Xbox Game Pass (Ερωτήσεις - Βοήθεια - Γενικές πληροφορίες)

17 June 2006
23,687
Αθήνα


gamepass-logo.png




https://www.xbox.com/el-GR/xbox-game-pass





Το Xbox Game Pass προσφέρει πρόσβαση σε περισσότερα από 100 παιχνίδια υψηλής ποιότητας, ενώ νέοι τίτλοι
προστίθενται συνεχώς. Είτε παίζετε παιχνίδια κονσόλας είτε παιχνίδια υπολογιστή είτε και τα δύο, υπάρχει ένα
πρόγραμμα για εσάς. Αποκτήστε το Xbox Game Pass σε χαμηλή μηνιαία τιμή και ανακαλύψτε το επόμενο
αγαπημένο σας παιχνίδι.

Το Xbox Game Pass Ultimate περιλαμβάνει όλα τα πλεονεκτήματα του Xbox Live Gold, καθώς και περισσότερα από 100
παιχνίδια υψηλής ποιότητας για κονσόλα και υπολογιστή. Νέα παιχνίδια προστίθενται συνεχώς ώστε να υπάρχει πάντα
κάτι καινούριο να παίξετε. Απολαύστε αποκλειστικές προσφορές και εκπτώσεις για μέλη. Παίξτε μαζί με τους φίλους
σας στο πιο προηγμένο δίκτυο παιχνιδιών για πολλούς παίκτες και ανακαλύψτε το επόμενο αγαπημένο σας παιχνίδι.

Το Xbox Game Pass for PC περιλαμβάνει πρόσβαση σε μια βιβλιοθήκη παιχνιδιών υπολογιστή υψηλής ποιότητας
για Windows 10. Καθώς προστίθενται συνεχώς παιχνίδια, θα υπάρχει πάντα ένα νέο παιχνίδι να ανακαλύψετε.
Ο καλύτερος τρόπος για να ζήσετε το Xbox Game Pass στα Windows 10 είναι με την εφαρμογή Xbox.

Το Game Pass Ultimate περιλαμβάνει όλα τα παιχνίδια από το Xbox Game Pass για κονσόλα Xbox και Windows 10;
Ναι. Το Game Pass Ultimate περιλαμβάνει όλα τα παιχνίδια από το Xbox Game Pass για κονσόλα Xbox και Windows 10.

Όταν ένα παιχνίδι καταργείται από τη βιβλιοθήκη Xbox Game Pass, πρέπει να αγοράσετε ένα ψηφιακό αντίγραφο από
την εφαρμογή Xbox ή το Microsoft Store, να εισαγάγετε έναν δίσκο ή να αποκτήσετε μια άλλη μορφή δικαιώματος για
να συνεχίσετε να παίζετε το παιχνίδι. Να θυμάστε ότι το Xbox ειδοποιεί τα μέλη πριν από την κατάργηση ενός παιχνιδιού
από τη βιβλιοθήκη Xbox Game Pass. Επιπλέον, ως μέλος, μπορείτε να αγοράσετε οποιοδήποτε παιχνίδι που περιλαμβάνεται
στη βιβλιοθήκη με έκπτωση έως 20% (ή στην καλύτερη διαθέσιμη μειωμένη τιμή), για να συνεχίσετε να παίζετε ένα παιχνίδι
αφού αυτό καταργηθεί από τη βιβλιοθήκη. Οι εκπτώσεις του Xbox Game Pass δεν μπορούν να συνδυαστούν με άλλες
προσφορές και δεν είναι εξαγοράσιμες έναντι μετρητών. Από τις προσφορές έκπτωσης εξαιρούνται τα παιχνίδια τις 30
πρώτες ημέρες της κυκλοφορίας τους και οι προσφορές έκπτωσης δεν είναι διαθέσιμες για επιλεγμένα παιχνίδια.
Οι εκπτώσεις βασίζονται στις τιμές του Microsoft Store.

Επιλέξτε το πρόγραμμα που σας ταιριάζει καλύτερα





 
Last edited by a moderator:
17 June 2006
23,687
Αθήνα
Παιδιά αν αγοράσω 2 GOLD LIVE συνδρομές πρέπει να τις ενεργοποιήσω αμέσως; Μπορώ π.χ. μετά από ένα μήνα;

Και θα τις μετατρέψω μετά από ένα μήνα σε game pass με το 1 ευρώ.

(δεν θα παίξω καθόλου για τον επόμενο μήνα, οπότε λέω να μην χαραμίσω τσάμπα έναν μήνα)
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Απάντηση: Xbox Series X/S

Παιδιά αν αγοράσω 2 GOLD LIVE συνδρομές πρέπει να τις ενεργοποιήσω αμέσως; Μπορώ π.χ. μετά από ένα μήνα;

Και θα τις μετατρέψω μετά από ένα μήνα σε game pass με το 1 ευρώ.

