Σκέψεις για αγορά soundbar...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Καλημέρα σε όλους.
Εδώ και χρόνια διαθέτω έναν Υamaha rx-v361, με συνδεδεμένο σε αυτόν το σετ ht-4000 της Roister.
Το πρόβλημα είναι ότι για διαφόρους λόγους αμφότερα χρησιμοποιούνται όλα αυτά τα χρόνια ελάχιστα (αν σας πω τις συνολικές ώρες λειτουργίας τους θα γελάσετε...), ενώ ταυτόχρονα υπάρχει και ένα μόνιμο παράπονο από τη σύζυγο για τον χώρο που πιάνουν και τα καλώδιά τους που διασχίζουν το σαλόνι!!!
Έτσι, μπήκα στη σκέψη να τα πουλήσω και να πάρω μια ηχομπάρα με subwoofer (ιδανικά ασύρματο, αλλά δεν με πολυζορίζει αυτό).
Είμαι απόλυτα συνειδητοποιημένος και γνωρίζω σαφώς ότι δεν θα τα αντικαταστήσω σε κανένα επίπεδο (απόδοση, ποιότητα ήχου), αλλά δεν ψάχνω για αντικαταστάτη τους.
Αντίθετα, ψάχνω για ένα οικονομικό πακέτο μπάρα+sub (ιδανικά μέχρι 200 , αλλά έχω διάθεση να φτάσω και στα 300 , εάν το προτεινόμενο προϊόν αξίζει με γνώμονα τη χρήση μου), ικανοποιητικής απόδοσης (να έχει νόημα η ύπαρξή του), που να βελτιώνει το ηχητικό αποτέλεσμα σε σύγκριση με τα ηχεία της τηλεόρασης (LG 55UH850V με ενσωματωμένα Harman Kardon) κατά την θέαση ταινιών.
Εάν σε αυτό το budget το αποτέλεσμα είναι μία η άλλη με τα ηχεία της τηλεόρασης, εξυπακούεται πως θα μείνω με αυτά.
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Πολύ καλά λόγια έχει πει ο Pleo για τις yamaha σε αυτό το budget..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
To 2.2 σύστημα ηχείων της τηλεόρασής σου σημαίνει απλά ότι δεν έχει τον άδειο ήχο που έχουν τα μοντέλα χωρίς τα .2 ενσωματωμένα "sub". Με ηχομπάρα θα έχεις βελτίωση εφ' όσον μιλάμε για ηχομπάρα με ξεχωριστό sub (το οποίο είναι ασύρματο όπως και να έχει).

Στα 300-350 ευρώ να πας αν θέλεις τη γνώμη μου, δεν θα βρεις αποκωδικοποιητές DTS σε αυτά τα χρήματα στις καλές ηχομπάρες της κατηγορίας αυτής, πράγμα που σημαίνει ότι θα είναι ελαφρώς άβολο εάν αναπαράγεις DTS να αλλάζεις τη ρύθμιση της εξόδου ήχου της TV, αλλά θα έχεις καλό - για ηχομπάρα - ήχο.

Προτείνω την Signa S3 της Polk Audio και την Bar Deep Bass 2.1 της JBL σε αυτές τις κατηγορίες τιμής (300-350).
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Καλημέρα σε όλους.
Εδώ και χρόνια διαθέτω έναν Υamaha rx-v361, με συνδεδεμένο σε αυτόν το σετ ht-4000 της Roister.
Το πρόβλημα είναι ότι για διαφόρους λόγους αμφότερα χρησιμοποιούνται όλα αυτά τα χρόνια ελάχιστα (αν σας πω τις συνολικές ώρες λειτουργίας τους θα γελάσετε...), ενώ ταυτόχρονα υπάρχει και ένα μόνιμο παράπονο από τη σύζυγο για τον χώρο που πιάνουν και τα καλώδιά τους που διασχίζουν το σαλόνι!!!
Έτσι, μπήκα στη σκέψη να τα πουλήσω και να πάρω μια ηχομπάρα με subwoofer (ιδανικά ασύρματο, αλλά δεν με πολυζορίζει αυτό).
Είμαι απόλυτα συνειδητοποιημένος και γνωρίζω σαφώς ότι δεν θα τα αντικαταστήσω σε κανένα επίπεδο (απόδοση, ποιότητα ήχου), αλλά δεν ψάχνω για αντικαταστάτη τους.
Αντίθετα, ψάχνω για ένα οικονομικό πακέτο μπάρα+sub (ιδανικά μέχρι 200 , αλλά έχω διάθεση να φτάσω και στα 300 , εάν το προτεινόμενο προϊόν αξίζει με γνώμονα τη χρήση μου), ικανοποιητικής απόδοσης (να έχει νόημα η ύπαρξή του), που να βελτιώνει το ηχητικό αποτέλεσμα σε σύγκριση με τα ηχεία της τηλεόρασης (LG 55UH850V με ενσωματωμένα Harman Kardon) κατά την θέαση ταινιών.
Εάν σε αυτό το budget το αποτέλεσμα είναι μία η άλλη με τα ηχεία της τηλεόρασης, εξυπακούεται πως θα μείνω με αυτά.
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.

Στα 330 υπαρχει η Yamaha yas-207 και στα 390 η 209. Και οι 2 εχουν και DTS και DD (και wireless sub) . H διαφορα ειναι οτι η 209 εχει και wireless.
Εχω παρει την 109 (ειναι με ενσωματωμενο sub αλλα εχω βαλει εξωτερικο αλλο Sub μιας και εχει την υποδοχη) και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος (στα 250 αυτη) .
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Re: Σκέψεις για αγορά soundbar...

Πολύ καλά λόγια έχει πει ο Pleo για τις yamaha σε αυτό το budget..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ok. Ευχαριστώ.
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Re: Σκέψεις για αγορά soundbar...

Και JBL 3.1

Απο την αλλη, μεινε καλύτερα οπως είσαι.

Άρα λες ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η αγορά ηχομπάρας ή είσαι της άποψης να μείνω με τον νυν εξοπλισμό;
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Re: Σκέψεις για αγορά soundbar...

To 2.2 σύστημα ηχείων της τηλεόρασής σου σημαίνει απλά ότι δεν έχει τον άδειο ήχο που έχουν τα μοντέλα χωρίς τα .2 ενσωματωμένα "sub". Με ηχομπάρα θα έχεις βελτίωση εφ' όσον μιλάμε για ηχομπάρα με ξεχωριστό sub (το οποίο είναι ασύρματο όπως και να έχει).

Στα 300-350 ευρώ να πας αν θέλεις τη γνώμη μου, δεν θα βρεις αποκωδικοποιητές DTS σε αυτά τα χρήματα στις καλές ηχομπάρες της κατηγορίας αυτής, πράγμα που σημαίνει ότι θα είναι ελαφρώς άβολο εάν αναπαράγεις DTS να αλλάζεις τη ρύθμιση της εξόδου ήχου της TV, αλλά θα έχεις καλό - για ηχομπάρα - ήχο.

Προτείνω την Signa S3 της Polk Audio και την Bar Deep Bass 2.1 της JBL σε αυτές τις κατηγορίες τιμής (300-350).

Αυτό με το DTS και το DD δεν το κατάλαβα, καθώς δεν έχω ιδιαίτερη σχέση με το θέμα "ηχομπάρες"...
Εννοείς ότι οι ηχομπάρες χαμηλού κόστους δεν παίζουν αυτά τα format; Εάν ναι, αυτό σημαίνει ότι όταν θα έχω ήχο dts ή dd, θα πρέπει να επιλέγω έξοδο από τα ηχεία της τηλεόρασης;
Υ.Γ.: Σε κάποια lg των 200 είδα ότι παίζει DTS, αλλά όχι το HD. Επίσης, είδα στην ιστοσελίδα του προϊόντος και άλλα format DTS τα οποία επίσης δεν παίζει; Είναι συνήθη αυτά τα format και είναι πρόβλημα η έλλειψη decoder για αυτά; Ρωτώ διότι η θέαση ταινιών είναι mkv αρχεία full hd με max ήχο DTS...Νέα ΓŽΒ΅ΓŽΒΉΓŽΒΊΓΕ’ΓŽΒ½ΓŽΒ±.jpg
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Re: Σκέψεις για αγορά soundbar...

