Sony PlayStation VR 2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
H Sony ετοιμάζει και το PSVR2 με ειδικούς controllers για να εκμεταλεύεται τις δυνατότητες του PS5, αυτά και αν δεν είναι ευχάριστα νέα! Πολύ θα ήθελα ένα VR με υψηλή ανάλυση να εκμεταλεύεται το πολύ δυνατό hardware του PS5, και η sony μοιάζει να μην θέλει να μας χαλάσει το χατήρι!Εύγε!

Since the PS5 is weeks away from hitting store shelves, it's the perfect time for Sony to be readying its next big follow-up gaming product. VR is something Xbox has not been experimenting with, and there's been no leaks or rumors of upcoming VR projects for the Xbox Series X. Therefore we may see Sony capitalize on this in the near future.
https://www.tomsguide.com/news/psvr-2-could-get-a-big-controller-upgrade-for-ps5-virtual-reality
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Sony Playstation 5

H Sony ετοιμάζει και το PSVR2 με ειδικούς controllers για να εκμεταλεύεται τις δυνατότητες του PS5, αυτά και αν δεν είναι ευχάριστα νέα! Πολύ θα ήθελα ένα VR με υψηλή ανάλυση να εκμεταλεύεται το πολύ δυνατό hardware του PS5, και η sony μοιάζει να μην θέλει να μας χαλάσει το χατήρι!Εύγε!

Since the PS5 is weeks away from hitting store shelves, it's the perfect time for Sony to be readying its next big follow-up gaming product. VR is something Xbox has not been experimenting with, and there's been no leaks or rumors of upcoming VR projects for the Xbox Series X. Therefore we may see Sony capitalize on this in the near future.
https://www.tomsguide.com/news/psvr-2-could-get-a-big-controller-upgrade-for-ps5-virtual-reality

PSVR2!!!! Φοβερά νέα αυτά. Το πρώτο το έχω ευχαριστηθεί παρά πολύ και είναι ένα από τα δυνατά ατού του PS4 και μάλιστα η Sony το στήριξε αρκετά με μπόλικα παιχνίδια. Αλλά η χαμηλή ανάλυση έκοβε κάτι από την όλη εμπειρία, αν έχει η έκδοση 2 μεγαλύτερη ανάλυση και στηριχτεί με games όπως η πρώτη έκδοση είναι κυριολεκτικά system seller και λόγος να πάρεις την κονσόλα...αναμένουμε, day one αγορά για μένα, αλλη φάση το VR...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Sony Playstation 5

PSVR2!!!! Φοβερά νέα αυτά. Το πρώτο το έχω ευχαριστηθεί παρά πολύ και είναι ένα από τα δυνατά ατού του PS4 και μάλιστα η Sony το στήριξε αρκετά με μπόλικα παιχνίδια. Αλλά η χαμηλή ανάλυση έκοβε κάτι από την όλη εμπειρία, αν έχει η έκδοση 2 μεγαλύτερη ανάλυση και στηριχτεί με games όπως η πρώτη έκδοση είναι κυριολεκτικά system seller και λόγος να πάρεις την κονσόλα...αναμένουμε, day one αγορά για μένα, αλλη φάση το VR...

Kαι εγώ πέταξα από τη χαρά μου μόλις το διάβασα!Ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα, αν βγάλει κάτι με υψηλή ανάλυση (αυτό που με χάλαγε στο PSVR1 δηλαδή) σε συνδυασμό με τους μοχλούς με τους αισθητήρες (που στην ουσία αποκτάς χέρια και δάχτυλα μέσα στο παιχνίδι) θα γίνει χαμός!Εδώ με ένα oculus go που έχω τρώω ώρες με κάτι παιχνίδια android, δεν μπορώ να φανταστώ 10 τεραφλοπς και παιχνιδάρες. Οτι πιο ευχάριστο έχω ακούσει σχετικά με τις νέες κονσόλες, προπαραγγελία και αυτό!!:flipout:
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Sony Playstation 5

Kαι εγώ πέταξα από τη χαρά μου μόλις το διάβασα!Ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα, αν βγάλει κάτι με υψηλή ανάλυση (αυτό που με χάλαγε στο PSVR1 δηλαδή) σε συνδυασμό με τους μοχλούς με τους αισθητήρες (που στην ουσία αποκτάς χέρια και δάχτυλα μέσα στο παιχνίδι) θα γίνει χαμός!Εδώ με ένα oculus go που έχω τρώω ώρες με κάτι παιχνίδια android, δεν μπορώ να φανταστώ 10 τεραφλοπς και παιχνιδάρες. Οτι πιο ευχάριστο έχω ακούσει σχετικά με τις νέες κονσόλες, προπαραγγελία και αυτό!!:flipout:

Μια από τα ίδια...και το σκεφτόμουν τις προάλλες...τι καλά θα ήταν να βγει νέα έκδοση με καλύτερα χειριστήρια και υψηλότερη ανάλυση...και τσουπ να την η είδηση!! Εννοείται αγορά day one...χωρίς συζήτηση....μάλλον ότι πιο ενδιαφέρον όπως είπες μάθαμε για τις νέες κονσόλες τον τελευταίο καιρό. Να δούμε και ποτέ θα βγει βέβαια....
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Sony Playstation 5

Μια από τα ίδια...και το σκεφτόμουν τις προάλλες...τι καλά θα ήταν να βγει νέα έκδοση με καλύτερα χειριστήρια και υψηλότερη ανάλυση...και τσουπ να την η είδηση!! Εννοείται αγορά day one...χωρίς συζήτηση....μάλλον ότι πιο ενδιαφέρον όπως είπες μάθαμε για τις νέες κονσόλες τον τελευταίο καιρό. Να δούμε και ποτέ θα βγει βέβαια....

Εγώ θεωρώ ότι θα είναι το Χριστουγεννιάτικο δωράκι από την sony, δεν νομίζω να αργήσει...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Sony Playstation 5

Εγώ θεωρώ ότι θα είναι το Χριστουγεννιάτικο δωράκι από την sony, δεν νομίζω να αργήσει...

Μακάρι τι να πω!!! Μου άρεσε πάρα πολύ το πρώτο και πιστεύω η έκδοση 2 απλά αν λύσει τα θέματα του πρώτου θα είναι μοναδικό προϊόν, ούτε τηλεόραση θες ούτε τίποτα.

Υ.Γ. Νομίζω με το Astro bot απλά το λάτρεψα το Vr, το έχω παίξει πολλές ώρες στο ps4, ενώ αν δοκιμάσεις και το Resident Evil 7 στο VR απλά χέζεσαι από τον τρόμο!!!χαχα. Βασικά υπάρχουν πολλά exclusive games της Sony μόνο για το VR, τώρα θυμάμαι και το Beat Saber, που ήταν εξαιρετικό. Αυτός είναι και ένας λόγος που μου αρέσει το PS, στηρίζει ότι βγάζει και το γεμίζει παιχνίδια μέχρι σκασμού.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Re: Sony Playstation 5

Εχεις παίξει με καλό VR?

Εχω παιξει λιγο με το PSVR. καλο για πρωτη προσπάθεια. Πολυ καλη αισθηση του παιχνιδιου και μεγάλη απόλαυση. Ωστόσο εγω με γυαλια που φοραω δεν βόλευαν και πολύ.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Sony Playstation 5

Εχω παιξει λιγο με το PSVR. καλο για πρωτη προσπάθεια. Πολυ καλη αισθηση του παιχνιδιου και μεγάλη απόλαυση. Ωστόσο εγω με γυαλια που φοραω δεν βόλευαν και πολύ.

Σίγουρα το PSVR2 θα έχει πρόβλεψη για γυαλιά και ρύθμιση φακών. Το θέμα είναι φαντάζεσαι 4τραπλάσια ανάλυση και γραφικά επόμενης γενιάς σε VR?Θα είναι κανονικά ταξίδι σε άλλο κόσμο!
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Re: Sony Playstation 5

Σίγουρα το PSVR2 θα έχει πρόβλεψη για γυαλιά και ρύθμιση φακών. Το θέμα είναι φαντάζεσαι 4τραπλάσια ανάλυση και γραφικά επόμενης γενιάς σε VR?Θα είναι κανονικά ταξίδι σε άλλο κόσμο!

Αυτο που με χάλασε στο PSVR ειναι οτι εβλεπα τα πιξελ. Οντως εαν υπάρχει καλυτερη ανάλυση θα σαν να εισαι σε αλλο κοσμο.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Sony Playstation 5

Αυτο που με χάλασε στο PSVR ειναι οτι εβλεπα τα πιξελ. Οντως εαν υπάρχει καλυτερη ανάλυση θα σαν να εισαι σε αλλο κοσμο.

ε μα τι λέμε!Αν όντως το δεύτερης γενιάς είναι 4Κ και με γραφικά επόμενης γενιάς θα είναι ΠΟΛΥ ενδιαφέρον. Για να δεις κάτι αντίστοιχο αυτή τη στιγμή σε pc χρειάζεσαι κάρτα γραφικών του χιλιάρικου + τα χρήματα του VR.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Sony Playstation 5

Αυτο που με χάλασε στο PSVR ειναι οτι εβλεπα τα πιξελ. Οντως εαν υπάρχει καλυτερη ανάλυση θα σαν να εισαι σε αλλο κοσμο.

Ισχύει, η χαμηλή ανάλυση ήταν το μεγάλο θέμα της πρώτης γενιάς, ας ελπίσουμε ότι τώρα θα έχουμε μεγαλύτερη ανάλυση για να χαθούμε στον κόσμο του.....πάντως προσωπικά έχω περάσει πολύ ευχάριστα με το VR του ps4 και το απόλαυσα, πολύ καλή προσπάθεια για πρώτη υλοποίηση, καιρός βέβαια να πάμε στο real thing!!!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Sony Playstation 5

Και να βάλουν κανά ανεμιστηράκι γιατί είναι πρόβλημα το θάμπωμα από την ζέστη και τον ιδρώτα.

Δεν υπάρχει ιδιαίτερο θέμα στα VR που απλά έχουν την οθόνη. Εδώ εγώ παίζω αυτή τη στιγμή σε oculus go που είναι stand alone συσκευή με τον επεξεργαστή κ.τ.λ πάνω του, μιλάμε τηγανίζεις αυγό στο 5λεπτο στο μπροστά μέρος, και όμως δεν υπάρχει θέμα στη χρήση.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Το psvr 2 μη το περιμενετε σύντομα, απ οσο ακουγεται τουλαχιστον, μιλάμε για του χρόνου....

Τo VR εχει εξελιχθει αρκετα τα τελευταια χρόνια, η αισθηση που έχετε με το PSVR (πιξελ/ χαμηλη αναλυση κλπ) ηταν ήδη καλύτερα στις πρώτες μασκες PCVR και απο τότε έχουν βγει ακόμα 2 νέες γενιές απο μάσκες με πολλές βελτιώσεις ακόμα. Τα πραγματα έχουν σοβαρέψει πολυ πολυ περισσότερο απ όσο θα περίμεναν αρκετοί αρνητές της τεχνολογίας.

Πάντως αναμένουμε την κίνηση της SONY με πολυ ενδιαφέρον, που πέρα απο πωλησεις, δεν έδειξε κατι αξιοσημειωτο τότε στον χώρο (σε σχέση με τον κύριο ανταγωνιστη τότε rift CV1, hTC vive).
Το καλό που είχε το pSvr ειναι οτι δε χρειάζεσαι PC, βεβαια αυτο πλεον ειναι παρελθον -σχεδον- και στην αντιπερα όχθη μιας και οι νέες μασκες τις oculus τα τελευταια 2+ πλεον ειναι αυτονομες (με ειδικές ελαφρυτρες εκδόσεις παιχνιδιων) και κατά βούληση με καλώδιο για πληρης εμπειρια PCVR ενώ πλαγιως (με ευλογίες τις oculus) και ασυρματο pcvr αρκει να έχεις καλο ρουτερ 5ghz. Η νεα έκδοση Quest 2 που αναμενετε να ειναι στα ραφια σε 2 βδομάδες προσφέρει ανάλυση -σχεδον- 4K.... και τιμές χώμα απο 350 ...
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Αν ήμουν SONY δεν θα έκαιγα τέτοιο χαρτί day one.
Θα το έβγαζα του χρόνου για να κρατιέται ζωντανό το ενδιαφέρον.
Μετά από κάνα χρόνο το slim ,μετά το PS5 Pro και η ζωή συνεχίζεται.....
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Να πω δυο λογια (βασικά μόνο ένα χρειάζεται), για το VR 2.

Το δοκιμασα λίγο με το GT 7 και ειχε πλακα / ηταν ρεαλιστικό.

Αλλά η δραματική μείωση στην ποιότητα της εικόνας ήταν απλά deal breaker.

Δεν μιλάω γενικά για πτωση ποιότητας / αναλυσης / ζαλαδες κλπ (αυτα ειναι, ως ενα βαθμό, τουλάχιστον, μεσα στο προγραμμα),

Μιλαω για ενα πολύ συγκεκριμένο προβλημα που εχει εκ κατασκευης (όπως φαινεται από αναφορες στο δικτυο) το headset και αφορά μια τρελή ''μουτζούρα'' στα panels.

Ειναι δυσκολο να το περιγραψω, θυμιζει λιγο το γνωστο ''κοτετσοσυρμα'' αλλά δεν ειναι αυτό (και ειναι και πολυ χειρότερο).

Ειναι απλά σαν να ειναι τρελά ''βρωμικα'' τα panels.

Από το λίγο που το εψαξα, ειναι θεμα ενος φιλτρου που χρησιμοποιείται.

Απλα κάνει την εικόνα ανυπόφορη (ειδικά όταν παει να απεικονίσει εικόνες υψηλής αναλυσης).

Ειναι πραγματικά τοσο κακό που δεν πηρα χαμπάρι καν τα καλυτερα μαυρα των oled.

Δεν ασχοληθηκα παραπανω από 1 ωρα (προσπαθησα να το παλεψω οσο γινεται) σε σημειο που δεν εβαλα καν το Horizon που ερχοταν μαζι.

Μου κανει εντυπωση πως το κυκλοφορησαν ετσι (αλλά ΟΚ, οταν απευθύνεσαι τελικά σε πιτσιρίκια που απλά θελουν ''πραγματα να στριφογυρίζουν γρήγορα γύρω τους'', αυτα ειναι μαλλον λεπτομερειες).