subwoofer για jbl lsr 305

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

georgew

New member
12 September 2012
30
Κατόπιν χρήσιμων και σοφών συμβουλών από τα παιδιά του φορουμ, αναβάθμισα προσφατα το dac μου πηγαίνοντας σε ένα smsl 10th mkii.

η επόμενη αναβάθμιση που σκέφτομαι είναι να προσθέσω ενα subwoofer.

το μπατζετ μου είναι γύρω στα 300. μια επιλογη ειναι στην ιδια σειρα το lsr310 , αλλά μετά απο πρόχειρη αναζήτηση δεν το βλέπω να είναι ευκολα διαθέσιμο και η τιμη είναι στα 400.

άραγε, να κανω ενα μικρο ανοιγμα στο μπατζετ και να κοιταξω να το παρω, ή έχετε τίποτα προτασεις που θα μπορουσαν να προσφερουν στην ίδια ποιοτητα γυρω στα 300;

ο χώρος είναι γυρω στα 20 τμ ορθογωνιος και αρκετα μακροστενος.


ευχαριστω!
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Από τη στιγμή που δεν έχεις κάποιον εξωτερικό επεξεργαστή, άρα θα συνδέσεις τα ηχεία πάνω στο sub, θεωρώ το jbl μονόδρομο. Στα 369 το βλέπω σε γνωστό μαγαζί (όχι ετοιμοπαράδοτο βέβαια).
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αν πρόκειται να προσθέσεις Sub, η γνώμη μου είναι, να είναι της ίδιας σειράς που έχει φροντίσει η ίδια η κατασκευάστρια εταιρεία να ταιρίαζει με τα ηχεία σου.
Το JBL LSR 310S το βρίσκω και λίγο πιο κάτω από τα 400, στα 370 περίπου.
Με λίγο παζάρι ίσως πετύχεις κάτι καλύτερο.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Βρε μεγαλα πνευματα, για πειτε καμμια λεπτομερεια για τις ρυθμισεις που πρεπει να γινουν,να μαθαινουμε πεντε πραγματα:firstprize:
Το σαμπ δεν εχει πανω το μαγικο κουμπι High pass.
Aυτο σημαινει οτι τα 305 θα κοπανανε αλυπητα ολες τις συχνοτητες?
Μηπως επειδη ειναι ταιριασμενα κανει την δουλεια αυτοματα το σαμπ?
Με καποια ρυθμιση απο τα κουμπια του σαμπ βρισκουμε λυση?

Ακουω (ή μαλλον διαβαζω) με ευλαβεια!!!:ernaehrung004:
 

georgew

New member
12 September 2012
30
να ρωτήσω περί χώρου, ο οποίος τελικά είναι στα 14 τ.μ. και πολύ μακρόστενος και δεν θέλω να την πατήσω με μπουμαρισματα.. αν και δεν εχω σπουδάσει τοπογράφος στέλνω και σχεδιάγραμμα :p. https://imgur.com/IasqKeNs://imgur.com/IasqKeN

τα ηχεία είναι τοποθετημένα στη μια γωνία σε επιδαπέδιες βάσεις (κόκκινες κουκίδες) μπροστα απο ένα τραπεζι που είναι η tv. διαγώνια απέναντι τους βρίσκεται ένας 3θεσιος καναπές σε απόσταση περίπου 1 μέτρο, ενώ ο απέναντι τοίχος είναι στο 1.5 μέτρο. η κιτρινη γραμμη είναι οι παραθυρόπορτες του σπιτιού.

η θέση ακρόασης είναι μια μικρή πολυθρόνα που βάζω εκεί που ειναι η μωβ κουκκίδα ή αλλιώς από τον καναπέ.

δεδομένων των μικρών διαστάσεων και των αποστάσεων και του μεγέθους του subwoofer, υπάρχει περίπτωση το ηχητικό αποτέλεσμα να είναι κακό ;

IasqKeN
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Βρε μεγαλα πνευματα, για πειτε καμμια λεπτομερεια για τις ρυθμισεις που πρεπει να γινουν,να μαθαινουμε πεντε πραγματα:firstprize:
Το σαμπ δεν εχει πανω το μαγικο κουμπι High pass.
Aυτο σημαινει οτι τα 305 θα κοπανανε αλυπητα ολες τις συχνοτητες?
Μηπως επειδη ειναι ταιριασμενα κανει την δουλεια αυτοματα το σαμπ?
Με καποια ρυθμιση απο τα κουμπια του σαμπ βρισκουμε λυση?

