Win 10 και νέο setup PC

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Θέλω να κάνω αναβάθμιση στο PC με νέο -M/B- επεξεργαστή και μνήμες. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον ίδιο σκληρό που έχει επάνω εγκατεστημένα και ενεργοποιημένα Win 10/64 χωρίς πολλά σκουπίδια μέσα.
Θα αναγνωρίσουν τις αλλαγές τα ήδη εγκατεστημένα Wndows ή θα χρειαστεί νέα καθαρή εγκατάσταση. ??
Τα Windows 10 είναι κατεβασμένα από Microsoft και ενεργοποιημένα με αγοραστό κλειδί.
Το έχει κάνει κανένας και πώς
 
Last edited by a moderator:

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Aλλάζοντας μητρική δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτόματα το ίδιο κλειδί. Θέλει Συγκεκριμένη διαδικασία. Τα κλειδιά των windows "παντρεύονται" με το συστήμα (ουσιαστικά με την μητρική) Δηλαδή πρώτα βγάζεις το κλειδί απο το υπάρχον σύστημα και μετά το περνάς στο καινούργιο. Έχει οδηγίες η microsoft για την διαδικασία αυτή. Επίσης θα σου πρότεινα να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών της Microsoft και να σε καθοδηγήσουν αυτοί έτσι ώστε να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση που δεν δέχονται τα windows το παλιο κλειδί μετά την αλλαγή της μητρικής.

Φυσικά όταν μιλάμε για τέτοιου εύρους αλλαγή στο hardware, επιβάλλεται καθαρή εγκατάσταση απο την αρχή.
Επίσης καλό είναι να έχεις και ένα αποδεικτικό αγοράς της άδειας των windows γιατί κατα 99% θα στο ζητήσουν.
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Ευχαριστώ
Το κλειδί το έχω κρατήσει σε έγγραφο
Οπότε κρατάω ένα back up του δίσκου κάνω τις αλλαγές στο hardware βάζω τον δίσκο επάνω και ότι μου ζητήσει ...αν δεν πετύχει πάω σε καθαρή εγκατάσταση ...
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Θα σου ελεγα καθαρή εγκατάσταση εξαρχής. Και να πετύχει η εγκατάσταση όλο και κάποιο υπόλειμμα θα έχει μείνει που θα σου τραβάει πίσω το σύστημα στην καλύτερη ή θα στο κρασάρει στην χειρότερη. Δεν μιλάμε για μια αλλαγή καρτας γραφικών, ή μια ram. Όταν αλλάζεις μητρική ακόμα και αν προκειται για ίδιο chipset μην περιμένεις να δουλεύουν όλα ρολόι όσo troubleshooting και αν κάνεις. Στο τελος θα αναγκαστείς να κάνεις φορματ.

Ότι και αν επιλέξεις πάντως μην ξεκινήσεις την διαδικασία αναβάθμισης πριν "ξεπαντρέψεις" το υπάρχον κλειδί με το τωρινό σου σύστημα.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Ευχαριστώ
Το κλειδί το έχω κρατήσει σε έγγραφο
Οπότε κρατάω ένα back up του δίσκου κάνω τις αλλαγές στο hardware βάζω τον δίσκο επάνω και ότι μου ζητήσει ...αν δεν πετύχει πάω σε καθαρή εγκατάσταση ...
Αν έχεις λογαριασμό Microsoft λογικά δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο. Βάζεις ξανά τον ίδιο λογαριασμό αφού κάνεις την αλλαγή.
https://support.microsoft.com/en-us/help/20530/windows-10-reactivating-after-hardware-change
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Εμένα πάντως τις αναγνώρισε!!

Στις αρχές του μήνα το pc μου έκαψε μητρική. Με εναν 4790Κ μία MSI Gaming 7 και 32GB DDR3, ειχα την ελπίδα ότι θα πηδαγα τελείως την εποχή των ανούσιων αναβαθμίσεων του 7-10% ανα γενιά και την μεταπήδηση σε DDR4 μνήμες αλλά φευ..

Αναγκάστηκα λοιπόν να αλλάξω μητρική απο intel Z97 σε amd X470, αντίστοιχα επεξεργαστή, μνήμες απο DDR3 σε DDR4 και για κερασάκι άλλαξα την παλιά nvidia GTX με μια πιο σύγχρονη!

Επιπλέον ακόμα και ο ssd δίσκος μου άλλαξε slot απο M2 σε nvme.

Δεν είχα σκοπό να αφήσω την παλιά εγκατάσταση, αλλά στήνοντας το μηχάνημα πάνω στο χαρτόκουτο, δοκίμασα και τον ssd αφενός γιατί ηταν το μοναδικό εξάρτημα που δεν μπορούσα να τεστάρω αφότου κάηκε η m/b, αφετέρου γιατί αν θες να μετακινήσεις μετα έναν M2 ssd, πρέπει να αφαιρέσεις πρώτα μια pci-e κάρτα!

