Προβλημα και επισκευη Led projector LG PF1500

djdog

New member
30 September 2011
15
Εδω και μια 10ετια τουλαχιστον,ειμαι χρηστης των LED projectors της LG.
Αλλαξα 3 μοντελα,ανεβαινοντας σιγα σιγα σε αναλυση και φωτεινοτητα,μεχρι που βγηκε στην αγορα ο πρωτος Full HD led της εταιριας (ο PF1500) και εδω και 5 χρονια ειμαι κατοχος.
Η κυρια χρηση του ειναι ως τηλεοραση (γι αυτο και η επιμονη μου στις λαμπες led που εχουν μεγαλη διαρκεια) με συνδεδεμενο εναν αποκωδικοποιητη αλλα και ενα Nvidia Shield για Kodi.
Πριν λιγο καιρο,στο ξεκαρφωτο εσβησε απο μονος του.Τον ξανανοιξα αλλα σε 20 δευτερολεπτα ξανακλεισε.Η αρχικη μου σκεψη ηταν πως μαλλον θα εχει μαζεψει μεσα σκονη,αραχνες και ποντικια,οποτε θα εσβησε λογω θερμοκρασιας.
Και οντως «εκαιγε» οταν τον επιασα.
Τον αφησα να κρυωσει για κανα τεταρτο και μετα ανοιξε κανονικα.
Για μια εβδομαδα περιπου,επαιζε για πολλες ωρες καθε μερα απροβληματιστα,μεχρι που καποια στιγμη ξαναεκλεισε.
Θεωρησα σωστο να τον παω για service,φοβουμενος πως το να εξακολουθω να τον λειτουργω,(εστω και με διακοπες),μπορουσε να δημιουργησει μεγαλυτερο προβλημα.
Εψαξα στο φορουμ για καποιον τεχνικο και ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ επεσα πανω στον Tegonik.
Απο τη μερα που του τον πηγα,δυστυχως το προβλημα επιδεινωθηκε απο οτι μου ειπε,αρχισε να κλεινει και χωρις να εχει ανεβασει θερμοκρασια.
Αρα το θεμα ηταν αλλου και οχι στις αραχνες και τα ποντικια που ειχε μεσα.
Και ως γνωστον,οταν δεν υπαρχει μια προφανης βλαβη οταν ανοιχτει,ο τεχνικος παει «ψαχνωντας»..
Και για να βρει ΤΙ φταιει,χρειαζεται γνωση,εμπειρια,υπομονη,παθος,μερακι για τη δουλεια του αλλα και τυχη.
Και ολα αυτα ο Tegonik,ΤΑ ΕΧΕΙ σε υπερθετικο βαθμο,κανοντας αλλον ενα πελατη (εμενα),χαρουμενο που καταφερε να αποκαταστησει τη βλαβη του μηχανηματος του!
Θα ηθελα λοιπον δημοσια στο φορουμ,να του απονειμω για αλλη μια φορα τα ευσημα και να τον ευχαριστησω απο καρδιας!

Υ.Γ.:Για οσους αναρωτιουνται ποια ηταν η βλαβη,η απαντηση ειναι ψυχρη κολληση.