Συζήτηση για NAS!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fotizero7

New member
7 May 2020
65
Καλησπέρα σε ολους!
Μετα απο αρκετό διάβασμα κατέληξα σε αγορά έτοιμου nas και συγκεκριμένα το Synology 920+ Με 4 δίσκους.
Προσθεσα 2 wd red και οι υπόλοιποι ειναι απο προηγούμενο pc με αρχεια μεσα. Η ερώτηση μου ειναι πως μπορω να δω τα αρχεια μου σε pc απο τους 2 δίσκους που είχα για να τα κάνω μεταφορά?
Διευκρίνιση! Το μοντέλο που έκανα αγορά εχει 2θυρες usb και 2 θύρες Ethernet!
Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Καλησπέρα σε ολους!
Μετα απο αρκετό διάβασμα κατέληξα σε αγορά έτοιμου nas και συγκεκριμένα το Synology 920+ Με 4 δίσκους.
Προσθεσα 2 wd red και οι υπόλοιποι ειναι απο προηγούμενο pc με αρχεια μεσα. Η ερώτηση μου ειναι πως μπορω να δω τα αρχεια μου σε pc απο τους 2 δίσκους που είχα για να τα κάνω μεταφορά?
Διευκρίνιση! Το μοντέλο που έκανα αγορά εχει 2θυρες usb και 2 θύρες Ethernet!
Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

Από το προηγούμενο pc μέσω δικτύου ή σε εξωτερική θήκη usb στo nas
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Τους παλιούς δίσκους τους έχεις βάλει μέσα;

Ελπίζω όχι γιατί αν τους προσθέσεις στο volume θα τους καθαρίσει.

Πρεπει πριν κάνεις κάτι με αυτούς να τους βάλεις σε pc ή ως usb όπως λέει και ο φίλος μας για να τα μεταφέρεις.

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fotizero7

New member
7 May 2020
65
Απάντηση: Re: Συζήτηση για NAS!

Από το προηγούμενο pc μέσω δικτύου ή σε εξωτερική θήκη usb στo nas
Οι δίσκοι που περιγράφω ειναι απο pc εσωτερικοί.
 

fotizero7

New member
7 May 2020
65
Απάντηση: Re: Συζήτηση για NAS!

Τους παλιούς δίσκους τους έχεις βάλει μέσα;

Ελπίζω όχι γιατί αν τους προσθέσεις στο volume θα τους καθαρίσει.

Πρεπει πριν κάνεις κάτι με αυτούς να τους βάλεις σε pc ή ως usb όπως λέει και ο φίλος μας για να τα μεταφέρεις.

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τους εχω κουμπώσει αλλα δεν τους έκανα format γιατί θα μου σβήσουν τα αρχεια.
Την μεταφορά μάλλον θα την κάνω με usb male to male εκτός και αν υπάρχει άλλος τρόπος?
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: Re: Συζήτηση για NAS!

Τους εχω κουμπώσει αλλα δεν τους έκανα format γιατί θα μου σβήσουν τα αρχεια.
Την μεταφορά μάλλον θα την κάνω με usb male to male εκτός και αν υπάρχει άλλος τρόπος?

Αν τους έχεις κουμπώσει στο nas μέσα, τοτε βγάλ' τους

επίσης τι μέγεθος ειναι οι νέοι και τι οι παλιοί ?
 

fotizero7

New member
7 May 2020
65
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Συζήτηση για NAS!

Αν τους έχεις κουμπώσει στο nas μέσα, τοτε βγάλ' τους

επίσης τι μέγεθος ειναι οι νέοι και τι οι παλιοί ?
Οι νέοι δίσκοι ειναι 2 tera και οι παλιοί ειναι ο ένας 500 giga και ο άλλος 120 ssd !
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Συζήτηση για NAS!

Οι νέοι δίσκοι ειναι 2 tera και οι παλιοί ειναι ο ένας 500 giga και ο άλλος 120 ssd !

Θα σου έλεγα να βάλεις μέσα μόνο τους 2 νέους και να αφήσεις τα 2 slots κενά, για μελλοντικούς δίσκους.

Αν τους βάλεις όλους ταυτόχρονα τότε θα πρέπει να βάλεις αλλου τα δεδομένα για να μην τα χάσεις και θα έχεις 2,5ΤΒ περίπου οφέλειμα.

Αν βάλεις πρώτα τους νέους μετά δεν μπορείς να προσθέσεις μικρότερους δίσκους. Μόνο ίδιους ή μεγαλύτερους.

Εκτός αν τους βάλεις σε άλλο storage pool, αλλα θα χαραμίσεις 2 θέσεις για 120GB.

Αν τους θες άστους πάντα ως usb (χωρίς protection εκει).
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Παιδιά τα NAS δεν είναι mixed grill ,"ότι υπάρχει ριξτο μέσα"....

Ολες οι εταιρείες προτείνουν πανομοιότυπους δίσκους. Όταν αγοράζετε NAS πρέπει να υπολογίζετε και το κόστος των δίσκων.

Εμένα οι δίσκοι κόστισαν άλλο ένα NAS. Το είχα υπολογίσει όμως.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Χ2 σε εμενα.

Απλα λέμε τι να κάνει με τα τρέχοντα δεδομένα, οχι τι ειναι το σωστό.

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fotizero7

New member
7 May 2020
65
Παιδια καλησπέρα και παλι!
Εχω κάνει τις σχετικές ρυθμίσεις στο NAS αλλα θελω να κάνω connect το Plex εφαρμογη για να βλέπω κατευθείαν στην τηλεόραση !
Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ???
Σας ευχαριστω εκ των προτέρων !!!
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Εγκατάσταση κανεις από τη βάση του, και μετα αν θες βαζεις με το χέρι και την τελευταία έκδοση.

Σε ποιο σημείο εισαι ;

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fotizero7

New member
7 May 2020
65
Εχω κατεβασει την εφαρμογή στο NAS και οταν παταω επανω με πηγενει στην σελιδα του PLEX για να κανω τις ρυθμισεις.
εχω κανει login επειδη ειχα PLEX απο πριν και μου λεει να κατεβασω χειροκινητα την νεα εκδοση. Η καταληξη του αρχειου ειναι spk.
Πως θα το κανω εγκατασταση στο NAS?
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!!
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: Συζήτηση για NAS!

Εχω κατεβασει την εφαρμογή στο NAS και οταν παταω επανω με πηγενει στην σελιδα του PLEX για να κανω τις ρυθμισεις.
εχω κανει login επειδη ειχα PLEX απο πριν και μου λεει να κατεβασω χειροκινητα την νεα εκδοση. Η καταληξη του αρχειου ειναι spk.
Πως θα το κανω εγκατασταση στο NAS?
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!!
Δεν είναι υποχρεωτικό να βάζεις παντα την τελευταία έκδοση. Αν όλα είναι οκ, μην το πειράζεις που λένε. Εγώ έχω και παίζω με αρκετά παλιά. Αν τώρα ξεκινάς, οκ πέρασε την.

https://www.synology.com/en-au/know...KEwjX9b_53L7sAhUG_RQKHQQCC7QQ9QF6BAgKEAI#t2.3

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fotizero7

New member
7 May 2020
65
Απάντηση: Re: Απάντηση: Συζήτηση για NAS!

Δεν είναι υποχρεωτικό να βάζεις παντα την τελευταία έκδοση. Αν όλα είναι οκ, μην το πειράζεις που λένε. Εγώ έχω και παίζω με αρκετά παλιά. Αν τώρα ξεκινάς, οκ πέρασε την.

https://www.synology.com/en-au/know...KEwjX9b_53L7sAhUG_RQKHQQCC7QQ9QF6BAgKEAI#t2.3

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με την εγκατασταση ολα ok! το μονο που μου μενει ειναι να προσθεσω την βιβλιοθήκη αλλα δεν το βρισκει η τηλεοραση μου. Να πω οτι ειναι απομακρυσμενα (Στο σαλονι η τηλεοραση και στο επανω δωματιο το Nas) Τι πρεπει να κανω για να το δει η τηλεοραση ? Ευχαριστω και παλι !!!
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Συζήτηση για NAS!

Με την εγκατασταση ολα ok! το μονο που μου μενει ειναι να προσθεσω την βιβλιοθήκη αλλα δεν το βρισκει η τηλεοραση μου. Να πω οτι ειναι απομακρυσμενα (Στο σαλονι η τηλεοραση και στο επανω δωματιο το Nas) Τι πρεπει να κανω για να το δει η τηλεοραση ? Ευχαριστω και παλι !!!

αυτα ειναι 2 διαφορετικα πραγματα, αλλα τωρα μιλαμε για plex μεσα στα nas.

1. απο το web interface του plex κανεις add τις βιβλιοθηκες και τις ρυθμιζεις ωστε να τις βλέπεις απο εκει πρωτα
2. απο την plex εφαρμογη της tv κανεις add το account. Λογικα θα σου ζητησει κωδικο που θα εμφανισει στο web interface.
 

fotizero7

New member
7 May 2020
65
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Συζήτηση για NAS!

αυτα ειναι 2 διαφορετικα πραγματα, αλλα τωρα μιλαμε για plex μεσα στα nas.

1. απο το web interface του plex κανεις add τις βιβλιοθηκες και τις ρυθμιζεις ωστε να τις βλέπεις απο εκει πρωτα
2. απο την plex εφαρμογη της tv κανεις add το account. Λογικα θα σου ζητησει κωδικο που θα εμφανισει στο web interface.

Το προβλημα ειναι πως η τηλεοραση μου δεν ειναι android για να δεχεται εφαρμογες. Απλα ειναι συνδεδεμενη στο δικτυο και εχω το Plex στο laptop και απο εεκι στην τηλεοραση. Δεν ξερω πως μπορω να κανω αυτο που λες. υπαρχει καποια εναλακτικη?
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Συζήτηση για NAS!

Με την εγκατασταση ολα ok! το μονο που μου μενει ειναι να προσθεσω την βιβλιοθήκη αλλα δεν το βρισκει η τηλεοραση μου. Να πω οτι ειναι απομακρυσμενα (Στο σαλονι η τηλεοραση και στο επανω δωματιο το Nas) Τι πρεπει να κανω για να το δει η τηλεοραση ? Ευχαριστω και παλι !!!
Δεν καταλαβαίνω τοτε τι αναφέρεις εδω

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fotizero7

New member
7 May 2020
65
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Συζήτηση για NAS!

Δεν καταλαβαίνω τοτε τι αναφέρεις εδω

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απο το Laptop εχω περασμενες καποιες ταινιες που τις βλεπει η τηλεοραση. Το NAS ομως δεν το βρισκει και αυτα παντα απο το μενου της τηλεορασης.
Οχι ομως απο εφαρμογη οπως ανεφερες πιο πανω.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Συζήτηση για NAS!

Απο το Laptop εχω περασμενες καποιες ταινιες που τις βλεπει η τηλεοραση. Το NAS ομως δεν το βρισκει και αυτα παντα απο το μενου της τηλεορασης.
Οχι ομως απο εφαρμογη οπως ανεφερες πιο πανω.

Μπορεις να αναφερεις το μοντελο της TV σε παρακαλω να δουμε πως μπορουμε να βοηθησουμε?
Btw απο το plex app στο pc τις βλεπεις τις ταινιες ή απο το windows explorer πχ?