Αγορά τηλεόρασης 43'' για δωμάτιο

Καλησπέρα! Είμαι στο ψάξιμο για αντικατάσταση 42αρας LG 3D μετά από μια 8ετία. Λόγω περιορισμένου χώρου μπορώ να κοιτάξω αποκλειστικά και μόνο για 43''. Έχω καταλήξει σε 2 LG την UM7450 ή την UM7600. Θα ήθελα κάποιες γνώμες άλλα και κάποιες πληροφορίες σχετικά με το λογισμικό webos. Συγκεκριμένα για το αν διαθέτει και κάποιες ελληνικές εφαρμογές και ποιες είναι αυτές αν το πρόγραμμα πλοήγησης είναι εύχρηστο και τέλος αν για να ενημερώνεις τις λίστες σε iptv player χρειάζεται ασύρματη σύνδεση με υπολογιστή ή γίνεται και μέσω usb stick.
Απόσταση θέασης: ~ 2 μ.
Μπάτζετ: Έως 380
Χρήση: Κατά 70% ποδόσφαιρο από NOVA COSMOTE και το υπόλοιπο Netflix, Apple TV+, Youtube αλλά και περιήγηση στο διαδίκτυο. Α και IPTV
Χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν: Bluetooth για σύνδεση ακουστικών για τις ώρες κοινής ησυχίας :-Ρ, εγγραφή προγραμμάτων, media player σύνδεση κινητού και macbook για προβολή περιεχομένου. Η παραπάνω θύρα HDMI που έχει η 7600 είναι ευπρόσδεκτη αφού οι 3 είναι καπαρωμένες από NOVA, COSMOTE και MI BOX S.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 43" για δωμάτιο

Πιθανώς, η τηλεόραση που διαθέτεις, για τη χρήση που αναφέρεις, να είναι καλύτερη από τις δύο πιο πάνω επιλογές και όχι μόνο...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 43" για δωμάτιο

Μια τηλεόραση με 3D μάλλον διαθέτει panel με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης. Η 7 σειρά της LG περιλαμβάνει μοντέλα με 50 Hz panels. Επίσης, με την αύξηση στην ανάλυση δεν κερδίζεις ουσιαστικά κάτι, αφού είναι σχετικά μεγάλη η απόσταση θέασης, για παρακολούθηση 4Κ υλικού σε 43".
 
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 43" για δωμάτιο

Μια τηλεόραση με 3D μάλλον διαθέτει panel με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης. Η 7 σειρά της LG περιλαμβάνει μοντέλα με 50 Hz panels. Επίσης, με την αύξηση στην ανάλυση δεν κερδίζεις ουσιαστικά κάτι, αφού είναι σχετικά μεγάλη η απόσταση θέασης, για παρακολούθηση 4Κ υλικού σε 43".

Σε ευχαριστώ για την απάντηση όμως η αλλαγή είναι αναπόφευκτη αφού η οθόνη παρουσιάζει κάθετες σκιές που φαίνονται ιδιαίτερα στο πράσινο του γηπέδου. Δεδομένου του μπάτζετ θα εκτιμούσα κάποια πρόταση. Επίσης να συμπληρώσω ότι με ενδιαφέρουν οι γωνίες θέασης και ότι στην τηλεόραση δεν πέφτει απευθείας φως. Τέλος έχεις άποψη σχετικά με τα ερωτήματα μου για το webos;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 43" για δωμάτιο

Δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με το WebOS. Πάντως, η τηλεόρασή σου, μάλλον "υποφέρει" από dirty screen effect.
 
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 43" για δωμάτιο

Δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με το WebOS. Πάντως, η τηλεόρασή σου, μάλλον "υποφέρει" από dirty screen effect.

