Αγορά 65'' oled

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Carlinho

New member
19 September 2020
5
Απάντηση: Philips 754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη τηλεόραση. Τελικά τα οποία προβλήματα είχε η τηλεόραση λύθηκαν με τα update? Δε με ενδιαφέρουν οι smart λειτουργίες, αφού χρησιμοποιώ android box αν δε με καλύψει. Απλά να μην έχει κολλήματα, να κλείνει ξαφνικά, να χάνει τα κανάλια κτλ που εχουν αναφερθεί.
 

Carlinho

New member
19 September 2020
5
Καλησπέρα. Έχω μια 40'' sharp aquos led lcd του 2010(απο τις τελευταίες made in japan), η οποία παραδίδει πνεύμα σιγά σιγά. Είχα σκοπό να πάρω μια oled 65 όταν πέσουν στα 1000 με 1500, αλλά δυστυχώς πρέπει να πάρω άμεσα.
Βλέπω κυρίως netflix, λίγο τηλεοπτικά προγράμματα και παίζω nintendo switch.
Απόσταση 3.5 μέτρα. Budget όσο πιο κοντά στα1500 .

Από ότι βλέπω υπάρχει μόνο η philips 754 σε αυτά τα λεφτά αλλά με έχουν προβληματίσει κάποιες κριτικές. Σχετικά κοντά σε λεφτά είναι και η lg b9, η οποία κάνει 1900 με δώρο 5ετη επέκταση εγγύησης στα public. Η τρίτη μου επιλογή είναι να αφήσω τη sharp να αργοπεθαίνει περιμένοντας καμία προσφορά το πολύ μέχρι το black Friday.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,879
Καλησπέρα. Έχω μια 40'' sharp aquos led lcd του 2010(απο τις τελευταίες made in japan), η οποία παραδίδει πνεύμα σιγά σιγά. Είχα σκοπό να πάρω μια oled 65 όταν πέσουν στα 1000 με 1500, αλλά δυστυχώς πρέπει να πάρω άμεσα.
Βλέπω κυρίως netflix, λίγο τηλεοπτικά προγράμματα και παίζω nintendo switch.
Απόσταση 3.5 μέτρα. Budget όσο πιο κοντά στα1500 .

Από ότι βλέπω υπάρχει μόνο η philips 754 σε αυτά τα λεφτά αλλά με έχουν προβληματίσει κάποιες κριτικές. Σχετικά κοντά σε λεφτά είναι και η lg b9, η οποία κάνει 1900 με δώρο 5ετη επέκταση εγγύησης στα public. Η τρίτη μου επιλογή είναι να αφήσω τη sharp να αργοπεθαίνει περιμένοντας καμία προσφορά το πολύ μέχρι το black Friday.
Περίμενε έως το τέλος του χρόνου αν πέσει καμία 65αρα oled στα 1500 περσινά μοντέλα ή την lg 65cx κοντά στα 2000 ..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 65" OLED

65" OLED με χίλια ευρώ, δύσκολα θα πετύχεις πριν από το... 2023. Περίμενε μέχρι το τέλος Νοεμβρίου.
 

Carlinho

New member
19 September 2020
5
Το ξέρω ότι δε θα πετύχω 65αρα oled με 1000 , το αρχικό μου σχέδιο ήταν να περιμένω 1-2 χρόνια ακομα. Επειδή με πρόλαβε η βλάβη ανέβασα το budget στα 1500 γιατί, το να παω στις 55 ιντσες η σε led 65αρα μου φαίνεται λάθος επιλογή.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως. Από ότι καταλαβαίνω δε μου προτείνετε τη philips 754
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Εγώ σου προτείνω να περιμένεις λίγο ακόμα αν αντεχει ακόμα η τηλεόραση σου.
Σιγουρα θα βγουν και άλλες προσφορές.
 

Kvs72

New member
13 April 2020
2
Απάντηση: Philips 754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη τηλεόραση. Τελικά τα οποία προβλήματα είχε η τηλεόραση λύθηκαν με τα update? Δε με ενδιαφέρουν οι smart λειτουργίες, αφού χρησιμοποιώ android box αν δε με καλύψει. Απλά να μην έχει κολλήματα, να κλείνει ξαφνικά, να χάνει τα κανάλια κτλ που εχουν αναφερθεί.

