Βραχυκυκλωτήρες

waxman11

New member
20 September 2020
4
Τα ηχεία μου έχουν 4 ακροδέκτες. Μέχρι πρόσφατα είχα βγάλει τους βραχυκυκλωτήρες καθότι τα οδηγούσα με διπλοκαλωδίωση. Προσωρινά επέστρεψα στην μονοκαλωδίωση αλλά τους βραχυκυκλωτήρες των ηχείων τους έχω χάσει και τα ηχεία μου παίζουν χωρίς αυτούς. Ερωτώ, τι κίνδυνος υπάρχει από αυτό;
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλημερα φιλε μας!οταν λες χωρις αυτους?τα εχεις με καποιο τροπο ενωσει πανω κατω τις μπορνες?
 
Last edited by a moderator:

waxman11

New member
20 September 2020
4
Απάντηση: Re: Βραχυκυκλωτήρες

Καλημερα φιλε μας!οταν λες χωρις αυτους?τα εχεις με καποιο τροπο ενωσει πανω κατω τις μπορνες?

Καλημέρα. Όχι δεν τα έχω ενώσει με κάποιο τρόπο. Απλά χρησιμοποιώ το ένα ζεύγος μπόρνες, χωρίς καμία άλλη παρέμβαση.
 
Last edited by a moderator:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τότε ή δεν ακούς τις υψηλές ή δεν ακούς τις χαμηλές. Οι βραχυκυκλωτήρες χρειάζονται όταν απ τον ενισχυτή έρχεται καλώδιο δύο άκρων που περιέχει υψηλές και χαμηλές συχνότητες, όταν υπάρχει δυνατότητα διπλοκαλωδίωσης δηλαδή ξεχωριστά οι υψηλές απ τις χαμηλές, τότε βγαίνουν οι βραχυκυκλωτήρες και πάνε δύο καλώδια στις μπόρνες των υψηλών και άλλα δύο αντίστοιχα στων χαμηλών.
Αμα πας πίσω απ το ηχείο σου από κοντά και κοιτάξεις προσεκτικά λογικά θα πρέπει να γράφουν οι επάνω ακροδέκτες HF και οι κάτω LF.
 
Last edited by a moderator:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Τα ηχεία μου έχουν 4 ακροδέκτες. Μέχρι πρόσφατα είχα βγάλει τους βραχυκυκλωτήρες καθότι τα οδηγούσα με διπλοκαλωδίωση. Προσωρινά επέστρεψα στην μονοκαλωδίωση αλλά τους βραχυκυκλωτήρες των ηχείων τους έχω χάσει και τα ηχεία μου παίζουν χωρίς αυτούς. Ερωτώ, τι κίνδυνος υπάρχει από αυτό;

Αν χρησιμοποιήσεις ένα ζεύγος καλωδίων χωρίς τους βραχυκυκλωτήρες τότε τα ηχεία σου παίζουν λάθος.
Ακούς μόνο ένα κομμάτι του crossover.
Απορώ πως δεν το έχεις καταλάβει!
 
Last edited by a moderator:

waxman11

New member
20 September 2020
4
Απάντηση: Re: Βραχυκυκλωτήρες

Πραγματικά δεν μου άρεσε καθόλου ο ήχος. Μεγάλη αλλαγή από πριν, αν και αρχικά δεν το είχα προσέξει γιατί έπαιζα μουσική για background και δούλευα ταυτόχρονα.
Θα επιστρέψω στη διπλοκαλωδίωση.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 
Last edited by a moderator:

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Αν δεν βρίσκεις τους βραχυκυκλωτήρες, απλά γύμνωσε το καλώδιο του ηχείου στο άκρο σε 2 σημεία, και πέρνα το και από τις 2 μπόρνες έκαστο ώστε να συνδέεται σωστά.
 
Last edited by a moderator: