Επανεκκίνηση του κινητού Gigabyte GSmart Essence

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,319
ΤΣΕΧΙΑ
Επανεκκίνηση του κινητού Gigabyte GSmart Essence.


43.jpg





Το κινητό μου Gigabyte GSmart ESSENCE Dual SIM με λειτουργικό Android 4.4 (Kit Kat) ξαφνικά κόλλησε. Ο διακόπτης on-off δεν ανταποκρινόταν, για αυτό έβγαλα την μπαταρία και πάτησα τον διακόπτη on. Άναψε η οθόνη του κινητού, έβγαλε το λογότυπο GSMART και το τηλέφωνο έμεινε κολλημένο εκεί με το λογότυπο.


Διαβάζοντας στο ιντερνετ της οδηγίες για σκληρή επαναφορά (Restore with hard reset or Recovery mode Gigabyte GSmart Essence) κράτησα πατημένο το πλήκτρο έντασης volume down και το πλήκτρο λειτουργίας για λίγα δευτερόλεπτα και εμφανίστηκε το μενού Factory Mode βλέπε Φώτο 1. Σύμφωνα με τις οδηγίες έπρεπε να εμφανιστεί στο μενού το Recovery Mode για να πραγματοποιήσω την Λειτουργία ανάκτησης. το Recovery Mode όμως δεν εμφανίζεται πουθενά.


Πληροφοριακά αναφέρω ότι πατώντας το πλήκτρο έντασης volume up και το πλήκτρο λειτουργίας για λίγα δευτερόλεπτα εμφανίστηκε το μενού Android system recovery <3e>βλέπε Φώτο 2. Πήγα στο reboot system now το κινητό έκανε επανεκκίνηση, εμφανίστηκε το λογότυπο GSMART και το τηλέφωνο έμεινε πάλι κολλημένο εκεί με το λογότυπο.


Η ιστοσελίδα που χρησιμοποίησα είναι αυτή εδώ: https://www.devicesfaq.com/en/reset/gigabyte-gsmart-essence


Υπάρχει τρόπος να ζωντανέψω το κινητό μου και αν ναι πως?



Φώτο 1
873901521_foto1.jpg.55ac415fca09a8508986b73693d6bf52.jpg




Φώτο 2
248100840_foto2.jpg.cbb0eb8365a772886e4aa719a72c4531.jpg
 

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,319
ΤΣΕΧΙΑ
Προσπαθησα να περασω νεο firmware στο Gigabyte Gsmart Essence 4. Βρήκα και κατέβασα από το Ιντερνετ το απαιτούμενο firmware Gigabyte GSmart Essence 4 ROM Android 4.4.2

Μετά έψαξα για το εργαλείο SP Flash Tool που είναι για Mediatek. Βρήκα και κατέβασα για το δικό μου κινητό το SP_Flash_Tool_v5.2032_Win

Μετά έψαξα για τα drivers windows σύνδεσης με usb του κινητού. Βρήκα και κατέβασα από την ιστοσελίδα https://droidfilehost.com/download/download-and-install-mediatek-mt65xx-usb-vcom-drivers/ για το δικό μου κινητό το MediaTek MT65xx USB VCOM.

Προσπάθησα να βάλω τα drivers του MediaTek MT65xx USB VCOM σε υπολογιστή με windows 10 σύμφωνα με την ιστοσελίδα https://www.getdroidtips.com/install-mediatek-mt65xx-usb-vcom-drivers/ αλλά τα win10 δεν τα περνάνε γιατί θεωρούν ότι δεν έχουν ψηφιακή υπογραφή.

Έβαλα τα drivers του MediaTek MT65xx USB VCOM σε υπολογιστή με windows 7 αλλά τα windows7 μου λένε "αυτή η συσκευή δεν λειτουργεί (σφάλμα κωδικός 10) .

Όλα τα απαιτούμενα αρχεία πριν την αποσυμπίεση βλέπε παρακάτω Φώτο εννοείται ότι τα αποσυμπίεσα.

Μπορεί κάποιος φίλος να μου πεί με ποιο τρόπο να περάσω τα απαιτούμενα drivers του MediaTek MT65xx USB VCOM σε υπολογιστή με windows 10 η σε υπολογιστή με windows7 τα οποία να δουλέψουνε?

1849369452_fortoGigabyteGSmartEssence4.jpg.e02a957d1ff4112701b3d2bf69d7b003.jpg
 

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,319
ΤΣΕΧΙΑ
Η επισκευή του gsmart κινητού ήταν επείγουσα επειδή το λειτουργικό του android 4.4 kitkat περιέχει radio FM με δυνατότητα εγγραφής ήχου επιλεγμένων τοπικών σταθμών που λαμβανει το κινητό χωρίς χρήση ιντερνετ μόνο με την κεραία που την αποτελούνε τα συνδεδεμένα ακουστικά. Αυτήν την δυνατότητα την χρησιμοποιούσα κατά κόρο και δυστυχώς τέτοια δυνατότητα δεν την έχει το πολύ ακριβότερο κινητό μου HONOR 8A.


Και επειδή η νεκρανάσταση του gsmart της gigabytes με το πέρασμα νέου firmware προς το παρόν κόλλησε στην έλλειψη των κατάλληλων drivers έλυσα το πρόβλημα όπως ο Μέγας Αλέξανδρος με τον γόρδιο δεσμό. Συγκεκριμένα αγόρασα ολοκαίνουργιο με διετή εγγύηση κινητό με android 4.4 kitkat με τα ίδια και καλύτερα χαρακτηριστικά με τιμή 25 ευρω (μέσα και τα μεταφορικά) και τώρα πάλι γράφω με το κινητό από το ράδιο FM όποιο όμορφο τραγούδι μου αρέσει :Banane0:

megas-aleksandros-gordios-desmos.jpg