(δεν θα παίξω καθόλου για τον επόμενο μήνα, οπότε λέω να μην χαραμίσω τσάμπα έναν μήνα)
Όποτε θέλεις κάνεις redeem code..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
17 June 2006
23,687
Αθήνα
Απάντηση: Xbox Series X/S

Στο eneba είχε μείνει μόνο μια 12μηνη gold live.
Πήρα την 12μηνη και δύο 6μηνες.

Γίνεται να ενεργοποιηθούν στο καπάκι και οι τρεις; Θα πάρω το δώρο τον έξτρα μήνα με τσεκαρισμενο το recurring ;
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Απάντηση: Xbox Series X/S

Στο eneba είχε μείνει μόνο μια 12μηνη gold live.
Πήρα την 12μηνη και δύο 6μηνες.

Γίνεται να ενεργοποιηθούν στο καπάκι και οι τρεις; Θα πάρω το δώρο τον έξτρα μήνα με τσεκαρισμενο το recurring ;
Ναι...

Μετά να απενεργοποιήσεις την αυτόματη ανανέωση μέσω κάρτας..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
17 June 2006
23,687
Αθήνα
Απάντηση: Xbox Series X/S

Τώρα ξαναμπαινω και βλέπω ότι έχει κι άλλες 12μηνες.....περίεργο....

Αφήνει να αγοράσεις μεχρι πεντε 12μηνες.
Γίνεται να ενεργοποιήσεις τόσες πολλές gold live να φτιάξεις 5-6 χρόνια; 😁😁

Η μετατροπή με το 1 ευρώ θα δουλέψει για ΟΛΟΚΛΗΡΗ την περίοδο ή υπάρχει περιορισμός;
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Απάντηση: Xbox Series X/S

Τώρα ξαναμπαινω και βλέπω ότι έχει κι άλλες 12μηνες.....περίεργο....

Αφήνει να αγοράσεις μεχρι πεντε 12μηνες.
Γίνεται να ενεργοποιήσεις τόσες πολλές gold live να φτιάξεις 5-6 χρόνια;

Η μετατροπή με το 1 ευρώ θα δουλέψει για ΟΛΟΚΛΗΡΗ την περίοδο ή υπάρχει περιορισμός;
Μέχρι 36 μήνες

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Απάντηση: Xbox Series X/S

Μάλιστα. Για αυτό βλέπω καποιοι στο insomnia ψωνίζουν μέχρι 3 ετήσιες και χάνουν τους μήνες-δώρο.

Έχω ανεβάσει από το insomnia url πιο πάνω.. τσέκαρε όλες τις λεπτομέρειες.

Μέχρι 3 ετήσιες μπορεις σίγουρα

Εγώ έβαλα 2 στην τελευταία ανανέωση + τα δώρα βγηκε 26 μήνες.. 66 Ευρώ

Κάνω και share με ένα φιλο.. 33

Ένα καφεδάκι από take and way το μήνα

Άσε άλλους να πληρώνουν 300+ το χρόνο σε games..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
17 June 2006
23,687
Αθήνα
Και ξαναλέω: για τα δικά μου γούστα έχει πολύ σαβουρα μέσα το game pass.

Για πείτε μου κάτι αν έχω καταλάβει σωστά: στο game pass τα παιχνίδια είναι δωρεάν για παιχνίδι κι αν θες να τα έχεις για πάντα τα πληρώνεις πολύ φθηνότερα από το δισκάκι.
Σωστά;
 
Last edited by a moderator:

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Xbox Series X/S

Για πείτε μου κάτι αν έχω καταλάβει σωστά: στο game pass τα παιχνίδια είναι δωρεάν για παιχνίδι κι αν θες να τα έχεις για πάντα τα πληρώνεις πολύ φθηνότερα από το δισκάκι.
Σωστά;
Συνηθως ναι, εχουν μια εκπτωση 20%. Επισης στο Game Pass ειναι η βασικες εκδοσεις των παιχνιδιων. Extra πακετα και ειδικες εκδοσεις τα πληρωνεις
 
17 June 2006
23,687
Αθήνα
Πάμε παρακάτω:
Κατεβάζεις ένα παιχνίδι δωρεάν και ξεκινάς να παίζεις . Φτάνεις σε ένα σημείο και αποφασίζεις ότι σου αρέσει και θες να το αγοράσεις.

Τα save του νοικιασμενου θα μεταφερθούν και στο αγορασμενο ή πρέπει να ξεκινήσεις το αγορασμενο από την αρχή;


Συνηθως ναι, εχουν μια εκπτωση 20%. Επισης στο Game Pass ειναι η βασικες εκδοσεις των παιχνιδιων. Extra πακετα και ειδικες εκδοσεις τα πληρωνεις

20% από την retail τιμή την ακριβή;

Το 20% το βρίσκεις εύκολα από amazon/ebay έστω και μετά από μήνα.
 
Last edited by a moderator:

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Ναι ΟΚ αλλά εγώ θέλω π.χ. το Red Dead Redemption να το παίξω DAY ONE. Όχι σε ένα χρόνο.

Πλήρωνε τότε.. Δικά σου είναι τα λεφτά ..


