2 γραμμές τηλεφώνου από ένα ρουτερ (voip)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostask1973

New member
9 January 2017
7
Καλησπέρα

Υπάρχει περίπτωση σε Vodafone vdsl να μπορεί να μπει και 2ο "πόδι" τηλεφώνου πάνω στο ρουτερ του παροχου; Από τεχνικής άποψης σίγουρα γίνεται γιατί το ρουτερ έχει 2 θύρες τηλεφώνου (Phone 1, phone 2) και στο setup φαίνεται ότι μπορεί να αποδώσει πολλούς τηλεφωνικους αριθμούς.
Το θέμα είναι γνωρίζετε αν η Vodafone το κάνει αυτό; (με κάποια πρόσθετη επιβάρυνση προφανώς)
Παλιότερα υπήρχε κλασσικά το isdn το οποίο ο ΟΤΕ το υποστηριζει μέχρι σήμερα (έχει γνωστός μου ακόμα ως ιδιώτης για φαξ). Αλλά η Vodafone;
Έχει κανείς κάποια εμπειρία;

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Καλησπέρα

Υπάρχει περίπτωση σε Vodafone vdsl να μπορεί να μπει και 2ο "πόδι" τηλεφώνου πάνω στο ρουτερ του παροχου; Από τεχνικής άποψης σίγουρα γίνεται γιατί το ρουτερ έχει 2 θύρες τηλεφώνου (Phone 1, phone 2) και στο setup φαίνεται ότι μπορεί να αποδώσει πολλούς τηλεφωνικους αριθμούς.
Το θέμα είναι γνωρίζετε αν η Vodafone το κάνει αυτό; (με κάποια πρόσθετη επιβάρυνση προφανώς)
Παλιότερα υπήρχε κλασσικά το isdn το οποίο ο ΟΤΕ το υποστηριζει μέχρι σήμερα (έχει γνωστός μου ακόμα ως ιδιώτης για φαξ). Αλλά η Vodafone;
Έχει κανείς κάποια εμπειρία;



Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκιμάσε να βαλεις και την 2η συσκευη ή βάλε την υφιστάμενη συσκευη στην 2η πορτα και δοκιμάσε. Συνηθως κουδουνιζουν και τα 2. Το δοκιμάζεις και εαν δεν παίζει μιλας με την VF μηπως μπορεί να στο φτιαξουν.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Εννοείς δύο γραμμές τηλεφώνου, δηλαδή δύο νούμερα; Τότε τους πληρώνεις και για δεύτερο νούμερο και είσαι ΟΚ. Αν θέλεις απλώς δεύτερη συσκευή, ένας διακλαδωτής είναι αρκετός.
 

kostask1973

New member
9 January 2017
7
Εννοείς δύο γραμμές τηλεφώνου, δηλαδή δύο νούμερα; Τότε τους πληρώνεις και για δεύτερο νούμερο και είσαι ΟΚ. Αν θέλεις απλώς δεύτερη συσκευή, ένας διακλαδωτής είναι αρκετός.
Ναι εννοώ 2 γραμμές. Έχω ήδη 2 διαφορετικές συνδέσεις και απλώς θέλω να ρίξω το κόστος των 2 παγίων. Υπάρχει περίπτωση να μου το κάνουν αλλά να με χρεώσουν επιπλέον ολόκληρο πάγιο;

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Όχι, γιατί δεν θα τρώς bandwidth από τη δεύτερη σύνδεση. Κοίτα τα επαγγελματικά πακέτα, δεν έχω δει κάτι τέτοιο σε οικιακό τιμολόγιο πρόσφατα (παλιά το είχαν όλοι). H Forthnet δίνει στα επαγγελματικά δύο νούμερα και από το 3ο ως το 6ο χρεώνει άλλο ένα ευρώ το μήνα πάγιο.