Αγορά 43" για gaming

kotsman

New member
20 September 2020
2
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι σε φάση αναζήτησης καινούργιας τηλεόρασης λόγω Playstation 5 και θα ήθελα την βοήθειά σας στο να βρω κάτι αξιόλογο. Γνωρίζω ότι σε αυτές τις ίντσες (δεν μπορώ να πάω σε περισσότερες λόγω χώρου) δεν παίζουν τρομερές επιλογές, αλλά θα ήθελα να βρω κάτι καλύτερο από αυτή που έχω τώρα (Samsung UE40J5100AWXXH). Το budget που διαθέτω είναι 500 ευρώ και μπορώ να ανέβω κι άλλο αν κάποια επιλογή το αξίζει πραγματικά. Η τηλεόραση είναι τοποθετημένη στον τοίχο και η απόσταση θέασης είναι περίπου στα 2.6 μέτρα. Η χρήση θα είναι κυρίως gaming στο PS5.

Είχα βρει την Samsung QE43Q60R η οποία είχε πολύ καλές βαθμολογίες στο rtings.com και ήμουν έτοιμος να την πάρω, αλλά είδα ότι το ευρωπαϊκό μοντέλο σε αυτές τις ίντσες δεν έχει va panel αλλά pls (απλά τραγική η Samsung), όποτε το review που κοίταζα δεν ίσχυε για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Ποια άλλη θα προτείνατε που να αξίζει τα λεφτά της και να προσφέρει μια τίμια αναβάθμιση σε σχέση με αυτή που έχω τώρα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Μην την αλλάξεις, μέχρι να μπορείς να τοποθετήσεις στον χώρο σου 50" τουλάχιστον. Για 4Κ υλικό δε, με περίπου 2.5 μέτρα απόσταση, 55" και άνω.
 

kotsman

New member
20 September 2020
2
Michalis3 το σκεπτικό σου είναι σωστό και αν μπορούσα να πάω σε περισσότερες ίντσες θα το έκανα, αλλά η διαρρύθμιση του χώρου με περιορίζει πολύ (ο τοίχος έχει εσοχή) και δεν μπορώ να κάνω εύκολα αλλαγές για να χωρέσω μεγαλύτερη τηλεόραση.

Με μια καινούργια τηλεόραση δεν θα έχω καλύτερη ποιότητα εικόνας (χρώματα, αντίθεση κτλ.) σε σχέση με αυτή που έχω τώρα? Δεν θα δω καμία διαφορά?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Με 3" μεγαλύτερη τηλεόραση, κατά πάσα πιθανότητα, δε θα διακρίνεις διαφορά. Ήτοι, μια αγορά χωρίς λογική. Περαιτέρω, σκοπεύεις να δώσεις ένα σημαντικό αντίτιμο, για να αποκτήσεις μια κονσόλα με δυνατότητες απεικόνισης υλικού σε 4Κ ανάλυση. Μια αγορά επίσης χωρίς λογική, αν δεν αλλάξεις μέγεθος τηλεόρασης ή/και απόσταση θέασης.