DLP, LCD, Laser η τι?

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Θα ήθελα την βοήθεια σας παιδιά για αγορά νέου προβολέα και επειδή έχει παρα πολλά χρονια να ασχοληθώ είμαι τελείως noob με τι έχει αλλάξει από τον Benq W1000+ που έχω.
Η αγορά θα γίνει πιθανών στο Black friday η τους επόμενους μήνες αν αξίζει να περιμένω για κάτι.
Το έψαχνα για 85άρα τηλεόραση αλλα άρχισα να πιστεύω ότι είναι σοβαρό downgrade από τις 135 ιντζές που έχω τώρα.
Λοιπόν όπως είπα θέλω 135 ιντζές
Είναι σε σαλόνι με όχι πολύ φωτισμό αλλα θα ήθελα ένα αρκετά πιο φωτεινό από τον W1000+
Η απόσταση θέασης είναι στα 5 μετρα.
Έχω ήδη βάση στήριξης για τον W1000+ στα 4.80 μετρα οποτε θα προτιμούσα να μην την μετακινήσω εκτος και αν πάρω UST όπως πχ Laser.
Δεν έχω συγκεκριμένο budget, μπορεί να είναι 1000 ευρώ η 2000.
Η χρήση θα είναι:
40% sports
35% Gaming
25% Movies
Τώρα, επειδή όπως είπα είμαι noob, διαβάζω εκτος από DLP για LCD, LED, Laser και έχω πελαγώσει.
Θα εκτιμούσα ιδιαιτερα την βοήθεια σας.

ps Η φωτογραφία είναι παλιά αλλα ok μπορείτε να πάρετε μια ιδέα του χώρου.
 

Attachments

  • Room.jpg
    Room.jpg
    122 KB · Views: 310

aelara

New member
2 May 2009
54
Lemesos, Kypros
Φίλε μου σε χαιρετώ από την Λεμεσό. Πριν να αλλάξεις προβολέα, άλλαξε την οθόνη- εάν είναι η ίδια της φωτογραφίας- πολλές ζάρες. Ειναι manual ?
Επίσης, τι ηχοσύστημα έχεις?
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Είναι ηλεκτρικό, κατεβαίνει μπροστά από τις τηλεοράσεις.
Ναι και το πανί θέλει αλλα δεν είναι τόσο χαλια όσο φαίνεται στην φωτογραφία .
Ίσως επειδή δεν ήταν τελείως κατεβασμένο.
 

Attachments

  • 2.jpg
    2.jpg
    165.8 KB · Views: 270

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Εδώ είσαι...υπόψιν, θα χρειαστείς και ειδική οθόνη αν πας σε UST projector, αυτή που έχεις δεν κάνει..

https://www.banggood.com/Xiaomi-Eco...2.html?rmmds=search&ID=49510&cur_warehouse=ES

OK ποσο κάνει περίπου η οθόνη και αν τον συγκρίνουμε πχ με τον Benq W2700 η τον Epson EH-TW9400. Τι λέει για τον χώρο και την χρήση που τον θέλω?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
OK ποσο κάνει περίπου η οθόνη και αν τον συγκρίνουμε πχ με τον Benq W2700 η τον Epson EH-TW9400. Τι λέει για τον χώρο και την χρήση που τον θέλω?

