Υπάρχει κάτι αξιόλογο μέχρι 150 ευρώ που να συνδυάζει USB DAC + Bluetooth Receiver?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
9,768
Όπως λέει και ο τίτλος, ψάχνω αν υπάρχει κάτι σχετικά ποιοτικό που να συνδυάζει
- USB DAC με Line Out σε RCA
- Bluetooth receiver που να υποστηρίζει APTX HD
Η λογική είναι απλή. Σε πρώτη φάση θα παίζει σαν USB DAC από τον υπολογιστή που θα είναι η πηγή και θα τροφοδοτεί τα ενεργά ηχεία IK Multimedia iLoud Micro Monitors με καλώδιο.
Σε δεύτερη φάση σε άλλο χώρο, η ίδια πηγή θα εκπέμπει μέσω bluetooth με ΑPTX και θέλω το ίδιο USB DAC να μπορεί να λάβει το bluetooth σήμα και τελικά να τροφοδοτήσει τα ενεργά ηχεία όπως και πιο πάνω.

Θέλω 1 συσκευή και όχι 2 για να μην γεμίζω με παρελκόμενα, όταν ο όγκος των ηχείων είναι μικρός που τα κάνει σχεδόν φορητά.

Υπάρχει κάτι με κόστος μέχρι ~150 ;
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
https://www.banggood.com/SMSL-Sansk...al-DAC-Decoder-Audio-Amplifier-p-1654435.html

Για τώρα και όταν πάει σε άλλο δωμάτιο θα προσθέσεις ένα media player με wifi, οποιοσδήποτε θα είναι καλύτερος από BT. Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω το λόγο να χρησιμοποιήσεις BT μέσα στο σπίτι. Αν θεωρείς πως σου είναι απαραίτητο δυστυχώς δε γνωρίζω κάποια συσκευή στο όριο τιμής που θέτεις.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
https://www.banggood.com/SMSL-Sansk...al-DAC-Decoder-Audio-Amplifier-p-1654435.html

Για τώρα και όταν πάει σε άλλο δωμάτιο θα προσθέσεις ένα media player με wifi, οποιοσδήποτε θα είναι καλύτερος από BT. Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω το λόγο να χρησιμοποιήσεις BT μέσα στο σπίτι. Αν θεωρείς πως σου είναι απαραίτητο δυστυχώς δε γνωρίζω κάποια συσκευή στο όριο τιμής που θέτεις.
Είναι καλή λύση.
Θα μπορούσε να συνδυαστεί και με τον Blue Dac receiver της Crystal Audio (τον οποίο χρησιμοποιώ και είναι εντελώς φορητός), αν μπορεί να βρεθεί. (Παλαιά τιμή περίπου 60-80 ευρώ).

Όπως έχουν σήμερα τα πράγματα μόνο συνδυασμός USB DAC μαζί με BT/Wi-Fi Receiver-Streamer (π.χ. iFi Blue Zen) θα μπορούσε να εξυπηρετήσει όλες τις καταστάσεις. Αλλά τότε ξεφεύγουμε και μάλιστα αρκετά από το όριο τιμής που έχει τεθεί.

Αναρωτιέμαι εάν θα μπορούσε θα χρησιμοποιηθεί ως BT Receiver + USB DAC ο Fiio BTR5, ο οποίος βρίσκεται μέσα στο καθορισμένο όριο τιμής. Υπερφορητός, δηλώνει στα χαρακτηριστικά του ότι είναι USB DAC. Δεν βλέπω όμως να αναγράφεται κάπου στα Specs "Line Out" (και όχι απλά Headphone Out). Αντίθετα με το δικό μου Fiio M11 (πολλαπλασιας τιμής όμως), που αναγράφονται στα χαρακτηριστικά του η σταθερή (fixed) Line Out με την τυπική έξοδο των 2 Volt περίπου και ήδη το χρησιμοποιώ καθημερινά ως άριστο DAC συνδεδεμένο με το PC.

Ως κάτοχος του Fiio BTR5 μπορείς να επιβεβαιώσεις;
 
17 June 2006
9,768
Οπότε το BTR5 μάλλον με καλύπτει. Αλλά από όσο διαβάζω στο site της Fiio με τον ίδιο ακριβώς τρόπο δουλεύει ως Usb dac και το φθηνότερο BTR3K.
Και στα δύο όμως έχουν 2 ενσύρματες εξόδους, μια balanced και μία unbalanced που όμως και οι 2 είναι ενισχυόμενες. Θα μπορούσα να ματσάρω απροβλημάτιστα την ένταση εισόδου και να παίζω με το ρυθμιστικό της έντασης των ηχείων ή το αντίθετο να θέσω σταθερά κάπου το ρυθμιστικό έντασης των ηχείων και να παίζω από αυτό του Fiio?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλύτερη η σταθερή (maximum) έξοδος από το Fiio ή άλλο παρόμοιο (είναι, αν δεν κάνω λάθος, ψηφιακό το Volume) και ρύθμιση Volume από τα ηχεία (αναλογικό).

Έχω παρ' όλα αυτά, αν και το πρότεινα, μία επιφύλαξη. Κάποια μέλη και φίλοι, κάτοχοι του Fiio BTR5 παραπονούνται για την εμβέλεια σύνδεσης Bluetooth του συγκεκριμένου μοντέλου. Προσωπικά δεν γνωρίζω πρόκειται για τυχόν ελαττωματικά κομμάτια, θέμα firmware, ή κάτι άλλο. Οπότε προσοχή, όχι βιαστικές κινήσεις!

