Τηλεόραση μέχρι 50"

nplatis

New member
4 August 2006
67
Για τους κατόχους: πώς πάει από γωνίες θέασης; Μιας και έχει VA Panel, μπορεί να είναι ένα θέμα...











-----------------------------


xavito: αναφερόμενος στην Samsung UE50TU8502
 
Last edited by a moderator:

nplatis

New member
4 August 2006
67
Χαιρετώ το forum.

Κάποια στιγμή τους επόμενους 3 μήνες θα αγοραστεί καινούργια τηλεόραση. Δυστυχώς, όσο περισσότερο διαβάζω, τόσο μεγαλύτερο το μπέρδεμα. Αν έχω από εδώ καμία βοήθεια θα είναι ευχάριστο...


Τα βασικά:

- Διάσταση μέχρι 50" λόγω χώρου -- και αυτό οριακό είναι, λόγω διαθέσιμου πλάτους στο σημείο τοποθέτησης. Επιπλέον θα πρέπει μάλλον να έχει κεντρικό πόδι και όχι πόδια στις άκρες λόγω στενότερου επίπλου. (Ούτε να την κρεμάσω θα είναι εύκολο / ωραίο λόγω απόστασης από τον τοίχο).

- Παρακολούθηση: τηλεόραση λίγη, περισσότερο ταινίες, αθλητικά καθόλου, παιχνίδια καθόλου (για την ώρα!). Συνήθως όχι στα σκοτεινά (λόγω ώρας, αν είναι βράδυ με λίγο φως). Θέση συνήθως από απέναντι, αλλά υπάρχουν και κάποιες θέσεις στα πλάγια που χρησιμοποιούνται μάλλον σπάνια.


Κάποια μοντέλα που έχω ξεχωρίσει, από κριτικές ασφαλώς:

- Samsung TU8502: καλές ως διθυραμβικές κριτικές (πάντα για τα χρήματά της). Αναρωτιέμαι (α) για τις γωνίες θέασης (β) για την έλλειψη υποστήριξης κάποιων φορμά ήχου (γενικά στις Samsung) καθώς έχω μια βιβλιοθήκη από ταινίες...
- Panasonic HX800: μάλλον είναι πολλά τα σχόλια για πολύ μικρές γωνίες θέασης και αυτό με φρενάρει. Κατά τα άλλα φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση.
- Sony: δυστυχώς η ΧΗ90 ξεκινάει από τις 55". Η ΧΗ95 είναι μάλλον καλή αλλά για την ώρα ακριβή, δεν ξέρω αν θα έχει πέσει μέχρι να αγοράσω. Για χαμηλότερες σειρές;
- Philips: είδα καλά σχόλια για την PUS8505. Δυστυχώς λόγω θέσης της τηλεόρασης, το Ambilight δεν θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμο.

Για τηλεοράσεις με Android TV κοιτάζω φετινά μοντέλα γιατί φαίνεται γενικά ότι έχουν γρηγορότερους επεξεργαστές και καλύτερη απόδοση, παλιά υπήρχαν πολλά σχόλια για ανεπαρκείς επιδόσεις.

Επίσης στα καταστήματα δεν βγάζω άκρη. Με τις ρυθμίσεις που (δεν) έχουν και με το περιεχόμενο που παίζουν, ούτε σπουδαίες διαφορές στην εικόνα μπορείς να καταλάβεις (και δεν ξέρεις αν φταίνε οι ρυθμίσεις που τυχαίνει να έχουν), ούτε ακόμα και γωνίες θέασης μπορείς να καταλάβεις...

Ουφ!...
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Υπάρχει η Sony KD-49XG8396/49XG8377 η οποία διαθέτει VA panel και 100Hz.

Κριτικές για τη τηλεόραση:

https://www.skroutz.gr/s/18326936/Sony-KD-49XG8377.html?o=Sony+KD-49XG8377

https://translate.google.com/transl...ony-49xg8396-test-przystepnego-telewizora-4k/


Αν έχεις ταινίες από σκληρό δίσκο τότε θα χρειαστείς και εξωτερικό media player για τις Samsung και τις Panasonic λόγω μη υποστήριξης DTS και κάποιων φορμά εικόνας.
 

nplatis

New member
4 August 2006
67
Ενδιαφέρουσα επιλογή. Γενικά νομίζω ότι συμπαθώ την εικόνα της Sony, μου πιο φυσική από Samsung, τουλάχιστον, η οποία έχει πολύ έντονα χρώματα.

Άραγε να μην φοβηθώ Sony του 2019 για την αποκρισιμότητα του Android;
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978