντρο όπως κι ο βιντεοπροβολέας υπάρχει και ένα βασικό κομμάτι του οικιακού σινεμά που δεν είναι άλλο απ το ηχείο αναπαραγωγής διαλόγων το γνωστό ως "κεντρικό".

Εγώ προσωπικά έχω σκεφτεί θεωρητικά και πρόχειρα δύο - τρεις λύσεις αλλά αν δεν το έχεις το μηχάνημα να το κατανοήσεις σε ρεαλιστική βάση το πρόβλημα δεν ξέρω κατά πόσο αυτές είναι υλοποιήσιμες.

Μία λύση λοιπόν (η πρώτη που είχα σκεφτεί όταν είχα δει πρώτη φορά ust) ήταν η κατασκευή απ το ίδιο υλικό με το υπάρχον έπιπλο για λόγους καλαισθησίας ενός ραφιού σχήματος "Π" που θα αγκάλιαζε το κεντρικό ηχείο και πάνω σ αυτό το "Π" ν ακουμπήσει ο προτζέκτορας. Αυτό όμως προϋποθέτει ο τελευταίος να κάτσει με κλίση προς τα κάτω ειδάλλως θα σηκωθεί πολύ σε ύψος η εικόνα άρα επιβάλλεται κι η χρήση keystone η οποία όπως ξέρουμε την αποφεύγουμε δια ροπάλου. Αφήστε που θα σηκωθεί πολύ ο όγκος στο κέντρο του επίπλου κάτι που δεν το βλέπω αισθητικά να στέκει, μάλλον θα με χαλάει.

Μία δεύτερη λύση ήταν μία παραλλαγή της πρώτης λύσης αλλά με ράφι να είναι πολύ μικρότερο, δύο - τρία εκατοστά πιο ψηλό απ το πάχος του ust και να κάτσει πάνω σ αυτό το κεντρικό. Το κέρδος εδώ είναι η μή χρήση ψηφιακού keystone για τη διόρθωση της γεωμετρίας της εικόνας αλλά παραμένει το δεύτερο πρόβλημα ανύψωσης του κεντρικού ηχείου που πέραν του αντιαισθητικού θα με αναγκάσει να σηκώσω το κάδρο που προβάλλω στον βαμμένο τοίχο κάτι που δεν το θέλω και δεν ξέρω αν κι όλας χρειαστεί μετά ανύψωση με κλίση του προτζέκτορα για να φτάσει το ύψος, πάλι δηλαδή καταλήγουμε στα προβλήματα της πρώτης λύσης.

Μία τρίτη λύση ήρθε στο μυαλό μου σήμερα το πρωί, μιας κι έχω σχετικά μεγάλο κενό πίσω απ το κεντρικό ηχείο, σκέφτηκα ο μελλοντικός μου ust να στηθεί ακριβώς πίσω απ αυτό. Λογικά μπορώ να τραβήξω κι άλλο το έπιπλο πιο μπροστά και να παραγγείλω μία πλάκα απ το ίδιο υλικό με το έπιπλο που θα μπει ως προέκταση πίσω απ το κεντρικό ηχείο ώστε να τοποθετηθεί εκεί ο ust. Τι λέτε;
Εχετε κάποια άλλη λύση να προτείνετε;
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Εάν η τηλεόραση είναι στον τοίχο, μπορείς να "κρεμάσεις" το κεντρικό στον τοίχο από κάτω της και πίσω από τον προβολέα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εάν η τηλεόραση είναι στον τοίχο, μπορείς να "κρεμάσεις" το κεντρικό στον τοίχο από κάτω της και πίσω από τον προβολέα.

