Φθορά RCA εισόδου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Καλησπέρα σε όλους.Δεν ξέρω αν είναι για αυτή την κατηγορία το νήμα που ανήγω,θα δείξει.
Δύο ζευγάρια βύσματα RCA στον προενισχυτή μου,τα οποία και τα ακριβοπλήρωσα(καλύτερης ποιότητας από τα υπόλοιπα),
έχουν χάσει την εξωτερική τους επίστρωση,και πλέον φαίνεται ο καθαρός χαλκός τους, αυτό τα έντονο χάλκινο χρώμα.
Είμαι και εγώ τύπος συνέχεια βάλε-βγάλε καλώδια(diy κατασκευή .όλο κάτι πηράζω),τα παίξανε τα rca.
Τα φώτα σας παιδιά.Τι κάνω τώρα ?
Τα αλλάζω ή απλά τα αφήνω έτσι?θα έχω θέματα οξείδωσης(αν και είναι αρκετό καιρό έτσι,χωρίς εμφανή
αλλαγή προς το χειρότερο).
Αν πρέπει να αλλαχτούν δώστε καμία γνώμη για κάτι καλό σε γήινες τιμές και αν υπάρχει κάποιο καλό καθαριστικό επαφών
που να χρησιμοποιείτε και να εμπιστεύεστε(χθές καθάρισα τις επαφές στον pre,έβγαλαν μια μαυρίλα άλλο πράμα,όταν τον
ξανασύνδεσα λες και έπαιζε άλλο μηχάνημα,αντελήφθην τα αξία της καθαρής επαφής)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Αφού έκανες αλλαγή μια φορά, κάνε τη και δεύτερη με άλλη μάρκα και μείωσε τα βάλε-βγάλε.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Αν μιλας για θηλυκα rca , οτι και να βαλεις με τη χρηση που λες οτι κανεις, το ιδιο θα συμβει.Αν οπως λες ειναι απο καθαρο χαλκο, μην τα αλλαξεις. Καλυτερα ειναι ετσι.
Αν δεις οξειδωση , απλα καθαρισε τα.
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Εννοείς ότι είχες αλλάξει τα θηλυκά RCA βύσματα εισόδου που έφερε από κατασκευής ο προενισχυτής σου με άλλα καλύτερα; :hmmmm:
Είναι ιδιοκατασκευή ο προ και σε μία από τις εισόδους και την έξοδο είπα να βάλω καλύτερης ποιότητας rca,από τα υπόλοιπα.Σε αυτά έφυγε το προστατευτικό στρώμα από πάνω και έχει φανεί στο βύσμα αυτό το έντονο χρώμα του χαλκού.