Πάω τώρα για 65" OLED ή παίρνω μια καλή 75" LCD ;

Diveblue

New member
22 June 2010
11
Καλησπερα σε ολους στην ομαδα. Αφου διαβασα ολο το thread για το burn in σε OLED, ηρθα εδω να πω και εγω τον "πονο" μου που ειναι αναλογος με του φιλου billytsik. Καιρο τωρα σκεπτομαι την αγορα μια νεας τηλεορασης σαν ναυαρχιδα του σαλονιου (65'-77' μιας και εχω αποσταση θεασης περι τα 3.5-3.7m). Δεν ειμαι ανθρωπος που αλλαζει τις TV συχνα και οταν παιρνω κατι θελω το καλυτερο δυνατο εκεινη την στιγμη σε λογικα πλαισια για να την κρατησω 5-7 χρονια. Αυτη την στιγμη εχω μια κορυφαια για την εποχη της (2013) 1080p Samsung F8000 55αρα. Η καραντινα ξυπνησε τον gamer μεσα μου (ειμαι 41 και το ειχα αφησει το αθλημα για μια 7ετια) οποτε σκεφτηκα να αγορασω κατι κορυφαιο για να κουμπωσει πανω και ενα XBox Series X (η νεα γενια κονσολας της Microsoft που τρεχει 4Κ/60-120fps με HDR/Ρay Tracing κτλ) και φυσικα να ειναι το κυριο μεσο θεασης περιεχομενου (SDR / Netflix κτλ / Cosmote TV μεσω 100αρας συνδεσης). Το σαλονι μου δεχεται φως απο μια μπαλκονοπορτα με κουρτινα στα αριστερα της τηλεορασης σε αποσταση 2.5 μετρων και απο ενα οπισθιο παραθυρο που ομως καλυπτεται απο κουρτινακι (ρομαν). Αρα ο χωρος μου μπορει να δεχτει μια OLED TV.

Περσι ημουν κοντα στο να παρω την C9 αλλα ειπα να περιμενω το 2020 για να βγει και η νεα κονσολα και να κανω στον εαυτο μου ενα καλο δωρακι ενοψει εορτων. Με χαλασε που η CX/GX ειναι panel των 40Gbps και οχι 48GBps οπως οι περσινη C9 (δεν το αναφερει σχεδον κανεις και φυσικα οχι η LG) καθως και αλλα μικρα downgrades σε σχεση με την C9 αλλα ισως τα παραβλεψω μιας και εχει μικρη σημασια και μονο αν εχει κανεις βλεψεις να τρεξει παιχνιδια σε PC η XBox στα 120 καρε.

Ωστοσο αυτο που με απασχολει εντονα ειναι οτι συμφωνα με οσα διαβαζω, το φαινομενο κοπωσης των pixel στις OLED ειναι αρθροιστικο και οτι η "ορθη" χρηση με κυκλικοτητα ανοιγμα/κλεισιμο για 10 λεπτα σε παραθυρα των 3-4 ωρων απλως παρατεινει την διαρκεια ζωης της τηλεορασης με το burn in να ειναι δεδομενο σε καποια μελλοντικη χρονικη στιγμη. Διορθωστε με αν κανω λαθος. Παιδακι δεν εχω ακομα.

Αρα η ερωτηση ειναι παω τωρα για μια 65αρα CX/GX OLED (77αρα μονο αν πεσει κατω απο 4,000 Ευρω συντομα) και γινομαι "παρανοικος" με το πρωτοκολλο ορθης χρησης εχοντας ξοδεψει ενα πολυ σοβαρο ποσο η παιρνω μια καλη 75αρα LED (πχ μια Samsung Q80T/Q90T) για να "κανω την δουλεια μου" μεχρι να γινει εμπορικα διαθεσιμη και προσιτη καποια micro LED?

Οσο βρισκομαι στο σπιτι (τηλεργασια) μπορω να ελεγχω την χρηση. Οταν αποκατασταθει η κανονικη μας ζωη στο μελλον ομως, δεν θα μπορω να ειμαι εκει για να επιβλεπω πως η συντροφος μου κανει χρηση της TV και δεν εχω καμια διαθεση να καταληξω σχιζοφρενης οταν δω εντυπωμενη καμια Τσιμτσιλη η Σκορδα στο panel. Γενικα δεν βλεπουμε πολυ τηλεοραση και σχεδον ποτε στατικες εικονες αλλα με απασχολει εντονα το τι θα συμβει με το gaming η υποτιτλους σε σειρες/Netflix μιας και τα νεα παιχνιδια ανεβαζουν φωτεινοτητα λογο HDR αρα τα pixels θα τρωνε λιγο ξυλο. Βεβαια δεν παιζω ποτε παραπανω απο 2-3 ωρες και 2-3 φορες/εβδομαδα και δεν κανω μαραθωνιους θεασης σειρων. Ωστοσο με χαλαει να ξερω οτι υπαρχει ενα ρολοι που αρχιζει να μετραει αντιστροφα με μεταβαλομενο ρυθμο απο την στιγμη που την ανοιξω πρωτη φορα.

Με ελκει το απολυτο μαυρο και η πιστοτητα της εικονας των OLED και γιαυτο το σκεπτομαι. Καποια γνωμη απο γνωστες θα ηταν πολυτιμη. Με συγχωρειτε για το μεγαλο post αλλα δεν βγαινουν ευκολα τα ρημαδια τα Ευρωπουλα και θελω να κανω μια πετυχημενη αγορα μετα απο τοσα χρονια που θα αλλαξω τηλεοραση.
 
Last edited by a moderator:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Προβληματισμός για αγορά OLED

Γενικα δεν βλεπουμε πολυ τηλεοραση και σχεδον ποτε στατικες εικονες

τα νεα παιχνιδια ανεβαζουν φωτεινοτητα λογο HDR αρα τα pixels θα τρωνε λιγο ξυλο.

δεν παιζω ποτε παραπανω απο 2-3 ωρες και 2-3 φορες/εβδομαδα και δεν κανω μαραθωνιους θεασης σειρων.

Από τα παραπάνω, λογικά δε θα έχεις πρόβλημα με μια OLED. Επίσης, το HDR χρησιμοποιείται προαιρετικά... Οπότε, μάλλον το πιο σημαντικό ερώτημα που μένει να απαντηθεί αφορά τη διαγώνιο. Ενδεχομένως να σε καλύπτει μια 65" (OLED), όμως για να μη μετανιώσεις αργότερα κάνε μια δοκιμή σε καταστήματα, ιδανικά με υλικό στην ανάλυση που σε ενδιαφέρει περισσότερο.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Σε παρόμοιο δηλημα πιστεύω είναι ολοι οσοι πάνε για oled. Με τα ερωτήματα που κάνεις, ουσιαστικά έχεις ηδη το ανχος του burn in, οπότε καλύτερα πάρε μια qled για μενα.
Οι oled ειναι για όσους δεν κάνουν τα δικά σου ερωτήματα :)
Ειδικά η q90t, την έχεις δει απο κοντα? Σκοτώνει από εικόνα. Σε πολλά σενάρια παίζει να έχει καλύτερη ποιότητα απο oled (και σε άλλα φυσικά οχι).
Προσωπικά θα ηταν η 1η μου επιλογή, αλλά επειδή δεν θέλω να δώσω ουτε τοσα, προσανατολιζομαι και στην 65αρα sony kh90, κοιτα τη στα λεφτά της είναι άριστη (ειδικά αν πέσει λιγο). Πριν λιγο την κοίταγα σε κατάστημα και ζήτησα και το τηλεκοντρόλ να αυξήσω φωτεινότητες (ηταν ηδη τερμα, το μονο της μειονέκτημα είναι ποιο σκοτεινή από q90 αλλα αν δεν βαραει ήλιος στο δωμάτιο ανεκτή ).
 

George7Byron

New member
3 November 2018
79
Ήμουν ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα τον Φλεβάρη.Αν και κατοχος μιας πολύ καλής lcd ( 55 sony xf9005) και χρήση αμιγώς gaming και λίγο netflix,είχα το μικρόβιο να αναβαθμίσω σε 65" oled.
Κατέληξα στην C9 αν και ήμουν προβληματισμένος με το burn in.
Μπορώ να πω ότι είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτε!
Εφόσον δεν είσαι hardcore gamer και αλλάζεις τα games και γενικά το περιεχόμενο ,δεν έχεις να φοβηθεις κάτι.Καμια tv δεν θα κρατήσει για πάντα,αλλά σου δίνει μια 7ετια γνωρίζοντας ότι βλέπεις ό,τι πιο ποιοτικό υπάρχει.
Εφόσον θα σπαταλήσεις αρκετά χρήματα γιατι να κόψεις από ποιοτητα?
Ο λόγος που προχώρησα και εγώ είναι για τις νέες κονσόλες αλλά η γενική εμπειρία θέασης είναι άλλου επιπέδου.
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Εφόσον έχεις απόσταση θέασης τα 3.50 μέτρα,να πάς καλύτερα σε 75 ίντες και δεν θα το μετανίωσεις,και εφόσον είσαι σε αναζήτηση τηλεόρασης περίμενε την black friday.

εγώ αγόρασα πρόσφατα 75αρα την q90r και βλέπω στα 2.80 να φανταστείς,στα games σε ανάλυση 4κ η ποιότητα της εικόνας είναι σε άλλο level.
 

billytsik

Senior Member
2 January 2009
361
Internet
Για όσα αναφέρεις και για κάποια ακόμα κατέληξα στις 75' qled/led.
Περιμένω τώρα, όπως όλοι την black friday και τσεκάρω και κάθε μέρα στο skroutz για να βρω μία που να μου κάνει ΚΑΙ να είναι και σε λεφτά που να μπορώ να διαθέσω.

Για εκεί σε βλέπω και εσένα, και μάλλον θα βρεθούμε να τραβολογάμε κάποιο μεγάλο κουτί μέσα σε κατάστημα στις 27/11. 😉
 

Diveblue

New member
22 June 2010
11
Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους και τον καθενα ξεχωριστα για τις απαντησεις σας. Η διαγωνιος με απασχολει διοτι συνηθισα την 55αρα και μου φαινεται μικρη για την αποσταση μου ενω "ζαχαρωνω" μια 75αρα. Η αντιστοιχη 77αρα σε OLED απαιτει το κοστος ενος μεταχ. αυτοκινητου και δεν με βλεπω να πειθω τον εαυτο μου να την αγορασει στα 4,000 που κανει εκτος και αν βρω ακρη με τιμολογιο και επιστροφη ΦΠΑ απο καποιο φιλο/γνωστο και ξεπερασω τους ενδοιασμους μου αναφορικα με το burn in σε βαθος χρονου.

Διαφορετικα θα παρω μια καλη 75αρα QLED και θα μεινω εκει μεχρι οι micro-LED να γινουν διαθσιμες και κυριως προσιτες.
 

Diveblue

New member
22 June 2010
11
Για όσα αναφέρεις και για κάποια ακόμα κατέληξα στις 75' qled/led.
Περιμένω τώρα, όπως όλοι την black friday και τσεκάρω και κάθε μέρα στο skroutz για να βρω μία που να μου κάνει ΚΑΙ να είναι και σε λεφτά που να μπορώ να διαθέσω.


Για εκεί σε βλέπω και εσένα, και μάλλον θα βρεθούμε να τραβολογάμε κάποιο μεγάλο κουτί μέσα σε κατάστημα στις 27/11. ο˜‰



Το δικο σου σχολιο ειναι που με ενεπνευσε να γραψω το δικο μου φιλε Βασιλη. Ειμαστε σε ακριβως ιδια φαση και μαζι με παρακολουθηση τιμων skroutz προσπαθω να βρω και ακρη να την παρω με τιμολογιο. Ισως ετσι αγγιξω την 77αρα OLED.

θα δουμε. Ειναι πολυ πιθανο να σεργιαναμε μια κουτα σαν κιβωτο του Νωε εκεινη την ημερα. :hahaha:

Σε 75αρα ποια σκεφτεσαι? Εγω διαβασα στο RTings οτι η Q80T αξιζει περισσοτερο σε σχεση με την Q90T διοτι προσφερει παρομοια αποδοση με λιγοτερο κοστος.
 

Diveblue

New member
22 June 2010
11
Εφόσον έχεις απόσταση θέασης τα 3.50 μέτρα,να πάς καλύτερα σε 75 ίντες και δεν θα το μετανίωσεις,και εφόσον είσαι σε αναζήτηση τηλεόρασης περίμενε την black friday.

εγώ αγόρασα πρόσφατα 75αρα την q90r και βλέπω στα 2.80 να φανταστείς,στα games σε ανάλυση 4κ η ποιότητα της εικόνας είναι σε άλλο level.

Τι σε εκανε να προτιμησεις την περσινη Q90R απο την Q90T που ειναι φετινη? Ρωταω γιατι διαβαζω οτι το φετινο μοντελο ειναι υποδεεστερο και μου κανει τρομερη εντυπωση να συμβαινει κατι τετοιο.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Τι σε εκανε να προτιμησεις την περσινη Q90R απο την Q90T που ειναι φετινη? Ρωταω γιατι διαβαζω οτι το φετινο μοντελο ειναι υποδεεστερο και μου κανει τρομερη εντυπωση να συμβαινει κατι τετοιο.
Η q90r ειδικά στις 75 ιντσες εχει αν θυμάμαι καλα 480 λάμπες, ενω η φετινή 48.... Αν εχω μπερδέψει τα νούμερα ας με διορθώσει κανείς, πάντως έχει σίγουρα λιγότερες. Επίσης ολες οι καινούργιες πάνε ενα μοντελο πίσω δηλ η q70t είναι περίπου η q60r κλπ..
 

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
μηπως πρεπει να συγκρινετε την Q90R με την φετινη Q95T και όχι με την Q90T..?
λεω εγω τωρα...
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Τι σε εκανε να προτιμησεις την περσινη Q90R απο την Q90T που ειναι φετινη? Ρωταω γιατι διαβαζω οτι το φετινο μοντελο ειναι υποδεεστερο και μου κανει τρομερη εντυπωση να συμβαινει κατι τετοιο.

την πέτυχα φίλε μου σε πολύ καλή τιμή,κοντά στα 1.700 κ κάτι για αυτό προχώρησα και στην αγορά της,και μπορώ να πω ότι δεν το μετάνιωσα.
 

billytsik

Senior Member
2 January 2009
361
Internet
την πέτυχα φίλε μου σε πολύ καλή τιμή,κοντά στα 1.700 κ κάτι για αυτό προχώρησα και στην αγορά της,και μπορώ να πω ότι δεν το μετάνιωσα.

Και για αυτό σε ζηλεύω όσο δεν έχω ζηλέψει την τελευταία δεκαετία.:drool1:
 

promitheas77

New member
15 October 2014
6
Καλησπερα σε ολους στην ομαδα. Αφου διαβασα ολο το thread για το burn in σε OLED, ηρθα εδω να πω και εγω τον "πονο" μου που ειναι αναλογος με του φιλου billytsik. Καιρο τωρα σκεπτομαι την αγορα μια νεας τηλεορασης σαν ναυαρχιδα του σαλονιου (65'-77' μιας και εχω αποσταση θεασης περι τα 3.5-3.7m). Δεν ειμαι ανθρωπος που αλλαζει τις TV συχνα και οταν παιρνω κατι θελω το καλυτερο δυνατο εκεινη την στιγμη σε λογικα πλαισια για να την κρατησω 5-7 χρονια. Αυτη την στιγμη εχω μια κορυφαια για την εποχη της (2013) 1080p Samsung F8000 55αρα. Η καραντινα ξυπνησε τον gamer μεσα μου (ειμαι 41 και το ειχα αφησει το αθλημα για μια 7ετια) οποτε σκεφτηκα να αγορασω κατι κορυφαιο για να κουμπωσει πανω και ενα XBox Series X (η νεα γενια κονσολας της Microsoft που τρεχει 4Κ/60-120fps με HDR/Ρay Tracing κτλ) και φυσικα να ειναι το κυριο μεσο θεασης περιεχομενου (SDR / Netflix κτλ / Cosmote TV μεσω 100αρας συνδεσης). Το σαλονι μου δεχεται φως απο μια μπαλκονοπορτα με κουρτινα στα αριστερα της τηλεορασης σε αποσταση 2.5 μετρων και απο ενα οπισθιο παραθυρο που ομως καλυπτεται απο κουρτινακι (ρομαν). Αρα ο χωρος μου μπορει να δεχτει μια OLED TV.