Στα 330 υπαρχει η Yamaha yas-207 και στα 390 η 209. Και οι 2 εχουν και DTS και DD (και wireless sub) . H διαφορα ειναι οτι η 209 εχει και wireless.
Εχω παρει την 109 (ειναι με ενσωματωμενο sub αλλα εχω βαλει εξωτερικο αλλο Sub μιας και εχει την υποδοχη) και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος (στα 250 αυτη) .

Ok. Ευχαριστώ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Σκέψεις για αγορά soundbar...

Αυτό με το DTS και το DD δεν το κατάλαβα, καθώς δεν έχω ιδιαίτερη σχέση με το θέμα "ηχομπάρες"...
Εννοείς ότι οι ηχομπάρες χαμηλού κόστους δεν παίζουν αυτά τα format; Σε κάποια lg των 200 είδα ότι παίζει DTS, αλλά όχι το HD. Εάν ναι, αυτό σημαίνει ότι όταν θα έχω ήχο dts ή dd, θα πρέπει να επιλέγω έξοδο από τα ηχεία της τηλεόρασης;

Άσε τις ηχομπάρες κατασκευαστών τηλεοράσεων. Το θέμα είναι να παίζουν και όχι να κάνουν βαβούρα τα sub. Πρόσθεσε και στις επιλογές τις Yamaha που αναφέρθηκαν αν θες και αυτά τα features.

Επίσης, google translate και διαβάζεις σχετικά για μία προς μία από αυτές που προτάθηκαν.

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/soundbary/3260-jbl-bar-2-1-deep-bass

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/soundbary/3262-polk-audio-signa-3

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/soundbary/3264-yamaha-ats-2070

H τελευταία είναι σαν τη YAS 207 που έχει αντικατασταθεί από την YAS 209.
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σκέψεις για αγορά soundbar...

Άσε τις ηχομπάρες κατασκευαστών τηλεοράσεων. Το θέμα είναι να παίζουν και όχι να κάνουν βαβούρα τα sub. Πρόσθεσε και στις επιλογές τις Yamaha που αναφέρθηκαν αν θες και αυτά τα features.

Επίσης, google translate και διαβάζεις σχετικά για μία προς μία από αυτές που προτάθηκαν.

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/soundbary/3260-jbl-bar-2-1-deep-bass

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/soundbary/3262-polk-audio-signa-3

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/soundbary/3264-yamaha-ats-2070

H τελευταία είναι σαν τη YAS 207 που έχει αντικατασταθεί από την YAS 209.

Την lg την έφερα ως παράδειγμα, για να κατανοήσω ποιό format είναι must και πρέπει να το έχω.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σκέψεις για αγορά soundbar...

Την lg την έφερα ως παράδειγμα, για να κατανοήσω ποιό format είναι must και πρέπει να το έχω.
Yamaha αν θες καθαρούς διαλόγους ή jbl αν θες δυνατό μπάσο..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σκέψεις για αγορά soundbar...

Την lg την έφερα ως παράδειγμα, για να κατανοήσω ποιό format είναι must και πρέπει να το έχω.

To format που είναι must το έχουν όλες, δηλαδή το Dolby. Για παράδειγμα στο Netflix αυτό χρησιμοποιείται. Το DTS είναι δευτερεύον σε μια ηχομπάρα καθώς αυτό θα σου χρειαστεί σε περιεχόμενο συνήθως κάποιας ταινίας που θα αναπαράγεται από εξωτερική πηγή ή τον player της τηλεόρασης αν κι εφ' όσον το υποστηρίζει η TV.