Ακουω (ή μαλλον διαβαζω) με ευλαβεια!!!:ernaehrung004:

Σύμφωνα με το μανουάλι:

If you are using an LSR310S Subwoofer in your system, bass management is
accomplished simply by routing your Left and Right mix channels to the Subwoofer inputs and then from the
subwoofer outputs to the Left and Right speakers. The frequency at which the subwoofer divides signals to
the sub and the left and right speakers can be set using the Crossover Frequency selector switch on the input
panel of the LSR310S Subwoofer. The 80Hz filter setting is recommended when the goal is a full range reference
monitor system that accurately portrays content below the cut-off of the main speakers. The 80 Hz crossover
provides a smooth transition and between the subwoofer and the main speakers, while optimizing the blend of
low frequency in the system, without audible localization of bass, creating the perception of a full range system
with no subwoofer.

Δηλαδή έχει και είναι ρυθμιζόμενο από το ίδιο Knob. Τουλάχιστον αυτό βγαίνει από το παραπάνω κείμενο.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: subwoofer για jbl lsr 305

να ρωτήσω περί χώρου, ο οποίος τελικά είναι στα 14 τ.μ. και πολύ μακρόστενος και δεν θέλω να την πατήσω με μπουμαρισματα.. αν και δεν εχω σπουδάσει τοπογράφος στέλνω και σχεδιάγραμμα :p. https://imgur.com/IasqKeN[FONT=&]s://imgur.com/IasqKeN[/FONT]

τα ηχεία είναι τοποθετημένα στη μια γωνία σε επιδαπέδιες βάσεις (κόκκινες κουκίδες) μπροστα απο ένα τραπεζι που είναι η tv. διαγώνια απέναντι τους βρίσκεται ένας 3θεσιος καναπές σε απόσταση περίπου 1 μέτρο, ενώ ο απέναντι τοίχος είναι στο 1.5 μέτρο. η κιτρινη γραμμη είναι οι παραθυρόπορτες του σπιτιού.

η θέση ακρόασης είναι μια μικρή πολυθρόνα που βάζω εκεί που ειναι η μωβ κουκκίδα ή αλλιώς από τον καναπέ.

δεδομένων των μικρών διαστάσεων και των αποστάσεων και του μεγέθους του subwoofer, υπάρχει περίπτωση το ηχητικό αποτέλεσμα να είναι κακό ;

IasqKeN


Αισθητικά η τοποθέτηση του συστήματος μπορεί να είναι άσχημη, ακουστικά όμως είσαι πολύ καλά διότι δεν έχεις παράλληλους τοίχους. Τα 14τμ του δωματίου δεν είναι λίγα. Το σαμπ θα μπει κάτω από το τραπέζι στη γωνία ανάμεσα στα ηχεία. Η θέση ακρόασης στον καναπέ μου φαίνεται καλύτερη. Την ευαισθησία των ηχείων θα την έχεις τώρα στο +4db αφού συνδέεσαι με rca, αν όμως πάρεις το sub θα συνδεθείς με xlr και θα πρέπει να βάλεις την ευαισθησία στο -10db (αυτές νομίζω τις τιμές έχει).


Σύμφωνα με το μάνιουαλ στην επιλογή XLF έχει high pass φίλτρο στα 120hz. Στη ρύθμιση στα 80hz λέει ένα "ποίημα" (αυτό που έγραψε πάνω ο Pleo) χωρίς να ξεκαθαρίζει αν υπάρχει όντως κόψιμο των χαμηλών συχνοτήτων από τους δορυφόρους. Πάντως μπορούμε να εμπιστευτούμε την JBL πως θα έχει κάνει καλό ταιριασμά στα προϊόντα της.
 

georgew

New member
12 September 2012
30
επειδή το τραπέζι είναι χαμηλό και δεν χωρά από κάτω το ηχείο, οι επιλογές μου είναι είτε μπροστα από το τραπέζι που θα προεξεχει αρκετα είτε διπλα στο αριστερο ηχείο από την έξω πλευρά του κοιτωντας ευθεια αντι για διαγωνια, οποτε ελπιζω ακουστικα να μην εχω μεγαλο θεμα.