Περσι ημουν κοντα στο να παρω την C9 αλλα ειπα να περιμενω το 2020 για να βγει και η νεα κονσολα και να κανω στον εαυτο μου ενα καλο δωρακι ενοψει εορτων. Με χαλασε που η CX/GX ειναι panel των 40Gbps και οχι 48GBps οπως οι περσινη C9 (δεν το αναφερει σχεδον κανεις και φυσικα οχι η LG) καθως και αλλα μικρα downgrades σε σχεση με την C9 αλλα ισως τα παραβλεψω μιας και εχει μικρη σημασια και μονο αν εχει κανεις βλεψεις να τρεξει παιχνιδια σε PC η XBox στα 120 καρε.

Ωστοσο αυτο που με απασχολει εντονα ειναι οτι συμφωνα με οσα διαβαζω, το φαινομενο κοπωσης των pixel στις OLED ειναι αρθροιστικο και οτι η "ορθη" χρηση με κυκλικοτητα ανοιγμα/κλεισιμο για 10 λεπτα σε παραθυρα των 3-4 ωρων απλως παρατεινει την διαρκεια ζωης της τηλεορασης με το burn in να ειναι δεδομενο σε καποια μελλοντικη χρονικη στιγμη. Διορθωστε με αν κανω λαθος. Παιδακι δεν εχω ακομα.

Αρα η ερωτηση ειναι παω τωρα για μια 65αρα CX/GX OLED (77αρα μονο αν πεσει κατω απο 4,000 Ευρω συντομα) και γινομαι "παρανοικος" με το πρωτοκολλο ορθης χρησης εχοντας ξοδεψει ενα πολυ σοβαρο ποσο η παιρνω μια καλη 75αρα LED (πχ μια Samsung Q80T/Q90T) για να "κανω την δουλεια μου" μεχρι να γινει εμπορικα διαθεσιμη και προσιτη καποια micro LED?

Οσο βρισκομαι στο σπιτι (τηλεργασια) μπορω να ελεγχω την χρηση. Οταν αποκατασταθει η κανονικη μας ζωη στο μελλον ομως, δεν θα μπορω να ειμαι εκει για να επιβλεπω πως η συντροφος μου κανει χρηση της TV και δεν εχω καμια διαθεση να καταληξω σχιζοφρενης οταν δω εντυπωμενη καμια Τσιμτσιλη η Σκορδα στο panel. Γενικα δεν βλεπουμε πολυ τηλεοραση και σχεδον ποτε στατικες εικονες αλλα με απασχολει εντονα το τι θα συμβει με το gaming η υποτιτλους σε σειρες/Netflix μιας και τα νεα παιχνιδια ανεβαζουν φωτεινοτητα λογο HDR αρα τα pixels θα τρωνε λιγο ξυλο. Βεβαια δεν παιζω ποτε παραπανω απο 2-3 ωρες και 2-3 φορες/εβδομαδα και δεν κανω μαραθωνιους θεασης σειρων. Ωστοσο με χαλαει να ξερω οτι υπαρχει ενα ρολοι που αρχιζει να μετραει αντιστροφα με μεταβαλομενο ρυθμο απο την στιγμη που την ανοιξω πρωτη φορα.

Με ελκει το απολυτο μαυρο και η πιστοτητα της εικονας των OLED και γιαυτο το σκεπτομαι. Καποια γνωμη απο γνωστες θα ηταν πολυτιμη. Με συγχωρειτε για το μεγαλο post αλλα δεν βγαινουν ευκολα τα ρημαδια τα Ευρωπουλα και θελω να κανω μια πετυχημενη αγορα μετα απο τοσα χρονια που θα αλλαξω τηλεοραση.

Λοιπον φιλε Diveblue δώσε βάση η 77 lg oled απο media markt εχει αυτη τη στιγμη 4299 και αν αγοραστεί με κάρτα εθνικης έχεις επιστοφή -30% δηλαδή σου έρχεται 3000 , ουτε στα black friday τέτοια τιμή . Από απόσταση θεασης είσαι εντάξει , όσο για τα games έχω φιλο που είχε c6 65 και τωρα εχει c9 και εχει συνδέσει πάνω p.c και p.s και ξεσκίζεται στα παιχνιδια και δεν του εβγαλε ποτε καποιο προβλημα τουλαχιστον μεχρι σημερα που μιλαμε. Εγω σαν κατοχος c7 65 θα σου πω οτι καμμια φορα στο netflix μου αφηνει για ελαχιστο χρονο σταμπα την εικονα του προφιλ οπως εχω παρατητησει που ειναι στατική αλλα ποτε δεν μου μενει κατι μονιμο για να με προβληματιζει καπου.
Αυτά απο εμενα επλιζω να σε βοήθησα!
 

NicholasM

New member
21 July 2007
30
Φίλε, επειδή ψάχνομαι από το Μάιο ανάμεσα σε LG και Samsung, CX ή Q90T, ήμουν κάτοχος αρχικά μιας KS7000 και μετά μιας B9, πήγαινε σε μαγαζια και ΑΠΑΙΤΗΣΕ να δεις την τηλεόρασή σου με πρόγραμμα της αρεσκείας σου, όχι τα κλιπάκια τους. Μου αρέσει τρελά η CX σε χρώματα και μαύρο αλλά προσωπικά βλέπω κάποια θέματα στην κίνηση (stutter) που δεν μου αρέσουν και για αυτό δεν έχω αγοράσει ακόμα...
 

Mastoras78

New member
21 December 2011
88
Επειδή είμαι και εγώ σε ανάλογη αναζήτηση είτε για OLED 65" είτε κάποια αξιόλογη LED 65/75 θέλω τη γνώμη σας... Δυστυχώς εδώ που μένω δεν έχουμε καλό ίντερνετ και αυτό δε βλέπω να αλλάζει, είναι 10 mbit κλασσική adsl. Σκέφτομαι αν θα είναι πέταμα χρημάτων μια τόσο ακριβή τηλεόραση. Δηλαδή το κατέβασμα υλικού είναι πόνος και ψυχοφθόρο για μεγάλα αρχεία. Η χρήση που κάνω είναι netflix full HD μιας και δεν μπορώ να streamaro 4Κ προς το παρόν. Βλέπουμε και λίγα reality τα απογευματόβραδα και σκέφτομαι να πάρω και το PS5 .. Πιστεύετε οτι πρέπει να πάω σε κάτι πιο οικονομικό ? Ίσως απο το Φεβρουάριο να μπορώ να streamaro 4Κ αλλά δεν είναι σίγουρο 100%. Θα πάω σε ΟΤΕ με συνδιασμό speedbooster 4G για όποιον γνωρίζει και βλέπουμε.

Το ερώτημα μου είναι δλδ αν έχει νόημα μια ακριβή τηλεόραση ή αν θα πηγαίνατε σε κάτι πιο οικονομικό αν δεν είχατε καλό ιντερνετ, στο μυαλό μου έχω συνδιάσει οτι χρειάζομαι καλό ίντερνετ για να έχει νόημα. Εσείς τι λέτε ?