Mezze 99

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα,

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα Mezze 99, σκεύτομαι να τα αγοράσω για ακροάσεις με μουσικές κυρίως Hard Rock, Metal, ηλεκτρονική, Hip Hop κτλπ...θα συνδιαστούν μάλλον με το idsd silver micro όπως και τα άλλα ακουστικά που έχω. Διαβάζω καλά πράγματα και είναι σχετικά φτηνά...θα ταιριαζουν με αυτές τις μουσικές που αναφέρω? Δεν με νοιάζει τόσο να είναι ουδέτερα κτλπ απλά να παίζουν ωραία τις μουσικές αυτές καθώς τα 650 σε αυτά τα είδη είναι λίγο πιο ήρεμα.

Εαν έχετε υπόψιν σας σε αυτά τα χρήματα και τίποτα άλλο καλό θα εκτιμήσω πολύ τις προτάσεις σας.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Εξαιρετικά.
Έχω σπίτι τα Neo και είναι ότι πρέπει για την δουλειά που τα θέλεις.
Στα προτείνω ανεπιφύλακτα.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Σας ευχαρηστώ για τις απαντήσεις σας αλλά και για το εκτεταμένο review. Βλέπω ότι υπάρχουν 2 εκδοχές του ακουστικού και με μεγάλη διαφορά στην τιμή κοντά στα 100 ευρώ. Υπάρχει μεγάλη διαφορα στην ποιότητα μεταξύ τους? Ή είναι μόνο αισθητικές οι αλλαγές?

Δεν λέω τα ξύλινα είναι πανέμορφα αλλά και 100 ευρώ είναι πολλά αν μιλάμε για τον ίδιο ήχο. Αν έχει ακούσει κανείς και τα δύο θα εκτιμούσα μια γνώμη.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Λαμβάνοντας υπόψιν ότι έχω και τα 650 τα οποία είναι επίσης ζεστά και γεμάτα στο μπάσο λέει κάτι ή μιλάμε για εντελώς διαφορετικό ήχο έτσι και αλλιώς?

Γενικά αξίζουν τα 100 ευρώ παραπάνω αυτό είναι το θέμα...αισθητικά μου αρέσουν και τα μαύρα δεν έχω θέμα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα 650 με τα 99 δεν έχουν καμία σχέση ηχητικά.
Αν δεν σου περισσεύει το 100 στάρι νομίζω πως και με τα Neo θα είσαι καλά.
Έχει πολύ καιρό που άκουσα τα classics , ίσως είναι ένα κλικ πιο refined.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Θα τα ακούσω και τα 2 (πιστεύω) και θα δείξει...πάντος είναι δελεαστικά τα άτιμα και τα 2 μοντέλα! Θα δείξει θα γράψω εντυπώσεις όταν προχωρήσω στην αγορά. ΕΥχαριστώ πολύ για το input.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τα Sennheiser HD-650 ήταν, είναι και θα παραμείνουν ένα άπο τα καλύτερα ζευγάρια ακουστικών ανεξαρτήτως τιμής. Εντελώς απαραίτητη όμως η καλή ενίσχυση και η καλή πηγή για να τα αξιοποιήσεις. Και οι διαφορές από τον ένα ενισχυτή ακουστικών σε άλλο και από τη μία πηγή σε άλλη είναι πολύ μεγάλες.

Από την άλλη πλευρά τα Meze 99 είναι λιγότερο απαιτητικά, παίζουν και ταιριάζουν εύκολα με όλες τις πηγές, κινητά, φορητά Players, κλπ. Ο χαρακτήρας τους είναι αυτός που περιγράψαμε στην παρουσίαση. Είναι λίγο-πολύ σταθερός και δεν μεταβάλλεται με την αλλαγή ενισχυτή η πηγής. Βεβαίως βελτιώνονται και αρκετά (ειδικά ως προς τον έλεγχο του χαμηλού) με καλύτερη ενίσχυση και πηγή, οι διαφορές όμως δεν είναι και τόσο δραματικές όπως συμβαίνει με τα Sennheiser.

Κατά την παρουσίαση είχαμε στη διάθεσή μας μόνο τα ξύλινα Meze 99. Δε γνωρίζω, εάν, πόσο και σε ποιά σημεία μπορεί να διαφέρουν σε σχέση με τα Neo.

Θα έχει ενδιαφέρον η σύγκριση ανάμεσα στις δύο εκδοχές.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Εγώ έτσι όπως τα διαβάζω και έτσι όπως το καταλαβαίνω μπορεί να έχουν διαφορές στον ήχο που δεν υπόκεινται στο ποια είναι καλύτερη ή χειρώτερα αλλά ποια είναι πιο κοντά στην προτίμιση του καθενώς.