παντως κοιτωντας και για το θεμα αυτο της τοποθετησης του sub, υπαρχουν ένα σωρο σχετικά άρθρα και απο οτι καταλαβαινω, και αν δεν ειναι αναμεσα απο ηχεια, δεν ειναι τοσο προβλημα.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Βρε μεγαλα πνευματα, για πειτε καμμια λεπτομερεια για τις ρυθμισεις που πρεπει να γινουν,να μαθαινουμε πεντε πραγματα:firstprize:
Το σαμπ δεν εχει πανω το μαγικο κουμπι High pass.
Aυτο σημαινει οτι τα 305 θα κοπανανε αλυπητα ολες τις συχνοτητες?
Μηπως επειδη ειναι ταιριασμενα κανει την δουλεια αυτοματα το σαμπ?
Με καποια ρυθμιση απο τα κουμπια του σαμπ βρισκουμε λυση?

Ακουω (ή μαλλον διαβαζω) με ευλαβεια!!!:ernaehrung004:
Σωστά κατάλαβες! :smile:
"Τα 305 θα τις κοπανανε αλυπητα ολες τις συχνοτητες!"
Αλλά το subwoofer θα βοηθάει και θα συμπληρώνει από εκεί και κάτω όπου δεν μπορούν.

Το ταίριασμα βοηθάει, διότι ο κατασκευαστής έχει προβλέψει αυτό να γίνεται καλύτερα με τα ηχεία της σειράς του.

1η Περίπτωση. Χωρίς Hi-Pass
φίλτρο.
Όπως έχουμε ξαναπεί, χρησιμοποιούμε σαν αφετηρία τη συχνότητα αποκοπής των κύριων ηχείων, όπου ρυθμίζουμε το Low-Pass φίλτρο του Sub. Και κατόπιν αυξομειώνουμε τη σχετική ένταση του Sub ως προς τα κύρια ηχεία, ώστε να πετύχουμε ένα ισορροπημένο σύνολο. Αυτή αναγράφεται συνήθως ως ευαισθησία, Level, κλπ, ανάλογα με τον κατασκευαστή. Συνήθως είναι και αρκετό.

2η Περίπτωση. Με Hi-Pass
φίλτρο.
Αν τυχόν υπάρχει και High-Pass φίλτρο, ακόμα πολύ καλύτερα. Θα κόψει τις συχνότητες που θα διέρχονται προς τα κύρια ηχεία και θα περνάνε μόνο εκείνες από το σημείο που θα ορίσουμε και πάνω.
Έτσι, δεν θα τις κοπανάνε όλες! :cool:
Και θα ρυθμίσουμε το Subwoofer (πάλι αυξομειώνοντας κλπ), ώστε να αναλάβει όλες τις συχνότητες από το σημείο εκείνο και κάτω, δηλαδή τις χαμηλές και πολύ χαμηλές.

Το πλεονέκτημα διπλό:
α) το subwoofer αναλαμβάνει να αναπαράγει όλες τις χαμηλές και πολυ χαμηλές συχνότητες από το σημείο που θα ορίσουμε και κάτω. Χωρίς πλέον να επικαλύπτουν οι χαμηλές συχνότητες που αναπαράγουν τα κυρία ηχεία εκείνες του subwoofer. Μειώνεται έτσι η πιθανότητα συμβολής, ακυρώσεων, κλπ., μέσα στο χώρο.

β) Απαλλάσσουμε τα κύρια ηχεία από το βάρος της αναπαραγωγής των χαμηλών και πολύ χαμηλών συχνοτήτων. (Μειώνουμε τις διαδρομές των μονάδων δηλαδή). Έτσι, χωρίς το φορτίο των χαμηλών και πολύ χαμηλών συχνοτήτων, θα παίζουμε πολύ λιγότερες παραμορφώσεις (δηλαδή πιο καθαρά) και επιπλέον και πιο αποδοτικά και πιο δυνατά!

