Αγορά ηχείων

kyriazo

New member
22 September 2020
5
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου ενισχυτή: https://www.hifiengine.com/manual_library/sansui/au-x517r.shtml , και ψαχνω ηχεία για να τον συνοδεύσουν. Λογω μικρου χώρου και budget κοιταζω μονο bookshelf ηχεια. Εχω λιγο χαωθει σε σχεση με το τί ηχεία "ταιριάζουν" στον ενισχυτή αυτο. Απο σκόρπιες αναγνώσεις εδω κι εκει εχω καταλαβει οτι καλο είναι τα ηχεια να ειναι περιπου 2 φορες τα watt του ενισχυτή, οποτε φαντάζομαι οτι απο 100w και πανω ειμαστε καλα. Η δευτερη και βασικότερη μου απορία είναι τι παίζει με τα Ohm. Βασει specs, ο ενισχυτής αυτός δέχεται απο 4 ΕΩΣ 16 Ohm. Αντιλαμβανομαι οτι ειναι διαφορετικο να βαλεις πχ 100w στα 4 6 8 16 Ohm αλλα δεν ξερω ποια είναι η ουσιαστική διαφορά.
Τωρα σε σχεση με ηχεια, ακουσα ενα ζευγάρι Wharfedale ενος φίλου (δεν θυμαμαι τωρα μοντελο) και κυριως καταλαβα οτι δεν χρειάζεται να παω σε μεγαλυτερο ηχείο για να παρω τον ηχο που θα ηθελα. Με ενα γρηγορο ψαξιμο είδα οτι υπαρχουν αυτα https://www.dali-speakers.com/products/spektor/spektor-2/ που εχουν αρκετά καλα reviews, ωστοσο δεν ξερω αν το οτι είναι 6ohm μπορει να επηρραζει καπως την κατασταση σε σχεση με τον ενισχυτη, και ουτε αν σε αυτα τα λεφτα(που ειναι περιπου το budget μου) είναι η ιδανική επιλογη. Κάθε προταση ευπροσδεκτη:2thumb22sup:

ΥΓ. Να προσθεσω και καποια στοιχεια για τον χωρο, μιας που τωρα το σκεφτηκα, ο χωρος είναι περίπου 3.70 χ 4.50, και τα ηχεια θα "κοιτανε" το 4.50. Επισης η χρήση τους θα είναι ταινιες/μουσικη, ενδεχομένως στο μελλον να συνδεθει στον ενισχυτη και κάποιο πικαπ.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,964
Αγιοι Αναργυροι
καλώς όρισες!
κάποιος συνάδερφος ας μεταφέρει το νήμα στο 2κάναλο..(όχι ότι εδώ δεν έχει τύχη, το αντίθετο θα έλεγα..:laugh:)

έχω τον AU-D55 που πάνω κάτω το ίδιο πράγμα είναι. πάει καλά με ηχεία βάσης παρά με δαπέδου.. μου πήρε πολλά χρόνια να το καταλάβω.....
με ευαισθησία πάνω από 90-91db δεν θα έχεις θέμα.. με τα βατ των ηχείων μην ασχολείσαι, ζημιά μπορείς να κάνεις ακόμα και αν γράφει στο ηχείο 200w
 

kyriazo

New member
22 September 2020
5
Απάντηση: Re: Αγορά ηχείων

καλώς όρισες!
κάποιος συνάδερφος ας μεταφέρει το νήμα στο 2κάναλο..(όχι ότι εδώ δεν έχει τύχη, το αντίθετο θα έλεγα..:laugh:)

έχω τον AU-D55 που πάνω κάτω το ίδιο πράγμα είναι. πάει καλά με ηχεία βάσης παρά με δαπέδου.. μου πήρε πολλά χρόνια να το καταλάβω.....
με ευαισθησία πάνω από 90-91db δεν θα έχεις θέμα.. με τα βατ των ηχείων μην ασχολείσαι, ζημιά μπορείς να κάνεις ακόμα και αν γράφει στο ηχείο 200w

Τωρα προσεξα οτι το βαλα σε λαθος μερος, σορρυ :) Η ευαισθησία τι ρόλο παίζει ακριβως?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν πειράζει, γι αυτό είμαστε εμείς εδώ.

Στο ερώτημά σου, όσο πιο μεγάλη ευαισθησία σ ένα ηχείο, τόσο πιο δυνατά θα παίξει με τον ίδιο ενισχυτή από ένα ηχείο πιο αναίσθητο. Για να μη μπούμε σε τεχνικές λεπτομέρειες, πολύ απλά να στο εξηγήσω όταν ένα ηχείο λέει 90db ευαισθησία κι ένα άλλο 87 αυτό με τα 90 θα παίξει πιο δυνατά ή να το δούμε αντίστροφα, σε μεγάλη ένταση ο ενισχυτής θα χρειαστεί λιγότερη ισχύ στο ηχείο με τα 90db απ ό,τι στο ηχείο με τα 87 για να έχεις το ίδιο ακουστικό αποτέλεσμα. Βέβαια μπαίνουμε και σ άλλα χωράφια, όπως κατά πόσο ειλικρινής είναι στις μετρήσεις του ο κατασκευαστής, αυτό είναι άλλη ιστορία, βασικά κοίτα τουλάχιστον η ονομαστική του ευαισθησία να αγγίζει τα 90 ή και πιο πάνω, από 88 και κάτω οι ενισχυτές θα ζορίζονται παραπάνω αλλά παίζουν ρόλο κι οι ωμικές αντιστάσεις, η απόσταση ακρόασης κ.α.
 

kyriazo

New member
22 September 2020
5
Δεν πειράζει, γι αυτό είμαστε εμείς εδώ.

Στο ερώτημά σου, όσο πιο μεγάλη ευαισθησία σ ένα ηχείο, τόσο πιο δυνατά θα παίξει με τον ίδιο ενισχυτή από ένα ηχείο πιο αναίσθητο. Για να μη μπούμε σε τεχνικές λεπτομέρειες, πολύ απλά να στο εξηγήσω όταν ένα ηχείο λέει 90db ευαισθησία κι ένα άλλο 87 αυτό με τα 90 θα παίξει πιο δυνατά ή να το δούμε αντίστροφα, σε μεγάλη ένταση ο ενισχυτής θα χρειαστεί λιγότερη ισχύ στο ηχείο με τα 90db απ ό,τι στο ηχείο με τα 87 για να έχεις το ίδιο ακουστικό αποτέλεσμα. Βέβαια μπαίνουμε και σ άλλα χωράφια, όπως κατά πόσο ειλικρινής είναι στις μετρήσεις του ο κατασκευαστής, αυτό είναι άλλη ιστορία, βασικά κοίτα τουλάχιστον η ονομαστική του ευαισθησία να αγγίζει τα 90 ή και πιο πάνω, από 88 και κάτω οι ενισχυτές θα ζορίζονται παραπάνω αλλά παίζουν ρόλο κι οι ωμικές αντιστάσεις, η απόσταση ακρόασης κ.α.

Αρα απ οτι καταλαβαινω τα deli spektor 2 που δινουν ευαισθησια 85.5dB τα αποκλειω? Γενικα στο budget μεχρι 250 θα βρω κατι αξιόλογο που να ταιριαζει και με τον ενισχυτη, η να κοιταξω σε κατι μεταχειρισμενο?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων

Αρα απ οτι καταλαβαινω τα deli spektor 2 που δινουν ευαισθησια 85.5dB τα αποκλειω? Γενικα στο budget μεχρι 250 θα βρω κατι αξιόλογο που να ταιριαζει και με τον ενισχυτη, η να κοιταξω σε κατι μεταχειρισμενο?

Δεν είπα να το αποκλείσεις, όπως σου έγραψα είναι και θέμα ειλικρίνειας των κατασκευαστών, η Dali καλά κάνει και γράφει ότι έχει χαμηλή ευαισθησία άλλοι γράφουν για 90 κι είναι 86, μια χαρά παίζουν τα ηχεία απλά ζητάνε περισσότερη ισχύ απ τον ενισχυτή για συγκεκριμένη ένταση, δεν είναι και τίποτα τραγικό μη το δένεις σχοινί κορδόνι.

Το ιδανικό θα ήταν να πας σε κατάστημα να τους πεις τι ενισχυτή έχεις και τι ισχύ έχει αυτός και να σου βάλουν ν ακούσεις ηχεία που πιστεύουν ότι μπορεί να τα οδηγήσει ο συγκεκριμένος και απ το άκουσμα το δικό σου να επιλέξεις, μη ξεχνάμε είναι κι αυτό υποκειμενικό και δεν ξέρουμε τι ήχος σ αρέσει.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Ανέβασε το όριο του προϋπολογισμού 50 ευρώ ακόμα και θα είσαι μέσα στις πραγματικές τιμές καλών επιλογών σε ηχεία βάσης.

Καλό είναι να ξεκινήσεις τις ακροάσεις επίσης όπως είπε και ο Κώστας σε καταστήματα. Για να δεις τι ακριβώς ταιριάζει στα δικά σου γούστα στον ήχο.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Μια χαρά στα είπαν τα παιδιά .
Απλά να θυμάσαι ότι τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι ένας μπούσουλας για πια επιλογή ενισχυτή θα χρησιμοποιήσεις.
Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα του ήχου για τον απλούστατο λόγο κάποιοι χρησιμοποιούν ενισχυτικά με μπόλικα ρεύματα ικανά να οδηγήσουν δύσκολα ηχεία .