Πάμε παρακάτω:
Κατεβάζεις ένα παιχνίδι δωρεάν και ξεκινάς να παίζεις . Φτάνεις σε ένα σημείο και αποφασίζεις ότι σου αρέσει και θες να το αγοράσεις.

Τα save του νοικιασμενου θα μεταφερθούν και στο αγορασμενο ή πρέπει να ξεκινήσεις το αγορασμενο από την αρχή;

Εννοείται ότι θα μεταφερθούν..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Xbox Series X/S

20% από την retail τιμή την ακριβή;

Το 20% το βρίσκεις εύκολα από amazon/ebay έστω και μετά από μήνα.
To 20% σε νεα παιχνιδια. Σε παλαιοτερα εχει και μεγαλυτερες εκπτωσεις. 75% πετυχα το πρωτο Ori.

Για το αλλο που ρωτησες. Αν τα παιχνιδια ειναι συνδεδεμενα με ενα account ολα μενουν και αποθηκευονται ακομη και αν διακοψεις την συνδρομη και αρχισεις μετα απο μηνες παλι. Επισης digital κοπιες που ειναι smart delivery μπορεις να παιζεις στο pc και να συνεχιζεις στην κονσολα το ιδιο παιχνιδι απο εκει που το αφησες.
 
17 June 2006
23,687
Αθήνα
Πλήρωνε τότε.. Δικά σου είναι τα λεφτά ..

ΟΚ αρα λοιπόν δεν είναι όλα ρόδινα.

Είναι σαν να λέμε περίμενε να δεις τον άρχοντα των δαχτυλιδιών όταν το δείξει κανάλι στην τηλεόραση.....

Μήπως λοιπόν το game pass δεν είναι για τους gamerάδες και είναι πιο πολύ για τους περιστασιακούς χωρίς απαιτήσεις στον χρόνο ;


To 20% σε νεα παιχνιδια. Σε παλαιοτερα εχει και μεγαλυτερες εκπτωσεις. 75% πετυχα το πρωτο Ori.

Για το αλλο που ρωτησες. Αν τα παιχνιδια ειναι συνδεδεμενα με ενα account ολα μενουν και αποθηκευονται ακομη και αν διακοψεις την συνδρομη και αρχισεις μετα απο μηνες παλι. Επισης digital κοπιες που ειναι smart delivery μπορεις να παιζεις στο pc και να συνεχιζεις στην κονσολα το ιδιο παιχνιδι απο εκει που το αφησες.
Τέλος ο τρύπιος κουμπαράς που λέγεται PC που χωναμε και χωναμε για κάρτες γραφικών και cpu εναλλάξ.....
Το PC είναι για ίντερνετ και email εδώ και χρόνια.....
Ακόμα και να αντέχει να παίξει παιχνίδια σιγά μην στραβωθω στην 24αρα.....
 
Last edited by a moderator:

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Xbox Series X/S

Τέλος ο τρύπιος κουμπαράς που λέγεται PC που χωναμε και χωναμε για κάρτες γραφικών και cpu εναλλάξ.....
Το PC είναι για ίντερνετ και email εδώ και χρόνια.....ο˜‰
Ακόμα και να αντέχει να παίξει παιχνίδια σιγά μην στραβωθω στην 24αρα.....
Απλα σου λεω οτι το πλανο της MS ειναι να παιζεις παντου και παντα. Με ενα account και μια συνδρομη εχεις ολη την βιβλιοθηκη σου προσβασιμη παντου .
Και αν το σκεφτεις. Με το Game Pass παιζεις τα παιχνιδια του xcloud σε μια android tv ή στο κινητο σου χωρις καν να εχεις αγορασει κονσολα...

ΟΚ αρα λοιπόν δεν είναι όλα ρόδινα.


Είναι σαν να λέμε περίμενε να δεις τον άρχοντα των δαχτυλιδιών όταν το δείξει κανάλι στην τηλεόραση.....


Μήπως λοιπόν το game pass δεν είναι για τους gamerάδες και είναι πιο πολύ για τους περιστασιακούς χωρίς απαιτήσεις στον χρόνο ;
Τριτους τιτλους. Της MS ειναι μεσα Day One.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Απάντηση: Xbox Series X/S

ΟΚ αρα λοιπόν δεν είναι όλα ρόδινα.

Είναι σαν να λέμε περίμενε να δεις τον άρχοντα των δαχτυλιδιών όταν το δείξει κανάλι στην τηλεόραση.....

Μήπως λοιπόν το game pass δεν είναι για τους gamerάδες και είναι πιο πολύ για τους περιστασιακούς χωρίς απαιτήσεις στον χρόνο ;
Τα πάθη πληρώνονται πάντα.. το game pass δεν είναι για περιστασιακούς χρήστες όπως λες.. Τα exclusives είναι day one..

Η παρομοίωση δεν είναι ορθή κατά τη γνώμη μου..

Day one παίρνω μόνο το Pro εγώ.. και το πουλάω το Νοέμβριο που μπαίνει game pass..

Τα υπόλοιπα (λίγα είναι) περιμένω προσφορές και εκπτώσεις στο store ή cdkeys..



Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk