Πρόταση για σύνθεση HTPC με χαμηλή κατανάλωση/επίπεδα θορύβου

mathaiosside

New member
9 April 2010
33
Χαιρετώ την κοινότητα με τη βοήθεια της οποίας έχω προχωρήσει σε εξαιρετικές επιλογές τόσο σε ήχο όσο και σε εικόνα (αλλά και για όλα τα περιφερειακά)!

Τελευταίο βήμα είναι η σύνθεση ενός HTPC που θα συνδεθεί με ενισχυτή (Denon 2600) ο οποίος με τη σειρά του τροφοδοτεί έναν JVC X55 και μια τηλεόραση (προς το παρόν όχι 4Κ). Η χρήση του θα είναι:
  • Αναπαραγωγή ταινιών 1080p και μεγάλου bitrate (μέσω KODI)
  • Αναπαραγωγή δίσκων Blu-Ray
  • Streaming Netflix 1080p (μελλοντικά και 4Κ, με προσθήκη κάρτας γραφικών εάν απαιτείται που εν αρχή σκεφτόμουν να αποφύγω) - Προς το παρόν δεν νομίζω ότι θα παίξω με madvr.
  • Καθόλου gaming
Επειδή θα είναι αρκετές ώρες την ημέρα ανοιχτός θα ήθελα κατά το δυνατόν χαμηλή κατανάλωση και χαμηλά επίπεδα θορύβου. Επίσης, να υποστηρίζεται η έξοδος μέσω HDMI των σύγχρονων φορμά ήχου, όπως EAC3.

Μου πρότειναν την εξής σύνθεση:
  • Intel Core i5-10600 3.30GHz + Noctua NH-D9L
  • Asus TUF Gaming B460M-Plus WiFi
  • G.Skill Aegis 8GB DDR4-3000MHz X2=16GB σύνολο
  • Seasonic Focus GX 550W

Πιστεύετε ότι είναι overkill ή minimum σύνθεση για τις παραπάνω ανάγκες; Θα μπορούσα να πήγαινα σε κάτι πιο οικονομικό σε επεξεργαστή (ή/και μητρική);

Κάθε συμβουλή είναι πολύτιμη και ευχαριστώ όσους κάνουν τον κόπο έστω να το διαβάσουν!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,441
Μεταμορφωση
Γιατί δεν αναφέρεις καθόλου την κάρτα γραφικών?
Ειδικα αν βάλεις madvr φίλτρα, καλό θα ήταν να διαλέξεις κάποια με σχετικά αθόρυβους ανεμιστήρες και καλό fan curve.

Για την αναπαραγωγή original δίσκων νομίζω θα χρειαστείς συγκεκριμένη μητρική. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό έχει αλλάξει στην τελευταία πλατφόρμα της intel.
 

mathaiosside

New member
9 April 2010
33
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Για αρχή σκεφτόμουν να την αποφύγω για να κερδίσω χαμηλότερη κατανάλωση... Από το κατάστημα που μου έκαναν την πρόταση, φαίνεται πως συμφώνησαν. Κρίνετε πως χρειάζεται αφού προς το παρόν δεν θα παίξω με madvr (έκανα προσθήκη στο αρχικό μήνυμα όπου και το πρόσθεσα αυτό);

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή για τα blu-ray, θα το τσεκάρω να είμαι ΟΚ!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,441
Μεταμορφωση
Αμαρτία να παίζεις με on-board σε JVC. Δεν ξέρω πλέον σε τι επίπεδο ευκολιών είναι πλέον (HDR, DV, auto frame rate switching κλπ)

Η παρε media player με 200ε (zidoo, dune, zappiti), η στην προταση σου πρόσθεσε μια gtx 1660 και άνω. Μόνο σε Nvidia θα κοιτάξεις.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Re: Απάντηση: Πρόταση για σύνθεση HTPC με χαμηλή κατανάλωση/επίπεδα θορύβου

Το madvr είναι ο βασικός λόγος ύπαρξης ενός Htpc. Αλλιώς και ένα media player αρκεί.

Σωστά.

Αν είναι να μη βάλεις madvr, άστο το htpc.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Αμαρτία να παίζεις με on-board σε JVC. Δεν ξέρω πλέον σε τι επίπεδο ευκολιών είναι πλέον (HDR, DV, auto frame rate switching κλπ)

Η παρε media player με 200ε (zidoo, dune, zappiti), η στην προταση σου πρόσθεσε μια gtx 1660 και άνω. Μόνο σε Nvidia θα κοιτάξεις.

τι πλεονεκτηματα εχει ενα καλο media player (π.χ. στα 300 ευρω) εναντι ενους καλου htpc, και τι πλεονεκτηματα εχει ενα καλο htpc εναντι ενους καλου media player;

τα ζητουμενα για μενα ειναι, αψογη αναπαραγωγη (4κ, hdr, κτλ), atmos, dtsx, auro 3d passthrough, αποθηκευτικος χωρος, ευκολία χειρισμού, plug&play, συμβατότητα με ενισχυτες projectors κτλ.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
τι πλεονεκτηματα εχει ενα καλο media player (π.χ. στα 300 ευρω) εναντι ενους καλου htpc, και τι πλεονεκτηματα εχει ενα καλο htpc εναντι ενους καλου media player;

τα ζητουμενα για μενα ειναι, αψογη αναπαραγωγη (4κ, hdr, κτλ), atmos, dtsx, auro 3d passthrough, αποθηκευτικος χωρος, ευκολία χειρισμού, plug&play, συμβατότητα με ενισχυτες projectors κτλ.

Για media player δίνεις μέχρι 200 περίπου. Τα ακριβά δεν δίνουν κάτι παραπάνω σε ποιότητα εικόνας.

Media Player: Ευκολία / απροβλημάτιστη χρήση

HTPC: Ποιότητα εικόνας (madvr)
 

mathaiosside

New member
9 April 2010
33
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους.

Ο λόγος που πάω απευθείας σε HTPC παρότι δεν υπολόγιζα σε madvr, είναι ότι το χρειάζομαι και για αποθηκευτικό χώρο που θα οργανώσω άνετα όλα τη βιβλιοθήκη μου με βίντεο/εικόνα/ήχο, για χρήση ως "κατεβαστήρι" και ευρύτερα η ευκολία που προσωπικά μου δίνει (αμφιλεγόμενο αυτό, το ξέρω, αλλά το προτιμώ από το να ασχολούμαι με μεταφορά αρχείων σε ένα media player με εξωτερικούς σκληρούς ή δίκτυωση, να μαθαίνω πώς θα λειτουργώ μια άλλη συσκευή κτλ). Με λίγα λόγια, θέλω να έχω τα πάντα όλα εκεί μέσα και να ξεμπερδεύω.

Το φαντάστηκα ότι θα άκουγα προτάσεις για madvr και γι αυτό άφησα παραθυράκι μελλοντικά να προχωρήσω στην αγορά κάρτας γραφικών ώστε να μπορέσω να ασχοληθώ και με αυτό. Άλλωστε θυμίζω ότι δεν θα παίξω καθόλου στην αρχή με 4Κ.

Οπότε με τα δεδομένα αυτά, δεν είναι overkill ο συνδυασμός Intel Core i5-10600 3.30GHz + Asus TUF Gaming B460M-Plus WiFi; Ακόμη και αν προχωρήσω (τώρα ή μελλοντικά) με την gtx 1660, και πάλι δεν μπορώ να τη "βγάλω" με επεξεργαστή/μητρική χαμηλότερης κατηγορίας;
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,815
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Πρόταση για σύνθεση HTPC με χαμηλή κατανάλωση/επίπεδα θορύβου

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους.

Ο λόγος που πάω απευθείας σε HTPC παρότι δεν υπολόγιζα σε madvr, είναι ότι το χρειάζομαι και για αποθηκευτικό χώρο που θα οργανώσω άνετα όλα τη βιβλιοθήκη μου με βίντεο/εικόνα/ήχο, για χρήση ως "κατεβαστήρι" και ευρύτερα η ευκολία που προσωπικά μου δίνει (αμφιλεγόμενο αυτό, το ξέρω, αλλά το προτιμώ από το να ασχολούμαι με μεταφορά αρχείων σε ένα media player με εξωτερικούς σκληρούς ή δίκτυωση, να μαθαίνω πώς θα λειτουργώ μια άλλη συσκευή κτλ). Με λίγα λόγια, θέλω να έχω τα πάντα όλα εκεί μέσα και να ξεμπερδεύω.

Το φαντάστηκα ότι θα άκουγα προτάσεις για madvr και γι αυτό άφησα παραθυράκι μελλοντικά να προχωρήσω στην αγορά κάρτας γραφικών ώστε να μπορέσω να ασχοληθώ και με αυτό. Άλλωστε θυμίζω ότι δεν θα παίξω καθόλου στην αρχή με 4Κ.

Οπότε με τα δεδομένα αυτά, δεν είναι overkill ο συνδυασμός Intel Core i5-10600 3.30GHz + Asus TUF Gaming B460M-Plus WiFi; Ακόμη και αν προχωρήσω (τώρα ή μελλοντικά) με την gtx 1660, και πάλι δεν μπορώ να τη "βγάλω" με επεξεργαστή/μητρική χαμηλότερης κατηγορίας;

Το madvr το χρειάζεσαι και για τα απλά Blu-ray. Προσφέρει εντυπωσιακά καλύτερο αποτέλεσμα σε σχέση με οτιδήποτε άλλο, ειδικά αν προβάλλεις σε καλό προβολέα.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

mathaiosside

New member
9 April 2010
33
Re: Απάντηση: Re: Πρόταση για σύνθεση HTPC με χαμηλή κατανάλωση/επίπεδα θορύβου

Το πιασα! Και minimum κάρτα είναι η gtx 1660 όπως είπαμε έτσι; Άραγε θα μπορούσα να πάω σε χαμηλότερο επεξεργαστή γιατί μαζί με gpu το κόστος ξεπερνά αρκετά τα 1.000 ευρώ; (για το τυπικό να πω ότι το case θα είναι το Silverstone gd09, φαντάζομαι θα χωράει η 1660)