Υπάρχουν ηχεία ενώ εμφανίζουν υψηλή ευαισθησία στην πράξη η ωμική αντίσταση παρουσιάζει διακυμάνσεις με αποτέλεσμα να θέλουν ρεύματα από πίσω .

Πηγαίνεις και ακούς με τον δικό σου ενισχυτή τα ηχεία που προτιμάς για την σειρά spektor που ρωτάς ...Η ωμική αντίσταση είναι σταθερή κσι δεν παρουσιάζει διακυμάνσεις .
 

kyriazo

New member
22 September 2020
5
Απάντηση: Re: Αγορά ηχείων

Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μια χαρά στα είπαν τα παιδιά .
Απλά να θυμάσαι ότι τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι ένας μπούσουλας για πια επιλογή ενισχυτή θα χρησιμοποιήσεις.
Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα του ήχου για τον απλούστατο λόγο κάποιοι χρησιμοποιούν ενισχυτικά με μπόλικα ρεύματα ικανά να οδηγήσουν δύσκολα ηχεία .

Υπάρχουν ηχεία ενώ εμφανίζουν υψηλή ευαισθησία στην πράξη η ωμική αντίσταση παρουσιάζει διακυμάνσεις με αποτέλεσμα να θέλουν ρεύματα από πίσω .

Πηγαίνεις και ακούς με τον δικό σου ενισχυτή τα ηχεία που προτιμάς για την σειρά spektor που ρωτάς ...Η ωμική αντίσταση είναι σταθερή κσι δεν παρουσιάζει διακυμάνσεις .

Για τον συγκεκριμένο ενισχυτή, αν καταλαβαίνω καλα, μπορω να χρησιμοποιήσω ηχεια 4 εως 16 ohm? Στο πίσω μερος εχει σαν σημανση: Α , Β 4~16Ω και Α + Β 8~16Ω . Αν το ερμηνευω σωστα αφου θα χρησιμοποιήσω το ενα απ τα 2 ειμαι στο ευρος 4-16, αλλα απ οτι εχω δει συνηθως τα ηχεια τετοιου τυπου κυμαίνονται στα 6-8Ω, αλλα τι διαφορα θα είχε η επιλογή του ενός εναντι του άλλου? Θελω απλως να εχω ενα μπουσουλα για οταν θα παω να ακουσω και να δοκιμασω ηχεια.

Εν τελει βασικα, δεν έχω καταλαβει τι δυνατοτητες εχει ο ενισχυτης αυτος.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Δεν θα έχεις κανένα θέμα με την πλειονότητα των 5,5 και 6,5 ιντσών εισαγωγικών bookshelf ηχείων της αγοράς που παίζουν στο budget σου, με αυτόν τον ενισχυτή. Προχώρα άφοβα.
 

kyriazo

New member
22 September 2020
5
Καλησπέρα σε όλους και παλι,

Εκανα μια παύση στην αναζήτηση ηχείων, καθως βρηκα στο εξοχικό ενα ζευγαρι ηχεία custom φτιαγμενα του πατερα μου, με ετοιμη καμπινα αγορασμενη και τα εξης ηχεια: http://www.audax.com/archives/HT210K0 - Catalogue 1994.pdf και https://www.toutlehautparleur.com/media/catalog/product/datasheet/audax/AW025S1-8.pdf

Τα πηρα να τα δοκιμάσω, αλλα αφενός μαλλον είναι πολυ μεγαλα για το χωρο (20τμ), αφετέρου ενω εχουν ωραιο μπασο, ο ήχος ειναι καπως θολος, καθεται καπως πιο πισω, δεν μπορω να το εξηγησω, σε καθε περιπτωση ομως δεν ειμαι ηχητικα ικανοποιημένος. Συνεχίζοντας την αναζήτηση σκέφτομαι να ανεβάσω λίγο το budget, και να ψαξω να βρω μεταχειρισμένα αυτα: https://www.harmanaudio.com/jbl/L830CH-Z.html μιας που στο πατρικο μου έχουμε τις αντίστοιχες κολώνες και center, επομένως και ηχητικά φαντάζομαι θα καλυφθω, και θα εχω ολο το surround set αργότερα. Αν υπάρχει κάποιος που τα έχει, ευχαριστως δεχομαι πληροφορίες.

Ενα ακομη θεμα, ασχετο-σχετικο ειναι ο ενισχυτης. Ο SANSUI που έχω έχει θεμα με το ποτενσιομετρο επιλογής πηγης, ειναι αυτο που έχει μεσα και μοτερακι. Εχω διαβασει οτι εχουν και αλλοι τετοια θέματα, και οτι ειναι και κοστοβορο αρκετα. Ξερετε που μπορω να απευθυνθω για αυτο?