Στα features του WiFi, το Chromecast υποστηρίζει περισσότερα apps από το αντίστοιχο app της Yamaha η οποία υποστηρίζει όμως DTS που δεν κάνει η Polk που έχει Chromecast. Κάπως έτσι πάνε τα πράγματα.

Πάντως προσπάθησε να αποφύγεις ηχομπάρες κατασκευαστών τηλεοράσεων. Καθώς όλο και κάτι θα πηγαίνει στραβά. Είτε δεν θα φτάνουν σε καλές εντάσεις, είτε το sub θα βουίζει κ.ο.κ.
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σκέψεις για αγορά soundbar...

To format που είναι must το έχουν όλες, δηλαδή το Dolby. Για παράδειγμα στο Netflix αυτό χρησιμοποιείται. Το DTS είναι δευτερεύον σε μια ηχομπάρα καθώς αυτό θα σου χρειαστεί σε περιεχόμενο συνήθως κάποιας ταινίας που θα αναπαράγεται από εξωτερική πηγή ή τον player της τηλεόρασης αν κι εφ' όσον το υποστηρίζει η TV.

Στα features του WiFi, το Chromecast υποστηρίζει περισσότερα apps από το αντίστοιχο app της Yamaha η οποία υποστηρίζει όμως DTS που δεν κάνει η Polk που έχει Chromecast. Κάπως έτσι πάνε τα πράγματα.

Πάντως προσπάθησε να αποφύγεις ηχομπάρες κατασκευαστών τηλεοράσεων. Καθώς όλο και κάτι θα πηγαίνει στραβά. Είτε δεν θα φτάνουν σε καλές εντάσεις, είτε το sub θα βουίζει κ.ο.κ.

Η αλήθεια είναι πως η τηλεόραση αναφέρει ότι υποστηρίζει DTS-HD και επίσης που και που βλέπω καμιά ματρόσκα με τέτοιο ήχο. Άρα μάλλον είναι επιθυμητό χαρακτηριστικό.
Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Θα κάνω το σχετικό ψάξιμο και βλέπουμε. Συν του ότι πρώτα θα πρέπει να πουληθούν τα ht-4000 και ο rxv-461.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Πάντως εγώ θα έβαζα Καναλάκι για τα καλωδια γύρω γύρω και θα κρατούσα το σύστημα αντί να πάω σε ηχομπαρα.
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Να κρατήσω κάτι που χρησιμοποιώ από ελάχιστα έως καθόλου νομίζω ότι δεν έχει νόημα...
 

petrosefi34

New member
31 January 2019
77
Παιδια καλησπερα.θα θελα να ρωτήσω αν μπορώ να συνδέσω ένα γουφερ που έχω σε μια τηλεοραση.το γουφερ που έχω είναι το yamaha ystsw1500 και η τηλεοραση είναι η lg c8
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Δύσκολα τα πράγματα. Αν γυρίσεις την έξοδο ακουστικών σε line out, δεν θα μπορέσεις να έχεις ταυτόχρονη αυξομείωση της έντασης. Αν την αφήσεις σε έξοδο ακουστικών μπορεί να μη δουλεύουν τα ηχεία της TV όταν συνδέσεις κάτι εκεί, και η έξοδος έτσι μάλλον θα παραμορφώνει.
Αν πάρεις κάποιο dac να το συνδέσεις σε καμιά οπτική, τότε και πάλι μπορεί να μην έχεις ήχο από τα ηχεία της TV καθώς θα διαλέξεις διαφορετικό output.

Η λύση είναι να πάρεις ένα οικονομικό ενισχυτή AV και να προσθέσεις ένα ζευγάρι ηχεία τουλάχιστον που ενδεχομένως να έχεις ήδη, για να φτιάξεις ένα 2.1 σύστημα.