Διάβασε εδώ από post #403 και κάτω, όπου έχουν γραφτεί αρκετές σχετικές εντυπώσεις για αυτό. Δες εν τω μεταξύ για πληρέστερη ενημέρωση και το συγκριτικό μεταξύ των μοντέλων Bluetooth από την επίσημη σελίδα της Fiio.
 
17 June 2006
9,768
To range έχει να κάνει κυρίως με την έκδοση του bluetooth. Αν είναι v5 είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με την v4 (και πρέπει να υποστηρίζουν και οι δύο συσκευές).

Το μόνο που με αφήνει σκεπτικό είναι αν υπάρχει θέμα να παίζει ενισχυόμενη έξοδος από το fiio προς τα ενεργά ηχεία, αλλά μάλλον δεν υπάρχει θέμα. Διάβασα σε ένα review ότι απλά είχε μόνιμα τα ΙΚ λίγο κάτω από τα 0 db και έλεγχε ένταση από το fiio χωρίς προβλήματα.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Το Btr5 είναι φορητό headamp/dac όποια άλλη χρήση του γίνεται καταχρηστικά. Για να το πάρει κάποιος θα πρέπει να το χρειάζεται κατά 90% για το δρόμο και αν τυχόν χρειαστεί να το συνδέσει στον υπολογιστή καμία φορά. Δεν έχει line έξοδο (2v), όπως όλες οι αντίστοιχες συσκευές. Οι διαφορά του με τα μικρότερα fiio είναι στο dac αλλά κυρίως αυτό που μετράει είναι στην ισχύ εξόδου ακουστικών. Για μένα θα ήταν λάθος αγορά αν το θες για usb dac, με λιγότερα χρήματα αγοράζεις καλύτερη συσκευή.
 
17 June 2006
9,768
Οπότε ή να μην πάρω τίποτα ή να πάρω κάτι σαν το Topping Ε30 που να κάνει ακριβώς αυτό που θέλω και αν θέλω κάποια στιγμή bluetooth, παίζω με SBC και αφήνω το εσωτερικό DAC των ηχείων που σίγουρα θα είναι καλύτερο από το DAC του λαπτοπ.
 
17 June 2006
9,768
Βασικά νομίζω ότι αρκετές μέρες σκέπτομαι απλά λάθος...
Πείτε μου αν διαφωνείτε με τα παρακάτω:
- Αγοράζω το Topping Ε30 - νομίζω για τα λεφτά του είναι κορυφαίο και μου δίνει την έξοδο που θέλω για τα ηχεία. Το συνδέω με usb στο laptop και όλα καλά.
- Αν θέλω να παίξω μόνιμα ασύρματα, απλά κάνω stream από το laptop μέσω wifi σε ένα raspberry 4 (πάντα θα περισσεύει κάποιο) στο οποίο συνδέω το Topping E30 στη usb έξοδο και μετά παίζει όπως πριν. Προφανώς χρησιμοποιώ volumio σε αυτό το σενάριο.
- Αν θέλω κάποια στιγμή πρόχειρα να παίξω κάπου ασύρματα, απλά χρησιμοποιώ bluetooth ως έχει (από το λάπτοπ απευθείας στα ηχεία με SBC).

Οπότε αν συμφωνείτε απλώς πείτε μου αν έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε από το Topping Ε30 με ίδια ή λιγότερα χρήματα...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Η γνώμη μου: Πάρε κατ' αρχήν μόνο τα ηχεία.

-Για το Toping: Οι γνώμες δίστανται. Έχω διαβάσει θετικά και αρνητικά, προσωπικά άποψη δεν έχω.

-Κατά πληροφορίες αναμένεται το Fiio Q3. Πιθανότατα είναι αυτό που χρειάζεσαι.

-Δεν έχω καμμία απολύτως εμπειρία από Raspberry. Πάντως η προσέγγιση σου ακούγεται λογική.

-Αν είσαι τολμηρός, θα μπορούσες να δοκιμάσεις και (ημι)επαγγελματική Κάρτα Ήχου/Interface/DAC. Παράδειγμα. Εντός ορίου.
 
17 June 2006
9,768
Έχεις δίκαιο Μιχάλη! Το iFi Zen DAC είναι σίγουρα μακροπρόθεσμα πιο σίγουρη αγορά.

Πάντως μου αρέσει γιατί κατέληξα τι θα πάρω...αρχές Οκτώβρη θα γίνουν οι αγορές.

Βέβαια σχεδόν διπλασίασα τον προϋπολογισμό ως συνήθως :flipout::flipout::flipout::flipout:

Νομίζω όμως πως είναι καλό σετάκι και για το σύνολο αυτών των χρημάτων.
 
17 June 2006
9,768
Τελικά -ως συνήθως- αύξησα το budget και πήρα το ifi ZEC DAC μαζί με το τροφοδοτικό της ifi γιατί διάβασα ότι έχει θεματάκια αν χρησιμοποιείς το usb για τροφοδοσία.
Ελπίζω να παίξει καλά μαζί με τα ΙΚ iloud Micro.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τελικά -ως συνήθως- αύξησα το budget και πήρα το ifi ZEC DAC μαζί με το τροφοδοτικό της ifi γιατί διάβασα ότι έχει θεματάκια αν χρησιμοποιείς το usb για τροφοδοσία.
Ελπίζω να παίξει καλά μαζί με τα ΙΚ iloud Micro.

Χα χα πάντα έτσι γίνεται!
Για καλό σκοπό είναι , μεγαλώνει η απόλαυση.
Με γεια σου!