Επειδή το έχω ψάξει στο youtube δε δείχνει να μοιάζει με αυτό το προβλημα.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 43" για δωμάτιο

Σε ευχαριστώ για την απάντηση όμως η αλλαγή είναι αναπόφευκτη αφού η οθόνη παρουσιάζει κάθετες σκιές που φαίνονται ιδιαίτερα στο πράσινο του γηπέδου. Δεδομένου του μπάτζετ θα εκτιμούσα κάποια πρόταση. Επίσης να συμπληρώσω ότι με ενδιαφέρουν οι γωνίες θέασης και ότι στην τηλεόραση δεν πέφτει απευθείας φως. Τέλος έχεις άποψη σχετικά με τα ερωτήματα μου για το webos;

Το webos θα σε καλύψει στα περισσότερα, με εξαίρεση το Apple tv (δεν εχει τουλάχιστον η δικιά μου και νομίζω ολες). Είναι όμορφο και πρακτικο / ευκολο, αλλά αυτο ειναι και η αδυναμία του. Αντίθετα αν μια τηλεόραση έχει Android tv λειτουργικό βρίσκεις οτι θες. Που ειδικά για IPTV υπάρχουν εφαρμογές σε Android που τοσο καλές δε βρίσκεις σε κανένα αλλο. Πάντως εχει ακομα και paok tv το web os. Ελληνικες εφαρμογες γενικά δεν έχει . Μπορείς πάντα να πάρεις ενα φτηνό android box βέβαια και να συνδέσεις στην lg αν δε σε καλύψει το webos.
Αν θες να βάλεις λιστες σε IPTV player εφαρμογες στο web os (δεν υπάρχουν και πολλές εφαρμογές) είναι κάπως ποιο πολύπλοκο πχ πας σε ειδικό σιτε με το οποίο συνεργάζεται η εφαρμογή και κανεις εκεί upload τη λίστα, καπως ετσι. Αυτα που θες να βάζεις λίστες απο usb μονο σε Android box / TV (εγω ουτε αυτο δεν κανω σε Android tv, εχω ενα ssd ή usb στο ρουτερ, το βλέπει το κινητο, το pc, η android tv, κατεβάζω απο όπου θέλω πχ κινητο, το βλέπει η tv.. Αυτα δεν τα κάνει κανένα αλλο os αφού δεν υπάρχουν file manager να κανουν τέτοια πράγματα).
 
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 43" για δωμάτιο

Το webos θα σε καλύψει στα περισσότερα, με εξαίρεση το Apple tv (δεν εχει τουλάχιστον η δικιά μου και νομίζω ολες). Είναι όμορφο και πρακτικο / ευκολο, αλλά αυτο ειναι και η αδυναμία του. Αντίθετα αν μια τηλεόραση έχει Android tv λειτουργικό βρίσκεις οτι θες. Που ειδικά για IPTV υπάρχουν εφαρμογές σε Android που τοσο καλές δε βρίσκεις σε κανένα αλλο. Πάντως εχει ακομα και paok tv το web os. Ελληνικες εφαρμογες γενικά δεν έχει . Μπορείς πάντα να πάρεις ενα φτηνό android box βέβαια και να συνδέσεις στην lg αν δε σε καλύψει το webos.
Αν θες να βάλεις λιστες σε IPTV player εφαρμογες στο web os (δεν υπάρχουν και πολλές εφαρμογές) είναι κάπως ποιο πολύπλοκο πχ πας σε ειδικό σιτε με το οποίο συνεργάζεται η εφαρμογή και κανεις εκεί upload τη λίστα, καπως ετσι. Αυτα που θες να βάζεις λίστες απο usb μονο σε Android box / TV (εγω ουτε αυτο δεν κανω σε Android tv, εχω ενα ssd ή usb στο ρουτερ, το βλέπει το κινητο, το pc, η android tv, κατεβάζω απο όπου θέλω πχ κινητο, το βλέπει η tv.. Αυτα δεν τα κάνει κανένα αλλο os αφού δεν υπάρχουν file manager να κανουν τέτοια πράγματα).
Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω ήδη mi box s και ακόμα ένα κινέζικο tv box οπότε εκεί είμαι καλυμμένος! Το apple tv+ από ότι έχω διαβάσει το έχει! Η πλοήγηση στο διαδίκτυο είναι απροβλημάτιστη; Υπάρχουν κάποιες ειδησεογραφικές εφαρμογές; Α και ένα τελευταίο για όποιον γνωρίζει, υπάρχει μια υπηρεσία που λέγεται lg channels και στην Ελλάδα λογικά δεν έχει υποστήριξη έχει όμως Ευρωπαϊκή γενικά. Υπάρχει περίπτωση να το βλέπουμε στην Ελλάδα με πιθανή αλλαγή χώρας από το μενού ή μπλοκάρει τις ΙΡ;