Aν έχεις χώρο ο 9400 είναι σούπερ. Από την άλλη ένας UST με ειδική οθόνη (σε 1-2 μέρες ανεβάζω ένα review από ένα τέτοιο setup και θα πάρεις μια ιδέα) δεν μασάει από περιβάλλοντα φωτισμό (παίζεις μέρα, με φώτα, όπως σε βολεύει). Αν σε παίρνει για σταθερή οθόνη μια τέτοια ειδική UST έχει κάπου στα 700, αν θέλεις την πτυσσόμενη δαπέδου ξεφεύγει, πας στο 1,5 χιλιάρικο.
Οσο αφορά τον 2700, ένας UST τον κάνει σκόνη...
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Aν έχεις χώρο ο 9400 είναι σούπερ. Από την άλλη ένας UST με ειδική οθόνη (σε 1-2 μέρες ανεβάζω ένα review από ένα τέτοιο setup και θα πάρεις μια ιδέα) δεν μασάει από περιβάλλοντα φωτισμό (παίζεις μέρα, με φώτα, όπως σε βολεύει). Αν σε παίρνει για σταθερή οθόνη μια τέτοια ειδική UST έχει κάπου στα 700, αν θέλεις την πτυσσόμενη δαπέδου ξεφεύγει, πας στο 1,5 χιλιάρικο.
Οσο αφορά τον 2700, ένας UST τον κάνει σκόνη...

OK τώρα έχω αρκετούς ενδοιασμούς. Για σταθερή οθόνη αποκλείεται γιατί έχω τις τηλεοράσεις εκεί. Πτυσσόμενη δαπέδου, δύσκολο και πρακτικά αλλα και οικονομικά.
Οποτε αποκλείω UST και Laser?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
OK τώρα έχω αρκετούς ενδοιασμούς. Για σταθερή οθόνη αποκλείεται γιατί έχω τις τηλεοράσεις εκεί. Πτυσσόμενη δαπέδου, δύσκολο και πρακτικά αλλα και οικονομικά.
Οποτε αποκλείω UST και Laser?

Nαι, τους αποκλείεις και πας σε 9400. Εκτός αν έχεις τοίχο που να στον έχει σπατουλάρει μαέστρος στο σπατουλάρισμα εντελώς λείο και επίπεδο και παίξεις τον UST εκεί, καλή εικόνα θα δεις πάλι.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Nαι, τους αποκλείεις και πας σε 9400. Εκτός αν έχεις τοίχο που να στον έχει σπατουλάρει μαέστρος στο σπατουλάρισμα εντελώς λείο και επίπεδο και παίξεις τον UST εκεί, καλή εικόνα θα δεις πάλι.

OK να πούμε ότι πάμε σε κανονικό προβολέα. ’Αλλη επιλογή για την χρήση που θα κάνω, εκτος του 9400 σε πιο προσιτή τιμή τι θα συστήνατε?
Ο Optoma UHD42 που θεωρείτε Gaming projector, τι λέει?
 

Blinky

AVClub Enthusiast
2 October 2006
814
Τον Xiaomi UST τον ξεχνας ουτως η αλλως εφοσον κανεις χρηση 35% gaming. Κακως προταθηκε, εχει input lag 100ms .

Γνωμη μου βεβαια, εφοσον εχεις dedicated χωρο, αν μπορουσες να κανεις μια ανακατανομη και να παιξεις με σταθερη οθονη θα βολευε (ανεξαρτητως προβολεα). Πχ να εβαζες τις τηλεορασεις δεξια/αριστερα και τα μπλιμπλικια σε ενα χαμηλο συνθετο κατω απο την οθονη κυριως
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Τον Xiaomi UST τον ξεχνας ουτως η αλλως εφοσον κανεις χρηση 35% gaming. Κακως προταθηκε, εχει input lag 100ms .

Γνωμη μου βεβαια, εφοσον εχεις dedicated χωρο, αν μπορουσες να κανεις μια ανακατανομη και να παιξεις με σταθερη οθονη θα βολευε (ανεξαρτητως προβολεα). Πχ να εβαζες τις τηλεορασεις δεξια/αριστερα και τα μπλιμπλικια σε ενα χαμηλο συνθετο κατω απο την οθονη κυριως

Όπως είπα στην αρχή δεν είναι dedicated ο χώρος είναι σαλόνι οποτε δύσκολο να αλλάξει η διαρρύθμιση. Ακατόρθωτο μάλλον. Αρκετά με ανέχεται η γυναικα. :flipout: