Ρύθμιση Subwoofer-Ηχείων χωρίς τη χρήση μετρήσεων.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Σε προγενέστερο post είχα παραπέμψει στο γνωστό άρθρο του Bob Katz, με πλήρεις οδηγίες και ανάλυση για τη σύνδεση και ρύθμιση ενός συστήματος ηχείων με Subwoofer.

Αν δεν έχουμε το το συγκεκριμένο κομμάτι Spanish Harlem με τη Rebecca Pidgeon που συνιστάται, προτείνεται και χρησιμοποιείται από τον ίδιο τον Bob Katz για τη ρύθμιση Sub-Ηχείων, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το παρακάτω Youtube. Επειδή μας ενδιαφέρουν οι χαμηλές συχνότητες, όπου δεν υπάρχουν απώλειες στα διάφορα απωλεστικά format, δεν μας πειράζει καθόλου που είναι Youtube.


Με ο ίδιο κομμάτι μπορούμε επίσης να διαπιστώσουμε πόσο καλά αναπαράγει τις χαμηλές συχνότητες το σύστημα μας και πόσο χαμηλά φθάνει.
Στην ιδανική περίπτωση πρέπει να ακούγονται σωστά, χωρίς κρεμάσματα, χρωματισμούς, κλπ., όλες οι νότες του κοντραμπάσου.
Αν δεν τα καταφέρουμε εντελώς, δεν πειράζει, ας μη στενοχωριόμαστε, το τεστ είναι όντως δύσκολο! :D


Για διευκόλυνση κατεβάζουμε ολόκληρο το άρθρο σε PDF από εδώ:

Και παρακάτω είναι ολόκληρο το άλμπουμ (άλλη έκδοση μάλλον).


Υ.Γ.1 Για όσους δεν γνωρίζουν τον Bob Katz, είναι ένας από τους πιό φημισμένους mastering engineers και καταξιωμένους συγγραφείς του χώρου.

Υ.Γ. 2. Όποιος εφαρμόσει τη μεθοδο και διαδικασία του άρθρου πρώτος και αναφέρει εδώ αποτελέσματα, παίρνει δωράκι! :drummer::award:

Υ.Γ. 3. Για άγνωστο λόγο δεν κατάφερα να ανεβάσω εδώ το PDF ως Attachment. Ας το δει η Τ.Υ. παρακαλώ...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Όχι βέβαια! :grandpa:
Μπορείς όμως να κάνεις τεστ στα ηχεία σου και να δεις ποιες από τις χαμηλές κάτω νότες πιάνουν!! :rolleyes: :cool:

φαντάζομαι πρέπει να συνδέσω πάλι το dac στον προ μου για να "ακούσει" το λάπτοπ.. έτσι;;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Προφανώς! Ασύνδετο έχεις το DAC από τον προ-, χύμα; :eviltongue:

Φαντάζομαι ότι μάλλον το λαπιτόπιο είναι το ασύνδετο! :D

ναι ασύνδετο είναι, γιατί ψόφησε η μεγάλη 12βολτη μπαταρία που έδινε ρεύμα σε όλα. (στο dac και στα 2 phono).
το ανταπτοράκι του το εξαφάνισα σε κάποιο συρτάρι και που να ψάχνω τώρα...
κάποια στιγμή όταν βρω ευκαιρία θα του δώσω ρεύμα από μια μικρότερη για το τέστ, αλλά το 2ο πρόβλημα είναι ότι η συμβία δουλεύει από το σπίτι και δεν μπορώ να σηκώσω νορμάλ ένταση όποτε μου καπνίσει.
η σειρά σύνδεσης θα είναι το λάπτοπ με hdmi στην τιβί, αυτή με οπτική στο dac και το dac με rca στον προενισχυτή.
δεν έχει οπτική βλέπεις το λάπτοπ για να δώσει απευθείας στο dac, ούτε το dac hdmi για να πάρει από το λάπτοπ...
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Δυστηχως ολοι θελουμε σαμπ, και μαλιστα οχι μονο ενα. Απο 2 και πανω.
Ιδανικα θελει μετρησεις για να βρεις το σημειο στο χωρο που θα παιξει καλα το σαμπ αλλά ενας απλος τροπος ειναι να βαλεις το σαμπ στη θεση ακροασης και να κανεις βολτες στα ορια του δωματιου και οπου ακουσεις το περισσοτερο μπασο, εκει ειναι η θεση του. Πρεπει ομως να δοκιμαζεις σκυφτος γιατι αλλαζουν τα δεδομενα σε υψος.
Παντωε ενας γενικος κανονας ειναι, το σαμπ αναμεσα και λιγο έκκεντρα απο τα δυο ηχεια.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Όχι βέβαια! :grandpa:
Μπορείς όμως να κάνεις τεστ στα ηχεία σου και να δεις ποιες από τις χαμηλές κάτω νότες πιάνουν!! :rolleyes: :cool:

Αυτό πως θα το καταλάβω; Εν τω μεταξύ φαντάζομαι ότι μπορώ να κάνω και σύγκριση ηχεία με subwoofer και ηχεία χωρίς σε direct mode. Να ρωτήσω κάτι άλλο, αν το συγκεκριμένο βίντεο το ανοίξω μέσω tvbox και το ακούσω ηχητικά επηρρεάζεται το αποτέλεσμα;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Χωρις μικροφωνο λιγα πραγματα μπορουν να γινουν. Το πιο απλο συστημα μετρησεων ειναι της ΧΤΖ
https://www.xtzsound.eu/product/room-analyzer-ii-pro

H το πιο αναλυτικο/πολυπλοκοto REW.
https://www.minidsp.com/applications/acoustic-measurements/umik-1-setup-with-rew

Tα ξέρω αυτά, η ερώτησή μου αφορά στο κατά πόσο κάποιος μόνο με τα αυτιά χωρίς επιστημονικό υπόβαθρο μπορεί να αξιολογήσει τι ακριβώς ακούει, στο άρθρο δε λέει για rew αλλά με το αυτί, είναι πολύπλοκη διαδικασία, θα πρέπει να έχεις ανοιχτό το έγγραφο και να πηγαίνει βήμα βήμα.
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Mια λυση που θελει χρονο ομως, ειναι η εξης.........
Γραφεις η βρισκεις τεςπα, ενα σιντι με τονους (pink noise) μεχρι 80ΗΖ (αν μιλαμε για σαμπ) ή 120ΗΖ και με ενα ντεσιμπελομετρο στη θεση ακροασης μετρας, σε σταθερη ενταση, οσο
περισσοτερες συχνοτητες μπορεις και κανεις ενα σχηματικο με τις μετρησεις που πηρες.
Ενώνεις τις τελείες απο τις συχνοτητες που μετρησες και εχεις την αποκριση συχνοτητας των μπασων στη θεση ακροασης.

Κατι τετοιο π.χ.
https://ips.org.uk/encyclopedia/sound-levels/
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Η λύση του Bob Katz που είναι το θέμα του νήματος είναι μάλλον πιο πρακτική και ευκολότερη για τους περισσότερους.

Εννοείται, ότι με τη χρήση μετρήσεων θα έχουμε τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Αλλά τι γίνεται όταν αυτό δεν είναι εφικτο; Ή τουλάχιστον μέχρι να γίνει εφικτό στο μέλλον;
Μέχρι τότε κάθε μέθοδος που μπορεί να βοηθήσει είναι χρήσιμη.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ρύθμιση Subwoofer-Ηχείων χωρίς τη χρήση μετρήσεων.

Η λύση του Bob Katz που είναι το θέμα του νήματος είναι μάλλον πιο πρακτική και ευκολότερη για τους περισσότερους.

Εννοείται, ότι με τη χρήση μετρήσεων θα έχουμε τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Αλλά τι γίνεται όταν αυτό δεν είναι εφικτο; Ή τουλάχιστον μέχρι να γίνει εφικτό στο μέλλον;
Μέχρι τότε κάθε μέθοδος που μπορεί να βοηθήσει είναι χρήσιμη.

Τι εννοείς "δεν είναι εφικτό"? 100 έχει ένα μικρόφωνο για τις μετρήσεις. Χρειάζεται βέβαια και χρόνος για να μάθεις να το χρησιμοποιείς.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αυτό πως θα το καταλάβω; Εν τω μεταξύ φαντάζομαι ότι μπορώ να κάνω και σύγκριση ηχεία με subwoofer και ηχεία χωρίς σε direct mode. Να ρωτήσω κάτι άλλο, αν το συγκεκριμένο βίντεο το ανοίξω μέσω tvbox και το ακούσω ηχητικά επηρρεάζεται το αποτέλεσμα;
1. Αν μπορείς να κάνεις τη σύγκριση των ηχείων με και χωρίς subwoofer εξαρτάται από το είδος των συνδέσεων που έχεις κάνει και από τις δυνατότητες του ίδιου του subwoofer. Τα καλά Sub, ιδίως εκείνα που συνδέονται με καλά επαγγελματικά μόνιτορ έχουν ένα κουμπί που ακυρώνει ακαριαία τη λειτουργία τους, ώστε να μπορείς να ακούσεις άμεσα με και χωρίς το Subwoofer. Σε ορισμένες περιπτώσεις αυτό ενεργοποιείται και από μακριά με κάποιο control, π.χ. κάποιο πενταλ με το πόδι.

2. Από πού θα παίξει το κομμάτι, ποια θα είναι η πηγή σου δεν ενδιαφέρει. Αρκεί να μπορεί να αναπαράγει σωστά το κάτω μέρος του ηχητικού φάσματος, όπου επιδιώκουμε να ρυθμίσουμε. Διότι, αν δεν μπορεί να αναπαράγει χαμηλά, τότε τι νήμα έχει;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
1. Αν μπορείς να κάνεις τη σύγκριση των ηχείων με και χωρίς subwoofer εξαρτάται από το είδος των συνδέσεων που έχεις κάνει και από τις δυνατότητες του ίδιου του subwoofer. Τα καλά Sub, ιδίως εκείνα που συνδέονται με καλά επαγγελματικά μόνιτορ έχουν ένα κουμπί που ακυρώνει ακαριαία τη λειτουργία τους, ώστε να μπορείς να ακούσεις άμεσα με και χωρίς το Subwoofer. Σε ορισμένες περιπτώσεις αυτό ενεργοποιείται και από μακριά με κάποιο control, π.χ. κάποιο πενταλ με το πόδι.

2. Από πού θα παίξει το κομμάτι, ποια θα είναι η πηγή σου δεν ενδιαφέρει. Αρκεί να μπορεί να αναπαράγει σωστά το κάτω μέρος του ηχητικού φάσματος, όπου επιδιώκουμε να ρυθμίσουμε. Διότι, αν δεν μπορεί να αναπαράγει χαμηλά, τότε τι νήμα έχει;

Επειδή έγραψες για το συγκεκριμένο τραγούδι ότι μπορούμε να το αναπαράγουμε κι απ το youtube.
Εδώ θα θελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, μπορεί να μην έχω το rew αλλά μιας κι ως πολυκάναλος έχω το audyssey για ισοστάθμιση και έχω μία εικόνα του τι κάνει το ηχείο στο χώρο μου κι αφού στην πράξη το συγκεκριμένο σύστημα ισοστάθμισης έχει δείξει ότι μετράει άριστα και σχεδόν πανομοιότυπα με το rew θα κερδίσω κάτι παραπάνω απ τον συγκεκριμένο τρόπο ρύθμισης;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τι εννοείς "δεν είναι εφικτό"? 100 έχει ένα μικρόφωνο για τις μετρήσεις. Χρειάζεται βέβαια και χρόνος για να μάθεις να το χρησιμοποιείς.
Αυτό ακριβώς εννοώ. Δεν είναι εύκολο για όλους. Ούτως ή άλλως, σε καμμία περίπτωση δεν αμφισβητώ τη ρύθμιση μέσω μερήσεων.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Η μέτρηση με το αυτί μόνο για μουσική είναι εύκολη υπόθεση με λίγο πειραματισμό στην έντασή, αν και εφόσον το crossover είναι δεδομένο, η πολικότητα, δεδομένη, και η φάση – χρόνος καλά υπολογισμένη, και φυσικά να ξέρεις να ακούς..

Αλλιώς ένα κακώς ρυθμισμένο sub αφαιρεί ποιότητα αντί να προσφέρει ειδικά αν πρόκειται για μεγάλα ηχεία που οι ισορροπίες είναι πολύ πιο λεπτές.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ρύθμιση Subwoofer-Ηχείων χωρίς τη χρήση μετρήσεων.

Επειδή έγραψες για το συγκεκριμένο τραγούδι ότι μπορούμε να το αναπαράγουμε κι απ το youtube.
Εδώ θα θελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, μπορεί να μην έχω το rew αλλά μιας κι ως πολυκάναλος έχω το audyssey για ισοστάθμιση και έχω μία εικόνα του τι κάνει το ηχείο στο χώρο μου κι αφού στην πράξη το συγκεκριμένο σύστημα ισοστάθμισης έχει δείξει ότι μετράει άριστα και σχεδόν πανομοιότυπα με το rew θα κερδίσω κάτι παραπάνω απ τον συγκεκριμένο τρόπο ρύθμισης;

Θα μπορέσεις να ελέγξεις αν τα αποτελέσματα του audyssey είναι ακριβή. Το rew μόνο μετρά δεν ισοσταθμίζει.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Επειδή έγραψες για το συγκεκριμένο τραγούδι ότι μπορούμε να το αναπαράγουμε κι απ το youtube.
Εδώ θα θελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, μπορεί να μην έχω το rew αλλά μιας κι ως πολυκάναλος έχω το audyssey για ισοστάθμιση και έχω μία εικόνα του τι κάνει το ηχείο στο χώρο μου κι αφού στην πράξη το συγκεκριμένο σύστημα ισοστάθμισης έχει δείξει ότι μετράει άριστα και σχεδόν πανομοιότυπα με το rew θα κερδίσω κάτι παραπάνω απ τον συγκεκριμένο τρόπο ρύθμισης;
Για να είμαι ειλικρινής, δε γνωρίζω τις δυνατότητες του Audyssey. Εκείνο που ξέρω είναι ότι τα κινηματογραφικά στάνταρ ρυθμίσεων διαφέρουν από τα μουσικά. Τα κινηματογραφικά είναι επαρκώς και αυστηρά καθορισμένα. Τα μουσικά όχι και τόσο. Το βέβαιο είναι πως διαφέρουν. Π.χ. στην τοποθέτηση. Όχι πάρα πολύ, αλλά διαφέρουν. Στη βιβλιογραφία (βλ. π.χ. Tomlison Holman) τα διαγράμματα τοποθέτησης δίνονται διαφορετικά. Στα μουσικά συστήματα το ζεύγος των κύριων ηχείων θεωρούνται κατά κανόνα πλήρη ηχεία και όχι δορυφόροι (όπως στο Home Cinema).

Μάλλον δε βοήθησα και πολύ... :frown:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Η μέτρηση με το αυτί μόνο για μουσική είναι εύκολη υπόθεση με λίγο πειραματισμό στην έντασή, αν και εφόσον το crossover είναι δεδομένο, η πολικότητα, δεδομένη, και η φάση – χρόνος καλά υπολογισμένη, και φυσικά να ξέρεις να ακούς..

Αλλιώς ένα κακώς ρυθμισμένο sub αφαιρεί ποιότητα αντί να προσφέρει ειδικά αν πρόκειται για μεγάλα ηχεία που οι ισορροπίες είναι πολύ πιο λεπτές.
Εδώ συμφωνούμε.