Εγώ δεν έχω καθόλου τηλεόραση στο home, χρέη αυτής πλέον εκτελεί ο προτζέκτορας. Επίσης με τον τρόπο που υποδεικνύεις σε μένα προσωπικά δεν βολεύει κι άσε που μετά θα ρθει ο ust πολύ μπροστά και θ ανοίξει 150 που δεν θέλω, εμένα υπολογίζω για 110 - 120" που θέλει μικρή απόσταση απ τον τοίχο κι ούτε μπορώ να πάω το κεντρικό πιο μακριά.
Εγώ λέω στην παρακάτω φωτό που επισυνάπτω να κάνω μία προέκταση να φτάνει μέχρι τον τοίχο και να στηριχθεί εκεί ο προτζέκτορας.

g3vo2Yel.jpg
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Το κάτω μέρος της οθόνης σε πόση απόσταση θα βρίσκεται από το πάτωμα;
Αν είναι πχ 40 εκατοστά τότε γιατί δεν βάζεις το κεντρικό στην πάνω πλευρά της οθόνης;
Το κεντρικό ηχείο τι διαστάσεις έχει και βάρος;
Βασικά αν μπορούσες να βγάλεις τα πάντα κάτω από την οθόνη αφήνοντας μόνο τον προβολέα θα ήταν το καλύτερο.
Ή συμμετρία έχει καταντήσει πιο πολύ συνήθεια πάρα πρακτική λύση.
Players ενισχυτής και οτι άλλο, θα μπορούσαν να μπουν αριστερά ή δεξιά του οπτικού σου πεδίου αφήνοντας το μπροστινό σου πεδίο ελεύθερο να κάνεις ότι θέλεις;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Λύσεις στο πρόβλημα συνύπαρξης προβολέα ust με κεντρικό ηχείο σε home c

Το κάτω μέρος της οθόνης σε πόση απόσταση θα βρίσκεται από το πάτωμα;
Αν είναι πχ 40 εκατοστά τότε γιατί δεν βάζεις το κεντρικό στην πάνω πλευρά της οθόνης;
Το κεντρικό ηχείο τι διαστάσεις έχει και βάρος;
Βασικά αν μπορούσες να βγάλεις τα πάντα κάτω από την οθόνη αφήνοντας μόνο τον προβολέα θα ήταν το καλύτερο.
Ή συμμετρία έχει καταντήσει πιο πολύ συνήθεια πάρα πρακτική λύση.
Players ενισχυτής και οτι άλλο, θα μπορούσαν να μπουν αριστερά ή δεξιά του οπτικού σου πεδίου αφήνοντας το μπροστινό σου πεδίο ελεύθερο να κάνεις ότι θέλεις;

Το παρακάτω που βλέπεις στη φωτό δεν αλλάζει με τίποτα, το θέμα είναι να τοποθετηθεί ο μελλοντικός ust μ αυτή τη διάταξη χωρίς να τραβάω νέα καλώδια για το κεντρικό και να κάνω νέες τρύπες για ράφια, άσε που θα ναι άσχημο αισθητικά με το όλο στήσιμο. Φαντάσου στην παρακάτω φωτό το κεντρικό πάνω απ την οθόνη, καλύτερα θα ταν να βαζα εκεί τον προτζέκτορα αλλά είπα δεν θέλω νέα κανάλια, καλώδια κ.λ.π.
Εξάλλου το πρόβλημα είναι γενικό για πολλούς, δεν το άνοιξα μόνο για μένα το νήμα, πολλοί θα αντιμετωπίσουν αυτή την κατάσταση κι είπα να το ανοίξω να προετοιμαστούμε.



xYJKjKMl.jpg
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Παραδείγματα προβληματικης συνύπαρξης....
Το ποιο σωστό είναι αυτό με την γκρι οθόνη, αλλά και πάλι το κεντρικό είναι χαμηλά σε σχέση με την οθόνη και ο προβολέας σχεδόν στο πάτωμα...
 

Attachments

  • hqdefault.jpg
    hqdefault.jpg
    44.8 KB · Views: 155
  • 20191014_095835.jpg
    20191014_095835.jpg
    26.4 KB · Views: 155
  • LG-Cinebeam-UST.jpg
    LG-Cinebeam-UST.jpg
    111 KB · Views: 153
  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    73.2 KB · Views: 152

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πολύ χαμηλά όλα τα κεντρικά, πάει περίπατο ο ήχος τι να λέμε τώρα, ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω αυτή τη λύση, μόνο αυτό που είπα βλέπω στην παρούσα φάση πιο πιθανό, πίσω απ το κεντρικό.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Ποια εννοείς Βασίλη δεύτερη φωτό γιατί δεν βλέπω κάπου χωνευτό σε τοίχο.

