3 Body Problem [Netflix]

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 9 34.6%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 11 42.3%
  • Καλή

    Votes: 5 19.2%
  • Μέτρια

    Votes: 1 3.8%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    26

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..

Netflix | Imdb




Νουβέλας επιστημονικής φαντασίας του Κινέζου συγγραφέα Liu Cixin. Ο σκοπός της απόκτησε είναι φυσικά η
δημιουργία μιας επικής τηλεοπτικής σειράς, που σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες θα είναι και η πιο ακριβή
που έχει υλοποιήσει ποτέ το Netflix.

To "3 Body Problem" αποτελεί το πρώτο μέρος της τριλογίας βιβλίων "Remembrance of Earth's Past",
που περιλαμβάνει επίσης το "The Dark Forest" και το "Death's End".

"Η ιστορία παρουσιάζει ένα μέλλον όπου η Γή αναμένει μια εισβολή από το κοντινότερο αστρικό σύστημα, που σε
αυτό το σύμπαν αποτελείται από τρία άστρα ηλιακού-τύπου που βρίσκονται σε τροχιά μεταξύ τους σε ένα ασταθές
πρόβλημα τριών-σωμάτων και έναν μοναχικό πλανήτη σαν την Γή, που περνά ανάμεσα τους, υποφέροντας από
υπερβολική ζέστη ή κρύο, αλλά και την επαναλαμβανόμενη καταστροφή των πολιτισμών του."





 
Last edited by a moderator:

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
Τα βιβλια ειναι πολυ καλα και προσφερονται για πολυ ποιοτικο αποτελεσμα, θα προτιμουσα να το βγαλει το HBO ομως, με το Netflix δεν ξερεις ποτε..
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,723
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Φοβαμαι οτι και η Τριλογια του Cixin (οπως και τα Foundations του Αsimov) ειναι υπερβολικα φιλοδοξα σχεδια (και για Netflix και για AppleTV).
Εδω με μια Οδυσσεια 2001 .... και το 2010, το εκαναν ΣΚΤ ! Βεβαια, δεν ηταν τηλεοπτικες σειρες (ουτε μπορουσαν να ειναι, εκεινες τις εποχες).

Παρολα αυτα ..... ευχομαι ΕΙΛΙΚΡΙΝΩΣ να πετυχουν (να μεταφερουν εστω και το 50% απο αυτο που εξιστορησαν οι συγγραφεις).
 
18 June 2006
729
Μόλις τελείωσα την κινέζικη εκδοχή. 30 επεισόδια λίγo κινέζικο μελόδραμα που δεν υπάρχει στα βιβλία αλλά κύριοι το three body είναι η ωραιότερη ιστορία επιστημονικής φαντασίας των τελευταίων 30 χρόνων, δεν μπορείς να μη βγάλεις φοβερό αποτέλεσμα με αυτήν. Περιμένω την παραγωγή του Netflix, σίγουρα θα είναι πιο μαζεμένη αλλά οι κινέζοι είναι πιστοί στο βιβλίο του Liu Cixin και πήραν την άπλα που χρειάζεται, δεν ξέρω αν τα δύο wonderboys θα σεβαστούν το πρωτότυπο.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,732
Clermont-Ferrand, France
Δεδομένου τι έχουν κάνει όλοι γενικά, με τα τελευταία adaptations που έχουμε δει (π.χ. Foundation, Wheel of time, Rings of power) δεν έχω καμία ελπίδα. Το κινέζικο είναι απόλυτα ακριβές και καταπληκτικό. Ειδικά το countdown, δεν το είχα φανταστεί ποτέ έτσι.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Αυτή εδώ πρέπει να είναι, βγήκε πρόσφατα..


Κυκλοφορεί όπως είδα με τον τίτλο Three-Body S01.
Δεν νομίζω να την έχουν μεταφράσει πάντως, αν και τελευταία βλέπω να μεταφράζουν κάμποσες σειρές εξ' Ανατολής.
 
Last edited:
18 June 2006
729
Εγώ την είδα με αγγλικούς υπότιτλους και υπάρχει θέμα γιατί οι διάλογοι είναι πολύ γρήγοροι και δεν τα προλαβαίνεις ακόμα και αν μεγάλωσες στο Cambridge. Δούλεψε το pause αρκετά. Απλά επανέρχομαι γιατί ρε παιδιά δεν μπορώ να το συστήσω αρκετά - κυρίως τα βιβλία αλλά και την κινέζικη σειρά (λιγότερο)
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,070
Mitilini
Όλα τα επεισόδια στο YouTube με αγγλικούς υπότιτλους

https://youtube.com/playlist?list=PLDWJ213d2Ucr-3q9LDF9P1_j3Rr3GMJeS&si=3Khxrxb-BKymzFvx


Επίσης στο rakuten viki

Screenshot_20231126_144342_Viki.jpg

Με ελληνικούς υπότιτλους και διαφημίσεις η μια συνδρομή κάπου στα 3 ευρώ και κάτι και έχει σειρές από όλοι την Ασία με ελληνικούς υπότιτλους πάρα πολλές
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..

Με Ελληνικά, καλό, thanks! ;)

Έχει και εφαρμογή βλέπω..
 
Όλα τα επεισόδια στο YouTube με αγγλικούς υπότιτλους

https://youtube.com/playlist?list=PLDWJ213d2Ucr-3q9LDF9P1_j3Rr3GMJeS&si=3Khxrxb-BKymzFvx


Επίσης στο rakuten viki

View attachment 223353

Με ελληνικούς υπότιτλους και διαφημίσεις η μια συνδρομή κάπου στα 3 ευρώ και κάτι και έχει σειρές από όλοι την Ασία με ελληνικούς υπότιτλους πάρα πολλές
Είδα τη σειρά με τη βοήθεια του link (ευχαριστώ πολύ) και μου άρεσε πολύ.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την παρακάτω κριτική:


Μεταφέρει το κλίμα του βιβλίου, παρότι δεν ακολουθεί την ίδια χρονολογική σειρά, πράγμα που κάνει την τηλεοπτική σειρά ακόμη πιο ενδιαφέρουσα.

Βέβαια έχει και λίγες εμβόλιμες (κινέζικες) διαφημίσεις και στα τελευταία επεισόδια αρκετές σκηνές από το making of.

Πως αλλιώς όμως θα γέμιζε 30 επεισόδια της σχεδόν 1 ώρας;

9/10 από εμένα λοιπόν και ο πήχης έχει ανεβεί ψηλά για τη σειρά του Netflix.

Πολύ δύσκολα θα τον περάσει.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Ξεκίνησα φιλότιμες προσπάθειες πάντως...

View attachment 225246
η αληθεια ειναι οτι ειναι ζορικο το πρωτο βιβλιο στην αρχη. Αν αντεξεις το πρωτο τριτο, μετα φευγουν και τα 3 βιβλια πριν καν το καταλαβεις. Εγω ειχα δοκιμασει 2 φορες και το ειχα παρατησει, αλλα επεμενε η συζυγος... και καλα εκανε :)
 
  • Like
Reactions: vadergr
18 June 2006
729
Μόνο λίγο στην αρχή θα ζοριστείς λίγο. Πίστεψε με το δεύτερο βιβλίο είναι πολύ καλύτερο και το τρίτο είναι το απόλυτο φεύγα. Εγώ λίγο στην αρχή ζορίστηκα με τα ονόματα των πρωταγωνιστών του βιβλίου (τα κινέζικα δεν τα συγκρατώ εύκολα). Το πιο ωραίο είναι ότι σου παρουσιάζει την πιο φευγάτη φαντασία με τον πιο αξιόπιστο (ψευτο) επιστημονικό τρόπο.
 
  • Like
Reactions: vadergr

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,732
Clermont-Ferrand, France
Πόσο στοίχημα ότι τα αμερικανάκια θα αλλάξουν τελείως τα βιβλία και θα δούμε πάλι μια π@π@ριά. Ειδικά σε μια τόσο πολύπλοκη ιστορία, φαντάζομαι κάθε 2 λεπτά θα εξηγούν τι έγινε, μπας και καταλάβουν. Πολύ δύσκολα βιβλία για να βγάλεις σειρά την σήμερον ημέρα. Είδομεν.