Το μηχάνημα λοιπόν έβγαλε οθόνη αναβάθμισης, ίδια με αυτή που βγάζει όταν κάνει windows update! Αφού ολοκλήρωσε και μπήκε στα win10, μου ζήτησε να εγκαταστήσω drivers για την sound blaster που προυπήρχε και είχα τον τελευταίο και για την GTX. Ψάχνοντας, δεν μπορούσα να βρώ κανένα εγκατεστημένο driver για chipset ή σχετικό με την παλιά μητρική, εκτός απο την κάρτα δικτύου, που είχα βάλει εγώ αλλον driver.

Μεχρι στιγμής δεν έχω καμία ένδειξη ότι κάτι δεν λειτουργεί σωστά, το ακριβώς αντίθετο! Εχω δει καλύτερες επιδόσεις παρά το ότι δεν το περίμενα και άριστη συμπεριφορά και ταχύτητα σε ότι δοκίμασα να κάνω!
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Επειδή θέλω το υπάρχων σύστημα να το μεταφέρω στο pc του εργαστηρίου όπως είναι αλλά να χρησιμοποιήσω τον SSD που έχει τώρα το PC του εργαστηρίου (επειδή ο άλλος είναι μεγαλύτερος και καλύτερος) θα κάνω clone disk τον δίσκο του πρώτου PC στον δίσκο του εργαστηρίου οπότε δεν θα υπάρχει καμία διαφορά.
Μετά θα στήσω το άλλο pc με τα φρέσκα υλικά και θα βάλω τον μεγάλο SSD επάνω ...αν δουλέψει δούλεψε αν όχι πάμε για καθαρή εγκατάσταση.
Γίνεται να κάνω clone disk με τα windows η κάποιο άλλο ανέξοδο προγραμματάκι ?
Σας έμπλεξα λίγο.... αλλά θα βρούμε την άκρη...-bye-
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Σε Windows 7, αν αλλαζαμε μητρικη και δεν καναμε νεα, καθαρη εγκατασταση το μηχανημα γινοταν μυλος - ακαριαια ή σε μικρο βαθος χρονου.

Δεν μιλαω για ενεργοποιηση, κλειδια κλπ.
Απλα αν αλλαζες το m/b τα 7αρια εχαναν τα αυγα και τα καλαθια, οποτε ή το μηχανημα δεν ξεκινουσε ποτέ ή ειχαμε συνεχεια κολληματα, μπλε οθονες κλπ.

Τα Windows 10 ειναι πολυ καλυτερα σε τετοιες περιπτωσεις και 9 φορες στις 10 δεν χρειαζεται νεα εγκατασταση, ακομα και αν αλλαξεις ολο το PC.
Βεβαια, ενα καθαρο φορματ και μια νεα εγκατασταση λειτουργικου ειναι παντα μια καλη ιδεα, οταν μιλαμε για Windows...
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Βεβαια, ενα καθαρο φορματ και μια νεα εγκατασταση λειτουργικου ειναι παντα μια καλη ιδεα, οταν μιλαμε για Windows...

Και εγώ κάπως έτσι το βλέπω ....άλλωστε έχω κάνει τόσα πολλά format από τότε που πρωτοβγήκαν τα windows που είναι πλέον ρουτίνα...-bye-
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Τελικά έστησα το μηχάνημα με τα νέα εξαρτήματα ... έβαλα τον παλιό δίσκο όπως ήταν επάνω ...τα windows άνοιξαν και φορτώθηκαν κανονικά μόνο που δεν ήταν ενεργοποιημένα.
Πήγα στην ενεργοποίηση και του έβαλα το κλειδί από το άλλο μηχάνημα που είχα και ενεργοποιήθηκαν κανονικά.
Προβλήματα άλλα 1-2 μέρες τώρα δεν έχω ... άρα θα προχωρήσω έτσι χωρίς καθαρή εγκατάσταση μέχρι να δω κάποιο πρόβλημα.
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. -bye-
 
Παιδιά για να μην ανοίγω άλλο νήμα, θα "καταχραστώ" αυτό του φίλου Νικόλα για να ρωτήσω το εξής: Πιστεύετε πως το κάτωθι μηχανάκι μπορεί να υποστηρίξει επαρκώς δουλειά γραφείου; Το πιο "βαρύ" έργο θα είναι κάποια επεξεργασία εικόνων σε ps ή lightroom. Κλασσικά σουίτα office χωρίς μεγάλα excel, διαδίκτυο, καθώς και κάποιες πλατφόρμες erp και crm χωρίς εγκατάσταση στο μηχάνημα. Ευχαριστώ!

https://www.msystems.gr/branded-pcs...10100-8gb-256gb-ssd-win-10-pro-n009o3080sffem