Tο πιθανότερο είναι να εννοεί "χωνευτό στον τοίχο" ως λύση με παράδειγμα την φωτογραφία με τα κλιπς που δείχνει ότι υπάρχει χώρος αν μπορείς να το βάλεις χωνευτό στον τοίχο.
Κώστα εσύ είχα την εντύπωση ότι για τα επόμενα 3 χρόνια δεν έχεις σκοπό να κάνεις αλλαγές,ετσι νομίζω ότι είχες πει, τι έγινε ακριβώς?μπήκες στη πρίζα??:grinning-smiley-043
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Εγω αλλη λυση απο νεο επιπλο δεν βλεπω... Δεν ξερω αν γινεται να μπουν δυο κεντρικα και στην μεση ο προτζεκτορας και οι αλλες συσκευες να κατεβουν στο επιπλο.

Το παρακολουθω με αγωνια το νημα γιατι με ενδιαφερει ο συνδιασμος με ηχομπαρα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Tο πιθανότερο είναι να εννοεί "χωνευτό στον τοίχο" ως λύση με παράδειγμα την φωτογραφία με τα κλιπς που δείχνει ότι υπάρχει χώρος αν μπορείς να το βάλεις χωνευτό στον τοίχο.
Κώστα εσύ είχα την εντύπωση ότι για τα επόμενα 3 χρόνια δεν έχεις σκοπό να κάνεις αλλαγές,ετσι νομίζω ότι είχες πει, τι έγινε ακριβώς?μπήκες στη πρίζα??:grinning-smiley-043

Νίκο η απόφαση για ust είχε παρθεί εδώ και καιρό, απλά είμαι της παροιμίας "των φρονίμων τα παιδιά..." οπότε θέλω να προετοιμάζομαι από τώρα για τυχόν αλλαγές και να χω έτοιμη λύση όταν θα γίνει η αγορά του. Επίσης έχω ακόμα δύο χρόνια να ξεχρεώσω τον Μάραντζ έμεινε κι από δουλιά η σύζυγος οπότε στην παρούσα φάση ούτε για αστείο.

Δεν ξέρω αν παρακολουθείς κάποια δικά μου νήματα και κυρίως της παρουσίασης του χώρου μου, εκεί θα διαπιστώσεις ότι η ανάγκη μου για τέτοιας φιλοσοφίας προτζέκτορα είναι επιβεβλημένη λόγω συχνών μετακομίσεων, έχω βαρεθεί στήσε ξεστήσε, κανάλια, άγχος μη τρυπήσω στο ξένο σπίτι καλώδια απ τα φώτα στο ταβάνι τρυπήματα, υπολογισμοί, μεγάλη μήκη καλωδίων, πρόσφατα με την αγορά του Μάραντζ δεν θυμάσαι που σε πήρα τηλέφωνο γιατί δεν κλείδωνε το 15μετρο καλώδιο με τον Ινφόκους; Ευτυχώς βρήκα άλλο καλώδιο αλλά έσκασα 120 ευρώ, όλα αυτά θέλω να αποφύγω, μ έναν ust τέλος αυτά τα προβλήματα, τον παίρνεις και παραμάσχαλα και πας όπου θες, άσε με τη φωτεινότητα και τα χρώματα που έχω ζηλέψει, ό,τι και να λέμε είναι το μέλλον στην βιντεοπροβολή. Πόσοι σαν και μένα δεν έχουν βάλει προτζέκτορα για τους παραπάνω λόγους;

Εγω αλλη λυση απο νεο επιπλο δεν βλεπω... Δεν ξερω αν γινεται να μπουν δυο κεντρικα και στην μεση ο προτζεκτορας και οι αλλες συσκευες να κατεβουν στο επιπλο.

Το παρακολουθω με αγωνια το νημα γιατι με ενδιαφερει ο συνδιασμος με ηχομπαρα.

Οπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, με μία προέκταση στο υπάρχον είτε από μπροστά είτε από πίσω απ το κεντρικό το πρόβλημα λύνεται.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Κάτσε, για να καταλάβω, ψάχνεις λύση τοποθέτησης του κεντρικού από τώρα για την εγκατάσταση UST που θα κάνεις σε 2-3 χρόνια?Βρε Κώστα, sorry, σε 2-3 χρόνια θα έχουμε πτυσόμενες τηλεοράσεις, προβολείς ολογράματα, η space X θα έχει πάει στον Αρη, και ήχο θα ακούμε από τις δονήσεις της οθόνης μας,και οχι από κεντρικό ηχείο, σίγουρα εσύ θα πας σε UST? :flipout:

Για τα υπόλοιπα σε νιώθω απόλυτα, και συμφωνώ. Είναι μπελάς τα μεγάλα καλώδια, τα ταβανώματα, οι τρύπες, κ.τ.λ. Και είναι και το αισθητικό κομμάτι..

Ενώ με κάτι τέτοιο έχεις την απλότητα που χρειάζεται ένα σαλόνι...και το home cinema σου...

 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Λύσεις στο πρόβλημα συνύπαρξης προβολέα ust με κεντρικό ηχείο σε home c

Εγω αλλη λυση απο νεο επιπλο δεν βλεπω... Δεν ξερω αν γινεται να μπουν δυο κεντρικα και στην μεση ο προτζεκτορας και οι αλλες συσκευες να κατεβουν στο επιπλο.

Το παρακολουθω με αγωνια το νημα γιατι με ενδιαφερει ο συνδιασμος με ηχομπαρα.

Έχουν ενσωματωμένη ηχομπάρα οι προβολείς αυτοί. Όχι κάποια σούπερ ντούπερ ουάου ηχομπάρα, αλλά και πάλι δεν έχει σχέση ο ήχος τους με π.χ. τα ηχεία της τηλεόρασης.

Δύο κεντρικά μόνο αν επιτρέπει το format ή ο upmixer και σε διάταξη άνω και κάτω κεντρικό μπορείς να έχεις. Και πάλι το κάτω κεντρικό τοποθετείται στη γνωστή θέση. Δηλαδή όσο πιο κοντά στον ακουστικό άξονα των front.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Λύσεις στο πρόβλημα συνύπαρξης προβολέα ust με κεντρικό ηχείο

Έχουν ενσωματωμένη ηχομπάρα οι προβολείς αυτοί. Όχι κάποια σούπερ ντούπερ ουάου ηχομπάρα, αλλά και πάλι δεν έχει σχέση ο ήχος τους με π.χ. τα ηχεία της τηλεόρασης.

Δύο κεντρικά μόνο αν επιτρέπει το format ή ο upmixer και σε διάταξη άνω και κάτω κεντρικό μπορείς να έχεις. Και πάλι το κάτω κεντρικό τοποθετείται στη γνωστή θέση. Δηλαδή όσο πιο κοντά στον ακουστικό άξονα των front.

Ναι εχω διαβασει το review του tegonic για τα ηχεια. Αλλα θα αγοραστει ηχομπαρα ετσι κι αλλιως και για μη τηλεοπτικη χρηση οποτε ειναι ενα θεμα. Βεβαια με το μικροτερο υψος και πλατος που εχει μια ηχομπαρα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.

Οπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, με μία προέκταση στο υπάρχον είτε από μπροστά είτε από πίσω απ το κεντρικό το πρόβλημα λύνεται.
30 ποντους ειναι ο xiaomi ust και καποιοι ειναι και μεγαλυτεροι. Δεν ξερω ποσο ειναι το κενο που εχεις απο πισω αν φτανει για να μπει και να εχει και την αναλογη αποσταση για προβολη 120" χωρις να σπρωξει πολυ εξω το κεντρικο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Λύσεις στο πρόβλημα συνύπαρξης προβολέα ust με κεντρικό η

Ναι εχω διαβασει το review του tegonic για τα ηχεια. Αλλα θα αγοραστει ηχομπαρα ετσι κι αλλιως και για μη τηλεοπτικη χρηση οποτε ειναι ενα θεμα. Βεβαια με το μικροτερο υψος και πλατος που εχει μια ηχομπαρα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.

Η γνώμη μου προέρχεται από τις εντυπώσεις που μου άφησε η Hisense Laser TV, που είναι UST laser προβολέας με ενσωματωμένο τηλεοπτικό δέκτη και ηχεία, σε σχέση με μια καλή ηχομπάρα αλλά και σε σχέση με τα ηχεία μιας τυπικής TV.

