RCA to XLR σε AV πολυκάναλο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Καλησπέρα.
Επειδή χρειάζομαι εξόδους xlr για να οδηγήσω τα ενεργά ηχεία μου, σκέφτομαι την λύση του di box για να μετατρέψω το unbalanced σήμα σε balanced.
Η αλλαγή του av με άλλον av proccesor με ισσοροπημένες εξόδους προς το παρόν είναι απαγορευτικη γιατι οι τιμές καίνε και ζεματάνε
H λυση με adaptors απορίπτεται γιατί με πάνω από 2 μέτρα καλώδιο το σύστημα πατώνει.
Έχει κανένας δοκιμάσει αυτήν την λύση με ενεργό,φτηνό dibox ? ( Tα ηχεία θα είναι 7 )
Κάτι τέτοιο δηλαδή?

https://www.thomann.de/gr/behringer_di800_ultra_di_pro_v2.htm
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Εχω ενα παρομοιο μηχανημα της ART ,αλλα το τροφοδοτω με balanced σημα απο μικτη.
Δεν ξερω το θα γινει αν του στειλεις απο rca...μαλλον δεν πρεπει να εχεις προβλημα ,γιατι θα ειναι (προφανως) μικρα τα μηκη των καλωδιων rca > xlr.

Παντως στο σπιτι που εχω κανει τετοια (αναγκαστικη) συνδεση ,δεν εχω κανενα τεχνικο προβλημα εδω και χρονια.
 

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Δηλαδή στο σπίτι έχεις δώσει από av unbalanced σε di box ;(και όχι από κονσόλα balanced)
Θα ήταν πολύ βοηθητικό να γράψεις τι ακριβώς έχεις κάνει
Ευχαριστώ