Φίλε Carlinho, έχω την τηλεόραση από τον Δεκέμβριο 2019. Στην αρχή έτρωγε κάτι κολλήματα στα κανάλια της ΕΡΤ (έπρεπε να βγάλω την τηλεόραση από την πρίζα) αλλά έφταιγε η λειτουργία της υβριδικής που έχει η τηλεόραση. Την απανεργοποίησα και δεν ξαναέχω κανένα πρόβλημα από τότε. Όχι οτι το ξαναδοκίμασα μετά τις αναβαθμήσεις, γιατί δεν με ενδιαφέρει αυτη η λειτουργία. Αλλά είχα δει σε κάποια από τις αναβαθμήσεις ότι το ανέφερε ως ένα από τα προβλήματα που λύθηκαν.
Γενικά με τις αναβαθμήσεις, έχουν βελτιωθεί πράγματα. Ένα που είχα, ήταν οτι όταν έκανα pairing το τηλεκοντρόλ, μετά από λίγο μου έλεγε πως δεν είναι paired και να αλλάξω μπαταρίες :BXVZCBXZ6:. Αυτό βέβαια επηρεάζει μονο την Alexa, όχι την λειτουργικότητα του τηλεκοντρόλ. Αλλά τώρα όλα οκ.
Τα άλλα προβλήματα που αναφέρουν, ευτυχώς δεν τα αντιμετώπησα εγώ.

Γενικά είναι τέλεια η τηλεόραση και όταν την πήρα είχε 999 και με κάτι Bonus από την κάρτα μου, πήγε 940 , οπότε είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ελπίζω να κρατήσει για 5 με 7 χρόνια που συνήθως αλλάζω τηλεόραση :grinning-smiley-043

Έλπίζω να βοήθησα λίγο :ernaehrung004:
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Re: Philips 754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Κοίτα παρακάτω στο update του πρώτου σχολίου για να καταλάβεις τι περίπου ισχύει με τις αναβαθμίσεις. Τα ίδια firmware παίρνουνε οι Saphi τηλεοράσεις. Σε γραμμικές γραμμές, για τις Philips με το δικό τους λειτουργικό, η κατάσταση είναι ότι βγαίνουνε στην αγορά και ξεκινάνε αρκετά buggy και μετά σε διάστημα των επομένων μηνών τρώνε πολλές αναβαθμίσεις λειτουργικού και έρχονται στα ίσια τους. Βέβαια, μιλάμε για εισαγωγικά μοντέλα, μην περιμένεις εμπειρία τηλεόρασης με android. Από εικόνα, όμως, είναι καλές για τα λεφτά τους.

https://www.skroutz.gr/s/20462766/Philips-70PUS6504.html
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Καταρχάς philips κοιτάς, αν σε εξιτάρει η ιδέα του αμπιλάιτ και μετά για την επεξεργασία εικόνας. Αν η απάντηση είναι θετική τουλάχιστον στο πρώτο, τότε προχωράς παρακάτω. Γενικώς, αν συνηθίσεις το αμπιλάιτ σε βραδινή θέαση, μετά νομίζεις ότι η εικόνα χωρίς αυτό είναι φλατ και λειψή. Η 754 μπορεί να μην έχει τον δίτσιπο p5 της 854, το android και το bluetooth, αλλά αυτά κοστίζουν τουλάχιστον 500 ευρώ παραπάνω, οπότε και ο μονότσιπος p5, μια χαρά δουλειά κάνει στην εικόνα. Με σχεδόν ένα χρόνο στην αγορά, τα βασικά προβλήματα του λειτουργικού Saphi πρέπει να έχουν λυθεί με τις αναβαθμίσεις. Με λίγα λόγια, η άποψη μου είναι ναι για την αγορά της μέχρι 1500 ευρώ, με την παράλληλη αγορά όμως, σε δεύτερο χρόνο, του καινούργιου shield, ώστε να υπάρχει και η πλήρης εμπειρία android.
 

tgiamour

Senior Member
12 January 2012
377
Καταρχάς philips κοιτάς, αν σε εξιτάρει η ιδέα του αμπιλάιτ και μετά για την επεξεργασία εικόνας. Αν η απάντηση είναι θετική τουλάχιστον στο πρώτο, τότε προχωράς παρακάτω. Γενικώς, αν συνηθίσεις το αμπιλάιτ σε βραδινή θέαση, μετά νομίζεις ότι η εικόνα χωρίς αυτό είναι φλατ και λειψή

Anyone who hasn't seen Ambilight is probably lucky because it has a wide range of options. Those who have seen it know only Philips.

Στα 1500 η 65άρα,εφόσον τα προβλήματα του Saphi έχουν λυθεί,είναι πολύ καλή επιλογή.Εκτός εάν μπορείς να ανέβεις σε μπάτζετ και να κοιτάξεις την 855 στο bf που πιστεύω θα πέσει στα 2000.
 

Carlinho

New member
19 September 2020
5
Τελικά αγόρασα τη Panasonic OLED TX65GZ950E 65 στα 1600 από γνωστή αλυσίδα. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ποιότητα εικόνας, ταχύτητα μενού, ακόμα και ο ήχος καλύτερος από ότι περίμενα.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Απάντηση: Αγορά 65'' oled

Τελικά αγόρασα τη Panasonic OLED TX65GZ950E 65 στα 1600 από γνωστή αλυσίδα. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ποιότητα εικόνας, ταχύτητα μενού, ακόμα και ο ήχος καλύτερος από ότι περίμενα.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια

Καλοθέατη!

Συνέχεια στο νήμα κατόχων Panasonic TX GZ950E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια