VFM 55άρα 4k για PS5

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

hablando

New member
15 March 2012
69
Γεια σας, ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας για 1-2 προτάσεις τηλεοράσεων με τιμή μέχρι 600Ε στις 55" χρήση καθημερινή ως τηλεόραση και μελλοντικά Pes5 σε ανάλυση 4k.
Δεν είμαι απαιτητικός χρήστης-πόσο μάλλον με τόσο χαμηλό budget. Η μόνη μου έννοια είναι η τηλεόραση να μην έχει υψηλό latency σε gaming mode.
Για την ιστορία δεν πρόκειται να παιχτεί FPS, μόνο αθλητικά games πχ Pes...
Προτάσεις;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: VFM 55άρα 4K για PlayStation 5

Αν πετύχεις σε διαθεσιμότητα τις 55" Samsung Q60R και RU8002, αλλιώς 60" LG UM7100.
 

hablando

New member
15 March 2012
69
Re: VFM 55άρα 4k για Pes5

Ευχαριστώ για το άμεσο reply. Οι Lg δεν έχουν θέματα με τις Ledοταινίες τους; Έχω μια παλιά 42άρα και κάποια στιγμή μετά τα 2 χρόνια κάηκε 1led και η οθόνη έδειχνε πολύ πολύ σκοτεινά... Δεν βλεπόταν η εικόνα. Την πήγα σε ηλεκτρονικό και της άλλαξε το καμμένο led και παίζει κανονικά πλέον όμως έχασε την αξιοπιστία της....
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: VFM 55άρα 4k για Pes5

Ευχαριστώ για το άμεσο reply. Οι Lg δεν έχουν θέματα με τις Ledοταινίες τους; Έχω μια παλιά 42άρα και κάποια στιγμή μετά τα 2 χρόνια κάηκε 1led και η οθόνη έδειχνε πολύ πολύ σκοτεινά... Δεν βλεπόταν η εικόνα. Την πήγα σε ηλεκτρονικό και της άλλαξε το καμμένο led και παίζει κανονικά πλέον όμως έχασε την αξιοπιστία της....
Δε βγαζεις ακρη με αυτά, κυρίως είναι θέμα τυχης. Ειδικά led απο Ledoταινια εχογν όλες, πάνω κάτω ιδια πιθανότητα έχουν (πιστεύω) να καει κάποιο.
Περισσότερο σημαντικό είναι ποσο κανει να αγοραστεί καινούργια ledoταινια που καθε εταιρεία έχει δικιά της πολιτική. Νομίζω οτι η lg είναι η φθηνότερη. Αλλες είναι οι σημαντικές βλάβες. Ενας φίλος μου πάντως που δουλεύει σε σερβις, λέει, μακριά απο σονυ. Θεωρεί οτι χαλάνε πλέον ποιο εύκολα απο όλες.
 

hablando

New member
15 March 2012
69
Re: VFM 55άρα 4k για Pes5

Έχω μπερδευτεί και με το θέμα της διάστασης πλέον.
4K σε 55" θα φαίνεται"μικρή" ;
Εκεί που είχα αποφασίσει 55" τώρα με βάζετε σε σκέψεις....
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: VFM 55άρα 4K για PlayStation 5

Για τρία μέτρα και πάνω, θα είναι μικρή η 55", για προβολή 4Κ υλικού.
 

hablando

New member
15 March 2012
69
Re: VFM 55άρα 4k για Pes5

Σε λιγότερο από 3 μέτρα θα βλέπουμε, άρα ίσως τελικά να μην υπάρχει λόγος για περισσότερες ίντσες.
Αν παρ'αυτα πήγαινα σε 60-65" η θέαση εντός 3 μέτρων θα ήταν ενοχλητική...?
1) σε καθημερινή θέση τηλεόρασης επίγειων καναλιών
2) με χρήση Pes5 για gaming
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: VFM 55άρα 4K για PlayStation 5

1) Πιθανώς.
2) Δεν υπάρχει προϊόν ονόματι "Pes5".
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Re: VFM 55άρα 4k για Pes5

Σε λιγότερο από 3 μέτρα θα βλέπουμε, άρα ίσως τελικά να μην υπάρχει λόγος για περισσότερες ίντσες.
Αν παρ'αυτα πήγαινα σε 60-65" η θέαση εντός 3 μέτρων θα ήταν ενοχλητική...?
1) σε καθημερινή θέση τηλεόρασης επίγειων καναλιών
2) με χρήση Pes5 για gaming

Πόσο λιγότερο κάτω από τα 3 μέτρα;
2 με 2,30 => 55"
2,70 με 3 => 65"

Γύρω στα 2,5 μέτρα, θα έλεγα παίζεις μπαλαντέρ και με τις 2 κατηγορίες, ανάλογα με τα γούστα... :ernaehrung004:
 

hablando

New member
15 March 2012
69
Re: VFM 55άρα 4k για Pes5

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, δεν είμαι γνώστης και εκτιμώ πολύ αυτά που γράφετε.
Ήθελα να παρακαλέσω κάποιον Moderator να αλλάξει τον τίτλο του νήματος από Pes5 σε PS5 (έχουμε και κάποια υπόληψη χαχαχ).

Και πάλι να είστε καλά!
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: VFM 55άρα 4k για Pes5

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, δεν είμαι γνώστης και εκτιμώ πολύ αυτά που γράφετε.
Ήθελα να παρακαλέσω κάποιον Moderator να αλλάξει τον τίτλο του νήματος από Pes5 σε PS5 (έχουμε και κάποια υπόληψη χαχαχ).

Και πάλι να είστε καλά!
Πρέπει να πας σε hdmi 2.1 , οπότε μάλλον samsung q70T ή R επειδή έχουν καλύτερο μάυρο από lg και sony σε lcd..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

hablando

New member
15 March 2012
69
Απογοητεύτηκα με τις τιμές, ξεφεύγουν από το ταβάνι των 600Ε που έχω θέσει :-(

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: VFM 55άρα 4K για PlayStation 5

Αν δε βιάζεσαι, μπορεί να πετύχεις οικονομικά μοντέλα με HDMI 2.1 την επόμενη χρονιά. Αλλιώς, κοίτα τις αρχικές προτάσεις.
 

hablando

New member
15 March 2012
69
Δε βιάζομαι, θα περιμένω...
Τελικά μέτρησα τον χώρο θέασης στην καθημερινότητα, είναι στα 2.30 μέγιστο, άρα πάω 55".
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Πράγματι, ενώ θεωρητικά και υπό προϋποθέσεις το 4Κ 120Ηz μπορεί να σου "κοστίσει" μόνο 16Gbps υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες, στην πράξη δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα από players και παιχνιδοκονσόλες έτσι ώστε να σου "έφτανε" το HDMI 2.0.

Can I Get 4K 120Hz with HDMI 2.0?
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Πράγματι, ενώ θεωρητικά και υπό προϋποθέσεις το 4Κ 120Ηz μπορεί να σου "κοστίσει" μόνο 16Gbps υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες, στην πράξη δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα από players και παιχνιδοκονσόλες έτσι ώστε να σου "έφτανε" το HDMI 2.0.

Can I Get 4K 120Hz with HDMI 2.0?
Δεν το ξεκλειδώνουν το 4k 120fps σε HDMI 2.0 που έχει μέγιστο εύρος 18 Gbbs..είναι πολύ οριακό και στην πράξη δεν θα λειτουργούσε ποτέ σωστά

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

hablando

New member
15 March 2012
69
Χμμμ, διάβαζα χθες στο διαδίκτυο πως τουλάχιστον για τις δυνατότητες του PS5 μια τηλεόραση με HDMI 2.0 είναι υπέρ αρκετή, εννοώντας πως τουλάχιστον σε αυτή την έκδοση δεν κερδίζει κάτι κάποιος αν έχει tv με HDMI 2.1
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Χμμμ, διάβαζα χθες στο διαδίκτυο πως τουλάχιστον για τις δυνατότητες του PS5 μια τηλεόραση με HDMI 2.0 είναι υπέρ αρκετή, εννοώντας πως τουλάχιστον σε αυτή την έκδοση δεν κερδίζει κάτι κάποιος αν έχει tv με HDMI 2.1

Αν δεν σου κάνει κόπο, διάβασε το άρθρο που παράθεσα και θα καταλάβεις. Είναι τεχνικά εφικτό από πλευράς bandwidth, αλλά πρακτικά δεν είναι εφικτό. Επομένως better safe than sorry σε αυτές τις περιπτώσεις.

Δηλαδή 4Κ στα 120Hz με 8 bit χρώμα, καθόλου HDR και chroma subsampling σε 4:2:0 ως επιλογή σε παιχνιδοκονσόλα. Και να υπάρχει δεν είναι βέβαιο ότι το σύστημα δεν θα προσπαθήσει να την κάνει override.
 

hablando

New member
15 March 2012
69
Πιο αναλυτικά δεν γινόταν...
Άρα ψάχνω μεταξύ άλλων ...
55" 4k
HDMI 2.1
Latency on gaming mode (As Low As Possible ms)

Τι άλλο θα πρέπει να προσέχει κάποιος υποψήφιος αγοραστής αυτού του Budget για αυτή τη χρήση?