Κατανοητά και σαφή τα παραπάνω, νομίζω! :lehrer:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
.........
Την ευαισθησία των ηχείων θα την έχεις τώρα στο +4db αφού συνδέεσαι με rca, αν όμως πάρεις το sub θα συνδεθείς με xlr και θα πρέπει να βάλεις την ευαισθησία στο -10db (αυτές νομίζω τις τιμές έχει).
.........Πάντως μπορούμε να εμπιστευτούμε την JBL πως θα έχει κάνει καλό ταιριασμά στα προϊόντα της.
Εδώ εκ παραδρομής γράφτηκε αντίστροφα. Στη σύνδεση με RCA, -10 dBV (consumer) και στη σύνδεση με XLR, +4dBu (professional).
Κατά τα λοιπά, ουδεμία αντίρρηση, βεβαίως-βεβαίως! :D :a0210:

Υ.Γ. Τα μεγάλα πνεύματα ενίοτε συναντώνται και ενίοτε συγκρούονται! :laugh: :ernaehrung004:
 

georgew

New member
12 September 2012
30
Και 2 θεματα περί της έντασης γιατι στο ιντερνετ δεν βρηκα ξεκαθαρη εξηγηση. ως προς το volume, να έχω σε σαμπ και ηχεια την ίδια τιμή ή να ρυθμίσω αυτήν μόνο στο σαμπ, και τα ηχεία να τα βάλω τέρμα;

γενικά, από player υπολογιστή (foobar/tidal), dac και ηχεία, ποιο θα προτείνατε για ρύθμιση της έντασης;

dac εχω το smsl 10th ii
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Για τη ρύθμιση και τις σχετικές δοκιμές χρησιμοποίησε το Foobar. Το Tidal στην προκειμένη περίπτωση τι σχέση έχει;

Τα κύρια ηχεία τα ρυθμίζουμε σε μεσαία περίπου ένταση και κάτι. Κατόπιν ρυθμίζουμε από το Subwoofer τη σχετική μεταξύ τους ένταση. Αυτός είναι ο σκοπός.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Τα ηχεία θα τα έβαζα μέχρι την ένταση που δεν έχω θόρυβο από το tweeter. Το sub εξαρτάται από τον χώρο και τη σχέση του με τους δορυφόρους, Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα μέτρησης με το αυτί, τι να κάνουμε. Η jbl λέει να βάζεις το volume σε sub και δορυφόρους στην τιμή, τα έχει ρυθμίσει αυτή. Λίγο μπακαλίστικο μου κάνει αυτό αλλά δοκίμασέ το.

Πως το βλέπεις το smsl?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Κι' εμένα μπακαλίστικο μου φαίνεται.
Αλλά όταν το λέει η κατασκευάστρια εταιρεία, δεν μπορούμε παρά να συμφωνήσουμε.

Ωστόσο πιστεύω πως πρέπει να το δούμε σαν αφετηρία. Από εκεί πρέπει να ξεκινάμε. Και εν συνεχεία να ακολουθήσουν μικρορρυθμίσεις, ώσπου να πετύχουμε το άριστο αποτέλεσμα στο συγκεκριμένο χώρο και τοποθέτηση.
 

georgew

New member
12 September 2012
30
οποτε βαζω ηχεια και μπουφερ στην ίδια τιμη (τωρα ηχεια τα εχω στο 5) και μετα προσαρμοζω το σαμπ λιγο πανω λιγο κατω.

ως προς το που ειναι καλυτερο να ρυθμισουμε την ενταση, οταν ελεγα tidal εννουσα οταν παιζω μεσω της εφαρμογης του tidal γiα streaming αντι του foobar.

τωρα μέσω του dac ρυθμιζω την ενταση, εχοντας στους software players τη μεγιστη.

επειδη οι players εχουν διαφορους τροπους ρυθμισης εντασης αφηνω και αυτα εδω, που ισχυουν στο neutron (το οποιο επικοινωνει απευθειας με το dac χωρις την παρεμβολη του android πυο εχει διαφορους περιορισμους και φιλτρα), αν τυχον ενδιαφερουν καποιον.

With Neutron there are 3 volume controls available:

1) Preamp: it affects audio before any effects applied, in our case Equaliser, Crossfeed, Surround.
2) Master: after all affects and mixing, affects audio before it is sent to audio back-end of Android OS for final output.
3) Hardware: not related to Neutron, this is standard hardware volume control of any Android device which is mapped to Up/Down kejs on the side of the device (usually left).

https://neutroncode.com/forum/download/file.php?id=237&sid=f3346f8512f55cde4bf3857508e9ac77