ifi zen dac δε μας τα λες καλά

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jojomos

New member
1 October 2020
29
Καλησπέρα. Ποιός είμαι εγώ που θα γράψω παράπονα για ένα amp/dac με τόσα θετικά reviews. Έχω μικρή εμπειρία σε θέματα ήχου, οπότε θα ήθελα τις συμβουλές σας, ωστε να κινηθώ σωστά.
Διαβάζοντας τα άπειρα θετικά reviews, πήρα το ifi zen dac, με σκοπό να το συνδυάσω με ήδη υπάρχοντα ενεργά ηχεία, και 2 3 σετάκια σχετικά φθηνών ακουστικών (akg k371, beyer dt 770, 990).
Απ τα λίγα που καταλαβαίνω απ τη μικρή εμπειρία μου, ο ήχος του dac/amp είναι πολύ καλός, έχω την αίσθηση οτι ταίριαξε πολύ καλά με τα ηχεία μου, όπως και με τα akg και τα dt770. Με τα 990 ωστόσο δυσκολευόμαστε.
Παλιότερα είχα ένα ταπεινό fiio e10k, που όσο κι αν κάνει εντύπωση, έπαιζε δυνατότερα απ το ifi zen όταν το συνδύαζα με τα 990 pro 250 ohm, ποιό μουντά μεν, αλλα σαφώς δυνατότερα. Απ το zen δεν είμαι ευχαριστημένος στο θέμα της έντασης, οριακά μεν, δηλαδή θα ήθελα λίγη μόνο ένταση παραπάνω, και λαμβάνοντας υπόψην οτι σκοπεύω στο μέλλον να δώσω τα dt770 80 ohm για τα 880 250 ohm, θα ήθελα να έχω ένα μηχάνημα που να είναι άνετο με ακουστικά τέτοιας αντίστασης.
. Μην πέσετε να με φάτε, Φαντάζομαι οτι το zen για balanced συνδέσεις μπορεί να είναι εκπληκτικό, ωστόσο unbalanced χάνει ξεκάθαρα, σε ένταση τουλάχιστον, απ το e10k, όπως κι απο ένα φορητό toppin nx4 ενός φίλου που δοκίμασα. Με βάση τα παραπάνω κι εφόσον έχω ένα budget κοντά στα 100 120 ευρώ για να διορθώσω τα πράγματα, έχω μια ερώτηση και 2 σκέψεις και θα ήθελα τη γνώμη σας.
1ον: Αν δώσω τα 60 για το ifi ipower θα δω αυτή τη μικρή βελτίωση στην ένταση που μου λείπει;
2ον: Μια σκέψη μου είναι να το πουλήσω και να πάω σε ένα άλλο combo, για παράδειγμα στο fiio k5 pro, ή στο toppin dx3. Το k5 pro δεν το επέλεξα όταν ήμουν προς αναζήτηση γτ θέλω εκτός απ την ενίσχυση στ ακουστικά να έχει και καλό line-out μιας και θα χρησιμοποιείται κι αρκετά συνδεδεμένο στα ενεργά ηχεία μου και για το k5 pro δεν είχα διαβάσει τα καλύτερα για τέτοιου είδους χρήση.
3ον: Μια άλλη επιλογή είναι να κρατήσω το zen και ν αγοράσω κάποιο headphone amp (χωρίς dac) και να το συνδέσω πάνω στο zen. Αν βρίσκω κάτι απο ευρώπη και σχετικά φθηνό θα ήθελα να εξετάσω κι αυτό το σενάριο.
Τί θα μου προτείνατε:
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το ifi zen dac δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό ο κατασκευαστής δηλώνει ξεκάθαρα την ισχύ του.
Η μέγιστη ισχύς επιτυγχάνεται με την εξωτερική τροφοδοσία , συνεπώς θα υπάρξει μια διαφορά αλλά μικρή.
Αν σου αρέσει το ντάκ η καλύτερη επιλογή για εμένα είναι το zen can το οποίο είναι πιο δυνατό και ταιριάζει ηχητικά.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
@Sonorus
Εννοείς να κρατήσει το iFi Zen Dac, ως αυτοτελές DAC και να προσθέσει και το iFi Zen Can, για να οδηγεί καλά τα ακουστικά;

Αλλά γράφει στην αρχή ότι έχει ενεργά ηχεία συνδεμένα πάνω στο DAC. Πως θα συνδέονται και τα δύο ταυτόχρονα; Το Zen DAC έχει μονο μία στερεοφωνική Line Out έξοδο, ενώ το Zen Can έχει μόνο στερεοφωνική είσοδο Line In, όχι έξοδο.

Εκτός αν παρεμβάλλει κάποιο Switch (selector), ώστε από τη Line Out του DAC να κατευθύνεται, είτε προς τα ενεργά ηχεία, είτε προς τον ενισχυτή ακουστικών Zen Can.

Υ.Γ. Νομίζω ότι για να βρει κάτι που να συνδυάζει και τα δύο και καλό DAC και καλό ενισχυτή ακουστικών ξεφεύγει πολύ σε κόστος.

Υ.Γ.2 Edit: Τώρα που το ξανασκέφτομαι, ίσως πρέπει να κοιτάξει και κάποια λύση σε Schiit...
 

jojomos

New member
1 October 2020
29
Απάντηση: Re: ifi zen dac δε μας τα λες καλά

Ποιά ενεργά ηχεία έχεις;

Καλησπέρα.
Έχω τα edifier r2000 db. Έχω την αίσθηση, χωρίς να έχω κάνει blind test, οτι παίζουν καλύτερα πάνω στο zen απ ό,τι στη μητρική μου, όπως και στο e10k που είχα και πούλησα. Εϊναι συνδεδεμένα με rca.
 

jojomos

New member
1 October 2020
29
Απάντηση: Re: ifi zen dac δε μας τα λες καλά

Το ifi zen dac δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό ο κατασκευαστής δηλώνει ξεκάθαρα την ισχύ του.
Η μέγιστη ισχύς επιτυγχάνεται με την εξωτερική τροφοδοσία , συνεπώς θα υπάρξει μια διαφορά αλλά μικρή.
Αν σου αρέσει το ντάκ η καλύτερη επιλογή για εμένα είναι το zen can το οποίο είναι πιο δυνατό και ταιριάζει ηχητικά.

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Πράγματι το dac μου αρέσει πολύ, έχω ωστόσο τις αμφιβολίες μου στό κατα πόσο θα εντόπιζα διαφορές με το dac του k5 pro ξέρω γω. Ενδεχομένως και η μικρή αναβάθμιση που θα μου δώσει η τροφοδοσία του zen να με καλύψει οριακά, οπότε θα σκεφτώ κι αυτό το σενάριο, όπως και την προοπτική του zen can που μάλλον με καλύπτει απώλυτα, αν δεν έχω θέματα συνδεσμολογίας.
Ευχαριστώ πολύ όπως και να χει.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
To ZEN CAN έχει balanced έξοδο (4.4 Pentacon) άρα μπορεί να οδηγήσει ενεργά ηχεία με balanced συνδεσμολογία.

Εναλλακτικά, μπορεί να γίνει χρήση ενός νέου καλωδίου που θα κυκλοφορήσει σύντομα και ενώνει ZEN DAC με ZEN CAN με balanced 4.4 καλώδιο και από το ZEN DAC να παραμείνει η σύνδεση με ηχεία με έξοδο από RCA.

Γενικά ΖΕΝ DAC --> ZEN CAN συνδυασμός = πολύ καλό αποτέλεσμα.
Στο ZEN CAN περιλαμβάνεται και iPOWER 5V που μπορείτε να δοκιμάσετε και ατο ZEN DAC. (προσοχή τροφοδοτεί μόνο μία συσκευή).

Γενικά αν απευθυνθείτε στην αντιπροσωπεία, θα έχετε υποστήριξη.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα Edifier έχουν line level.
Από το zen dac δίνεις εκεί από τα RCA.
Αν πάρεις το zen can τότε από το dac θα δίνεις στον ενισχυτή από την 4.4 line out στην 4.4 line in και θα είναι συνδεδεμένα fully balanced.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
To ZEN CAN έχει balanced έξοδο (4.4 Pentacon) άρα μπορεί να οδηγήσει ενεργά ηχεία με balanced συνδεσμολογία.


Ενδιαφέρον, αλλά με τι είδους και ποιό καλώδιο;
Δεν γνωρίζω κάτι έτοιμο αυτή τη στιγμή, υπάρχει;

Υποθέτω, εάν και εφ' όσον γίνεται, θα χρειαστεί ο ενδιαφερόμενος να καταφύγει σε custom λύση και αυτό είναι ένα θέμα...

.....
Εναλλακτικά, μπορεί να γίνει χρήση ενός νέου καλωδίου που θα κυκλοφορήσει σύντομα και ενώνει ZEN DAC με ZEN CAN με balanced 4.4 καλώδιο και από το ZEN DAC να παραμείνει η σύνδεση με ηχεία με έξοδο από RCA.
Γενικά ΖΕΝ DAC --> ZEN CAN συνδυασμός = πολύ καλό αποτέλεσμα..........


Αυτό μάλιστα!
Είναι ακόμα πιο ενδιαφέρον και αποτελεί πράγματι πολύ καλή λύση!
Και εφ' όσον υλοποιηθεί, θα αποτελεί ουσιαστικά την πρόταση της iFi για συνδυασμό DAC και ενισχυτή ακουστικών στη μεσαία κατηγορία, η οποία ενδιαφέρει και αφορά πολύ κόσμο.

Πότε θα κυκλοφορήσει αυτό το καλώδιο και πόσο περίπου θα κοστίζει;
-bye-​
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
Απάντηση: Re: ifi zen dac δε μας τα λες καλά

Μιχάλη,

Α. Στο internet έχει πληθώρα καλωδίων και adapters για pentaconn 4.4
Πχ.
https://lqicables.com/products/balanced-4-4mm-trrrs-plug-to-dual-xlr-3-pin-male


Β. Το καλώδιο pentaconn-pentaconn της iFI, 4.4>4.4, για σύνδεση μεταξύ ΖΕΝ, θα ανακοινωθεί σε 15 ημέρες περίπου, μαζί με όλες τις λεποτμέρειες. Λίγη υπομονή.
Το συγκεκριμένο βύσμα είναι τεχνολογία αιχμής και ακριβό από κατασκευής του, φαντάσου η Sony χρεώνει 50 ευρώ το βύσμα.
Η Sennheiser έχει pentaconn στα νέα της καλά μοντέλα , η Sony , κλπ, είναι θέμα χρόνου να γίνει πιο προσιτό και πιο εύκολο να το βρεις.

Εμείς με παραγγελία κατασκευάζουμε, αλλά χρησιμοποιούμε υλικά που δεν δικαιολογούν το κόστος για ηχεία τύπου edifier.

Τέλος το ΖΕΝ DAC, μαζί με iPower, (ή και ακόμη πιο σοβαρή γραμμική τροφοδοσία) έχει βρει την θέση του ως κύρια πηγή σε πολλά συστηματα και μάλιστα μερικών χιλιάδων ευρώ, με πολύ θετικό feedback.

Και πράγματι το σετ ZEN DAC --> 4.4 >> 4.4 --> ZEN CAN θα είναι μια εξαιρετική προσιτή επιλογή για πολλούς χομπίστες.


Ενδιαφέρον, αλλά με τι είδους και ποιό καλώδιο;
Δεν γνωρίζω κάτι έτοιμο αυτή τη στιγμή, υπάρχει;

Υποθέτω, εάν και εφ' όσον γίνεται, θα χρειαστεί ο ενδιαφερόμενος να καταφύγει σε custom λύση και αυτό είναι ένα θέμα...




Αυτό μάλιστα!
Είναι ακόμα πιο ενδιαφέρον και αποτελεί πράγματι πολύ καλή λύση!
Και εφ' όσον υλοποιηθεί, θα αποτελεί ουσιαστικά την πρόταση της iFi για συνδυασμό DAC και ενισχυτή ακουστικών στη μεσαία κατηγορία, η οποία ενδιαφέρει και αφορά πολύ κόσμο.

Πότε θα κυκλοφορήσει αυτό το καλώδιο και πόσο περίπου θα κοστίζει;
-bye-​
 

jojomos

New member
1 October 2020
29
Απάντηση: Re: ifi zen dac δε μας τα λες καλά

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Θα ήθελα να κάνω μια τελευταία ερώτηση:
Έχει κάποιος εμπειρία με το k5 pro ή το toppin dx3 στο θέμα της ενίσχυσης, αλλα και το dac; Ίσως κάποιος που να έχει εμπειρία και με το zen, ωστε να μπορεί να μας δώσει μια εικόνα για το πώς συγκρίνονται; Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η πρόταση του zen can, συνδυαστικά με καλώδιο balanced, ωστόσο κάτι μου λέει οτι θα ξεφυγουμε πολύ πάνω απ τα 200, ενώ αν πάρω κάτι άλλο και πουλήσω το zen, η διαφορά στην τιμή θα είναι σαφώς μικρότερη. Επίσης, κανένας ενισχυτής ακουστικών κινέζικος στα 100 ευρώ ξέρω γω, που ν αποδίδει καλά και να έχει δοκιμαστεί υπάρχει; Εϊναι πραγματικά καλές οι προτάσεις σας, ωστόσο λίγο με το budget φοβάμαι οτι θα ξεφύγουμε και δε θα μπορώ ν ανταπεξέλθω.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το K5 pro για τα χρήματα του είναι πολύ καλό και πολύ πιο ισχυρό από το zen dac το οποίο δεν έχω ακούσει και δεν μπορώ να συγκρίνω.
Όμως αν το πουλήσεις σίγουρα θα χάσεις κάποια χρήματα , άρα μήπως η καλύτερη λύση είναι το zen can?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Μιχάλη,

Α. Στο internet έχει πληθώρα καλωδίων και adapters για pentaconn 4.4
Πχ.
https://lqicables.com/products/balanced-4-4mm-trrrs-plug-to-dual-xlr-3-pin-male


Β. Το καλώδιο pentaconn-pentaconn της iFI, 4.4>4.4, για σύνδεση μεταξύ ΖΕΝ, θα ανακοινωθεί σε 15 ημέρες περίπου, μαζί με όλες τις λεποτμέρειες. Λίγη υπομονή.
Το συγκεκριμένο βύσμα είναι τεχνολογία αιχμής και ακριβό από κατασκευής του, φαντάσου η Sony χρεώνει 50 ευρώ το βύσμα.
Η Sennheiser έχει pentaconn στα νέα της καλά μοντέλα , η Sony , κλπ, είναι θέμα χρόνου να γίνει πιο προσιτό και πιο εύκολο να το βρεις.

Εμείς με παραγγελία κατασκευάζουμε, αλλά χρησιμοποιούμε υλικά που δεν δικαιολογούν το κόστος για ηχεία τύπου edifier.

Τέλος το ΖΕΝ DAC, μαζί με iPower, (ή και ακόμη πιο σοβαρή γραμμική τροφοδοσία) έχει βρει την θέση του ως κύρια πηγή σε πολλά συστηματα και μάλιστα μερικών χιλιάδων ευρώ, με πολύ θετικό feedback.

Και πράγματι το σετ ZEN DAC --> 4.4 >> 4.4 --> ZEN CAN θα είναι μια εξαιρετική προσιτή επιλογή για πολλούς χομπίστες.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :smile:
 

jojomos

New member
1 October 2020
29
Απάντηση: Re: ifi zen dac δε μας τα λες καλά

Το K5 pro για τα χρήματα του είναι πολύ καλό και πολύ πιο ισχυρό από το zen dac το οποίο δεν έχω ακούσει και δεν μπορώ να συγκρίνω.
Όμως αν το πουλήσεις σίγουρα θα χάσεις κάποια χρήματα , άρα μήπως η καλύτερη λύση είναι το zen can?

Θα χάσω πράγματι, ωστόσο το σκεπτικό μου είναι το εξής, με την προοπτική οτι δεν θα ήθελα να μου φύγουν πάνω απο 100, 120 για διορθωτικές κινήσεις:
Αν πάρω το zen can, θα μου φύγουν 180 τουλάχιστον για τον ενισχυτή + τα οποιαδήποτε καλώδια προμηθευτώ στο μέλλον.
Αν πουλήσω ένα ποσό το zen dac και συμπληρώσω τα υπόλοιπα για την αγορά ενός άλλου combo, μάλλον η διαφορά στα χρήματα που θα χάσω θα είναι μικρότερη, ίσως κοντά στα 100 ευρώ. Έχει λογική αυτό που λέω;
Επίσης, φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιος σκέτος ενισχυτής, φθηνότερος του zen can,που ν αξίζει αγοράς, ακόμη κι αν χρειάζεται σε πρώτη φάση βάλε βγάλε rca, ωστε να κρατήσω το dac και να τον συνδέω πάνω όταν παίζω τ ακουστικά; Εξάλλου και τώρα βγάζω το rca των ηχείων, όταν παίζω με ακουστικά, δεν απενεργοποιούνται τα ηχεία όταν συνδέεις ακουστικά στο zen. Βλέπω εδώ κάτι κινέζικους κάτι smsl κάτι μυστήριους, για παράδειγμα σε άλλο forum τεχνολογίας ένας φίλος πουλάει έναν SMSL SH-8 στο εκατοστάρικο, ωστόσο δεν έχω ιδέα τί φάση κι αν αξίζουν. Απ ο,τι καταλαβαίνεις λίγο σφίγγω με το budget, οπότε και ψάχνω εναλλακτικές επιλογές του zen can, που δεν έχω αμφιβολία οτι θα είναι καλό. Ευχαριστώ πολύ πάντως, ειλικρινά βοηθήσατε πολύ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Με topping , smsl κλπ δεν τα πάω καλά.
Πάρε ένα Schiit Magni και χρησιμοποίησε τον και σαν προενισχυτή για τα ηχεία σου.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω και το zen dac και το zen can καθως και το Fiio k5 pro. Αν συγκρινω το zen dac με το Κ5 pro πιστέυω οτι το zen dac έχει καλύτερο dac και το K5 pro καλύτερο ενισχυτή. Το zen dac με απενεργοποιημένο το power match και από την balanced έξοδο τα HD600 δεν θα ξεπερασεις το 70% σε volume, με απενεργοποιημένο το power match από την balanced έξοδο το volume το τερματίζεις και θέλεις και αλλό. Από την unbalanced έξοδο με ενεργοποιημενο το power match τα HD600 τα δουλευω στο 85% ενω το κ5 pro με full gain δεν ξεπερναω το 70 (και κάτι ψιλα)% σε τοσο μεγαλο volume με unbalanced ο ενισχυτής του Κ5pro μου φαινεται ποιο καθαρός στον ήχο. Οπότε εξαρταται τι θέλεις θέλεις mqa support, balanced είσοδο για ακουστικά και μελλοντικα συνδεση με balanced ενισχυτη πας σε zen dac από την άλλη πλευρά αν δεν έχεις σκοπό να πάρεις balanced ακουστικα και ακους απο single ended δεν θέλεις MQA και θέλεις coaxial και optical είσοδο τοτε πας στο Κ5 pro.
Τωρα το zen can ειναι μονο ενισχυτής και έχει 4 gain level, από την unbalanced είσοδο τa HD600 δεν θα τα πας πάνω από το 75% με gain level 2 ενω από την balanced είσοδο με gain level 1 δεν ξεπερνας το 75% και το 60% με gain level 2 , σημειωνεται οτι και το can και το dac τα λειτουργω με το IFi I power 5V. Εκτος από την δυναμη που έχει το zen can αυτό που μου έκανε εντύπωση ειναι η ποιοτητα του ήχου οταν σύνδεσα το zen can από την balanced έξοδο (pentacon adapter σε δυο xlr) με τα adam t7v. Ανυπομονώ να βγεί το pentaconn se pentaconn καλώδιο της IFI επίσης θα ήθελα να έβγαζε και καλώδιο adapter pentaconn σε xlr. To zen can το πηρα κυρίως γιατι ήθελα εναν ενισχυτη που να μπορεί να οδηγήσει αποτελεσματικά τα Fostex t50rp MkIII και με εξέπληξε ευχάριστα.
Τώρα θα σας πω την εμπειρια που έιχα με τον επίσημη αντιπρόσωπεια της IFI στην Ελλάδα την AUDIO SOUL ULTRA. Οταν πήρα το zen can που μπορει να ηταν και το πρώτο που πουλήθηκε στην Ελλάδα μετα από 3-4 ημέρες που το χρησιμοποίησα παταγα το κουμπί power και δεν άναβε το πήγα στην αντιπροσωπεια και μου το αντικατέστησαν εκείνη την στιγμή το zen can και την τροφοδοσία (ifi i power) του με καινούργιο, άψογη εξυπηρέτηση και ευγενικοί άνθρωποι. Με το καινουργιο zen can που μου έδωσαν δεν έχω μεχρι στιγμής κανένα πρόβλημα αλλά και αν τυχον μου παρουσιαστεί κατι στο μελλον δεν ανησυχω αφου είχα και την πρότερη θετικη εμπειρια με την αντιπροσωπεία.