Στο site της η εταιρεία λέει ότι τα ΝΕΟ είναι ότι και τα classic αλλά με ένα boost στο μπάσο. Μπορεί για τα είδη που θέλω να ακούω αυτό να είναι και καλό πράγμα. Υπάρχει ένα κανάλι στο youtube που κάνει συγκρίσεις σε ακουτικά με μικρόφωνο και μπορείς να ακούσεις κάποια τραγούδια για να δεις διαφορές. Το ξέρω ότι δεν αποτελεί κριτήριο καθώς ο ήχος δεν είναι αυτός που ακούμε αλλά ίσως κάποιες διαφορές να τις αντιλαμβάνεσαι και έτσι?

Παραθέτω παρακάτω τα δύο links που βρήκα : https://www.youtube.com/watch?v=T_DK_aTRN7w ,

https://www.youtube.com/watch?v=zoS6ZCwEAZ0

Πάντος αν τα βρω για ακρόαση στο ίδιο μαγαζί θα σας πω την γνώμη μου μεταξύ των δύο.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τα ξύλινα Meze 99 έχουν πλούσιο μπάσο.(Ξαναδες την παρουσίαση). Αν τα Neo έχουν (?) ακόμα πιο πλούσιο, το ερώτημα είναι: Πόσο περισσότερο χρειάζεσαι και επιθυμείς;

Δεν έχω δική μου άποψη, δεν έχω ακούσει τα Neo.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα,

Δεν είδα τα βίντεο για τα review αλλά για το ηχητικό sample που παρουσιάζει. Εαν τα έχει ακούσει κανείς και τα δύο θα μπορούσε να δώσει μια γνώμη για το αν αυτό που ακούγεται στο βίντεο έχει κάποια επαφή με την πραγματικότητα...γιαυτό τα ανέβασα. Γενικα διαβάζω ότι πληροφορία μπορώ να πάρω αλλά μου έχει τύχει πολλές φορές να εκπλαγώ με το πόσο διαφορετικά μπορεί να αντιλαμβάνομαι εγώ το τι μου αρέσει και τι όχι.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας, τελικά πήρα τα neo λόγω οικονομικής στενότητας και όχι τα classics. Να πω τις εξής πρώτες εντυπώσεις σε σχέση με τα classics τα οποία τα είχα ακούσει στο μαγαζί για λίγο βέβαια και με πηγή το dragonfly black.

Σε συνδυασμό με το micro (silver) έχουν ένα καλό αποτέλεσμα με φουλ γεμάτο και κάπως ''σκοτεινό'' ήχο (ίσως πιο σκοτεινό από τα 650) ο οποίος δεν κουράζει και έχει ''βάρος'' έτσι θα το περιέγραφα. Τα classics νομίζω ότι είχαν λίγο διαφορετικό ηχόχρωμα ήταν πιο ανοιχτός ήχος και λίγο πιο λεπτόηχα.

Αυτά βέβαια μπορεί να οφείλονται και στις διαφορετικές πηγές.

Σε κάθε περίπτωση πολύ ευχάριστα ακουστικά και τα 2 και συμπληρώνουν ωραία τα 650 σαν δεύτερο ακουστικό. Επόμενος στόχος η αναβάθμιση του ενισχυτή
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Με γεια σου.
Είναι πολύ ωραίο ακουστικό.
Έχει γεμάτο μοντέρνο ήχο με ενισχυμένο μπάσο χωρίς όμως να χάνει σε μεσαίες , ενέργεια ψηλά , ταχύτητα και ανάλυση.
Καμία σχέση με mass production ακουστικά του είδους από άλλες επώνυμες εταιρείες.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλημέρα, πράγματι είναι πολύ vfm ακουστικά. Το μόνο που με τρώει είναι ότι δεν είχα την ευκαιρία να τα συγκρίνω πλάι πλάι με τα classics και να δω τις διαφορές τους. Από κάποιες ώρες που άκουσα χτες και σήμερα νομίζω ότι το δυνατό στοιχείο τους είναι η ηλεκτρονινή μουσική και μετά η rock-metal κτλπ ενώ τα classics μου άφησαν την εντύπωση ότι θα ήταν πιο δυνατά για rock είδη.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
@maxpain Με ποιό set-up τα χρησιμοποιείς;
Παίζω απο spotify-tidal κυρίως με πηγή το micro idsd silver από το laptop. Στο μαγαζί που είχα ακούσει τα ξύληνα ήταν με το dragonfly black μέσω του iphone με το otg cable