Εννοείται ότι δεν φτάνουν τον ήχο μιας εξελιγμένης ηχομπάρας αλλά... βλέπω έχουν χώρο και για upfiring μεγάφωνα στο κουτί... για το μέλλον. Και ασύρματο sub θα μπορούσαν εύκολα να ενσωματώσουν. :guitarist:

Έχει προοπτικές η ιδέα του UST.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Λύσεις στο πρόβλημα συνύπαρξης προβολέα ust με

Η γνώμη μου προέρχεται από τις εντυπώσεις που μου άφησε η Hisense Laser TV, που είναι UST laser προβολέας με ενσωματωμένο τηλεοπτικό δέκτη και ηχεία, σε σχέση με μια καλή ηχομπάρα αλλά και σε σχέση με τα ηχεία μιας τυπικής TV.

Εννοείται ότι δεν φτάνουν τον ήχο μιας εξελιγμένης ηχομπάρας αλλά... βλέπω έχουν χώρο και για upfiring μεγάφωνα στο κουτί... για το μέλλον. Και ασύρματο sub θα μπορούσαν εύκολα να ενσωματώσουν. :guitarist:

Έχει προοπτικές η ιδέα του UST.
Συγνωμη που χαλαμε το νημα.


Εδω φαινεται να υπαρχει και ασυρματο sub! https://www.hisense-usa.com/televisions/laser-tv
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Λύσεις στο πρόβλημα συνύπαρξης προβολέα ust

Συγνωμη που χαλαμε το νημα.


Εδω φαινεται να υπαρχει και ασυρματο sub! https://www.hisense-usa.com/televisions/laser-tv

Α, ΟΚ ναι. Απλά στη δουλειά έχω το μοντέλο χωρίς sub.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Παιδιά όπως έχω ξαναπεί, οι UST έχουν νόημα να κάνεις μεγάλη εικόνα σε μικρούς χώρους. Εκεί εξ ορισμού δεν μπορείς να έχεις 7.1.4 και 1000W για να βλέπεις netflix. O ήχος που βγάζουν αυτοί οι UST είναι ΘΑΥΜΑ, είναι ήχος που άνετα μπορεί να σταθεί standalone. Ο xiaomi σπίτι μου βγάζει ήχο που σε καμία περίπτωση δεν θα κοίταζα για κάτι άλλο. Αν κάποιος είναι ποιο απαιτητικός τότε μπορεί να πάει σε μια dali ηχομπάρα που κρεμιέται άνετα ανάμεσα στον UST και την οθόνη.


katch-one-iron-black-tv-04.jpg



Τώρα αν κάποιος διαθέτει 12 ηχειάρες , ενισχυτές γουρούνια και τον κατάλληλο χώρο να δονεί την γειτονιά με atmos, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ να πάει σε UST προβολέα, ήδη το σπίτι του είναι πιο καλωδιομένο από data center, έχει πολλά τετραγωνικά , οπότε ένα ωραίο προβολάκι στο ταβάνι με μία ηλεκτρική οθονούλα δεν θα προκαλέσει και χάος.

Εγώ θα στήσω ένα UST σύστημα με πτυσόμενη ALR οθόνη με ήχο από τον προβολέα. Αν θέλω να απολαύσω atmos, μπάσα και εκρήξεις, κάνω ένα άνοιγμα και χτυπάω το JVC EXOFIELD (το άκουσα την Παρασκευή και έπαθα τη πλάκα μου, αλλα πολλά τα λεφτά ρε τρισκατάρατη JVC..) και όποτε θέλω να χώσω db στον ήχο το κάνω χωρίς να καλέσουν την αστυνομία οι γείτονες και κυρίως ότι ώρα θέλω...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Λύσεις στο πρόβλημα συνύπαρξης προβολέα ust

Α, ΟΚ ναι. Απλά στη δουλειά έχω το μοντέλο χωρίς sub.

Ποια δουλειά??ένα ένα μας τα λες?Εχεις στην δουλειά την Hisense laser TV?Και τι χρήση του κάνετε ακριβώς?Δώσε πληροφορίες στο λαό!!:drool1: