Τηλεοράσεις και αντίληψη απόδοσης

magualla

New member
26 July 2006
60
Καλησπέρα σε όλους,

Μια γενικότερη ερώτηση. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία και μιας και έχω μια 12ετιας philips 42pfl9803h (εμένα ήρθε στα χέρια μου πριν 4 χρόνια), δυσκολεύομαι να πειστώ ότι μια σύγχρονη τηλεόραση των 500-600 αποδίδει σημαντικά καλύτερα σε γυμνό μάτι.
Θες ότι είναι το Ambilight (προσωπικά εχω κολλήσει) και οι άλλες high-tech τεχνολογίες της Philips που τις έβαζε σε μια τηλεόραση που άξιζε τότε άνω των 3.000 , εξακολουθώ να δηλώνω σήμερα εντυπωσιασμένος και ίδιο λένε και πολλοί που επισκέπτονται το σπίτι μου.

Εννοώ μήπως τελικά αυτή η ανελέητη προβολή και λανσάρισμα νέων μοντέλων και βομβαρδισμών χαρακτηριστικών που υποτίθεται απογειώνουν την εικόνα, είναι κάτι περισσότερο ψυχολογικό ότι όντως η εικόνα είναι πολύ βελτιωμένη στο νεο μοντέλο, απ’οτι αντικειμενικά είναι;
 

nplatis

New member
4 August 2006
67
Γενικότερα η σύγκριση που κάνεις δεν είναι δίκαιη. Από τη μια μιλάς για μια τηλεόραση που είχε τότε 3.000 , από την άλλη για συσκευές σήμερα των 700 . Προφανώς τότε η συγκεκριμένη Philips ήταν στην κορυφή της τεχνολογίας. Αν πας σήμερα σε αντίστοιχα μοντέλα (και αντίστοιχου κόστους) θα δεις διαφορά. Εξάλλου σήμερα τα πιο εξελιγμένα τεχνολογικά μοντέλα είναι σε μεγαλύτερες διαστάσεις -- κάτω από τις 55" (εκτός από τις φετινές OLED) νομίζω ότι κανένας κατασκευαστής δεν βγάζει κάτι πραγματικά εξελιγμένο.
 

magualla

New member
26 July 2006
60
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά ίσως δεν την έθεσα σωστά.
Σκεφτόμουν δυο πράγματα:
Α. Ότι καποιος αναμενει ίσως ότι ως απόδοση η εικόνα μιας τηλεόρασης του 2020 των 500 να είναι καλύτερη αυτής του 2008 των 3.000 , δεδομένου ότι αποτελεί ένα πολύ δημοφιλές καταναλωτικό προϊόν με έντονο ανταγωνισμό και συνεχή τεχνολογική εξελιξη.

Β. Το ότι το συνεχές λανσάρισμα μοντέλων, έντονο μαρκετινγκ για το ποσό φοβερά και τρομερά είναι (μην ξεχνάμε ξανά ότι αφορά καταναλωτές), δημιουργούν περισσότερο την προδιαθεση/ψευδαίσθηση - παρά την εμπιστοσύνη στην οπτική μας αισθηση - ότι αυτη που θα δούμε τώρα σε ένα σπίτι ή σε ένα μαγαζί είναι εκπληκτική απλά και μόνο επειδή είναι νέο μοντέλο;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Τα νεότερα μοντέλα, δεν είναι απαραίτητα και καλύτερα. Επίσης, οι LCD υπάρχουν για πολλά χρόνια στην αγορά, χωρίς να προκύπτει κάποια σημαντική πρόοδος στην ποιότητα της εικόνας, τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια. Πάντως, μια 55" των 600 ευρώ πιθανώς θα είναι καλύτερη σε σύγκριση με μια 42", με διαφορά 10 και πλέον ετών.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Η "βέρα" philips 9άρα σειρά τηλεόραση που έχεις, προσφέρει, ακόμη και σήμερα, κορυφαία απόδοση σε τηλεοπτικό-1080p σήμα και μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί ως μια ποιοτική τηλεόραση υπνοδωματίου. Το μέγεθος και η ανάλυση, όμως, δεν επαρκούν πλέον για χρήση σε σαλόνι. Ο εντυπωσιασμός σου που λες οφείλεται σε έναν συνδυασμό των Perfect Pixel HD Engine-Perfect Natural Motion-των 100hz- του ambilight και του μικρού σχετικά μεγέθους οθόνης. Γενικώς, αυτή η φιγουρο-εφετζίδικη ρύθμιση εικόνας που είναι συνδυασμός όξυνσης του υπάρχοντος σήματος και εξομάλυνσης κίνησης, ξεκίνησε ήδη από την εποχή των crt τηλεοράσεων με το pixel plus. Στα των σημερινών τηλεοράσεων, πραγματική διαφορά σε σχέση με τη δικιά σου θα δεις με κάποιο τουλάχιστον 65-70" 4κ μοντέλο. Για να μιλήσουμε συγκεκριμένα και αφού σου αρέσει η εικόνα της εταιρείας, με κάποια σαν και αυτή που έπαιζε πρόσφατα στο 800άρι: https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/214112-philips-70pus7304. Πρώτη μεγάλη διαφορά το hdr (έστω και κουτσουρεμένο), δεύτερη διαφορά το 4κ (το 1080 σήμα σε πραγματικά μεγάλη οθόνη φαίνεται ελαφρώς θολό και με μικρότερη λεπτομέρεια δίπλα του). Ακόμη και το αμπιλάιτ είναι πιο εξελιγμένο σε σχέση με αυτό που έχει η δική σου. Για το μέγεθος, δεν το συζητάμε καν. Just my two cents.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Η "βέρα" philips 9άρα σειρά τηλεόραση που έχεις, προσφέρει, ακόμη και σήμερα, κορυφαία απόδοση σε τηλεοπτικό-1080p σήμα και μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί ως μια ποιοτική τηλεόραση υπνοδωματίου. Το μέγεθος και η ανάλυση, όμως, δεν επαρκούν πλέον για χρήση σε σαλόνι. Ο εντυπωσιασμός σου που λες οφείλεται σε έναν συνδυασμό των Perfect Pixel HD Engine-Perfect Natural Motion-των 100hz- του ambilight και του μικρού σχετικά μεγέθους οθόνης. Γενικώς, αυτή η φιγουρο-εφετζίδικη ρύθμιση εικόνας που είναι συνδυασμός όξυνσης του υπάρχοντος σήματος και εξομάλυνσης κίνησης, ξεκίνησε ήδη από την εποχή των crt τηλεοράσεων με το pixel plus. Στα των σημερινών τηλεοράσεων, πραγματική διαφορά σε σχέση με τη δικιά σου θα δεις με κάποιο τουλάχιστον 65-70" 4κ μοντέλο. Για να μιλήσουμε συγκεκριμένα και αφού σου αρέσει η εικόνα της εταιρείας, με κάποια σαν και αυτή που έπαιζε πρόσφατα στο 800άρι: https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/214112-philips-70pus7304. Πρώτη μεγάλη διαφορά το hdr (έστω και κουτσουρεμένο), δεύτερη διαφορά το 4κ (το 1080 σήμα σε πραγματικά μεγάλη οθόνη φαίνεται ελαφρώς θολό και με μικρότερη λεπτομέρεια δίπλα του). Ακόμη και το αμπιλάιτ είναι πιο εξελιγμένο σε σχέση με αυτό που έχει η δική σου. Για το μέγεθος, δεν το συζητάμε καν. Just my two cents.

Και χειρότερη να ειναι η συγκεκριμένη, απο τη διαφορά ιντσών και μονο είναι upgrade τρομερό. Μια βδομάδα σε αυτές τις ιντσες και αν πας στην παλαιά θα πεις πως έβλεπα τοσα χρόνια..
Οτι παιζει πολύ μάρκετινγκ βέβαια είναι δεδομένο. Κάποιες παλαιές καλες, εξακολουθουν να είναι καλες και για τα σημερινά δεδομένα. Συνήθως οποίος αλλάζει τηλεόραση το κανει για το συνδιασμο καλύτερης και μεγαλύτερης ταυτόχρονα.. Εγω ειμαι στη φαση να αλλαξω στο υπνοδωμάτιο την 43αρα (lg πολυ μέτρια) που έχω..
Υπάρχει πραγματικά ανάγκη να την αλλάξω? Όχι :) Αλλά επειδή ο άνθρωπος πάντα θέλει αλλαγες αποφάσισα να παρω οχι απλα καλύτερη αλλα και μεγαλύτερη (65 ιντσες). Ο συνδυασμός των 2 αποτελεί ικανή (αλλά φυσικά οχι αναγκαία συνθήκη) για να αλλάξεις τηλεόραση.
Τουλάχιστον εγω ειχα πολύ μέτρια και θέλω κατι καλύτερο. Αμα εχεις ηδη καλη ακριβη αλλά παλαια συσκευή η απόφαση είναι σίγουρα δυσκολότερη.
Οταν μπαίνεις σε ενα κατάστημα και βλέπεις κατι τηλεοράσαρες 65 ιντσες, τις ζηλεύεις χωρίς να σου είναι απαραίτητες.
Απλα τις παρουσιάζουν καλύτερες απο οτι ειναι. Βρήκα τα βιντεο που παίζουν οι qled και ειδικά οι oled με κατι μαύρα background και γυαλες. Τα επαιξα λοιπόν στην πολυ μέτρια (το rtings την βαθμολογει 6, lg 43 ιντσες σκοτεινή ips των 450 προ 3ετιας).
Τα παίζω λοιπόν τα βιντεο στη δικιά μου στο YouTube και γελαγα.. Για λιγο νόμιζα οτι ειχα oled. :) Είναι τοσο καλοφτιαγμενα που φαίνονται εντυπωσιακά και στη δική μου. Η ουσιαστική διαφορά είναι στα μαυρα που λογω lcd ips η δικιά μου είναι γκρι, σε ολα τα υπόλοιπα δυσκολεύεσαι να δεις διαφορά.
Αρα οτι παίζει πολυ μάρκετινγκ και οι διαφορές δεν είναι οσο νομίζουμε είναι αλήθεια.
Τωρα αν ειχα δίπλα μια oled θα έβλεπα και διάφορα σε χρωματα κλπ αλλα δεν θα ηταν τοσο τεράστια πιστεύω.(τουλάχιστον σε αυτα τα βιντεο που είναι καρα επεξεργασμενα με σκοπο να δείξουν μια τηλεόραση καλύτερη απο οτι ειναι).
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Αλλαξα προσφατα τηλεοραση, απο Sony 40" 1080p δεκαετιας πηγα σε Sony 49" 4K του 2019.
Τιμη αγορας (προ προσφορων και εκπτωσεων) σχεδον ιδια, 100Hz panel και οι δυο.

Με το ιδιο 1080p υλικο, η διαφορά στην ποιοτητα εικονας ειναι απλα χαοτικη.
Μαυρο, χρωματα, κινηση, λεπτομερεια, ομοιομορφια πανελ... τα παντα. Δεν υπαρχει συγκριση.