Κατάργηση δορυφορικού - κεραιοσύστημα χρήσιμο σε κάτι;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

MerNion

New member
3 June 2013
85
Καλησπέρα,

είχα cosmote tv μέσω δορυφόρου και το αντικατέστησα με το otp και μου έμεινε το κεραιοσύστημα στην ταράτσα να κοιτάει τον δορυφόρο (eutelsat 9b αν δεν κάνω λάθος). Υπάρχει κάποια χρήση με κάποιον άλλο δορυφορικό δέκτη στο συγκεκριμένο δορυφόρο (ελεύθερα κανάλια κλπ) ή να το ξηλώσω;

Ευχαριστώ
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Μπορείς με άλλο δέκτη ( για οικονομικό π.χ. έναν Vu Zero ) να πιάσεις τα ελεύθερα κανάλια σε διάφορους δορυφόρους ( πρέπει φυσικά να προσανατολίσεις το πιάτο στον επιθυμητό δορυφόρο ).
Το αν θα σου είναι χρήσιμο εξαρτάται από τα γούστα σου και τι κανάλια σε ενδιαφέρουν.
Δυστυχώς τα ελεύθερα επί το πλείστον δεν έχουν πολλά ενδιαφέροντα πράγματα να δείξουν.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Να σου πώ όμως ότι στο OTP δεν έχεις ακριβώς τα ίδια κανάλια που έχεις από τον δορυφόρο. Το άλλαξε η πεθερά μου και μετά ξανασύνδεσε το δορυφορικό.
Αν ξέρεις γερμανικά, ο Astra είναι ό,τι πρέπει. Πολλά δωρεάν κανάλια, αλλά όλα σχεδόν γερμανόφωνα. Πάντως εγώ στον Astra -παρότι δεν ξέρω γερμανικά- βρήκα ενδιαφέρον υλικό, κυρίως συναυλίες.
 

panos-

AVClub Enthusiast
13 January 2019
1,194
Απάντηση: Re: Κατάργηση δορυφορικού - κεραιοσύστημα χρήσιμο σε κάτι;

Το ΟΤΤ έχει τα ίδια κανάλια με τα πακέτα μέσω δορυφόρου.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Πάντως η πεθερά μου είπε ότι το ΟΤΤ δεν έχει τα τοπικά της Αθήνας όπως ο δορυφόρος. Και ο ΟΤΕ ζήτησε συγγνώμη και της ξαναέβαλε το δορυφορικό.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Ο δέκτης του OTT παίρνει κεραία ( επίγεια ) και με το Live Channels ( app ) της Google μπορείς να βλέπεις κανονικά όλα τα επίγεια κανάλια της Αττικής.
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Καλησπέρα,

είχα cosmote tv μέσω δορυφόρου και το αντικατέστησα με το otp και μου έμεινε το κεραιοσύστημα στην ταράτσα να κοιτάει τον δορυφόρο (eutelsat 9b αν δεν κάνω λάθος). Υπάρχει κάποια χρήση με κάποιον άλλο δορυφορικό δέκτη στο συγκεκριμένο δορυφόρο (ελεύθερα κανάλια κλπ) ή να το ξηλώσω;

Ευχαριστώ

Ο Eutelsat 9b έχει κάποια αξιόλογα κανάλια,
όπως τα πολωνικά μουσικά Stars tv & σία (αν θες mainsteam 80s-90s, πολύ καλύτερα από ΜTV/VH1),
κάποια ιταλικά μουσικά σε hd (που συνήθως παίζουν αγγλόφωνα τραγούδια),
κάποια αγγλόφωνα ειδησεογραφικά
και από αθλητικά ένα ουγγρικό hd κανάλι για να βλέπεις ουγγρικό ποδόσφαιρο και άλλα αθλήματα,
καθώς και κάτι αραβικά hd για να βλέπεις το Λουτσέσκου να μεγαλουργεί.
Τα πιο πολλά από αυτά τα κανάλια, πιάνονταν και σαν ελεύθερα από το δέκτη του οτέ, αλλά τελευταία νομίζω δυσκόλεψαν τη λήψη τους.
Το αν αξίζει να βάλεις δορυφορικό δέκτη για αυτά, εσύ το αποφασίζεις.
Το ιδανικό θα ήταν να είχε δορυφορικό δέκτη η τηλεόραση.

Το ott γενικώς δεν είναι για παππούδες/γιαγιάδες, εκτός αν είναι hi-tech σαν το SIr Clive Sinclair.
Σιγά μη τους βάζουμε να κάνουν και εγκατάσταση εφαρμογών και clear cache και εναλλαγή εφαρμογών και reboot για να λειτουργήσει.
Και θέλει και προσοχή στα κανάλια, γιατί πέρα από τα περιφερειακά και τα ελεύθερα δορυφορικά που δεν έχει,
στο sports pack λείπουν αρκετά κανάλια σε σχέση με το αντίστοιχο δορυφορικό,
πρόχειρα θυμάμαι όλα τα μουσικά πλην των mad, και κάποια ντοκυμανταίρ νομίζω, ίσως και άλλα.
Στην πορεία ίσως τα βάλουν, προς το παρών, όμως, λείπουν.
 

MeddlingMageGR

Established Member
19 July 2012
103
Καλησπέρα,

είχα cosmote tv μέσω δορυφόρου και το αντικατέστησα με το otp και μου έμεινε το κεραιοσύστημα στην ταράτσα να κοιτάει τον δορυφόρο (eutelsat 9b αν δεν κάνω λάθος). Υπάρχει κάποια χρήση με κάποιον άλλο δορυφορικό δέκτη στο συγκεκριμένο δορυφόρο (ελεύθερα κανάλια κλπ) ή να το ξηλώσω;

Ευχαριστώ

Δεν υπάρχει λόγος να καταργήσεις το δορυφορικό. Μπορούν και τα 2 να συνυπάρχουν. Έτσι κι αλλιώς σε κινητά και ταμπλετ θα είσαι με ΟΤΤ αφού το Cosmote TV Go καταργήθηκε. Αυτό που πέτυχες είναι να μειώσεις τις διαθέσιμες συσκευές σου για ταυτόχρονη θέαση από 2 σε 1 εφόσον έχεις το πακέτο για επιπλέον συσκευές... Διότι η 1 θέση κρατείται από την τηλεόραση. Ενώ αν βλέπεις μέσω δορυφόρου θα έχεις 2 διαθέσιμες συσκευές.
Αντί να κάνεις αναβάθμιση σε ΟΤΤ θα μπορούσες να πάρεις ένα tvbox και να περάσεις εκεί το application (αν δεν έχεις smart tv μοντέλο 2018 και εντεύθεν).

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

geodimis

New member
18 December 2006
91
Athens
Σε λίγες ημέρες ληγει το συμβόλαιο μου.. η μετάβαση στο ΟΤΤ στο σπίτι είναι υποχρεωτική (κατάργηση λήψης κεραιοσυστήματος) ή αφορά μόνο τη σταδιακή κατάργηση του TV go;
 

MeddlingMageGR

Established Member
19 July 2012
103
Σε λίγες ημέρες ληγει το συμβόλαιο μου.. η μετάβαση στο ΟΤΤ στο σπίτι είναι υποχρεωτική (κατάργηση λήψης κεραιοσυστήματος) ή αφορά μόνο τη σταδιακή κατάργηση του TV go;
Όχι δεν είναι υποχρεωτική. Το καλύτερο θα ήταν να μην βγάλεις την κεραία. Διάβασε το γιατί, στο παραπάνω μήνυμα.

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

geodimis

New member
18 December 2006
91
Athens
Όχι δεν είναι υποχρεωτική. Το καλύτερο θα ήταν να μην βγάλεις την κεραία. Διάβασε το γιατί, στο παραπάνω μήνυμα.

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Για αυτό ρώτησα αν είναι διακόπτεται η παροχή του δορυφορικού σήματος, γιατί διάβασα το παραπάνω μήνυμα!
 

MerNion

New member
3 June 2013
85
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Η τηλεόρασή μου (Samsung 2017) έχει έναν δορυφορικό δέκτη (λέει freesat ή κάτι τέτοιο) αλλά δεν έχω καταφέρει να πιάσω κάτι απλά κοτσαροντας το καλώδιο του δορυφορικού στην τηλεόραση.. Εχει πολλές ρυθμίσεις (diseqc, lnb, 22hz κλπ) και δεν ξέρω τι πρέπει να επιλέξω για να πιάσει κάτι..Photo 23-09-2020, 14 40 28.jpg