DAC ή κάρτα ήχου ή μηπως τίποτα;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

LordIxion

New member
13 September 2020
3
Καλησπέρα σε όλους.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι η αντίστροφη διαδικασία από ότι συνηθίζεται.

Θέλω να "αναλογικοποιήσω" wav και mp3 σε κασέτα.

Μέχρι στιγμής ο τρόπος που το κάνω είναι αρκετά απλός: Mini jack to 2 rca (qed 1m) σε κάρτα ήχου (onboard gigabyte b150m-d2v ddr3), και σύνδεση με το rec του κασετοφώνου. Μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Ναι, ξέρω πως θα μπορούσα να γράψω τα wav σε ένα cd και μετά να το γράψω σε κασέτα, αλλά δεν ξέρω τί απώλεια μπορεί να υπάρχει εφόσον βάζω και ένα ακόμα επιπλέον βήμα. Με ενδιαφέρει να γινεται σωστά η διαδικασία.

Αλλά, αναρωτέμαι, θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας ένα dac ή μια usb sound card? Με δεδομένο ότι δεν ψηφιοποιώ, άρα η κασέτα χάνει ήδη από το αρχικό μέσο, έχει νόημα να αγοράσω κάτι τέτοιο;

Επίσης, αν θέλω να κάνω την αντίστροφη διαδικασία, digitize βινύλια ή κασέτες, θα χρειαστώ νομίζω ένα dac. Δεν με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση να κάνω ηχογραφήσεις με το pc μου και μουσική ακούω αποκλειστικά από το hifi, άρα νομίζω πως πιο πολύ μου ταιριάζει ένα dac από μια sound card.

Εν κατακλείδι,

δεν κάνω τίποτα ή παίρνω ένα dac για digitize;

Αυτός είναι ο προβληματισμός μου,
οποιαδήποτε σκέψη/άποψη πάνω σε αυτόν καλοδεχούμενη!
Ευχαριστώ.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Καλώς όρισες στο φόρουμ!

Κατ αρχήν να σε ρωτήσω, γιατί κάνεις αυτή τη διαδικασία, να μετατρέπεις wav σε κασέτα; Υπάρχει κάποιος αντικειμενικός λόγος (Πχ. θες να ακούς τη μουσική στο αυτοκίνητο και δεν έχεις άλλο τρόπο) ή επειδή σου αρέσει ο "αναλογικοποιημένος" ήχος;

Τώρα, για την ψηφιοποίηση: το DAC κάνει το αντίστροφο απο αυτό που σε ενδιαφέρει, μετατρέπει ψηφιακά αρχεία σε αναλογικό ήχο, άρα για να μεταφέρεις βινύλια και κασέτες σε ψηφιακή μορφή θα χρειαστείς μια καλή καρτα ήχου. Το ποια θα είναι αυτή εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες όπως το ποσό που μπορείς να διαθέσεις (το σημαντικότερο!) το πόσα αρχεία θέλεις να μετατρέψεις, απο ποιο σύστημα θα τα αναπαράγεις... Πες μας αυτά και εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να σε κατατοπίσουν.
 

LordIxion

New member
13 September 2020
3
Απάντηση: Re: DAC ή κάρτα ήχου ή μηπως τίποτα;

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το μπατζετ ειναι μέχρι 200 . Άρα το dac για να κάνω ψηφιακό σε αναλογικό και η κάρτα ήχου απο αναλογικό σε ψηφιακό.
Έχω ένισχυτή yamaha a-s500, πικαπ pro-ject debut carbon και διαφορα κασετόφωνα, ενα aiwa ad-f770, akai gx-75 mk ii.
"Το πόσα αρχεία θες να μετατρέψεισ" δεν το κατάλαβα...
Αλλά βασικός σκοπός ειναι να κάνω αρχεια wav, που παίζουν σε windows 10 με την παραπανω μητρική, επεξεργαστης i5-6600 3.3ghz, 8gb ram, σε αναλογική μορφή. Ο λόγος; Πες νοσταλγία για τα 80ς...

Βεβαια παραμένει ως απορία αν θα καταφέρω όντως αρκετά καλύτερο ήχο από αυτον που ήδη έχω...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Ρίχνοντας την ποιότητα καλύτερο ήχο δεν θα πετύχεις.
Ότι και να κάνεις, από SACD/CD/DVD-Audio/Blu-ray Audio όταν το μετατρέψεις σε tape/vinyl θα έχεις χειρότερο του original media ήχο.
 

LordIxion

New member
13 September 2020
3
Απάντηση: Re: DAC ή κάρτα ήχου ή μηπως τίποτα;

Ρίχνοντας την ποιότητα καλύτερο ήχο δεν θα πετύχεις.
Ότι και να κάνεις, από SACD/CD/DVD-Audio/Blu-ray Audio όταν το μετατρέψεις σε tape/vinyl θα έχεις χειρότερο του original media ήχο.

Το γνωρίζω, άλλωστε το ανέφερα και στο αρχικό ποστ, οπότε μάλλον μου λεσ μην κάνεις τίποτα, οπως νομίζω και γω.